Czy można kupić OC przed przerejestrowaniem samochodu?

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu

Kupiłeś wymarzony samochód? To wspaniale, ale nie zapomnij o formalnościach! Pojazd należy jeszcze przerejestrować. Konieczne może być także ubezpieczenie samochodu przed przerejestrowaniem.

O zmianie posiadacza używanego samochodu zarejestrowanego w Polsce należy poinformować stosowny wydział komunikacji w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży. Taki sam termin obowiązuje nabywcę auta sprowadzonego z innego państwa UE, z tą tylko różnicą, że w tym czasie trzeba pojazd zarejestrować. W każdym przypadku, za brak powiadomienia/rejestracji grozi od 200 zł do 1000 zł kary. Nie jest to jednak jedyny obowiązek ciążący na nabywcy samochodu. Powinien on także zadbać o ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

W zdecydowanej większości przypadków, używany w Polsce samochód posiada już aktualną polisę OC (powinien ją przekazać zbywca auta). Wówczas ubezpieczenie samochodu przed przerejestrowaniem nie będzie konieczne. Jeśli jednak auto nie jest ubezpieczone, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o OC. Pamiętaj, że już od pierwszego dnia, w którym pojazd przeszedł na Twoją własność, stajesz się odpowiedzialny za jego ubezpieczenie.

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze i co najmocniej może uderzyć właściciela samochodu po kieszeni. A mianowicie – należy pamiętać, że każde zarejestrowane w Polsce auto musi mieć ważną polisę OC. Bez względu na to, czy jest zepsute, czy też nie wyjeżdża z garażu – niemal każdy samochód musi być ubezpieczony (wyjątkiem są np. pojazdy historyczne).

O ważne OC powinien zadbać oczywiście właściciel samochodu, a jeśli tego nie zrobi, to musi liczyć się z karami od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ile one wynoszą? Sprawdź w poniższej tabeli:

Kary za brak OC w 2022 r.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Należy spodziewać się, że w przyszłym roku kary te będą znacznie wyższe, ponieważ są one wyliczane z wysokości płacy minimalnej.

Kara z UFG to jednak tylko jeden problem w przypadku braku polisy OC. Drugi może być znacznie kosztowniejszy i wystąpi w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji bez ważnej polisy.

Wówczas UFG wypłaci odszkodowanie osobie lub osobom poszkodowanym, ale do nas zgłosi się z tzw. regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu poniesionych strat. A mogą być to dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, ponieważ OC pokrywa nie tylko szkody związane z naprawą samochodu, ale też ze szkodami osób, które ucierpiały w wypadku (np. koszty rehabilitacji czy renty).

Czy trzeba kupić OC przed przerejestrowaniem auta używanego w Polsce?

W Polsce zdecydowanie najwięcej samochodów pochodzi z tzw. drugiej ręki, czyli nie są to pojazdy kupowane w salonie, ale auta używane. W większości przypadków związanych z ubezpieczeniem pojazdu z drugiej ręki sprawa jest prosta, ponieważ wraz z samochodem kupujemy też jego polisę, która jest z autem powiązana. To znaczy, że wśród dokumentów, które otrzymujesz od sprzedającego, powinna znajdować się również polisa OC. Zdarza się jednak też tak, że zbywca nie wykupił polisy OC, choć miał taki obowiązek.

Jak upewnić się, że nie ma potrzeby zakupu OC przed przerejestrowaniem auta?

  1. Jeśli otrzymałeś ubezpieczenie OC od zbywcy pojazdu, sprawdź, czy polisa jest ważna i opłacona (możesz skontaktować się z ubezpieczycielem). Jeśli tak, to tylko od Twojej decyzji zależy, czy wykupisz nowe ubezpieczenie samochodu przed przerejestrowaniem, czy też wykorzystasz polisę do końca okresu jej obowiązywania.

2. Jeśli sprzedawca auta nie przekazał Ci polisy OC, sprawdź przede wszystkim czy samochód jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony UFG lub na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. W zależności od wyniku:

  • uzyskałeś potwierdzenie o ważnym OC – potwierdź to jeszcze (dla 100% pewności) w obecnym towarzystwie i dopytaj czy będzie ono wymagać dopłaty do składki;
  • samochód nie jest ubezpieczony – kup OC w dniu zawarcia umowy kupna/sprzedaży samochodu. Polisę trzeba kupić przed przerejestrowaniem pojazdu na Ciebie!

Oblicz składkę OC/AC

Uwaga! Może się zdarzyć, że sprzedawca będzie próbował zwodzić Cię opowieściami, że za OC należy dodatkowo zapłacić, ponieważ to jest jego polisa, ale nie można dać się nabrać na takie historie. Sprawa jest bowiem prosta – każdy sprzedawca sprzedaje samochód wraz z polisą OC, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie powiązane jest z samochodem, a nie z właścicielem czy nawet tablicami rejestracyjnymi.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co zrobić z polisą OC po zakupie samochodu?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – po zakupie samochodu używanego, otrzymujesz jego polisę OC. Od razu powinieneś jednak sprawdzić, kiedy to ubezpieczenie wygasa, ponieważ należy pamiętać, że OC kupione wraz z samochodem nie przedłuża się automatycznie! Gdy już sprawdzisz datę wygaśnięcia OC, zapisz ją w kalendarzu „czerwonymi literami” (by nie zapomnieć o zakupie nowego ubezpieczenia), a następnie skontaktuj się z obecnym ubezpieczycielem, by poinformować go, że samochód zmienił właściciela.

Pamiętaj, że towarzystwo ma możliwość (ale nie obowiązek!) przeliczenia składki. Dlaczego? Ponieważ może okazać się, że np. poprzedni właściciel był doświadczonym kierowcą z maksymalną liczbą zniżek, a nowy kierowca, który przejął po nim polisę, to nastolatek, który nie żadnych zniżek. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może zdecydować się na przeliczenie składki oraz zażądać od nowego właściciela dopłaty.

Nowy właściciel może jednak skorzystać także z innego rozwiązania, a mianowicie wypowiedzieć polisę w obecnym towarzystwie i ubezpieczyć pojazd w innym. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, by ubezpieczenie zachowało ciągłość, czyli aby samochód ani jeden dzień nie pozostał bez ważnego OC.

Wypowiedzenie polisy i ubezpieczenie w innym towarzystwie może okazać się bardziej korzystne finansowo i przede wszystkim zabezpieczy Twój pojazd na 12 miesięcy. Dodatkowo, nie będziesz musiał pamiętać o zakończeniu umowy, bo taka polisa odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Jeśli chcesz jak najwięcej zaoszczędzić, porównaj oferty OC wielu firm i wybierz możliwie najtańszą. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator cen OC AC

Oblicz składkę OC/AC

Uwaga! Przepisy nie określają, ile czasu ma towarzystwo na przeliczenie składki po tym, jak samochód zmieni właściciela. Dlatego też może dojść do sytuacji, że żądanie dopłaty otrzymasz np. ostatniego dnia obowiązywania polisy. Dlatego, aby mieć pewność co do ewentualnej podwyżki składki, możesz zaraz po zakupie pojazdu zwrócić się do towarzystwa z zapytaniem o możliwość jej przeliczenia.

Czy trzeba kupić ubezpieczenie OC przed przerejestrowaniem samochodu z zagranicy?

Jeśli chodzi o samochód sprowadzany z zagranicy, to trzeba założyć, że zaraz po sprzedaży zagraniczny właściciel pojazdu wyrejestruje go i zda tablice do polskiego odpowiednika wydziału komunikacji, a Ty zostaniesz bez „blach”. W takiej sytuacji masz dwa rozwiązania:

  1. Przywieźć samochód do Polski na lawecie, tutaj go zarejestrować i ubezpieczyć.

W tym przypadku należy jednak pamiętać, że pojazd musi mieć ważne badania techniczne. Dla wydziału komunikacji w Polsce mogą wystarczyć badania zagraniczne, ale urzędnik może je także zakwestionować. Jeśli więc urząd nie będzie nam przychylny, to prawdopodobnie potrzebne będą badania uzupełniające.

Gdy już dopełnisz formalności z badaniami, to udajesz się do wydziału komunikacji, gdzie otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe. Wówczas możesz ubezpieczyć pojazd, a po otrzymaniu bezterminowych tablic (zwykle trwa to kilkanaście dni) wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o aneks i zmianę numeru rejestracyjnego na polisie (taki aneks jest bezpłatny).

Uwaga! Pamiętaj, że niezarejestrowanym i nieubezpieczonym pojazdem nie możesz poruszać się po drodze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu.

2. Wykupić zjazdowe tablice rejestracyjne za granicą, wykupić OC krótkoterminowe i przyjechać do Polski.

Takie ubezpieczenie obowiązuje przez 30 dni i kupuje się je na zjazdowe tablice rejestracyjne. Należy jednak pamiętać, że krótkoterminową polisę można kupić tylko raz i do tego nie przedłuża się ona automatycznie. Zadaniem tej polisy jest ochrona samochodu na czas procesu rejestracji. Gdy auto zostanie już zarejestrowane i otrzymasz nowe tablice, kup OC całoroczne.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Niemal każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC ( z wyjątkami ściśle określonymi w ustawie). W przypadku braku polisy, musisz liczyć się z bardzo wysokimi karami.
  • Kupując używany samochód, kupujesz go wraz z polisą OC, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie przypisanie jest do samochodu, a nie do kierowcy. To oznacza, że sprzedający ma obowiązek przekazać Ci OC kupowanego pojazdu bezpłatnie.
  • Jeżeli poprzedni właściciel auta nie spełnił obowiązku ubezpieczenia, kup polisę OC przed przerejestrowaniem samochodu – w dniu jego zakupu.
  • Polisa OC kupiona wraz z samochodem nie przedłuża się automatycznie, więc sam musisz zadbać o jej ciągłość.
  • Po zakupie samochodu z ważnym OC, możesz wypowiedzieć ubezpieczenie zbywcy. Pamiętaj jednak, aby od razu kupić nową polisę (pomiędzy kolejnymi umowami nie może być ani jednego dnia przerwy).
  • Po zmianie właściciela pojazdu towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji na podstawie jego danych i podnieść składkę.
  • Posiadacz pojazdu może ubezpieczyć go przed przerejestrowaniem, posługując się innymi danymi identyfikacyjnymi pojazdu, jak np. numer VIN.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy umowa OC nie odnowi się automatycznie?

    Jak już wspomnieliśmy, automatycznie nie odnawia się OC otrzymane wraz zakupionym pojazdem. Należy jednak zachować czujność, ponieważ ubezpieczenie wygaśnie również w przypadku, gdy jest ubezpieczeniem krótkoterminowym oraz gdy ubezpieczony zalega ze spłatą rat.

  2. Czy inne polisy niż OC także przechodzą na nowego właściciela pojazdu?

    Nie, tylko polisa OC jest związana z samochodem i sprzedający musi ją wydać wraz z pojazdem. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych (np. Autocasco, Assistance, czy NNW). Tych polis sprzedający nie przekazują, a wygasają one wraz z dniem zmiany właściciela pojazdu.

  3. Czy mogę zmienić ubezpieczyciela jeszcze przed przerejestrowaniem samochodu?

    Tak, istnieje taka możliwość. Należy jednak udowodnić towarzystwu ubezpieczeniowemu, że już jesteśmy właścicielami pojazdu. Wystarczy do tego umowa kupna – sprzedaży, faktura VAT czy umowa darowizny, a także obecny numer rejestracyjny pojazdu. Resztę formalności można uzupełnić po przerejestrowaniu samochodu.

  4. Kupiłem używane auto, które nie ma ważnego OC. Co robić?

    Przede wszystkim jak najszybciej ubezpiecz pojazd i nie zwlekaj z tym ani jednego dnia! Wszystko dlatego, że już za jeden dzień zwłoki, gdy już jesteś nowym właścicielem pojazdu bez OC, możesz zapłacić bardzo wysoką karę. Na szczęście nie odpowiadasz za okres, gdy samochód nie był ubezpieczony, ale nie był jeszcze twoją własnością.

  5. Czy przed zakupem można sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC?

    Tak. Przed transakcją czasem dochodzi do sytuacji, gdy sprzedający nie chce okazać polisy OC. Wymiguje się jej zagubieniem lub brakiem czasu. To jednak nie jest problem, ponieważ ważność polisy OC możesz sprawdzić za pośrednictwem strony UFG lub na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments