Mandaty drogowe w Niemczech – ile zapłacimy w 2025?

Niemieccy kierowcy, podobnie jak kierowcy z Polski, muszą liczyć się z wysokimi mandatami za przekroczenie prędkości. Z początkiem 2025 roku taryfikator mandatów w Niemczech uległ zmianie – wykroczenia są karane surowiej niż dotychczas. Ile wynoszą mandaty w Niemczech w 2025 roku? Sprawdź – poniżej znajdziesz aktualne informacje.

Jazda po niemieckich drogach może należeć do przyjemnych. Ale może skończyć się również wysokim mandatem. Przepisy drogowe w Niemczech są dość restrykcyjne, a tamtejszy taryfikator mandatów jest rozbudowany. I właśnie dlatego przed wyjazdem na wakacje do Niemiec warto zapoznać się z dozwoloną prędkością na niemieckich drogach i stawkami mandatów za najpopularniejsze wykroczenia.

Z jaką prędkością można poruszać się na terenie Niemiec?

W Niemczech – podobnie jak w Polsce – maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się pojazd, jest uzależniona od terenu, przez który ona przebiega. Znaczenie ma też rodzaj pojazdu – bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą dużych pojazdów (powyżej 7,5 tony). Kierowcy aut osobowych w terenie zabudowanym mogą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, a w terenie niezabudowanym z prędkością 100 km/h. A co z autostradami?

Na niemieckich autostradach nie ma ograniczeń prędkości, są jednak zalecenia. Kierowcom samochodów osobowych zaleca się nie przekraczać prędkości 130 km/h i zwolnić przed zjazdami – tam często pojawiają się ograniczenia prędkości do 70-100 km/h. W przypadku pojazdów takich jak autobusy czy ciężarówki ograniczenia są ponownie bardziej restrykcyjne, co naturalnie jest podyktowane względami bezpieczeństwa.

Ograniczenia prędkości w Niemczech w 2025 roku

Teren zabudowanyTeren niezabudowanyAutostrada*
Samochód osobowy50 km/h100 km/h130 km/h
Motocykle50 km/h100 km/h130 km/h
Pozostałe pojazdy do 3,5 tony50 km/h100 km/h130 km/h
*Rekomendowane ograniczenie, które nie wynika z przepisów

Ile wynosi mandat w Niemczech za przekroczenie dozwolonej prędkości?

W Niemczech wysokość kary za zbyt szybką jazdę zależy od kilku czynników. Po pierwsze, inny taryfikator mandatów obowiązuje kierowców samochodów osobowych, kierowców aut osobowych z przyczepą i kierowców pojazdów ciężarowych. Po drugie, znaczenie ma miejsce zdarzenia – surowiej są karani kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym. Po trzecie, wysokość mandatu jest zależna od tego, o ile została przekroczona prędkość.

Uwaga!

Poniższe zestawienia mandatów dotyczą kierowców samochodów osobowych. Kierowcy, którzy poruszają się autem z przyczepą czy samochodem ciężarowym powyżej 3,5 tony, muszą spodziewać się mandatów w jeszcze wyższych kwotach

Mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech – teren zabudowany

W 2025 r. mandaty w Niemczech za przekroczenie prędkości na obszarach miejskich wynoszą od 58,50 euro do 843,50 euro. Mandatu można spodziewać się po przekroczeniu dozwolonej prędkości już o 1 km/h. Po przekroczeniu limitu o 21 km/h kierowca otrzymuje też punkty karne.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości na obszarze miejskim:

  • Do 10 km/h – 58,50 euro
  • Od 11 do 15 km/h – 78,50 euro
  • Od 16 do 20 km/h – 98,50 euro
  • Od 21 do 25 km/h – 143,50 euro + 1 punkt karny
  • Od 26 do 30 km/h – 208,50 euro + 1 punkt karny
  • Od 31 do 40 km/h – 288,50 euro + 2 punkty karne
  • Od 41 do 50 km/h – 428,50 euro + 2 punkty karne
  • Od 51 do 60 km/h – 591,50 euro + 2 punkty karne
  • Od 61 do 70 km/h – 738,50 euro + 2 punkty karne
  • Ponad 70 km/h – 843,50 euro + 2 punkty karne

Mandat w Niemczech – przekroczenie prędkości poza miastem

Mandat za przekroczenie prędkości na terenach niezabudowanych wynosi od 48,50 euro do 738,50 euro. Kierowcy powinni mieć się na baczności, bo najniższy mandat można dostać nawet za  nieznaczne przekroczenie limitu. Dodatkową konsekwencją są punkty karne, przy czym te są przyznawane dopiero po przekroczeniu maksymalnej prędkości o 21 km/h.

Zestawienie mandatów za przekroczenie prędkości na obszarze poza miastem:

  • Do 10 km/h – 48,50 euro
  • Od 11 do 15 km/h – 68,50 euro
  • Od 16 do 20 km/h – 88,50 euro
  • Od 21 do 25 km/h – 128,50 euro + 1 punkt karny
  • Od 26 do 30 km/h – 178,50 euro + 1 punkt karny
  • Od 31 do 40 km/h – 228,50 euro + 2 punkt karne
  • Od 41 do 50 km/h – 348,50 euro + 2 punkt karne
  • Od 51 do 60 km/h – 508,50 euro + 2 punkt karne
  • Od 61 do 70 km/h – 633,50 euro + 2 punkt karne
  • Ponad 70 km/h – 738,50 euro + 2 punkt karne

Ile wynoszą mandaty za inne wykroczenia drogowe na terenie Niemiec?

Jazda z prędkością powyżej dopuszczalnej to jedno z najczęstszych wykroczeń, jakie popełniają kierowcy. Ale na tym lista wykroczeń drogowych się nie kończy. W Niemczech – tak samo, jak w Polsce – kierowcy są karani m.in. za przejazd na czerwonym świetle, niezachowanie bezpiecznej odległości czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Co ciekawe, w Niemczech można też otrzymać mandat za bezcelową i uciążliwą dla innych jazdę po mieście.

Taryfikator mandatów w Niemczech w 2025 roku – wybrane pozycje:

  • Przejazd na czerwonym świetle – od 118,50 euro do 388,50 euro
  • Niezachowanie bezpiecznej odległości – od 53,50 euro do 428,50 euro
  • Jazda po alkoholu lub środkach odurzających – od 528,50 euro do 1578,50 euro
  • Nieprawidłowe parkowanie – od 10 euro do 138,50 euro
  • Nieuprawniony wjazd do strefy ekologicznej (czystego transportu) – 128,50 euro
  • Używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu – od 128,50 euro do 228,50 euro
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 108,50 euro

Czy za wykroczenia drogowe w Niemczech można stracić prawo jazdy?

Wysoki mandat za przekroczenie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle nie musi być jedynym zmartwieniem kierowcy, gdyż może on również stracić prawo jazdy. Niemieckie przepisy są bardzo szczegółowe. Przykładowo naruszenie limitu 0,5 promila alkoholu po raz pierwszy oznacza nie tylko mandat w wysokości 528,50 euro, ale również zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca.

Jeżeli kierowca popełni to samo wykroczenie po raz drugi lub trzeci, zostanie ukarany wyższym mandatem, a prawo jazdy zostanie mu zabrane na okres 3 miesięcy. Zawartość alkoholu we krwi od 1,1 promila wzwyż jest traktowana jeszcze surowiej – kierowca może spodziewać się cofnięcia prawa jazdy, grzywny czy nawet pozbawienia wolności. Do tego w każdym scenariuszu dochodzą jeszcze punkty karne.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru z Niemiec?

Najczęściej na mandat z fotoradaru z Niemiec trzeba czekać ok. 8 tygodni, licząc od tygodnia popełnienia wykroczenia. Takiego wezwania do zapłaty nie należy ignorować – jeżeli nie zapłacisz mandatu, to po pewnym czasie Twój rachunek bankowy może zostać zablokowany przez komornika. Jest też inna możliwość – gdy wrócisz na teren Niemiec, możesz stracić prawo jazdy do czasu uregulowania zaległości.

Uwaga!

Mandaty z fotoradaru z Niemiec ulegają przedawnieniu po upływie 2 lat. Lepiej jednak nie zakładać, że uda się uniknąć płacenia – to mało prawdopodobne.

Jak przygotować się do samochodowego wyjazdu do Niemiec?

W tym roku wybierasz się do Niemiec na wakacje? Musisz wiedzieć, jak przygotować się do takiego wyjazdu. Znajomość ograniczeń prędkości to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia obowiązkowego wyposażenia pojazdu i ubezpieczenia. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy – w przeciwnym razie możesz spodziewać się wysokiego rachunku do uregulowania.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

W Polsce obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się z dwóch elementów: trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. W Niemczech jest nieco inaczej – poza wspomnianym trójkątem, na liście wymaganego wyposażenia auta znajduje się również apteczka pierwszej pomocy i kamizelka odblaskowa. I chociaż Konwencja Wiedeńska zakłada, że kierowca, który wyjeżdża za granicę, musi mieć wyposażenie obowiązujące w kraju rejestracji, to dobrą praktyką jest uzupełnienie braków.

Ubezpieczenie samochodu

Wyjeżdżając do Niemiec, warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie – przyda się zwłaszcza assistance. To polisa, która zapewnia pomoc drogową – naprawę auta na miejscu zdarzenia, a jeżeli to nie będzie możliwe, holowanie auta do warsztatu.

Ubezpieczenie assistance jest dostępne w dwóch opcjach – rocznej lub krótkoterminowej. Wybór polisy na 7, 14 czy 30 dni to rozwiązanie dedykowane właśnie kierowcom, którzy wybierają się na zagraniczny urlop. Assistance roczne i krótkoterminowe możesz kupić za pośrednictwem strony internetowej Rankomat.pl. Porównując oferty, poszukaj odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Na jaką odległość jest oferowane holowanie pojazdu?
  • Na ile dni otrzymasz samochód zastępczy?
  • Czy ubezpieczyciel zobowiązuje się naprawić auto na miejscu zdarzenia, a jeżeli tak, to jaki jest limit kosztów?
  • Czy pomoc assistance jest dostępna również w pobliżu domu?
  • Czy gdyby awaria była rozległa, to firma ubezpieczeniowa opłaci nocleg – a jeżeli tak, to na ile nocy?

Ubezpieczenie turystyczne (podróżne)

W większości poradników, których tematem jest przygotowanie się do samochodowej podróży do Niemiec, poruszana jest kwestia ubezpieczenia assistance. Ale warto pamiętać też o innej dodatkowej polisie – mowa o ubezpieczeniu podróżnym. Z tej polisy pokryte zostaną koszty leczenia (jest ona dobrym uzupełnieniem karty EKUZ). Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne może zapewniać OC i ochronę bagażu.

Podsumowanie

  • Mandaty w Niemczech za przekroczenie dozwolonej prędkości są surowe – w terenie zabudowanym wynoszą od 58,50 euro do 843,50 euro, a poza miastem od 48,50 euro do 738,50 euro.
  • Kierowcy, którzy nagminnie przekraczają prędkość czy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, muszą być świadomi tego, że grozi im utrata prawa jazdy.
  • Taryfikator mandatów w Niemczech jest rozbudowany. Obok kar za przejazd na czerwonym świetle czy nieprawidłowe parkowanie kierowca może też zostać ukarany za bezcelową i uciążliwą jazdę po mieście.
  • Planując samochodową wycieczkę do Niemiec, warto pamiętać, że na obowiązkowe wyposażenie auta w tym kraju składają się: trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy i kamizelka odblaskowa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w Niemczech funkcjonuje system punktów karnych?

    Tak, kierowcy muszą się spodziewać, że za przekroczenie dozwolonej prędkości otrzymają nie tylko mandat, ale również punkty karne. Jednak to, czy na konto kierowcy trafią punkty karne, zależy od tego, o ile dozwolona prędkość zostanie przekroczona – punkty są naliczane po przekroczeniu limitu o 21 km/h.

  2. Jaki jest dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców w Niemczech?

    Ta kwestia jest uregulowana nieco inaczej niż w Polsce. Kierowcy zawodowi i kierowcy, którzy dopiero niedawno zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami, podczas każdego badania muszą mieć 0 promili. W przypadku doświadczonych kierowców jest nieco inaczej – dla nich dopuszczalny limit wynosi 0,5 promila.

  3. Czy w Niemczech kierowca i pasażerowie muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa?

    Od 1979 r. w Niemczech obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Jazda bez pasów bezpieczeństwa oznacza mandat w wysokości 58,50 euro. Jeżeli z kolei dziecko podróżuje bez fotelika, to kierowca naraża się na mandat w wysokości 88,50 euro. Jeszcze wyższy jest mandat za przewożenie kilkorga dzieci bez dedykowanych zabezpieczeń.

  4. Czy planując wyjazd do Niemiec, trzeba wyrobić Zieloną Kartę?

    Nie – wystarczy zabrać ze sobą w podróż potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC. Dodatkowo przed wyjazdem warto rozważyć zakup dodatkowych polis. Przydać może się zwłaszcza ubezpieczenie assistance, które może zapewnić szeroką pomoc w razie różnych zdarzeń, w tym awarii, kolizji i wypadku.

Źródła

  1. https://www.bussgeldkatalog.org/

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments