Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC

Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC

Są osoby, które zastanawiają się, czy bez ubezpieczenia OC można udać się do wydziału komunikacji, by zarejestrować auto. Czy fakt, że na początku wydawane są tymczasowe tablice rejestracyjne, powoduje jakieś zmiany? Sprawdź, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i jak długo można z nimi jeździć.

Aby otrzymać nowy dowód rejestracyjny pojazdu i cieszyć się jazdą kupionym samochodem, trzeba wcześniej dopełnić formalności. Jak wygląda zależność: tymczasowe tablice rejestracyjne a OC? Co z tych dwóch rzeczy jest priorytetowe? Odpowiadamy, czy można przedłużyć zgodę na czerwone tablice rejestracyjne i rozwiewamy wątpliwości, analizując najczęściej zadawane pytania.

Jakie są etapy rejestracji pojazdu?

Zanim przejdziemy do tego, czy pierwszeństwo ma ubezpieczenie OC, czy może posiadanie tablic rejestracyjnych, przedstawimy cały proces rejestracji auta.

Jakie dokumenty będą niezbędne podczas wizyty w wydziale komunikacji?

Aby zarejestrować samochód (niezależnie od tego, czy nowy, czy używany), trzeba dopełnić formalności we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Nowy właściciel pojazdu musi dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów. Wymienia je artykuł 72. ust. 1 u stawy Prawo o ruchu drogowym. Wymagane będzie chociażby przedstawienie urzędnikowi:

 • dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu (gdy ma miejsce powierzenie go podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną),
 • świadectwa zgodności WE lub świadectwa zgodności razem z oświadczeniem o dopuszczeniu jednostkowym pojazdu (nie zawsze jest jednak wymagane),
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego albo innego dokumentu potwierdzającego jego wykonanie i termin ważności badania technicznego,
 • dowodu rejestracyjnego (jeśli pojazd był wcześniej rejestrowany),
 • dowodu odprawy celnej przywozowej (dla pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa, które nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy),
 • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub brak takiego obowiązku.

Jak widać, wśród uwzględnionych tym fragmencie kodeksu drogowego kwestii (takich jak np. przegląd techniczny) nie znalazło się OC. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenia OC samochodu można zaniechać.

Kiedy urzędnik może poprosić o dowód aktualnego ubezpieczenia pojazdu?

Mimo że w powyżej wskazanych przepisach nie ma wprost mowy o ubezpieczeniu OC, to jednak rozpatrująca wniosek osoba może poprosić o okazanie potwierdzenia aktualności polisy. Jeżeli kupujesz auto używane, to wraz z nim większość dotychczasowych właścicieli sprzedaje też ważną polisę odpowiedzialności cywilnej, która jest przypisana do samochodu.

W takiej sytuacji nie będzie żadnego problemu z zarejestrowaniem auta. Możesz również zdecydować się na wypowiedzenie polisy, którą miał poprzedni właściciel auta, by samodzielnie wykupić nową. Pamiętaj, że zakup ubezpieczenia OC musi być przeprowadzony niezwłocznie, gdy wygaśnie dotychczasowa. Obowiązkiem jest bowiem utrzymanie ciągłości ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Czasem konieczne jest wykupienie ubezpieczenia pojazdu już w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży, potwierdzającej własność pojazdu. Trzeba to zrobić, gdy nabyte przez Ciebie auto nie ma ważnego OC, ponieważ poprzedni właściciel już wcześniej zdecydował się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia. Jeżeli uznasz, że dotychczasowa polisa OC nie jest korzystna i znajdziesz lepszą ofertę, pamiętaj, by załatwienie sprawy było jak najszybsze. Nie zapominaj o obowiązku zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, który wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC. Polisa musi być też wykupiona dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Jeśli jeszcze szukasz korzystnych ofert na całoroczną polisę, możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, a przed zakupem pełnej polisy masz możliwość wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu. Takie ubezpieczenie OC można zawrzeć na okres od 30 dni do 3 miesięcy. Dasz sobie czas na wybór ubezpieczenia, a zarazem spełnisz warunki wymagane przez urzędników wydziału komunikacji podczas tymczasowej rejestracji pojazdu.

zaznacza Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl

Na jak długo są przyznawane tablice tymczasowe?

Gdy dostarczysz wymagane dokumenty i przejdą one pozytywną weryfikację, wówczas otrzymasz tablice tymczasowe. Są to czerwone tablice rejestracyjne. Wyróżniają te pojazdy, które są zarejestrowane na 30 dni, do czasu aż urzędnicy z wydziału komunikacji właściwego dla miejsca rejestracji dopełnią wszystkich formalności i wydadzą tablice na stałe.

Do tego momentu auto musi poruszać się z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi. Ten wyróżnik pojazdów zarejestrowanych tymczasowo stanowi potwierdzenie, że masz samochód zarejestrowany i może się on poruszać po drogach publicznych. W innym przypadku zostałaby Ci wymierzona kara za jazdę bez tablic rejestracyjnych. Grozi za to od 1500 do nawet 5000 zł. Są to zatem koszty zdecydowanie wyższe od rocznej polisy, a tym bardziej od ubezpieczenia krótkoterminowego.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kiedy najpóźniej można wykupić ubezpieczenie OC?

Gdy wystąpisz o tymczasowe tablice rejestracyjne, tak jak wspomnieliśmy, urzędnicy mogą sprawdzić, czy OC zostało wykupione przez dotychczasowego lub nowego właściciela pojazdu. Jeśli pojazd nie jest ubezpieczony, wówczas zachodzi poważne ryzyko, że nie zostanie zarejestrowany, a posiadacz pojazdu naraża się na karę.

Polisę OC należy bowiem wykupić najpóźniej w momencie wygaśnięcia starej (jeśli kupujesz auto używane) lub przed rejestracją auta w wydziale komunikacji. Brak polisy OC czasem może wynikać z niedopatrzenia: może się zdarzyć, że ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela samochodu wygasa bardzo szybko, a nowy posiadacz auta tego nie sprawdzi lub zapomni o konieczności dopilnowania OC i wykupu polisy w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Aby zweryfikować, czy ubezpieczenie należy wykupić dopiero za jakiś czas, czy jak najszybciej po zakupie od poprzedniego właściciela, można skorzystać ze strony UFG lub usługi Historia Pojazdu. Dowiesz się dzięki temu, czy samochód, który kupujesz, ma ważne ubezpieczenie OC i jak długo będzie obowiązywać. To ważne, ponieważ każdy dzień bez ciągłości polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oznacza konsekwencje finansowe.

Niezależnie od przyczyn niedopatrzenia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może za to nałożyć karę.

Jaka kara grozi za brak OC w 2024 roku?

Wiesz już, że szczególny sposób oznaczania pojazdów czerwonymi tablicami rejestracyjnymi wiąże się z ich tymczasowością. Są przypadki, że właściciele aut decydują się na ubezpieczenie OC krótkoterminowe i jeżdżą na czerwonych tablic rejestracyjnych, aż do momentu gdy wydział komunikacji zastąpi tymczasowe tablice rejestracyjne stałymi.

Trzeba pamiętać, że jeśli z jakichś powodów formalności się przeciągają, a masz wykupione krótkoterminowe OC jedynie na 30 dni, musisz je przedłużyć. W przypadku pojazdu zarejestrowanego tymczasowo nie obowiązuje jednorazowe przedłużenie. Trzeba każdą polisę tymczasową wykupić oddzielnie. Bardzo istotne, by o tym nie zapomnieć, ponieważ brak OC pojazdów mechanicznych jest podstawą kary. Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kary za brak ubezpieczenia OC są ściśle związane z płacą minimalną w Polsce. Jako że ta wzrosła, to równocześnie wyższe są sankcje za brak obowiązkowej polisy.

Kary za brak OC do końca czerwca 2024

Oto wysokość kar obowiązujących od 1.01. 2024 do 31.06. 2024 za nieprzestrzeganie obowiązku ciągłości OC:

 • 1700 zł dla samochodów osobowych za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 4240 zł dla samochodów osobowych za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 8480 zł dla samochodów osobowych za przerwę powyżej 14 dni,
 • 2550 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 6360 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 12730 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę powyżej 14 dni,
 • 280 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 710 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 1410 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę powyżej 14 dni.

Kary za brak OC wzrosną od 1 lipca 2024, natomiast będzie to wzrost niewielki:

 • 1720 zł dla samochodów osobowych za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 4300 zł dla samochodów osobowych za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 8600 zł dla samochodów osobowych za przerwę powyżej 14 dni,
 • 2580 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 6450 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 12900 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych za przerwę powyżej 14 dni,
 • 290 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę od 1 do 3 dni,
 • 720 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę od 4 do 14 dni,
 • 1430 zł dla pozostałych pojazdów za przerwę powyżej 14 dni.

Podsumowanie

 • Tymczasowe tablice rejestracyjne mogą być w użyciu do czasu otrzymania stałych. Są wydawane na 30 dni, a ten czas można przedłużyć o 2 tygodnie, jeśli złoży się odpowiedni wniosek.
 • Kierowca, który ma takie tablice rejestracyjne, musi mieć również OC. Może pozostawić ubezpieczenie po poprzednim właścicielu auta, a jeśli samochód nie ma ważnej polisy lub nowy właściciel chce ją wypowiedzieć, może zawrzeć nową umowę na OC: krótkoterminowe ubezpieczenie lub roczne.
 • Jazda bez OC lub bez tablic rejestracyjnych wiąże się z wysokimi karami, dlatego każdy kierowca powininen w swoim interesie zadbać o te kwestie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na rejestracji tymczasowej można jeździć?

  Tak. Używanie tablic tymczasowych jest uprawnione aż do momentu, gdy właścicielowi pojazdu zostaną wydane stałe tablice rejestracyjne. Jeśli chcesz używać czerwonych tablic rejestracyjnych, musisz to robić zgodnie z prawem. Tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi można się posługiwać dłużej niż przez 30 dni tylko po wystąpieniu z wnioskiem o przedłużenie takiej możliwości. Przepisy dopuszczają, że da się to zrobić tylko raz, a maksymalny okres dodatkowy jazdy na czerwonych tablicach rejestracyjnych wynosi 14 dni.

 2. Co najpierw: rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

  Ubezpieczenie samochodu jest często podstawą do tego, by właściciel pojazdu mógł ubiegać się do wydania tablic rejestracyjnych. Choć w teorii zapis ustawy o dokumentach niezbędnych do rejestracji auta nie obejmuje ubezpieczenia pojazdu, to w praktyce polisa OC jest niezbędna. Przede wszystkim dlatego, że musi być zachowana ciągłość ubezpieczenia. Właśnie z tego względu należy dopilnować, czy dotychczasowa polisa po poprzednim właścicielu jest ważna, a jeśli nie, to należy wykupić OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przeciwnym razie UFG otrzyma informację o przerwie w ubezpieczeniu i zyska podstawę do nałożenia kary.

 3. Czy niezarejestrowany pojazd musi mieć OC?

  Nie. Nie ma obowiązku polisy OC dla niezarejestrowanego pojazdu. Nie ma on bowiem prawa poruszania się po drogach publicznych. Jeśli masz pojazd, który stoi jedynie w garażu, ponieważ jest uszkodzone, lepsze będzie wyrejestrowanie samochodu. Po wyrejestrowaniu auta nie będzie trzeba pamiętać o OC i dokumentach ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że nieużytkowany pojazd także podlega pod obowiązek ubezpieczenia, co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych opłat.

 4. Co po tablicach tymczasowych?

  Jeśli auto ma tablice tymczasowe, na właścicielach auta spoczywa obowiązek zmiany ich na stałe, gdy nastąpi dostarczenie tablic rejestracyjnych. Gdy kupiłeś samochód sprowadzony i ma on zagraniczne tablice rejestracyjne, również masz obowiązek wystąpienia o nowe tablice rejestracyjne, jeśli chcesz z zamiarem stałego pobytu poruszać się po polskich drogach. Pamiętaj, że zmiana musi się dokonać płynnie, a brak tablic rejestracyjnych oznacza kary finansowe i interwencję odpowiednich służb.

Tomasz Sobczak
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments