Zielona Karta – czym jest i gdzie jest potrzebna w 2025 roku?

Wyjazd na wakacje

Wyjeżdżasz na zagraniczny urlop swoim samochodem? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Musisz jednak wiedzieć, że przed wjazdem do niektórych krajów trzeba okazać potwierdzenie posiadania polisy OC – Zieloną Kartę.

Już coraz mniej europejskich krajów oczekuje, że kierowca podczas przekraczania granicy okaże Zieloną Kartę – dokument potwierdzający posiadanie OC. Ponieważ jednak wyjątki istnieją, a od 1 czerwca 2023 r. dwa państwa znalazły się poza systemem Zielonej Karty, przed wyjazdem za granicę warto odświeżyć sobie informacje. To prosty sposób, aby uniknąć dodatkowego kosztu – zakupu ubezpieczenia OC granicznego.

Czym jest ubezpieczenie Zielona Karta?

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Dokument ten potwierdza, że właściciel samochodu posiada ważne ubezpieczenie OC w kraju rejestracji pojazdu. Dzięki okazaniu Zielonej Karty przed przekroczeniem granicy, kierowca nie musi nabywać krótkoterminowego OC (polisy granicznej).

System Zielonej Karty funkcjonuje już od wielu lat – został stworzony w 1953 r. Jego opracowanie i wdrożenie miało dwa cele:

  • zapewnienie odszkodowania z ubezpieczenia OC pojazdu poszkodowanym przez kierowców poruszających się pojazdami zarejestrowanymi za granicą
  • ułatwienie kierowcom podróżowania (również w wymiarze ekonomicznym), bo dzięki Zielonej Karcie nie muszą oni nabywać OC na granicy każdego kraju, do którego wjeżdżają.

W ramach systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne. W krajach należących do Porozumienia Wielostronnego kierowcy nie potrzebują Zielonej Karty – przyjmuje się, że zarejestrowany samochód jest ubezpieczony.

Przykład

Pani Marta planuje w lutym 2025 r. wyruszyć własnym samochodem z Bydgoszczy do Portugalii. Plan podróży obejmuje przejazd przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Gdyby nie funkcjonowały aktualne rozwiązania, w tym System Zielonej Karty, kobieta musiałaby kupić OC graniczne przed wjazdem do każdego z tych krajów.

Jak działa Zielona Karta?

Zastanawiasz się, jak działa Zielona Karta? Dzięki Zielonej Karcie nie jest konieczne kupowanie ubezpieczenia granicznego – dokument ten potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC. W rezultacie Zielona Karta sprawia, że polisa OC kupiona w kraju rejestracji samochodu obowiązuje również poza jego granicami.

Dzięki posiadaniu Zielonej Karty w chwili kolizji lub wypadku za granicą:

  • kierowca nie zapłaci za szkody, do których doszło w związku ze spowodowaną przez niego kolizją czy wypadkiem – pod warunkiem oczywiście, że nie naruszy obowiązujących zasad (np. nie będzie pod wpływem alkoholu).
  • osoby poszkodowane przez kierowcę otrzymają odszkodowanie.

Przykład

Pani Anna wraz z rodziną wybrała się na wycieczkę objazdową do Mołdawii. Niestety, tuż po wjeździe do tego kraju spowodowała kolizję – szkoda została wyceniona na 2500 zł. Kobieta nie zapłaciła jednak odszkodowania z własnej kieszeni. Dzięki temu, że zadbała o formalności i wyrobiła Zieloną Kartę, za naprawę pojazdu poszkodowanego kierowcy zapłaciła firma ubezpieczeniowa.

Jak wygląda Zielona Karta?

Wniosek o Zieloną Kartę składasz po raz pierwszy? Możesz się zdziwić kolorem otrzymanego dokumentu – od 1 lipca 2021 r. Zielona Karta zmieniła wygląd. Dotychczas był to dokument w kolorze zielonym (stąd też nazwa), podczas gdy nowy wzór przewiduje, że Karty są koloru białego. Do końca 2022 r. kierowcom były wydawane Zielone Karty w kolorze zarówno zielonym, jak i białym – ubezpieczyciele mieli w tej kwestii dowolność. W 2025 r. Zielone Karty są wydawane wyłącznie w nowym wzorze.

Bez zmian pozostają wersje językowe, w jakich Zielona Karta może zostać wydana. W dalszym ciągu jest to język polski, angielski lub francuski.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta w 2025 r.?

Państw, w których wymagana jest Zielona Karta, nie jest wiele. Warto jednak wiedzieć, w których krajach ten dokument jest niezbędny, bo czasem trzeba je przejechać, udając się do najpopularniejszych wakacyjnych destynacji.

Lista krajów, w których Zielona Karta obowiązuje:

  • Albania
  • Azerbejdżan
  • Maroko
  • Mołdawia
  • Macedonia
  • Tunezja
  • Turcja
  • Ukraina

Zielona Karta w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze w 2025 roku

W niektórych poradnikach na liście krajów, w których potrzebna jest Zielona Karta, znajdują się również Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra. Jeszcze do niedawna kierowcy wybierający się do tych państw rzeczywiście musieli pamiętać o Zielonej Karcie. W 2025 roku nie jest to już konieczne, bo kraje te należą do Porozumienia Wielostronnego.

Przykład

Pan Bartosz planował wyjazd do Czarnogóry. Z internetowych poradników dowiedział się, że potrzebuje Zielonej Karty. Gdy w połowie grudnia 2024 r. zwrócił się do ubezpieczyciela o wydanie tego dokumentu, dowiedział się, że Czarnogóra uczestniczy już w Porozumieniu Wielostronnym.

Zielona Karta w Rosji i Białorusi w 2025 roku

Zasady dotyczące OC podczas przekraczania granicy zmieniły się też w przypadku Rosji i Białorusi. Jeżeli wybierasz się do jednego z tych krajów samochodem, musisz wiedzieć, że od 1 czerwca 2023 r. są one już poza system Zielonej Karty. Co to oznacza? Przed wjazdem autem na teren Rosji lub Białorusi trzeba wykupić graniczne ubezpieczenie OC – polisa kupiona w Polsce nie jest honorowana.

Skąd ta zmiana? To konsekwencja wypowiedzenia przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) dwustronnych umów zawartych z Rosją i Białorusią.

Przykład

Siergiej z Białorusi ma odwiedzić w styczniu 2025 r. swojego znajomego w Polsce. Znajomy Siergieja z kolei w sierpniu wybiera się na Białoruś. Obaj kierowcy muszą liczyć się z tym, że przed przekroczeniem granicy będą musieli wykupić OC graniczne – bez tej polisy nie zostaną wpuszczeni odpowiednio do Polski i Białorusi.

Zielona Karta w Iranie w 2025 r.

Począwszy od 1 stycznia 2024 r., nie są już honorowane certyfikaty Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) na terenie Iranu, wystawione z upoważnienia PBUK. Dotyczy to także kart, na których oznaczenie literowe Iranu znajdują się w rubryce nr 8 certyfikatu i nie są przekreślone.

Na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczeń komunikacyjnych można przeczytać, że: Podłożem decyzji były wyłącznie trwałe, długoletnie problemy finansowe, komunikacyjne oraz organizacyjne, leżące po stronie Biura Irańskiego, w kontekście obsługi szkód transgranicznych, jak i związane z członkostwem w Systemie Zielonej Karty.

Uwaga! Zielone Karty wydane przed 2024 r. straciły swoją ważność wyłącznie w odniesieniu do terytorium Iranu. Pozostały jednak nadal ważne na terenie pozostałych krajów Systemu Zielonej Karty (jeśli symbol danego kraju nie został wykreślony).

W których krajach nie trzeba mieć Zielonej Karty?

Kierowcy, którzy wybierają się na wakacje, często pytają, w których krajach jest potrzebna Zielona Karta. To pytanie można też zadać inaczej – w których krajach ten dokument nie jest wymagany?

W 2025 roku Zielonej Karty nie trzeba ze sobą zabierać, planując wyjazd do jednego z poniższych państw:

  • Kraje należące do Unii Europejskiej
  • Andora
  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Gibraltar
  • Islandia
  • Liechtenstein
  • Monako
  • Norwegia
  • San Marino
  • Serbia
  • Szwajcaria
  • Wielka Brytania
  • Wyspa Man
  • Wyspy Normandzkie
  • Wyspy Owcze

Planując wyjazd do jednego z powyższych krajów, wystarczy zabrać ze sobą OC w formie papierowej. Okazanie tego dokumentu będzie niezbędne podczas kontroli drogowej – zagraniczne służby uprawnione do kontroli kierowców nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom wyrobienie Zielonej Karty – to właśnie firma ubezpieczeniowa, która sprzedała OC, może wystawić Zieloną Kartę. Niektórzy z ubezpieczycieli dołączają ten dokument do nowej polisy. Z większością jednak trzeba skontaktować się telefonicznie i prosić o wydanie Karty, która zostanie wysłana pocztą.

Jak wypełnić wniosek o Zieloną Kartę? Jeżeli zamawiasz ją przez stronę internetową firmy ubezpieczeniowej, to formalności nie będzie wiele – wystarczy, że w dedykowanym do tego formularzu podasz podstawowe dane – m.in. imię, nazwisko, numer polisy OC i okres, na jaki Zielona Karta ma zostać wydana.

Jaki jest czas oczekiwania na Zieloną Kartę w 2025 roku?

Ponieważ przygotowanie i dostarczenie Zielonej Karty trwa minimum kilkanaście dni, najlepiej wystąpić o jej wydanie na co najmniej dwa tygodnie przed terminem planowanego wyjazdu. Wyjątkiem jest PZU – na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel informuje, że dokument można otrzymać od ręki.

Ile kosztuje Zielona Karta w 2025 r.?

Zieloną Kartę można dostać bezpłatnie albo odpłatnie – to zależy od firmy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele pobierają opłaty, inni z kolei z nich rezygnują.

Jeżeli ubezpieczyciel wydaje Zieloną Kartę odpłatnie, to opłata jest wyliczana indywidualnie. Najczęściej trzeba też zapłacić ją jednorazowo – nie ma możliwości rozłożenia płatności na raty.

Przykład

Pani Janina planuje w przyszłym roku wyjechać do Macedonii. Czy będzie musiała zapłacić za wydanie Zielonej Karty? To zależy, u którego ubezpieczyciela wykupi polisę. Po wpisaniu do kalkulatora OC AC na naszej stronie informacji o samochodzie (Dacia Duster z 2015 r., silnik benzynowy, poj. 1,6 l), kierowcy (kobieta ma 50 lat i mieszka w Zamościu) oraz historii ubezpieczenia (10-letnia i bezszkodowa), Pani Janina otrzymała kilkanaście ofert.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC z Zieloną Kartą przedstawione kierowcy z przykładu

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
480,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Zielona Karta płatna – cena ustalana po kontakcie z ubezpieczycielem  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
489,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
491,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
521,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Zielona Karta wydawana za dopłatą 25 zł  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
641,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem  
mtu24.pl
480,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta płatna – cena ustalana po kontakcie z ubezpieczycielem
Trasti
489,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem
Benefia
491,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem
Balcia Insurance
521,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta wydawana za dopłatą 25 zł
Uniqa
641,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta bezpłatna - wydawana po zakupie polisy i kontakcie z ubezpieczycielem

* Kalkulacja przeprowadzona w grudniu 2024 r. dla 50-latki z Zamościa, właścicielki Dacii Duster z 2015 r. (poj. silnika 1,6 l)

Jak długo jest ważna Zielona Karta?

Minimalny okres ważności Zielonej Karty wynosi 15 dni. Maksymalnie ubezpieczyciele wydają ten dokument na okres 12 miesięcy.

Jeżeli potrzebujesz Zielonej Karty, musisz wiedzieć, kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej ma to miejsce:

  • po opłaceniu składki – jeżeli ubezpieczyciel taką naliczył
  • nie wcześniej niż z chwilą przekroczenia granicy Polski

Umowy Zielonej Karty nie musisz rozwiązywać – ulegnie ona rozwiązaniu z upływem terminu wskazanego na polisie.

Spróbuj tego

Jeśli Zieloną Kartę otrzymasz od towarzystwa, które sprzedało Ci polisę OC (np. z bezpłatną Zieloną Kartą), będzie ona obowiązywała do końca umowy ubezpieczenia OC - jeśli Twoje ubezpieczenie OC pojazdu przedłuży się automatycznie, to samo stanie się z Zieloną Kartą. Oczywiście, w kolejnym roku, jeżeli będziesz potrzebować takiego dokumentu, ponownie powinieneś wystąpić do ubezpieczyciela o jego wydanie.

Czym Zielona Karta różni się od OC granicznego?

Planujesz samochodowy wyjazd do Mołdawii, Ukrainy, Maroko lub innego kraju, który uczestniczy w Systemie Zielonej Karty? Masz dwa wyjścia – możesz:

  • wyrobić przed wyjazdem Zieloną Kartę – w tym celu musisz skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która udziela Ci ochrony OC;
  • kupić OC graniczne – polisę OC kupisz przed wjazdem na terytorium kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta

Mimo że Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne mają ten sam cel, to jest między nimi kilka różnic. Pierwsza dotyczy tego, kto zapewnia ochronę ubezpieczeniową. W przypadku Zielonej Karty jest to firma ubezpieczeniowa, w której kierowca kupił OC. Ubezpieczenie OC graniczne to z kolei produkt oferowany przez jedną z firm działających na terenie kraju, do którego kierowca wjeżdża.

Druga różnica między Zieloną Kartą a OC granicznym dotyczy ceny. Zieloną Kartę kierowca może wyrobić w niektórych towarzystwach bez ponoszenia kosztów. Natomiast za ubezpieczenie graniczne zawsze trzeba zapłacić. Ile? To zależy od kraju oraz długości ochrony (15 lub 30 dni). Przykładowo w Maroko cena OC granicznego na 15 dni to ponad 50 euro.

Między Zieloną Kartą a OC granicznym jest jeszcze jedna różnica – dotyczy ona maksymalnego okresu ochrony. Zielona Karta może zostać przez ubezpieczyciela wydana nawet na 12 miesięcy. W przypadku OC granicznego okres ten jest dużo krótszy, bo wynosi 30 dni.

Zielona Karta a karta EKUZ – jaka jest różnica?

Zielona Karta i karta EKUZ to dwa różne dokumenty. Zielona Karta potwierdza, że dla danego samochodu zostało zakupione ubezpieczenie OC, podczas gdy Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Posiadanie Karty EKUZ na zagranicznym wyjeździe gwarantuje refundację podstawowych usług medycznych, przy czym pomoc jest udzielana na takich samych zasadach, jak obywatelom danego kraju. Oznacza to, że część zabiegów może być odpłatna.

Spróbuj tego

Nie chcesz płacić za leczenie za granicą? Przed wyjazdem kup dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. W ten sposób unikniesz dodatkowych wydatków. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy lekarskiej, jej koszt zostanie pokryty z polisy ubezpieczeniowej.

Jakie ubezpieczenia warto kupić, planując zagraniczny wyjazd w 2025 r.?

Nie zawsze urlop za granicą przebiega bezproblemowo. Poza ubezpieczeniem turystycznym warto kupić także ubezpieczenie na wypadek wystąpienia problemów z samochodem, czyli assistance. Ta polisa jest też dostępna w opcji krótkoterminowej, np. na 7 dni. W zależności od wariantu, ubezpieczenie to zapewnia:

  • pomoc drogową, w tym holowanie – warto zwrócić uwagę na maksymalną odległość, na jaką samochód będzie mógł zostać odholowany;
  • pomoc informacyjną i tłumacza – usługi tłumacza przydadzą się zwłaszcza po kolizji czy wypadku;
  • dostarczenie paliwa oraz pomoc przy drobnych awariach, np. przepalonej żarówce czy rozładowanym akumulatorze;
  • auto zastępcze – z reguły firmy ubezpieczeniowe oferują dostęp do samochodu zastępczego na maksymalnie kilka dni;
  • nocleg – ubezpieczyciel płaci za nocleg, jeżeli naprawa pojazdu nie jest możliwa od ręki, a zatem konieczne jest przerwanie dalszej podróży.

Przy zagranicznych wyjazdach przydać może się też ubezpieczenie NNW (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po wypadku) oraz AC (w razie zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu właściciel otrzyma rekompensatę).

Gdzie jest możliwość zakupu Zielonej Karty i midi assistance?

Taki zestaw ubezpieczeń możesz kupić w różnych firmach ubezpieczeniowych. Aby sprawdzić, który ubezpieczyciel ma najkorzystniejszą ofertę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC.

Chcesz korzystać z ochrony assistance jedynie na czas wakacyjnego wyjazdu za granicę? Rozwiązaniem może być zakup assistance krótkoterminowego – np. na okres 30 dni.

Co jeszcze warto wiedzieć o Zielonej Karcie?

Wiele z pytań zadawanych przez kierowców wyjeżdżających za granicę dotyczy właśnie Zielonej Karty. Jednym z głównych powodów są zmiany na liście krajów przynależących do Porozumienia Wielostronnego. Jeżeli planujesz przekraczać granicę samochodem, zapoznaj się z odpowiedziami na często zadawane pytania dotyczące konieczności posiadania Zielonej Karty w różnych krajach.

Często zadawane pytania o konieczność posiadania Zielonej Karty

Czy Zielona Karta jest potrzebna na Ukrainie?Tak, Ukraina należy do Systemu Zielonej Karty.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Chorwacji?Nie. Chorwacja należy do Porozumienia Wielostronnego, wystarczy tylko posiadać potwierdzenie zakupu polisy u jednego z działających na terenie Polski ubezpieczycieli.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Bośni i Hercegowinie?Nie. To kraj, który jest uczestnikiem Porozumienia Wielostronnego od 19 października 2020 r.
Czy Zielona Karta jest potrzebna na Słowacji?Słowacja należy do systemu Zielonej Karty i Porozumienia Wielostronnego, stąd też na wakacje do tego kraju wystarczy wziąć potwierdzenie zakupu OC.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Czarnogórze?Nie. Od 2 sierpnia 2021 r. Czarnogóra jest członkiem Porozumienia Wielostronnego. Dla kierowców oznacza to, że mogą oni wjechać na teren Czarnogóry bez Zielonej Karty czy OC granicznego – wystarczy polskie OC.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej?Po Brexicie Wielka Brytania i Irlandia Północna ponownie uczestniczą w Porozumieniu Wielostronnym.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Albanii?Wjeżdżając na terytorium Albanii, kierowcy z Polski muszą posiadać Zieloną Kartę lub wykupić lokalne ubezpieczenie.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Austrii?Austria należy do Unii Europejskiej – wystarczy, że kierowca będzie posiadał przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy OC.
Czy o Zieloną Kartę trzeba wystąpić, planując wyjazd do Dubrownika?Aby wjechać do chorwackiego Dubrownika, trzeba przejechać 10-kilometrowy odcinek położony w Bośni i Hercegowinie. Po przystąpieniu Bośni i Hercegowiny do Porozumienia Wielostronnego Zielona Karta nie jest już potrzebna.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Rosji?Nie, przed wjazdem do Rosji trzeba kupić OC graniczne – od 1 czerwca 2023 r. Rosja nie uczestniczy już w systemie Zielonej Karty.
Czy Zielona Karta jest potrzebna na Białorusi?Nie, Białoruś nie należy już do systemu Zielonej Karty. Przed wjazdem trzeba kupić OC graniczne.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Iranie?Nie, od 1 stycznia 2024 r. Iran nie należy już do systemu Zielonej Karty. Przed wjazdem trzeba kupić OC graniczne.

Podsumowanie

  • Zielona Karta to dokument potwierdzający, że dla samochodu zostało wykupione OC w kraju rejestracji.
  • W Europie nie ma wielu krajów poza systemem Zielonej Karty.
  • Niektóre kraje w systemie Zielonej Karty należą też do Porozumienia Wielostronnego – kierowca musi mieć wówczas przy sobie jedynie potwierdzenie zakupu OC.
  • Od 1 lipca 2021 r. Zielona Karta ma nowy wygląd – nie jest już zielona, ale biała.
  • Większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku nie pobiera opłaty za wydanie Zielonej Karty.
  • Od 1 czerwca 2023 r. Zielona Karta nie jest honorowana na terytorium Rosji i Białorusi – kierowcy na granicy będą musieli kupić lokalne ubezpieczenie.
  • Od 1 stycznia 2024 r. Zielone Karty nie obowiązują w Iranie – przed wjazdem do tego kraju należy wykupić OC graniczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trwa wydanie Zielonej Karty?

    Każda firma ubezpieczeniowa wystawia Zielone Karty zgodnie z własnymi procedurami. Aby uniknąć scenariusza, w którym dokument ten nie będzie gotowy przed wyjazdem za granicę, wniosek o jego wydanie warto złożyć co najmniej na miesiąc przed planowaną podróżą. Innym rozwiązaniem jest zapytanie pracownika firmy ubezpieczeniowej o to, kiedy zielona karta pojazdu będzie gotowa do odbioru.

  2. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wydania Zielonej Karty?

    Zielona Karta to dokument potwierdzający zakup ubezpieczenia. Jeżeli kierowca posiada ubezpieczenie, to otrzyma Zieloną Kartę – firma ubezpieczeniowa nie może mu odmówić jej wydania. W niektórych firmach ubezpieczeniowych ten dokument jest jednak wystawiany dopiero po wniesieniu opłaty.

  3. Dla jakich rodzajów pojazdów jest wydawana Zielona Karta?

    Zielona Karta może zostać wystawiona dla każdego pojazdu, dla którego właściciel – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – musi kupić ubezpieczenie OC. Do tej grupy należą nie tylko samochody osobowe, ale również motocykle, samochody dostawcze i ciężarowe oraz autobusy.

  4. Co robić w razie braku Zielonej Karty?

    Brak Zielonej Karty nie oznacza, że przekroczenie granicy nie będzie możliwe. W takiej sytuacji należy kupić dodatkowe ubezpieczenie OC – ubezpieczenie graniczne. Polisy te są oferowane na przejściach granicznych. OC graniczne można kupić np. na okres 15 czy 30 dni.

  5. Jak postępować po zgubieniu Zielonej Karty?

    Wystarczy skontaktować się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, która wydała Zieloną Kartę. Każdy ubezpieczyciel ma procedurę postępowania w takiej sytuacji – z reguły wystawiana jest elektroniczna Zielona Karta jako duplikat. Może to jednak wiązać się dla kierowcy z dodatkowymi kosztami.

  6. Czy uchodźca z Ukrainy, który przekroczył granicę autem, musi posiadać Zieloną Kartę?

    Jeżeli samochód został zarejestrowany na Ukrainie, to wjeżdżając do Polski, kierowca powinien posiadać Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne.

Źródła

  1. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK)

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments