Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach – to trzeba wiedzieć!

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach - to trzeba wiedzieć!

Czy kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach będzie rozsądne? Sprawdź, co mówią przepisy i zdrowy rozsądek. Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć kłopotów.

Kupujesz auto poza granicami kraju i nie możesz się doczekać, by nim przyjechać do domu? Musisz poczekać na samodzielną jazdę za kółkiem. Zanim dojdzie do czasowej rejestracji i zostanie wydany dowód rejestracyjny pojazdu, musisz sprowadzić samochód na lawecie. Dowiedz się, dlaczego nie warto wracać jako kierowca i co grozi za taką jazdę.

Czy można poruszać się po polskich drogach pojazdem bez tablic rejestracyjnych?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna: nie można. Pojazd pozbawiony tablic rejestracyjnych nie spełnia podstawowych warunków technicznych, które reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, a także m.in. rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. W paragrafie 35 tego drugiego aktu prawnego można przeczytać, że:

Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

Oznacza to, że brak tablic rejestracyjnych w wymaganych miejscach uniemożliwia kierowcy opcję, by wracać na kołach. Gdy kierowca kupił pojazd pozbawiony oznaczeń, a chce wrócić nim do kraju i poruszać się po drogach publicznych, zostanie łatwo zauważony, a to naraża go na konsekwencje.

Jak uniknąć kary, jeśli kupione auto nie jest wyposażone w tablice rejestracyjne?

Rejestracja samochodu to sposób oznaczania pojazdów. Bez nich nie jest dozwolone poruszanie się po drogach publicznych. To sprawia, że kupno auto bez tablic i powrót do domu powoduje konieczność przewiezienia go na lawecie, aby przeszło przegląd techniczny. Uwaga! Jeśli nie zadbasz, by pojazd w ten sposób dostarczyć do miejsca docelowego w kraju, a zamiast tego zaryzykujesz jazdę bez tablic z przodu i z tyłu auta, to laweta i tak może się pojawić. Dzieje się tak wówczas, gdy policja oprócz wymierzenia kary finansowej podejmie decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu. Ryzyko takiej jazdy próbnej nie jest więc opłacalne. Kolejna kwestia to kara finansowa.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co grozi za brak tablic lub inne uchybienia z nimi związane?

Tablice rejestracyjne muszą znajdować się w odpowiednich miejscach konstrukcyjnie do tego przystosowanych. Nie można również pozwalać sobie na swobodę w ich kwestii. Prawo o ruchu drogowym mówi, że zakazane jest:

 • nieutrzymywanie tablic w stanie umożliwiającym czytelność, np. brudne (100 kary).
 • zakrywanie i zasłanianie tablic rejestracyjnych (500 zł kary),
 • ozdabianie tablic rejestracyjnych (500 zł kary),
 • montowanie tablic zmniejszonych w przypadku pojazdów o typowych parametrach montażu (300 zł kary),
 • umieszczanie tablicy w niewłaściwym miejscu (500 zł kary),
 • brak tablic rejestracyjnych (od 1500 do 5000 zł kary).

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach nie jest zatem rozsądnym rozwiązaniem. Lepiej dostarczyć samochód na lawecie i zacząć załatwiać konieczne formalności.

Jak wygląda rejestracja takiego samochodu w urzędzie?

Procedury w sprawie rejestracji nie różnią się od tych w typowych przypadkach. Najpierw trzeba dostarczyć niezbędne dokumenty. Jeśli chodzi o opłaty, w przypadku gdy samochód pochodzi z zagranicy i został sprowadzony, trzeba będzie 75,50 zł za wydanie karty pojazdu.

Proces rejestracji szczegółowo omawiamy tutaj. Ile kosztuje przerejestrowanie auta? Zapłacisz łącznie 180,50 zł w samym wydziale za wszystkie konieczne elementy oraz wspomniane 75,50 za wydanie karty pojazdu, jeśli jej nie ma. Jednak pamiętaj, że rejestrację pojazdu sprowadzonego poprzedza opłacenie akcyzy oraz pokrycie innych możliwych kosztów. Do wydziału komunikacji musisz dostarczyć nie tylko wniosek o nowe tablice rejestracyjne, ale też:

 • przetłumaczone dokumenty – (umowa, ewentualnie karta pojazdu i dowód rejestracyjny),
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym auta,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
 • potwierdzenia wyrejestrowania auta w dotychczasowym kraju i oświadczenie, że samochód nie miał tablic.

Bardzo ważne kwestie dotyczące kupionego auta to także przegląd samochodu oraz wykupienie polisy OC:

Badanie techniczne auta to jedna z podstawowych czynności, jakiej musi dopilnować właściciel. Oprócz badania technicznego przepisy wymagają także ubezpieczenia OC. Aby urzędnik mógł wydać tymczasowe tablice i zdecydować o czasowej rejestracji, dokonuje sprawdzenia, czy są wszystkie konieczne dokumenty (w tym dowód opłacenia polisy OC). Jeśli szukasz na ostatnią chwilę najkorzystniejszej dla siebie oferty, skorzystaj z porównywarki i kalkulatora ubezpieczeń.

mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl

Podsumowanie

 • Polskie prawo mówi wyraźnie o obowiązku, by auto miało tablice rejestracyjne.
 • W przypadku ich braku pojazd powinno się dostarczyć na lawecie na przegląd techniczny, a następnie wykupić OC i zarejestrować.
 • Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach wiąże się z karami finansowymi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można wracać autem na kołach?

  To zależy od sytuacji. Przyjmijmy, że samochód nie ma tablic rejestracyjnych. Czy można wrócić autem z Niemiec na kołach (lub z jakiegokolwiek innego kraju, z którego sprowadzasz auto? Nie! Auto powinno wrócić na lawecie. Jeśli chcesz wracać na kołach, pamiętaj, że narażasz się na wysoką karę finansową, a laweta i tak dostarczy auto na przegląd, gdy wezwie ją policja.

 2. Czy można wrócić samochodem z komisu?

  To zależy. Jeśli auto ma tablice rejestracyjne i pochodzi z polskiego komisu, wówczas jak najbardziej można wrócić. Jednak w omawianym przypadku aut sprowadzanych bezpośrednio z zagranicy nie jest to możliwe. Brak polskiego badania technicznego oraz tablic, a także polisy OC to uchybienia, które grożą wysokimi karami. Gdy auto nie będzie miało tablic, bardzo łatwo zostanie zauważone i zatrzymane przez odpowiednie służby.

 3. Czy można zarejestrować pojazd bez tablic rejestracyjnych?

  Tak. Rejestracja samochodu bez tablic rejestracyjnych jest możliwa. Trzeba będzie oprócz innych wymaganych formalności zwrócić się o wydanie nowych tablic, a także złożyć oświadczenie do urzędu rejestracyjnego, że tablice rejestracyjne nie były elementem zakupionego pojazdu.

Tomasz Sobczak
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments