Ubezpieczenie OC na miesiąc PZU – co powinieneś o nim wiedzieć?

młoda para kupuje ubezpieczenie krótkoterminowe

W ofercie PZU znajduje się ubezpieczenie krótkoterminowe OC. Skorzystać z niego mogą jednak wyłącznie niektórzy właściciele pojazdów. Jesteś zainteresowany takim ubezpieczeniem? Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach będziesz mógł wykupić polisę OC w PZU na 30 dni.

Ubezpieczenie OC na 30 dni to tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe. Aby móc z niego skorzystać, właściciel samochodu musi spełnić ściśle określone warunki. Dlaczego? Ubezpieczenie na miesiąc to wyjątek od ogólnej reguły, zgodnie z którą kierowcy nabywają polisę OC na rok. Podyktowane jest to praktycznością – ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a umowa na rok jest rozwiązaniem wygodnym, bo kierowca nie musi co miesiąc przeprowadzać kalkulacji i szukać korzystnej dla siebie oferty.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC?

Grupy właścicieli pojazdów, którzy mogą skorzystać z ubezpieczenia OC na 30 dni, zostały wymienione w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mowa o osobach:

 • których pojazd został zarejestrowany czasowo,
 • posiadających pojazd historyczny – uznaje się za niego pojazd mający co najmniej 40 lat lub pojazd mający co najmniej 25 lat, który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji,
 • prowadzących komis samochodowy (tzw. „OC komisowe”) – w ten sposób przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty działania na rynku,
 • zamierzających sprowadzić z zagranicy pojazd, który nie posiada ważnego OC – w ten sposób przyszły właściciel może użytkować samochód tuż po jego zakupie.

Oprócz powyższego, podmioty uprawnione w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym mogą wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni dla pojazdów do jazd testowych (które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Polski).

Na dłużej, bo na 3 miesiące, ubezpieczenie OC mogą nabyć właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym są to pojazdy silnikowe skonstruowane w taki sposób, że prędkość ich jazdy jest ograniczona do 25 km/h. Przykładami takich pojazdów są maszyny budowlane i transportowe (nie zalicza się do nich pojazdów używanych przez rolników, w tym ciągników rolniczych).

Jak kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC w PZU?

Wielu właścicieli samochodów wie, że mogą zakupić ubezpieczenie OC drogą direct, czyli przez internet. Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi korzyściami, w tym obniżeniem ceny polisy. Niestety ta droga nabycia ubezpieczenia jest zamknięta w przypadku ubezpieczeń krótkoterminowych. Jak zatem zawrzeć polisę OC na 30 dni w PZU?

PZU posiada rozbudowaną sieć oddziałów i współpracuje z licznymi agentami. Ubezpieczenie krótkoterminowe można zakupić zarówno u pracownika oddziału PZU, jak i u jednego z agentów. Znalezienie najbliższego oddziału lub agenta ułatwia wyszukiwarka znajdująca się na stronie PZU.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Mimo że towarzystwo ubezpieczeniowe PZU utrzymuje również infolinię sprzedażową, to klient nie uzyska na niej bliższych informacji o cenie 30-dniowej polisy. Tą drogą nie można również zawrzeć umowy o ubezpieczenie krótkoterminowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie na 30 dni w PZU?

Cena ubezpieczenia krótkoterminowego jest uzależniona zarówno od danych kierowcy, jak i parametrów technicznych pojazdu. Na firmowej stronie PZU nie ma stałego cennika, który pomógłby klientom w określeniu, czy oferta jest dla nich korzystna. Aby poznać propozycję towarzystwa ubezpieczeniowego, trzeba udać się do oddziału lub agenta.

Ubezpieczenia OC krótkoterminowe nie są jednak drogimi ubezpieczeniami. Najczęściej koszt zakupu takiej polisy nie przekracza 150 zł.

Krótkoterminowe ubezpieczenie w PZU – lista dokumentów

Ubezpieczenie OC na 30 dni nie różni się zakresem ochrony od standardowego ubezpieczenia zawieranego na rok. Procedura jego zawierania również jest podobna. Na spotkanie z pracownikiem oddziału PZU lub agentem współpracującym z PZU należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • prawo jazdy,
 • ostatnią zawartą polisę,
 • umowę kupna-sprzedaży auta, jeżeli pojazd nie jest jeszcze zarejestrowany.

Na podstawie informacji zawartych w wymienionych dokumentach możliwe będzie wyliczenie składki.

Ile razy można kupić OC krótkoterminowe dla samochodu?

Z uwagi na swój specyficzny charakter, ubezpieczenie OC krótkoterminowe wygasa na koniec okresu, na który zostało wykupione. W odniesieniu do tych polis PZU i pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe nie stosują reguły, zgodnie z którą umowa jest przedłużana na kolejny okres (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego OC). Jeżeli właściciel pojazdu ma taką potrzebę, może zakupić standardowe ubezpieczenie OC na rok.

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu zabytkowego, nie ma przeszkód, abyś kupował ubezpieczenie OC w PZU tylko na czas zlotów. Będzie to jednak wiązało się dla Ciebie z koniecznością udania się do oddziału ubezpieczyciela lub umówienia się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments