Czy jest możliwa rejestracja samochodu w sytuacji, gdy nie masz meldunku (np. jako obcokrajowiec)? Odpowiadamy już teraz na pytanie, czy można zarejestrować auto bez meldunku. Zdecydowanie tak! Nie powinno być problemów w wydziale komunikacji, gdzie dokonuje się rejestracji auta, ponieważ nie jest brane pod uwagę miejsce zameldowania. Przepisy mówią wyraźnie o miejscu zamieszkania właściciela pojazdu. Dowiedz się więcej o potrzebnych dokumentach!
- Jakie są zasady rejestracji samochodu poza miejscem zameldowania?
- Jak obcokrajowiec może dokonać rejestracji pojazdu?
- Jak zarejestrować samochód, którym przyjechałeś do Polski?
- Ile kosztuje rejestracja samochodu?
- Co przerejestrowanie samochodu oznacza w kontekście OC?
- Czy urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu osobie bez meldunku?
- Co w przypadku odmowy rejestracji auta?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdy miejsce, gdzie dana osoba przebywa na stałe, jest inne od jego zameldowania (które właściciel auta ma np. za granicą), nie ma powodów, by martwić się o dodatkowe formalności w wydziale komunikacji. Możesz zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania, gdy dostarczysz wymagane dokumenty oraz takie, które potwierdzą, gdzie mieszkasz (np. umowa najmu albo umowa o pracę). Sprawdź też, jak wygląda rejestracja pojazdu, gdy przyjechałeś do Polski własnym autem i musisz zarejestrować pojazd.
Jakie są zasady rejestracji samochodu poza miejscem zameldowania?
Nie brakuje osób, które zmieniają miejsce zamieszkania i osiadają w naszym kraju, a przybywają do Polski własnym samochodem lub kupują tutaj auto. Bycie obcokrajowcem zwykle wiąże się z faktem braku stałego zameldowania. Jednak według ustawy Prawo o ruchu drogowym nadrzędne jest miejsce zamieszkania, dlatego nie powinno być żadnych problemów z rejestracją pojazdu.
Jeśli kierowca przyjeżdża własnym autem do Polski i przebywa w niej na stałe, ma obowiązek w ciągu 6 miesięcy zarejestrować samochód. Adres zamieszkania decyduje o tym, w którym wydziale komunikacji trzeba będzie dopełnić formalności.
Jak obcokrajowiec może dokonać rejestracji pojazdu?
Jak wygląda rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania przez osobę z zagranicy (np. z Ukrainy)? Jeśli kupujesz auto w Polsce, to zasady nie różnią się zbytnio od tych, które obowiązują Polaków. Wnioski przyjmuje starosta właściwy z wydziału komunikacji związanego z miejscem zamieszkania osoby fizycznej. Trzeba zatem dostarczyć:
- wniosek o rejestrację samochodu,
- dokument tożsamości (dowód osobisty),
- dowód rejestracyjny samochodu z ważnym badaniem technicznym,
- karta pojazdu, jeśli została wydana,
- dowód własności pojazdu (czyli umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT),
- potwierdzenie ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC),
- dotychczasowe tablice rejestracyjne auta,
- potwierdzenie wniesienia wymaganych opłat.
Co ważne, rejestracji pojazdu należy dokonać w ciągu 30 dni od nabycia auta. Brak zarejestrowania samochodu oznacza ryzyko odpowiedzialności karnej. Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary do 500 złotych. Z kolei, jak wspomnieliśmy, 6 miesięcy mają na to właściciele samochodów, którzy przyjechali do Polski własnymi pojazdami.
Jak zarejestrować samochód, którym przyjechałeś do Polski?
Wiesz już, jaki jest ostateczny termin w przypadku rejestracji samochodu, który był zarejestrowany w innym miejscu niż Polska, a chcesz nim tutaj jeździć na stałe. Rejestracja pojazdu jest nieco inna niż w przypadku rejestracji auta kupionego w Polsce. W celu rejestracji swojego samochodu musisz przedstawić:
- świadectwo zgodności, czyli dokument potwierdzający spełnianie przez producenta norm technicznych, bezpieczeństwa i ochrony środowiska,
- dowód zawarcia umowy ubezpieczeniowej na OC w swoim kraju,
- dowód opłacenia podatku VAT,
- dowód rejestracyjny,
- tablice rejestracyjne,
- dokument poświadczający własność pojazdu,
- paszport techniczny (jeśli jest dostępny).
Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Rejestracja samochodu wiąże się z pewnymi kosztami. Zatrzymajmy się chwilę przy obowiązkowych elementach, które są niezbędne do wydania dowodu rejestracyjnego i trzeba za nie zapłacić. Właściciel wnioskujący o rejestrację pojazdu będzie musiał wnieść opłaty za:
- dowód rejestracyjny (54 złote),
- pozwolenie czasowe (13,50 zł),
- nalepkę legalizacyjną (12,50),
- wydanie nowych tablic rejestracyjnych (od 2022 nie jest konieczna zmiana dotychczasowych, ale jeśli ktoś chce jej dokonać, zapłaci 80 zł).
Jeśli właściciel samochodu wnioskuje również o indywidualne tablice rejestracyjne, wówczas będzie musiał zapłacić dodatkowo 1000 złotych.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Co przerejestrowanie samochodu oznacza w kontekście OC?
Wiesz już, jak wygląda rejestracja samochodu właściciela bez meldunku. Czy są jakieś zmiany w kwestii ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w obowiązkowe dla każdego pojazdu. Jeśli jako obcokrajowiec kupujesz auto w Polsce i podpisujesz w tym celu umowę kupna-sprzedaży, możesz przejąć dotychczasową polisę, która będzie ważna aż do jej upłynięcia. Masz jednak również możliwość wypowiedzenia OC, jeśli stawka Ci nie odpowiada. Na cenę ubezpieczenia wpływa choćby wiek i doświadczenie kierowcy, marka pojazdu, miasto, w którym auto jest zarejestrowane, a nawet stan cywilny właściciela. Jeśli zatem kupujesz samochód od młodego kierowcy z dużego miasta, to najprawdopodobniej kontynuowanie polisy będzie nieopłacalne. Warto w takiej sytuacji użyć porównywarki ubezpieczeń i kalkulatora OC i AC, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.
zaznacza Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl
Czy urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu osobie bez meldunku?
W celu rejestracji samochodu należy się udać do starostwa powiatowego, gdzie znajduje się wydział komunikacji. Urzędnicy nie powinni robić problemów z rejestracją samochodu poza miejscem zameldowania. Jak wynika bowiem z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, rejestrację pojazdu należy przeprowadzić w miejscu zamieszkania.
Nawet jeśli jesteś zameldowany w innym kraju, ale przebywasz w Polsce z zamiarem stałego pobytu, wówczas nie powinno być kłopotu z kwestią rejestracji samochodu. Należy dostarczyć do starostwa wszystkie wymagane dokumenty.
Co w przypadku odmowy rejestracji auta?
Rejestracja auta powinna przebiec bez wątpliwości ze strony urzędników, gdy dostarczysz dokument potwierdzający, że przebywasz w danej miejscowości na stałe. Możesz to zrobić, okazując umowę najmu mieszkania czy umowę o pracę.
W przypadku odmowy rejestracji samochodu możesz odwołać się do kierownika wydziału komunikacji. W swoim pisemnym odwołaniu należy powołać się na przepisy Prawa o ruchu drogowym. Artykuł 73, ustęp 1 mówi:
Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu, starosta właściwy ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, wydając decyzję o rejestracji pojazdu, dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.
Widać zatem wyraźnie, że rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania (a w zasadzie w sytuacji braku meldunku) jest jak najbardziej możliwa. Ostatecznym organem rozstrzygającym jest instytucja samorządowego kolegium odwoławczego.
Podsumowanie
- Rejestracja samochodu odbywa się w miejscu zamieszkania właściciela. W przepisach nie ma mowy o miejscu zameldowania, dlatego nie powinno być przeszkód, by zarejestrować auto bez meldunku.
- Procedury dla cudzoziemców zwykle nie odbiegają od tych, które przechodzą Polacy. Muszą oni dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Jako potwierdzenie, że właściciel auta ma zamiar stałego pobytu, może posłużyć np. umowa najmu mieszkania albo umowa o pracę w danym miejście.
- Podczas procedury można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne i dzięki temu obniżyć koszty związane z przerejestrowaniem samochodu. Nadal trzeba pamiętać jednak o dostarczeniu wniosku oraz dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego (a także karty pojazdu, jeśli była wydana) oraz potwierdzenia, że zostały wniesione niezbędne opłaty.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy do rejestracji pojazdu potrzebny jest meldunek?
Nie. Przepisy w tej kwestii są klarowne. Według Prawa o ruchu drogowym liczy się adres zamieszkania właściciela samochodu. Oczywiście, meldunek może ułatwić procedury, gdy jest taki sam jak miejsce zamieszkania. Jednak jak najbardziej można zarejestrować samochód bez meldunku.
Czy w dowodzie rejestracyjnym musi być adres zameldowania, czy zamieszkania?
Jak wspomnieliśmy wcześniej: to miejsce zamieszkania jest brane pod uwagę podczas procedury zmierzającego do zarejestrowania auta. Ułatwia to sprawę choćby obcokrajowcom, którzy nie mają w Polsce meldunku. Mogą przedstawić dokument świadczący o mieszkaniu w danym miejscu, jakim jest np. umowa najmu mieszkania.
Czy można zarejestrować samochód w miejscu zamieszkania?
Tak. Jeśli chcesz zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania lub w przypadku braku meldunku, dostarcz do wydziału komunikacji niezbędne dokumenty oraz te, które będą świadectwem miejsca zamieszkania: może to być chociażby umowa o pracę czy umowa najmu.
Czy cudzoziemiec może kupić samochód w Polsce?
Tak. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Po zakupie auta będziesz miał dokument stanowiący potwierdzenie prawa własności pojazdu, czyli umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. W ten sposób uzyskasz jako cudzoziemiec możliwość, by złożyć wniosek o rejestrację w Polsce.