Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Auta na parkingu samochodowym

Wąskie miejsca postojowe nie ułatwiają manewrowania pojazdem na parkingach przed sklepami. Po Twoim powrocie z zakupów okazało się, że należący do Ciebie samochód ma wgniecioną karoserię lub porysowany lakier? A może to Tobie zdarzyło się uszkodzić zaparkowany obok pojazd? Dowiedz się, jak postępować w razie szkody parkingowej, by nie narazić się na problemy.

Szkoda parkingowa może przytrafić się każdemu, nawet doświadczonemu kierowcy. Nie zawsze jest to rezultat braku umiejętności – wąskie alejki i miejsca postojowe powodują, że możliwości manewrowania są często mocno ograniczone. Mimo że uszkodzony błotnik czy porysowana karoseria nie są powodami do paniki, warto wiedzieć, jak się prawidłowo zachować w razie szkody parkingowej. W przeciwnym razie może się okazać, że chwila nieuwagi mocno odbije się na zawartości Twojego portfela.

Co to jest szkoda parkingowa?

Możesz zastanawiać się, czym jest szkoda parkingowa. To zdarzenie, którego rezultatem są niewielkie szkody, np. rysy lub wgniecenia na karoserii, urwane lusterko czy rozbity reflektor. Szkoda parkingowa nie zawsze powstaje w wyniku kontaktu jednego samochodu z drugim – o szkodzie parkingowej mówi się również w innych sytuacjach.

Przykłady innych zdarzeń klasyfikowanych jako szkoda parkingowa:

  • działanie chuliganów, którzy np. uszkodzą szybę lub koło;
  • oberwanie sopli lodu wiszących na budynku, przy którym został zaparkowany pojazd;
  • oberwanie z drzewa gałęzi, która spowodowała pęknięcie szyby.

Stłuczka na parkingu – co robić?

Jak się prawidłowo zachować, gdy doszło do szkody parkingowej? W takiej sytuacji należy zaczekać na właściciela uszkodzonego samochodu i spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej. Możesz oczywiście zostawić za wycieraczką przedniej szyby kartkę ze swoimi danymi, ale to rozwiązanie ma swoje wady. Po pierwsze, poszkodowany może twierdzić, że takiej kartki nie znalazł. Po drugie, zawsze istnieje ryzyko, że Twoje dane dostaną się w ręce osoby niepowołanej, która je wykorzysta np. do popełnienia przestępstwa. Po trzecie, nie można wykluczyć złej pogody i tego, że przez opady np. deszczu napis na kartce stanie się nieczytelny. Lepiej zatem nie ryzykować.

Czego zdecydowanie nie robić po spowodowaniu szkody parkingowej? Uciekać. Dziś większość przysklepowych parkingów posiada monitoring, a to oznacza, że uprawnione do tego służby szybko ustalą, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę parkingową. Inaczej mówiąc, nie unikniesz odpowiedzialności.

Jak napisać oświadczenie o szkodzie parkingowej?

Oświadczenie o szkodzie parkingowej warto wozić w samochodowym schowku. Jeżeli jednak nie masz przy sobie wzoru, wystarczy przygotować oświadczenie odręcznie. Jakie informacje powinny znaleźć się w oświadczeniu o szkodzie parkingowej?

Co musi się znaleźć w oświadczeniu o szkodzie parkingowej:

  • data i miejsce zdarzenia;
  • dane sprawcy i poszkodowanego;
  • dane pojazdów;
  • okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej – wskazane jest też wykonanie dokumentacji fotograficznej;
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia;
  • dane kontaktowe do świadków zdarzenia, o ile tacy byli obecni na jego miejscu.

Oświadczenie powinno zostać podpisane zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę zdarzenia. To właśnie ten dokument będzie podstawą, by wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania.

Alternatywą dla wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym jest „dogadanie się” z poszkodowanym. Z reguły szkody parkingowe nie są specjalnie rozległe ani kosztowne w naprawie. Sprawca, który porozumie się z poszkodowanym, ma szansę uniknąć utraty zniżki OC.

Szkoda parkingowa – jak postępować, gdy sprawca pozostawia namiary na siebie?

Zaistnienie szkody parkingowej nasuwa również pytanie, jak postępować po zauważeniu po powrocie z zakupów rysy na karoserii lub uszkodzonego lusterka. Za wycieraczką znajduje się kartka z danymi kierowcy, który spowodował szkodę? Wystarczy się z nim skontaktować i następnie spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej. To sposób, by załatwić sprawę polubownie i bez angażowania policji.

Jako poszkodowany możesz oczywiście zignorować prośbę o kontakt i od razu udać się na policję. Jednak to rozwiązanie nie jest najlepsze. Jeżeli parking jest objęty monitoringiem, sprawca może udowodnić, że nie uciekł z miejsca zdarzenia, ale był świadomy wyrządzonej szkody i podjął odpowiednie kroki. Dodatkowo spisanie wspólnego oświadczenia oznacza, że ubezpieczyciel będzie mógł zająć się likwidacją szkody.

Co robić, gdy sprawca szkody parkingowej odjechał z miejsca zdarzenia?

Może się zdarzyć tak, że sprawca wgniecenia błotnika czy zarysowania lakieru po prostu odjedzie z miejsca zdarzenia. Jak postępować w takiej sytuacji? Nie obejdzie się wówczas bez interwencji policji. Policjanci mogą zabezpieczyć nagrania monitoringu, a to może pozwolić ustalić sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jeżeli jesteś poszkodowanym i posiadasz ubezpieczenie AC, to możesz zlikwidować szkodę parkingową również z tej polisy. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli mimo Twoich starań nie uda się zidentyfikować sprawcy. Zanim jednak zaczniesz starać się o wypłatę środków z AC:

  • przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – być może masz polisę z franszyzą integralną, a wówczas ubezpieczyciel odmówi likwidacji niewielkiej szkody (do wysokości np. 500 zł);
  • upewnij się, że likwidacja szkody z ubezpieczenia AC rzeczywiście Ci się opłaci – może się okazać, że utrata części wypracowanych zniżek będzie droższa niż naprawa auta na własną rękę.

Nie każde opuszczenie parkingu przez sprawcę oznacza ucieczkę z miejsca zdarzenia – kierowca może po prostu nie zauważyć niczego niepokojącego. Jak postępować, gdy zgłosi się do Ciebie policjant, twierdząc, że odpowiadasz za szkodę parkingową? Poproś o okazanie zabezpieczonego nagrania monitoringu i przedstaw swoje argumenty. Bardzo możliwe, że to wystarczy, by załatwić sprawę.

Szkody parkingowe to zjawisko częstsze niż mogłoby się wydawać. Stąd też niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają dodatkowe produkty do swojej oferty. Przykład? InterRisk proponuje Pakiet Miejski Parkingowy. W jego ramach likwidowane są drobne szkody parkingowe – o wartości do 500 zł.

Szkoda parkingowa – czym jest regres ubezpieczeniowy?

Niestety, oddalenie się z parkingu przez sprawcę szkody oznacza dla niego negatywne konsekwencje. Jeżeli jego zeznania nie będą spójne lub nie będzie on w stanie udowodnić, że pozostawił poszkodowanemu swoje dane kontaktowe, to musi się on spodziewać reperkusji finansowych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może wystawić sprawcy szkody parkingowej wezwanie do zapłaty. Jest to możliwe na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe mogą skorzystać z tzw. regresu ubezpieczeniowego i zażądać od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Jak postępować, gdy szkody parkingowej nie wyrządził inny kierowca?

Do szkody parkingowej może dojść podczas wykonywania manewru, ale nie jest to regułą – czasem szkodę w cudzym mieniu wyrządza pasażer lub jest ona wynikiem zaniedbania zarządcy terenu. Jak należy wówczas postępować?

Najwięcej wątpliwości budzi sytuacja zarysowania drzwi stojącego obok auta przez pasażera. Do 2018 r. uznawano, że musi on zapłacić za wyrządzoną szkodę z własnej kieszeni – chyba że w momencie zdarzenia był on współwłaścicielem pojazdu (wówczas odszkodowanie wypłacone zostanie z polisy OC). Sposób myślenia o likwidacji takich szkód zmieniła odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 listopada 2018 r. (sygn. akt C 648/17). Według TSUE taka szkoda powinna zostać zlikwidowana z OC sprawcy.

W wietrzną pogodę na Twój samochód spadło drzewo rosnące tuż koło parkingu? Takie zdarzenie również będzie traktowane jako szkoda parkingowa. Ty z kolei masz prawo dochodzić odszkodowania od właściciela nieruchomości, na której rośnie drzewo, jeżeli zaniedbał on swoje obowiązki i np. nie przyciął drzewa, choć było to konieczne.

Szkoda parkingowa a OC i AC – z której polisy dostaniesz odszkodowanie?

Jeżeli sprawca szkody jest znany, to odszkodowanie otrzymasz z jego OC. Gdy jednak nie udało się ustalić personaliów osoby, która spowodowała szkodę parkingową, to pozostaje ubezpieczenie AC.

Oblicz składkę OC/AC

Masz AC? Możesz poinformować ubezpieczyciela o szkodzie. Nie oznacza to jednak, że na pewno otrzymasz odszkodowanie lub firma ubezpieczeniowa pokryje rachunek za naprawę pojazdu w ASO.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z AC za szkodę parkingową:

  • gdy zgodzisz się w umowie na zastrzeżenie, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku likwidować drobnych szkód – najczęściej do kwoty 500 zł;
  • gdy nie poinformujesz o zdarzeniu służb – brak policyjnej notatki może uniemożliwić dochodzenie likwidacji szkody z AC.

Chcesz zlikwidować szkodę z ubezpieczenia AC? Pamiętaj, aby nie zwlekać z formalnościami. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może uznać, że jesteś winny powiększeniu szkody.

Podsumowanie

  • Sprawca szkody parkingowej i poszkodowany mogą napisać wspólne oświadczenie, które będzie podstawą wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
  • Gdy sprawca odjechał z miejsca zdarzenia i nie pozostawił swoich danych kontaktowych, konieczne jest wezwanie policji.
  • Odszkodowania za szkodę parkingową można dochodzić również od właściciela terenu, jeżeli szkoda spowodowana została np. przez drzewo.
  • Szkoda parkingowa jest likwidowana z OC sprawcy, a jeżeli nie można go ustalić, z AC poszkodowanego.
  • Nie otrzymasz odszkodowania z AC, jeżeli wybrany przez Ciebie wariant ubezpieczenia przewiduje, że ubezpieczyciel nie musi likwidować drobnych szkód.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co zrobić, gdy sprawcą szkody parkingowej jest pasażer samochodu?

    Sposób postępowania jest identyczny – należy poczekać na właściciela pojazdu, a następnie spisać oświadczenie. Dla pewności można w nim powołać się na wyrok TSUE z 15 listopada 2018 r. – wystarczy wskazać, że w świetle tego wyroku szkody wyrządzone przez pasażera również powinny być likwidowane z OC pojazdu.

  2. Jak szkoda parkingowa wpływa na zniżki OC i AC?

    Jeżeli jesteś sprawcą szkody parkingowej i zostanie ona zlikwidowana z Twojego OC, to naturalnie zostanie to odnotowane w Twojej historii ubezpieczeniowej. To z kolei oznacza, że możesz spodziewać się wyższej składki na kolejny rok. Podobna zasada ta działa w przypadku ubezpieczenia AC.

  3. Co zrobić, gdy szkoda parkingowa jest z mojej winy?

    Zaczekaj na właściciela samochodu i spisz z nim wspólne oświadczenie o szkodzie parkingowej – poszkodowany otrzyma odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela. Jeżeli nie możesz czekać, zostaw swoje dane. Pamiętaj jednak, że to ryzykowne rozwiązanie – właściciel uszkodzonego pojazdu może się z Tobą nie skontaktować, ale zgłosić zdarzenie policji.

  4. Kiedy lepiej nie zgłaszać szkody parkingowej?

    Gdy szkoda jest naprawdę niewielka i ma zostać zlikwidowana z AC. Wówczas może się okazać, że składka polisy na kolejny rok będzie dużo wyższa. Może też się zdarzyć, że ubezpieczyciel wcale nie opłaci faktury za naprawę pojazdu, bo szkoda będzie niższa niż np. 500 zł, podczas gdy umowa ubezpieczenia przewiduje, że za szkody poniżej tej kwoty ubezpieczyciel nie odpowiada.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments