Czym są kute felgi i czy warto je kupić?

Wytrzymałość, cena i wygląd – podczas wyboru felg można kierować się wieloma kryteriami. W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem cieszą się felgi kute. Czym się one wyróżniają? Jak odbywa się ich produkcja? Dowiedz się więcej o felgach kutych, aby ocenić, czy ich potrzebujesz.

3 razy mocniejsze i 25 proc. lżejsze od felg odlewanych – to dwa wyróżniki felg kutych, które mogą zainteresować właścicieli aut. A do tego dochodzi charakterystyczny design – obok felg kutych trudno przejść obojętnie. To również główne powody, dla których coraz więcej kierowców zastanawia się nad zakupem felg tego rodzaju. Jeżeli jesteś jednym z nich, to poniżej znajdziesz wszystkie kluczowe informacje o felgach kutych.

Co wyróżnia felgi kute?

Felgi kute powstają z litego stopu aluminium, który na etapie produkcji jest poddawany procesowi kucia – aż do uzyskania pożądanego kształtu. To właśnie zaawansowany technologicznie proces produkcji odróżnia felgi kute od felg wytworzonych np. metodą odlewania. Taki sposób formowania felgi ma też wpływ na jej parametry techniczne – felgi kute charakteryzują się lekkością i wytrzymałością.

Uwaga!

Wyróżnikiem felg kutych jest też ich zastosowanie – spotyka się je głównie w autach sportowych i premium. Opuszczając fabrykę, większość samochodów nie jest wyposażona w felgi kute, ale odlewane. W konsekwencji felgi kute często są wykonywane na indywidualne zamówienie.

Jak powstają kute felgi?

Proces wytwarzania kutych felg znacząco odbiega od metod, które są od lat wykorzystywane przez producentów – w przypadku takich felg nie ma zastosowania technika odlewnicza. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że proces produkcji felg kutych przebiega następująco:

  1. Wybór materiału. Do produkcji kutych felg wykorzystuje się kawałki metalu (kęsy lub odkuwki) – najczęściej jest to stop aluminium, np. klasy lotniczej 6061-T6.
  2. Kucie. Metal poddawany jest naciskowi o sile tysięcy ton z użyciem specjalnych matryc. Proces ten pozwala nadać feldze pożądany kształt oraz m.in. wyeliminować wady materiałowe.
  3. Formowanie przepływowe. To etap opcjonalny. Półprodukt, z którego powstanie gotowa felga, umieszczany jest na rdzeniu formującym, wprawiany w rotację i formowany przy użyciu walców. Dzięki temu obręcz uzyskuje pożądany kształt, jej ścianki właściwą grubość, a materiał, z którego jest wykonana, staje się jeszcze bardziej zwarty i wytrzymały.
  4. Obróbka cieplna. To element procesu odpuszczania – poprawia on właściwości materiału, z którego wykonana jest felga.
  5. Toczenie i frezowanie. Felga obrabiana jest z wykorzystaniem zaawansowanych obrabiarek CNC. Uzyskiwana jest gładka powierzchnia, wycinane są szprychy, wzory i profile zwiększające wytrzymałość gotowego produktu.
  6. Wykończenie. Etap ten obejmuje m.in. usuwanie ostrych krawędzi, śrutowanie, toczenie precyzyjne, malowanie proszkowe, szlifowanie czy polerowanie. Po jego zakończeniu felga jest gotowa do użytkowania.

Nie tylko felgi kute – jakie są inne rodzaje felg?

Jeżeli chodzi o popularność, to felgi kute nie wiodą prymu – dużo popularniejsze są felgi odlewane i stalowe. Jednocześnie kierowcy mogą się też zdecydować na felgi typu flow form. To jednocześnie trzy pozostałe najpopularniejsze rodzaje felg stosowane we współczesnej motoryzacji.

Felgi odlewane

Jak wskazuje nazwa, felgi odlewane powstają w procesie odlewania – płynny stop aluminium zostaje wtłoczony do wcześniej przygotowanej formy, aby stworzyć półprodukt, który później jest poddawany obróbce (w tym lakierowaniu). Końcowy wyrób cieszy dużą popularnością – takie felgi montuje się w większości pojazdów opuszczających fabryki, a głównym powodem jest ich niska cena. Jednocześnie odlewanie felg może odbywać się przy zastosowaniu jednej z dwóch metod – grawitacyjnej i niskociśnieniowej.

Różnica między odlewaniem grawitacyjnym a niskociśnieniowym jest następująca:

  1. Grawitacyjna metoda odlewania felg. Do wtłaczania metalu wykorzystuje się wyłącznie grawitację. Chociaż ta metoda jest tańsza, to nie jest pozbawiona wad – na etapie produkcji w odlewie pojawiają się pęcherzyki powietrza, które mają wpływ na strukturę wewnętrzną gotowego produktu (ma on niższą gęstość).
  2. Niskociśnieniowa metoda odlewania felg. Metoda niskociśnieniowa wykorzystuje ciśnienie do wypełnienia formy metalem. Felgi wytwarzane w ten sposób są lżejsze i mocniejsze niż felgi produkowane metodą grawitacyjną. Odlewanie felg z użyciem niskiego ciśnienia pozwala też wyeliminować m.in. problem niskiej gęstości wyrobu.

Uwaga!

Chociaż felgi odlewane są popularne, to nie mają zastosowania m.in. w samochodach sportowych. Ze względu na opisane wyżej mankamenty tej metody, felgi odlewane nie gwarantują długiej żywotności, mogą też negatywnie wpływać na osiągi, które w przypadku aut sportowych są kluczowe.

Felgi typu flow form

Felgi flow form są rozwiązaniem pośrednim między odlewaniem a kuciem. Na czym polega ten proces produkcyjny? Podobnie jak w przypadku felg kutych wykorzystywana jest technika formowania przepływowego przy użyciu walców – formowanie przebiega w wysokiej temperaturze. Różnica polega na tym, że półprodukt, z którego powstanie gotowa felga, jest odlewany, a nie kuty. Dzięki wykorzystaniu tej techniki właściwości materiału ulegają poprawie.

Jakie są zalety flow forming? Wykonane w tej technologii felgi są wytrzymalsze oraz lżejsze od felg odlewanych i jednocześnie tańsze od felg kutych. To sprawia, że są one popularne wśród wielu entuzjastów motoryzacji.

Felgi stalowe

To najtańsze dostępne na rynku rozwiązanie. Felgi stalowe powstają z blachy stalowej – są one wycinane i wytłaczane z użyciem prasy hydraulicznej, a następnie spawane. Zaletą felg stalowych jest niska cena, wytrzymałość i łatwość wykonania napraw. Minusy z kolei to duża waga, podatność na korozję i niska estetyka.

Jakie zalety mają felgi kute?

Przyczyn rosnącej popularności kutych felg należy upatrywać w licznych zaletach tego produktu. Oto 5 najczęściej wskazywanych zalet kutych felg:

  1. Wytrzymałość. Felgi kute wygrywają, gdy mowa o parametrach materiałowych – są w niższym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne niż felgi odlewane. Ma to związek ze sposobem ich produkcji.
  2. Lekkość. Proces kucia pozwala optymalnie wykorzystać używany materiał. W konsekwencji felgi kute najczęściej są lżejsze niż te wyprodukowane innymi metodami. Ale uwaga – najczęściej nie oznacza, że jest tak zawsze.
  3. Korzystny wpływ na osiągi. Wiąże się to z poprzednim punktem. Ponieważ felgi są lżejsze, to komfort prowadzenia pojazdu i osiągi są wyższe. Do tego dochodzi możliwość uzyskania niższego zużycia paliwa.
  4. Opcje personalizacji. Ten punkt jest szczególnie istotny z punktu widzenia kierowców, którym zależy na spersonalizowaniu swojego auta. Felgi kute to szeroki wybór różnych wykończeń, dzięki którym auto może prezentować się bardzo efektownie.
  5. Trwałość. Kute felgi – w przeciwieństwie do felg odlewanych – mogą służyć niezawodnie przez cały okres użytkowania pojazdu. To wynik m.in. wspomnianej już wytrzymałości i lekkości.

Czy kute felgi mają wady?

Za główną wadę felg kutych uważa się ich wysoką cenę – kute felgi są dużo droższe niż felgi odlewane lub stalowe. W konsekwencji mogą pozostawać poza finansowym zasięgiem części kierowców. Jednocześnie trzeba pamiętać, że najczęściej montuje się je w pojazdach określonych kategorii – mowa o autach sportowych i klasy premium.

Czy felgi kute są warte swojej ceny? Biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, aspekt wizualny i wpływ na komfort jazdy, można powiedzieć, że koszt felg kutych znajduje odzwierciedlenie w ich właściwościach – zdecydowanie kwoty nie są zawyżone. Zakup kutych felg, mimo że kosztowny, zwraca się pod względem zarówno ich żywotności, jak i poprawy osiągów.

Uwaga!

Cena felg kutych może się różnić w zależności od indywidualnych wymagań klienta. Na rynku działa wiele firm oferujących przygotowanie spersonalizowanych felg kutych. Zakup takiego produktu wiąże się z jednak z wyższym wydatkiem.

Czy potrzebujesz kutych felg do swojego auta?

Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, musisz wiedzieć, że nie sposób udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Powód jest prosty – wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Chcesz, aby Twój samochód prezentował się niepowtarzalnie i przyciągał wzrok? Bardzo prawdopodobne, że felgi kute będą dla Ciebie dobrym zakupem – dzięki nim uzyskasz efekt, jakiego oczekujesz. Felgi z kutego aluminium to dobry wybór również wówczas, gdy na pierwszym miejscu stawiasz jakość i wrażenia z jazdy samochodem.

Kiedy z pewnością nie potrzebujesz kutych felg? Nie są one dobrym wyborem, gdy:

  • nie chcesz przepłacać – priorytetem jest cena;
  • nie masz auta o sportowym charakterze – a zatem różnice w osiągach to kwestia drugorzędna;
  • nie zależy Ci na spersonalizowanym wyglądzie auta – lub szukasz w tej kwestii rozwiązań budżetowych;
  • waga felg nie jest kluczowa – felgi kute są o ok. 25 proc. lżejsze niż odlewane.

Czy rodzaj felg ma znaczenie podczas ubezpieczania auta?

Temat felg nie jest poruszany podczas zakupu ubezpieczenia OC. Pytania o felgi nie znajdziesz też w naszym kalkulatorze OC. Z drugiej strony musisz wiedzieć, że auto sportowe (które najpewniej będzie wyposażone w takie felgi) będzie droższe w ubezpieczeniu niż miejskie. Nie jest to jednak kwestia rodzaju zainstalowanych felg, ale całego szeregu czynników, w tym zwłaszcza pojemności i mocy silnika.

Odrębnym zagadnieniem, które jednak pojawia się w kontekście ubezpieczenia auta, jest ubezpieczenie felg. Objęcie ochroną ubezpieczeniową kutych felg jest możliwe w ramach AC. W ogólnych warunkach ubezpieczenia próżno jednak szukać terminu „felga” – z reguły ubezpieczyciele proponują ochronę wyposażenia w ramach ubezpieczenia AC, a wówczas felga jest traktowana jako element wyposażenia dodatkowego pojazdu.

Co mówi prawo?

Możemy ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe pojazdu lub wyposażenie specjalne pojazdu specjalnego, które zostało wskazane przez Ciebie we wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia oraz jest zamontowane na stałe, a jego demontaż wymaga użycia narzędzi – fragment OWU AC firmy Uniqa.

Podsumowanie

  • Felgi kute wyróżniają się metodą ich produkcji – powstają w procesie kucia, który polega na formowaniu felgi przez ucisk (zamiast wtłoczenia stopu do formy).
  • Sposób produkcji nadaje felgom kutym wyjątkowe właściwości – są one wytrzymałe i lekkie, a to przekłada się na poprawę osiągów samochodu.
  • Felgi kute są produktami dużo bardziej zaawansowanymi technologicznie niż felgi odlewane czy felgi stalowe.
  • Najczęściej felgi kute wykorzystywane są w autach sportowych i klasy premium. Wybierają je również kierowcy, którzy chcą spersonalizować auto.
  • Rodzaj felg, na które nałożone zostały opony, nie ma wpływu na wysokość składki OC. Felgi mogą być przedmiotem ubezpieczenia AC, gdy ubezpieczyciel na to przystanie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy felgi kute można prostować?

    Felgi kute są trudne w naprawie – zarówno ze względu na właściwości materiału, z którego zostały wykonane, jak i metody wykorzystywane w procesie produkcji. Drobne pęknięcia czy odkształcenia mogą być możliwe do usunięcia, ale w przypadku rozległych uszkodzeń profesjonalny warsztat z pewnością odmówi wykonania usługi.

  2. Czy z czasem kute felgi rdzewieją?

    Aluminium należy do materiałów odpornych na korozję. Wybierając felgi kute, nie trzeba obawiać się o ich rdzewienie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aluminium się utlenia. To powoduje, że proces produkcji kutych felg przewiduje ich zabezpieczenie – tak, aby wyglądały one dobrze i służyły jak najdłużej.

  3. Czy felgi kute można polerować?

    Z czasem kute felgi aluminiowe mogą stracić swój połysk – odpowiadają za to związki chemiczne, z jakimi felga może mieć styczność (np. związki soli). Stąd też zaleca się ich regularne czyszczenie. Również polerowanie felg kutych jest możliwe. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o rekomendacjach producenta – należy wybrać zalecaną przez niego pastę.

  4. Jak sprawdzić, czy felgi są kute?

    Możliwości jest kilka. Po pierwsze, można sprawdzić oznaczenia znajdujące się na feldze – może ich jednak brakować, gdy felga jest personalizowana. Po drugie, informacja o rodzaju felg zastosowanych w pojeździe powinna znaleźć się też w instrukcji obsługi. Po trzecie, zapytać można sprzedawcę – w przypadku zainteresowania wystawionym na sprzedaż autem używanym.

  5. Z jakich materiałów wykonuje się felgi?

    Z wielu powodów to właśnie felgi aluminiowe i stalowe są współcześnie najpopularniejsze, a więc najczęściej używane przez koncerny motoryzacyjne oraz właścicieli pojazdów. Jednak materiałów, jakich można użyć do produkcji felg, jest więcej – wymienić wystarczy tytan, karbon czy włókno węglowe.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments