Rejestracja samochodu z USA – opłaty i formalności

Dokumenty do rejestracji auta z zagranicy

Praktyczny pickup? Wielki dodge? A może potężny mustang? Amerykańskie samochody ciągle robią wrażenie na polskich drogach, ale znalezienie wymarzonego wcale nie jest proste. Dlatego czasem trzeba taki pojazd sprowadzić, a później zaczyna się operacja pt. „Rejestracja samochodu z USA”. Jak zakończyć ją z powodzeniem?

Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych obecnie może nie jest najpopularniejszym sposobem na pozyskanie pojazdu, ale w Polsce wciąż nie brakuje miłośników samochodów jak z amerykańskich filmów. Poszukiwanie takiego pojazdu często trzeba jednak rozszerzyć o rynek za oceanem. Po znalezieniu i sprowadzeniu auta do Polski pozostaje jeszcze je zarejestrować. Jak to zrobić?

Na początek dobra wiadomość – jeżeli organizacyjnie i finansowo masz już za sobą: zakup samochodu w USA, zamówienie miejsca na kontenerowcu, załadowanie pojazdu na statek i sprowadzenie go do Polski, to oznacza, że zdecydowanie trudniejsza część związana z zakupem samochodu ze Stanów Zjednoczonych jest już za Tobą.

Rejestracja samochodu z USA nie jest skomplikowana i nie różni się zasadniczo od rejestracji pojazdu sprowadzonego np. z Niemiec. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, przygotuj tłumaczenie dokumentów z odprawy celnej, fakturę, potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz title certyficate.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC i AC auta z USA

Z jakimi opłatami wiąże się sprowadzenie auta z USA?

Po wyładowaniu pojazdu w porcie na terenie Unii Europejskiej, auto przechodzi odprawę celną. Po niej zostanie naliczone cło, które musi zapłacić właściciel pojazdu. W przypadku samochodów osobowych wynosi ono 10 proc. od wartości pojazdu oraz kosztów jego sprowadzenia.

Przykład: Pan Michał kupił samochód za 25 000 euro (po przeliczeniu z dolarów na euro), a koszty jego transportu to 1 000 euro. W tej sytuacji pan Michał zapłaci 2 600 euro cła (10 proc. od 26 000 euro).

Następnie trzeba zapłacić VAT. Tu obliczenia też nie są skomplikowane, bo VAT płaci się od sumy: wartości pojazdu (w przypadku pana Michała to 25 000 euro), kosztów sprowadzenia samochodu (1 000 euro) i cła (2 600 euro). Pan Michał musi więc zapłacić VAT od sumy 28 600 euro.

Uwaga! Wysokość VAT jest zależna od państwa, do którego sprowadzany jest samochód. W Polsce VAT wynosi 23 proc., a np. w Niemczech – 19 proc. I to właśnie m.in. z tego powodu Polacy często decydują się sprowadzać pojazdy do niemieckich portów, a następnie drogą lądową transportować je do kraju.

Ostatnią opłatą, jaką trzeba odprowadzić, jest akcyza. Wynosi ona:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Jakie czynności trzeba wykonać przed rejestracją samochodu z USA?

Tłumaczenie dokumentów

Należy pamiętać, aby przetłumaczyć dokumenty związane z pojazdem. Musi to zrobić tłumacz przysięgły, inaczej urzędnicy mogą odmówić przyjęcia dokumentów, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, a także wydłużeniem procesu rejestracji.

Badanie techniczne

Następnie należy udać się do stacji diagnostycznej, ale trzeba liczyć się z tym, że pojazd od razu nie przejdzie badań. Powód? Samochody ze Stanów Zjednoczonych są inaczej skonstruowane niż pojazdy dopuszczane do jazdy po polskich drogach, a to oznacza, że prawdopodobnie potrzebne będą przeróbki.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakich przeróbek musisz się spodziewać w samochodzie z USA? Na liście znajdują się:

 • Oświetlenie – w USA samochody na ogół mają reflektory symetryczne, a w Europie światła muszą być asymetryczne (daje to lepsze doświetlenie pobocza). Oprócz tego amerykańskie kierunkowskazy na ogół są czerwone (w Europie wymagane są pomarańczowe), a do tego często nie mają tylnego światła przeciwmgielnego.
 • Licznik – musi pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę (km/h), tymczasem w Stanach Zjednoczonych często są to mile na godzinę (mp/h). Jeśli samochód posiada obie skale, to przejdzie badania w Polsce.
 • Układ wydechowy – w Europie restrykcyjne normy emisji spalin są wyższe niż w USA, więc niewykluczone, że samochód sprowadzony z USA będzie trzeba dostosować do polskich przepisów.

Gdy samochód jest już gotowy do jazdy po polskich drogach, należy udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie przejdzie badanie techniczne.

Sprawdź składkę OC/AC przed rejestracją samochodu

Jak przebiega rejestracja samochodu z USA?

Samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania posiadacza pojazdu. Należy ze sobą zabrać:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (można go pobrać z Internetu lub otrzymać w urzędzie);
 • dokument, który potwierdzi, że jest się właścicielem pojazdu (na przykład umowa kupna/sprzedaży lub faktura VAT za zakup pojazdu);
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu (jeśli je posiadasz);
 • potwierdzenia wszystkich opłat;
 • kartę pojazdu (jeśli pojazd posiada);
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
 • dowód rejestracyjny;
 • dowód odprawy celnej;
 • dokument dotyczący recyklingu pojazdu (jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy).

Ile kosztuje rejestracja auta z USA?

 • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu;
 • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe;
 • 80 zł – opłata za tablice rejestracyjne (lub 1 000 zł, jeśli mają to być indywidualne tablice);
 • 75 zł – opłata za kartę pojazdu;
 • 50 gr – opłata ewidencyjna, którą płaci się osobno za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Opłaty można uiścić w kasie urzędu, w którym rejestruje się pojazd lub przelewem na konto urzędu.

Wszystkie opłaty zrób przed złożeniem dokumentów. Zachowaj potwierdzenie opłat i złóż je wraz z innymi dokumentami do urzędu – radzą urzędnicy.

Ile mamy czasu na rejestrację pojazdu z USA?

Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od sprowadzenia go do Polski. Podczas pierwszej wizyty w urzędzie komunikacji pojazd zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni (otrzymamy od urzędnika pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, które pozwolą swobodnie poruszać nam się po drogach). Z kolei w ciągu 30 dni kalendarzowych urzędnik zarejestruje pojazd na stałe i przekaże właścicielowi samochodu właściwe dokumenty.

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z USA?

Pojazd sprowadzony z USA zazwyczaj jest już wyrejestrowany w kraju pochodzenia. W takim przypadku można wykupić najpierw krótkoterminowe (do 30 dni) ubezpieczenie OC. Taki czas powinien nam wystarczyć do przeprowadzenia wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem i przygotowaniem auta do rejestracji.

Przed zakończeniem obowiązywania polisy krótkoterminowej powinniśmy wykupić już całoroczne OC. Co istotne – należy pamiętać, że OC na 30 dni można wykupić tylko jednorazowo. Polisa nie przedłuża się też automatycznie.

Kupiłeś samochód z USA? Wśród niektórych kierowców pokutuje przekonanie, że OC takiego pojazdu jest znacznie droższe niż samochodu krajowego lub sprowadzonego z Unii Europejskiej.

Sprawdź ceny OC i AC w naszym kalkulatorze i przekonaj się, że obowiązkowe ubezpieczenie auta z USA również może być tanie!

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Po sprowadzeniu samochodu z USA trzeba zapłacić podatki – do zapłaty jest cło, VAT i akcyza.
 • Dokumentacja samochodu i umowa muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
 • Jest bardzo prawdopodobne, że samochód sprowadzony z USA będzie musiał zostać konstrukcyjnie przystosowany do polskich przepisów.
 • Po technicznym przystosowaniu samochodu do polskich przepisów powinien on pozytywnie przejść badanie techniczne.
 • Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji, gdzie należy przedstawić wymagane dokumenty.
 • Samochód powinien zostać zarejestrowany do 30 dni od sprowadzenia go do Polski.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy za pomocą kalkulatora OC/AC można kupić polisę dla auta sprowadzonego z USA?

  Kalkulator znajdujący się na naszej stronie internetowej umożliwia zakup różnych ubezpieczeń komunikacyjnych dla pojazdu sprowadzonego z USA. Wystarczy, że przy określaniu kraju pochodzenia zaznaczysz opcję „USA/Kanada”.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA?

  Trudno podać konkretną kwotę, bo na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników. Są to m.in. rodzaj i model pojazdu, jego dotychczasowy przebieg, historia ubezpieczeniowa kierowcy czy wreszcie jego staż za kierownicą.

 3. Jaki może pojawić się problem z rejestracją samochodu z USA?

  W Stanach Zjednoczonych samochody otrzymują certyfikaty. Pojazdy importowane często mają certyfikat o tytule „Salvage”. Oznacza to, że taki samochód uczestniczył w kolizji. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że auto nie nadaje się do dalszego użytkowania. Zdarza się, że pracownicy wydziałów komunikacji mają wątpliwości i nie chcą zarejestrować takiego samochodu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dokumentacja jest niepełna.

 4. Czy można sprawdzić samochód z USA przed jego zakupem?

  Oczywiście. Co więcej, aby to zrobić, wcale nie trzeba być na miejscu. Aktualnie do dyspozycji kierowców są narzędzia, które mogą pomóc w sprawdzeniu pojazdów pod względem m.in. prawnym. Należą do nich bezpłatne (HistoriaPojazdu.gov.pl) oraz odpłatne (np. Carfax i Autocheck) serwisy.

 5. Czy podatki i opłaty za rejestrację to jedyne koszty przy imporcie aut z USA?

  Nie. W przypadku aut z USA trzeba liczyć się jeszcze z kosztami transportu, które mogą być znaczne. Aby nie przepłacać, warto rozważyć skorzystanie z oferty firm zajmujących się profesjonalnym sprowadzaniem pojazdów z USA. Dzięki swoim kontaktom otrzymują one atrakcyjne warunki na transport aut, pomagają też w załatwieniu wszelkich formalności na terenie Polski.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments