Rejestracja samochodu z USA – wymagane dokumenty i opłaty


Dokumenty do rejestracji auta z zagranicy
 • Po sprowadzeniu samochodu z USA, trzeba opłacić cło, VAT oraz akcyzę.
 • Następnie należy przetłumaczyć dokumenty związane z pojazdem (musi to zrobić tłumacz przysięgły).
 • Jest bardzo prawdopodobne, że samochód sprowadzony z USA będzie musiał zostać konstrukcyjnie przystosowany do polskich przepisów.
 • Po technicznym przystosowaniu samochodu do polskich przepisów powinien on pozytywnie przejść badanie techniczne.
 • Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji, gdzie należy przedstawić wymagane dokumenty.
 • Samochód powinien zostać zarejestrowany do 30 dni od sprowadzenia go do Polski.

Praktyczny pickup? Wielki dodge? A może potężny mustang? Amerykańskie samochody ciągle robią wrażenie na polskich drogach, ale znalezienie wymarzonego wcale nie jest proste. Dlatego czasem trzeba taki pojazd sprowadzić, a później zaczyna się operacja pt. „Rejestracja samochodu z USA”. Jak zakończyć ją powodzeniem?


Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych obecnie może nie jest najpopularniejszym sposobem na pozyskanie pojazdu, ale w Polsce wciąż nie brakuje miłośników samochodów jak z amerykańskich filmów. Poszukiwanie takiego często trzeba jednak rozszerzyć o rynek za oceanem. A gdy już znajdziemy i sprowadzimy pojazd do Polski, musimy go zarejestrować. Jak to zrobić?

Na początek dobra wiadomość – jeśli organizacyjnie i finansowo uporałeś się już z: zakupem samochodu w USA, zamówieniem miejsca na kontenerowcu, załadowaniem pojazdu na statek i sprowadzeniem go do Polski, to oznacza, że zdecydowanie trudniejsza część związana z zakupem samochodu ze Stanów Zjednoczonych jest już za tobą. Teraz jednak pozostaje rejestracja samochodu z USA.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC i AC auta z USA

Jakie czekają nas opłaty przed rejestracją auta z USA?

Po wyładowaniu pojazdu w porcie na terenie Unii Europejskiej, auto przechodzi odprawę celną. Po niej zostanie naliczone cło, które będzie trzeba zapłacić. W przypadku samochodów osobowych wynosi ono 10 proc. od wartości pojazdu oraz kosztów jego sprowadzenia.

Przykład: Pan Michał kupił samochód za 25 tys. euro (po przeliczeniu z dolarów na euro), a koszty jego transportu to 1 tys. euro. W tej sytuacji pan Michał zapłaci 2,6 tys. euro cła (10 proc. od 26 tys. euro).

Następnie trzeba zapłacić VAT. Tu obliczenia też nie są skomplikowane, bo VAT płacimy od sumy: wartości pojazdu (w przypadku pana Michała to 25 tys. euro), kosztów sprowadzenia samochodu (1 tys. euro) i cła (2,6 tys. euro). Pan Michał musi więc zapłacić VAT od sumy 29,6 tys. euro.

Uwaga! Wysokość VAT jest zależna od państwa, do którego sprowadzany jest samochód. W Polsce wynosi on 23 proc., a np. w Niemczech – 19 proc. I to właśnie m.in. z tego powodu Polacy często decydują się sprowadzać pojazdy do niemieckich portów, a następnie drogą lądową przetransportowują je do kraju.

Ostatnią poważniejszą opłatą jaka nas czeka jest akcyza. Ile wynosi:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Jakie są kolejne kroki do rejestracji samochodu z USA?

Tłumaczenie dokumentów

Należy pamiętać, aby przetłumaczyć dokumenty związane z pojazdem. Musi to zrobić tłumacz przysięgły, inaczej urzędnicy mogą odmówić przyjęcia dokumentów, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, a także wydłużeniem procesu rejestracji.

Badanie techniczne

Następnie należy udać się do stacji diagnostycznej, ale trzeba liczyć się z tym, że pojazd od razu nie przejdzie badań. Powód? Samochody ze Stanów Zjednoczonych są inaczej skonstruowane niż pojazdy dopuszczane do jazdy po polskich drogach, a to oznacza, że prawdopodobnie potrzebne będą przeróbki.

Jakich przeróbek powinniśmy się spodziewać w samochodzie z USA?

 • Oświetlenie – w USA samochody na ogół mają reflektory symetryczne, a w Europie światła muszą być asymetryczne (daje to lepsze doświetlenie pobocza). Oprócz tego amerykańskie kierunkowskazy na ogół są czerwone (w Europie wymagane są pomarańczowe), a do tego często nie mają tylnego światła przeciwmgielnego.
 • Licznik – musi pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę (km/h), tymczasem w Stanach Zjednoczonych często są to mile na godzinę (mp/h). Jeśli samochód posiada obie skale, to przejdzie badania w Polsce.
 • Układ wydechowy – w Europie restrykcyjne normy emisji spalin są wyższe niż w USA, więc niewykluczone, że samochód sprowadzony z USA będzie trzeba dostosować do polskich przepisów.

Gdy samochód jest już gotowy do jazdy po polskich drogach, należy udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie przejdzie badanie techniczne.

Sprawdź składkę OC/AC przed rejestracją samochodu

Jak przebiega rejestracja samochodu z USA?

Samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania posiadacza pojazdu. Należy ze sobą zabrać:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (można go pobrać z Internetu lub otrzymać w urzędzie);
 • dokument, który potwierdzi, że jest się właścicielem pojazdu (na przykład umowa kupna/sprzedaży lub faktura VAT za zakup pojazdu);
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu (jeśli je posiadamy);
 • potwierdzenia wszystkich opłat;
 • kartę pojazdu (jeśli pojazd posiada);
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
 • dowód rejestracyjny;
 • dowód odprawy celnej;
 • dokument dotyczący recyklingu pojazdu (jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy).

Ile kosztuje rejestracja auta z USA?

 • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu;
 • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe;
 • 80 zł – opłata za tablice rejestracyjne (lub 1 000 zł, jeśli mają to być indywidualne tablice);
 • 75 zł – opłata za kartę pojazdu;
 • 50 gr – opłata ewidencyjna, którą płaci się osobno za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Opłaty można uiścić w kasie urzędu, w którym rejestruje się pojazd lub przelewem na konto urzędu.

Wszystkie opłaty zrób przed złożeniem dokumentów. Zachowaj potwierdzenie opłat i złóż je wraz z innymi dokumentami do urzędu – radzą urzędnicy.

Ile mamy czasu na rejestrację pojazdu z USA?

Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od sprowadzenia go do Polski. Podczas pierwszej wizyty w urzędzie komunikacji pojazd zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni (otrzymamy od urzędnika pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, które pozwolą swobodnie poruszać nam się po drogach). Z kolei w ciągu 30 dni kalendarzowych urzędnik zarejestruje pojazd na stałe i przekaże właścicielowi samochodu właściwe dokumenty.

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z USA?

Pojazd sprowadzony z USA zazwyczaj jest już wyrejestrowany w kraju pochodzenia. W takim przypadku można wykupić najpierw krótkoterminowe (do 30 dni) ubezpieczenie OC. Taki czas powinien nam wystarczyć do przeprowadzenia wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem i przygotowaniem auta do rejestracji.

Przed zakończeniem obowiązywania polisy krótkoterminowej powinniśmy wykupić już całoroczne OC. Co istotne – należy pamiętać, że OC na 30 dni można wykupić tylko jednorazowo. Polisa nie przedłuża się też automatycznie.

Kupiłeś samochód z USA? Wśród niektórych kierowców pokutuje przekonanie, że OC takiego pojazdu jest znacznie droższe niż samochodu krajowego lub sprowadzonego z Unii Europejskiej.

Sprawdź ceny OC i AC w naszym kalkulatorze i przekonaj się, że obowiązkowe ubezpieczenie auta z USA również może być tanie!

Oblicz składkę OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x