Zniżki z zagranicy – czy każdy ubezpieczyciel może je przyznać?

Kobieta sprawdza ceny OC

Wróciłeś do Polski po kilku latach pobytu za granicą? Zastanawiasz się, czy wypracowane tam zniżki za bezszkodową jazdę będziesz mógł przenieść na polską polisę OC? Niestety, nie jest to takie oczywiste. W kwestii przyznawania ulg za bezwypadkowość za granicą, ubezpieczyciele przyjmują różne stanowiska. Do stosowania stałych zasad nie obliguje ich bowiem żadne prawo.


Przyznawanie zniżek za bezszkodową jazdę przez poszczególne zakłady ubezpieczeń to kwestia indywidualna. Nie dotyczy to wyłącznie zniżek z zagranicy, ale wszystkich rabatów naliczanych podczas sprzedaży polisy OC lub AC. Odmienne są także decyzje towarzystw odnośnie stosowania zwyżek, np. za młody wiek, spowodowanie szkody czy przerwy w ubezpieczeniu.

Sprawdzamy, na jakich zasadach przyznawane są zniżki za bezszkodową jazdę w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych oraz kto honoruje ulgi wypracowane za granicą za bezwypadkowość.

W jaki sposób przyznawane są zniżki w OC i AC?

Jeszcze kilka lat temu system przyznawania zniżek i zwyżek był bardzo przejrzysty. Nazywał się bonus/malus i polegał na udzielaniu procentowych ulg za każdy rok bezszkodowego ubezpieczenia OC i AC (dla każdego z ubezpieczeń osobno). W uproszczeniu można było przyjąć, że po każdym kolejnym bezwypadkowym roku właściciel pojazdu uzyska dodatkowe 10% zniżki, natomiast za spowodowanie kolizji czy wypadku tyle samo zostanie mu odebrane.

Maksymalnie kierowca mógł zgromadzić 60% zniżek po 6 latach bezszkodowej jazdy (czasami 70% lub nawet 80%). Oczywiście nie była to reguła, ponieważ niektóre firmy oferowały większe lub mniejsze zniżki za poszczególne lata ubezpieczenia.

Na dzień dzisiejszy, tylko kilku ubezpieczycieli stosuje system bonus/malus. Znacznie częściej zniżki są przyznawane indywidualnie, na podstawie historii ubezpieczenia właściciela pojazdu. Co istotne, każda firma może brać pod uwagę inny okres. Przykładowo, Benefia uwzględnia ostatnie 10 lat ubezpieczenia OC, a Link4 tylko 6 lat. Z kolei Ergo Hestia (oraz jej marki mtu24.pl i You Can Drive) przyznaje maksymalne 60% zniżki już po trzech bezwypadkowych latach w OC.

Więcej informacji o zniżkach w OC znajdziesz w artykule: Jakie zniżki przysługują Ci w OC?

Czy można przenieść zniżki z zagranicy na polskie OC?

W kwestii przyznawania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy za granicą również brakuje jednolitych zasad. Tutaj w dodatku sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ ubezpieczyciele nie są zbyt przychylnie nastawieni na respektowanie zagranicznych bonusów.

W rezultacie zakłady ubezpieczeń można podzielić na dwie grupy:

  • firmy, które przy wyliczeniu składki OC czy AC uwzględniają wyłącznie historię bezszkodowej jazdy w Polsce i posiłkują się bazą polis prowadzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG),
  • ubezpieczycieli, którzy uznają wprawdzie zniżki zgromadzone za granicą, jednak nie przenoszą na polską polisę ulgi o takiej samej wartości.

Przykład: Pan Radosław przez 3 lata przebywał za granicą i ubezpieczał tam samochód. Przed zakupem polisy w Polsce przedstawił dokument potwierdzający, że w ostatnim roku otrzymał od zagranicznej firmy 60% zniżki za bezwypadkowość. Polski ubezpieczyciel przyznał mu jednak tylko 30% ulgę w składce, czyli za każdy rok po 10%.

Które firmy uwzględniają zniżki OC i AC z zagranicy?

Niestety, ubezpieczyciele którzy honorują zniżki wypracowane za granicą, należą do zdecydowanej mniejszości. Z kilkunastu firm, które współpracują z naszą porównywarką, taką politykę cenową przyjęła tylko: Balcia, Generali i Proama

Każda z wymienionych firm, aby udzielić zniżki za bezszkodową jazdę poza granicami naszego kraju potrzebuje wiarygodnego dokumentu potwierdzającego okres bezkolizyjnej jazdy. Wymagania w tej kwestii mogą się nieco różnić.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Najczęściej przed zawarciem umowy (i kalkulacją składki) klient powinien dostarczyć do ubezpieczyciela przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego dokument potwierdzający posiadane zniżki lub przebieg ubezpieczenia za granicą. Znaczenie może mieć także data wystawienia takiego zaświadczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeniesienia na OC zniżki z zagranicy?

BalciaGeneraliProama
Dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, potwierdzający posiadane zniżki lub przebieg ubezpieczenia.Dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, potwierdzający posiadane zniżki lub przebieg ubezpieczenia. Data wystawienia nie może być wcześniejsza niż 30 dni wstecz.Dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, potwierdzający posiadane zniżki lub przebieg ubezpieczenia. Data wystawienia nie może być wcześniejsza niż 30 dni wstecz.
Informacje aktualne w sierpniu 2022 r.

W zaświadczeniu powinny znaleźć się m.in. szczegółowe informacje o okresie ubezpieczenia, dane dotyczące bezszkodowej jazdy (o braku szkód), pieczęć zakładu ubezpieczeń oraz podpis osoby wystawiającej dokument.

Skąd wziąć zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia za granicą?

Polisa OC kupiona za granicą może nie być wystarczającym dokumentem potwierdzającym bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, ponieważ nie każda zagraniczna firma zapisuje na niej wysokość przyznanych zniżek. Poza tym, ostatnia polisa nie potwierdzi, czy podczas jej obowiązywania nie doszło do kolizji lub wypadku z Twojej winy.

Wiarygodnym potwierdzeniem historii OC za granicą jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia wydane przez zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe. Zazwyczaj, aby je otrzymać, wystarczy złożyć do ubezpieczyciela odpowiedni wniosek (przez Internet lub z pomocą Agenta).

Jeżeli w poprzednich latach Twój samochód ubezpieczały różne firmy, postaraj się o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia od każdej z nich.

Jak kupić polisę OC ze zniżkami z zagranicy?

Samodzielny zakup ubezpieczenia OC przez Internet z uwzględnieniem zniżek z zagranicy nie jest możliwy. Wprawdzie internetowe kalkulatory poszczególnych towarzystw posiadają odpowiednie pola dotyczące przebiegu ubezpieczenia, ale zakładają one z góry, że wprowadzone dane będą dotyczyć Twojej historii OC, udokumentowanej w Polsce (dostępnej w bazie UFG).

Jeśli chcesz poznać wiarygodną propozycję ubezpieczenia samochodu po uwzględnieniu zniżek z zagranicy, skontaktuj się z wybranym towarzystwem i poproś Agenta o przeliczenie składki.

Jak kupić OC ze zniżkami z zagranicy online?

Również w naszej porównywarce pojawia się pytanie o okres posiadania OC i AC oraz szkody likwidowane z tych polis. Składka proponowana przez współpracujące z nami firmy wyliczana jest według deklaracji użytkownika oraz historii ubezpieczenia uzyskanej z UFG, na podstawie numeru PESEL.

Jeśli w polu dotyczącym historii ubezpieczenia wpiszesz informacje o przebiegu OC i AC na podstawie zagranicznych danych, otrzymasz przykładowe oferty (w kalkulatorze nie można zaznaczyć, że historia OC czy AC dotyczy ubezpieczenia za granicą), ale spodziewaj się, że zmienią się one podczas zakupu polisy. Wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe zweryfikuje wówczas Twoją historię ubezpieczenia w UFG i najprawdopodobniej otrzymasz wezwanie do dopłaty.

Nasi Doradcy telefoniczni służą Ci pomocą. Zadzwoń do jednego z naszych Agentów pod nr. 22 270 00 00 i poproś go o pomoc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia (pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 21:00 oraz w soboty 9:30 – 17:30).

Uwaga! Pamiętaj, że zniżki przyznane za bezszkodową jazdę niekoniecznie przekładają się na najniższą cenę polisy. Niejednokrotnie okazuje się, że firma, która nie uwzględnia zniżek z zagranicy proponuje najtańsze na rynku ubezpieczenie. Chcesz się przekonać? Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora i porównać oferty kilkunastu najpopularniejszych ubezpieczycieli.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą, ale nie muszą respektować zniżek za bezszkodową jazdę wypracowanych za granicą.
  • Tylko nieliczne firmy ubezpieczeniowe przenoszą zniżki z zagranicy na polskie OC. Należy do nich m.in. Balcia, Generali i Proama.
  • Z reguły, aby uzyskać w Polsce zniżkę za bezwypadkową jazdę za granicą, należy przedstawić towarzystwu dokument potwierdzający przebieg ubezpieczenia, przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
  • Warto pamiętać, że uznanie zniżek wypracowanych za granicą niekoniecznie przekłada się na najkorzystniejszą na rynku ofertę OC czy AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak długo gromadzi się maksymalne zniżki w OC?

    W uproszczeniu można przyjąć, że po sześciu latach bezszkodowej jazdy kierowca zgromadzi komplet zniżek (60%). Warto jednak pamiętać, że obecnie tylko część firm stosuje tzw. system bonus/malus i wyraźnie wskazuje procentowy poziom zniżki. Do wyceny polisy coraz częściej stosuje się indywidulaną taryfę, która uwzględnia historię OC czy AC właściciela pojazdu (na podstawie danych UFG). Co istotne – każda firma może brać pod uwagę inny okres ubezpieczenia. W jednej będzie to nawet 10 lat wstecz, a w innej zaledwie trzy.

  2. Jak zapłacić mniej za OC, jeśli nie mogę udokumentować zagranicznych zniżek?

    Przeniesienie zniżek z zagranicy na polską polisę OC nie jest jedynym sposobem na oszczędności. Na przykład, koszt polisy można obniżyć dopisując do dowodu rejestracyjnego osobę, która posiada kilkunastoletni udokumentowany w Polsce przebieg ubezpieczenia (np. małżonka). Koniecznie trzeba też porównać oferty wielu ubezpieczycieli. Ich taryfy mogą uwzględniać pozytywne (zdaniem zakładu ubezpieczeń) dane kierowcy czy samochodu, a wówczas cena OC – nawet bez zniżek – będzie konkurencyjna.

  3. Czy można spodziewać się ujednolicenia zasad przyznawania zniżek z zagranicy?

    Na chwilę obecną trudno wskazać nawet przypuszczalny termin wprowadzenia takich zmian. Komisja Europejska już od dłuższego czasu postuluje, aby wprowadzić w UE wspólne zasady respektowania zaświadczeń o bezszkodowej jeździe za granicą. Planowane jest także wprowadzenie jawności zasad przyznawania zniżek przez poszczególne towarzystwa. Nie wiadomo jednak, czy takie przepisy w ogóle wejdą w życie. Na dzień dzisiejszy jedynym sposobem na znalezienie najtańszej i najkorzystniejszej polisy jest porównanie ofert różnych firm, wyliczonych na podstawie indywidualnych danych kierowcy.

  4. Czy istnieje firma, która akceptuje zniżki z ostatniej polisy?

    Honorowanie zniżki z ostatniej polisy w przypadku zmiany ubezpieczyciela nie jest obecnie praktykowane. Każda firma ustala bowiem przysługującą zniżkę i ostateczną cenę ubezpieczenia w oparciu o własny algorytm. Przed zawarciem umowy możesz spodziewać się pytania o Twój numer PESEL. Z jego pomocą ubezpieczyciel sprawdzi Twoją historię ubezpieczenia w bazie UFG i dopiero na tej podstawie ustali proponowaną składkę OC i/lub AC.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments