Kiedy i na jak długo poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

sprzedaż auta bez ważnego OC

Przytrafiła Ci się kolizja – jesteś poszkodowany. Twój samochód wymaga naprawy, co jest dla Ciebie kłopotliwe, bo korzystasz z niego na co dzień. W tej sytuacji nie musisz zdawać się na komunikację miejską, bo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Dowiedz się, jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy to jedno z uprawnień przysługujących poszkodowanemu kierowcy. Mimo że świadomość kierowców co do możliwości skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy rośnie, to nie każdy poszkodowany wie, jak starać się o takie auto i jak długo będzie mógł z niego skorzystać.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Obowiązujące przepisy zakładają, że w ramach OC ubezpieczyciel naprawi szkodę spowodowaną przez swojego klienta. Mimo że nie ma przepisu wprost mówiącego o tym, że poszkodowanemu należy się samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji czy wypadku, to wynika to pośrednio z treści artykułów zamieszczonych w kodeksie cywilnym – poszkodowany ma prawo ubiegać się o wyrównanie zarówno straty, jak i korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby do szkody nie doszło.

Samochód zastępczy z OC sprawcy poszkodowany otrzyma po:

  • stłuczce, kolizji albo wypadku – gdy konieczna jest naprawa pojazdu lub pojazd nie nadaje się do naprawy i musisz kupić inne auto,
  • szkodzie częściowej albo szkodzie całkowitej – stopień zniszczenia auta ma wpływ na okres, przez który auto zastępcze z OC sprawcy będzie pozostawało do Twojej dyspozycji.

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się poszkodowanemu – osobie, której pojazd został uszkodzony. Nie ma przy tym znaczenia, czy poszkodowany jest osobą prywatną, czy przedsiębiorcą.

Chociaż po wydaniu przez Sąd Najwyższy uchwały w dniu 17 listopada 2011 r. (III CZP 05/11) ubezpieczyciele nie mogą odmówić udostępnienia poszkodowanemu auta zastępczego z OC sprawcy, powołując się na to, że może on skorzystać z komunikacji publicznej, to wciąż mają taką możliwość, gdy poszkodowany ma więcej niż jedno auto. Jesteś w takiej sytuacji? Jeżeli udowodnisz, że z Twojego drugiego samochodu korzysta np. żona, dojeżdżając nim do pracy, możesz ubiegać się o auto zastępcze.

Przykład: Pan Jacek został poszkodowany w kolizji. Na etapie zgłaszania szkody wskazał, że chce skorzystać z samochodu zastępczego. Ubezpieczyciel odmówił, ponieważ mężczyzna jest właścicielem dwóch aut. Decyzję ubezpieczyciela zmieniło odwołanie, w którym pan Jacek wskazał, że z drugiego samochodu korzysta na co dzień jego żona.

Na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeżeli między poszkodowanym a ubezpieczycielem dochodzi do sporu o samochód zastępczy z OC sprawcy, to najczęściej dotyczy on okresu, przez jaki poszkodowany może korzystać z zastępczego auta. Okres ten jest uzależniony od rozmiaru szkody – inaczej liczy się go przy szkodzie częściowej, a inaczej przy szkodzie całkowitej.

Auto zastępcze po szkodzie częściowej – na jaki okres?

W kontekście naprawy samochodu używane są dwa pojęcia – technologiczny czas naprawy i rzeczywisty czas naprawy. Ten pierwszy parametr jest ustalany przy pomocy programów kosztorysowych. Zdarza się, że ubezpieczyciel udostępnia samochód zastępczy z OC sprawcy, kierując się właśnie technologicznym czasem naprawy. Jak podkreśla Rzecznik Finansowy, nie jest to właściwe postępowanie, bo łatwo wyobrazić sobie sytuację, że naprawa przedłuża się ze względu na brak części czy okres świąteczny.

Jak długo można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy po szkodzie częściowej? Poszkodowany ma prawo użytkować auto zastępcze przez cały okres naprawy swojego pojazdu. Do czasu naprawy wlicza się m.in. czas oczekiwania na części, czas potrzebny na przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych czy czas niezbędny do ustalenia wysokości kosztów naprawy między firmą ubezpieczeniową a warsztatem.

Auto zastępcze po szkodzie całkowitej – na ile dni?

Szkoda całkowita jest określana przez ubezpieczyciela, gdy samochód nie nadaje się już do naprawy – jest ona po prostu nieopłacalna. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca pieniądze na zakup nowego auta, a poszkodowany zachowuje wrak pojazdu, który może sprzedać lub zezłomować.

Przez ile dni można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy po szkodzie całkowitej? Poszkodowany może korzystać z auta zastępczego w okresie od dnia zniszczenia pojazdu aż do momentu wypłaty odszkodowania. Niektóre firmy wykazują się prokonsumenckim podejściem i wydłużają ten czas np. do 7 dni po dokonaniu przelewu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy trzeba dopłacać do samochodu zastępczego?

Auto zastępcze z OC sprawcy to zagadnienie budzące wiele wątpliwości m.in. ze względu na dopłaty, jakie mogą się pojawić. Kiedy poszkodowany kierowca będzie musiał częściowo uregulować rachunek wystawiony przez wypożyczalnię? Gdy zdecyduje się na samochód zastępczy wyższej klasy niż naprawiane auto. Dlaczego tak się dzieje?

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy ma na celu zastąpienie pojazdu, a nie polepszenie komfortu jazdy poszkodowanego kierowcy. Stąd też ubezpieczyciele zwracają jedynie tę kwotę, jaka przysługuje za wynajęcie samochodu takiej klasy, z jakiej korzystał poszkodowany. Resztę kierowca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Przykład: Pan Mateusz skorzystał z możliwości wynajmu samochodu zastępczego. Oddał do naprawy swój uszkodzony pojazd Fiat Punto z klasy B (miejskie), a wynajął Mazdę 6 z klasy D (klasa średnia). Różnica w stawce za dzień to około 100 zł. Pan Mateusz musiał pokryć ją z własnych pieniędzy. Ubezpieczyciel zwrócił tylko koszt wypożyczenia samochodu klasy B.

Czy można uniknąć takiego przebiegu zdarzeń, korzystając z auta zastępczego z OC sprawcy? Owszem – wystarczy ograniczyć się do floty ubezpieczyciela. W ten sposób często można otrzymać do dyspozycji pojazd wyższej klasy czy w wersji lepiej wyposażonej. Powód jest prosty – mimo zróżnicowania floty pojazdów zastępczych, ubezpieczyciele naturalnie nie mogą mieć w ofercie wszystkich kombinacji aut.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji?

Wspomniana już uchwała Sądu Najwyższego doprowadziła do sytuacji, że dziś każda firma ubezpieczeniowa współpracuje z wypożyczalniami samochodów lub ma własną flotę takich pojazdów. Zasadniczo zatem z wynajmem auta zastępczego z OC sprawcy nie ma problemu. Kierowcy, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z takiego samochodu, mogą jednak zastanawiać się, jak o niego wnioskować.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji – kiedy zgłosić chęć skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy:

  • w momencie zgłaszania szkody – trzeba poinformować ubezpieczyciela o potrzebie wynajmu samochodu zastępczego,
  • w warsztacie, w którym naprawiany jest Twój samochód – warsztaty ściśle współpracują z ubezpieczycielami.

Jest też inna możliwość – wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy na własną rękę. Chcesz skorzystać właśnie z tej możliwości? Pamiętaj, aby wybrać auto tej samej klasy jak Twój naprawiany samochód. Musisz zapłacić wypożyczalni, a ubezpieczyciel zwróci Ci potem pieniądze. Możesz także wybrać wypożyczalnię, która podpisała umowę z ubezpieczycielem, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z rozliczenia bezgotówkowego. Pracownicy wypożyczalni dopełnią formalności z ubezpieczycielem.

Jeżeli chcesz wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy w pobliskiej wypożyczalni, to najlepiej zrobisz, gdy skontaktujesz się z firmą ubezpieczeniową jeszcze przed podpisaniem umowy. To najprostszy sposób, aby uniknąć kosztownego nieporozumienia.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel żąda zwrotu auta zastępczego?

Często zdarza się, że ubezpieczyciel żąda zwrotu auta zastępczego z OC sprawcy przed zakończeniem naprawy samochodu. Naprawa może się też przedłużać, np. ze względu na kolejkę w warsztacie lub konieczność sprowadzenia części. Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie będzie chciał uwzględnić tych okoliczności? Wówczas warto się odwołać i wyjaśnić wszystkie kwestie. Należy zebrać całą dokumentację naprawy.

Jeżeli ubezpieczyciel nie przychyli się do Twojej argumentacji, skorzystaj z pomocy Rzecznika Finansowego. W ostateczności sprawę można skierować do sądu.

Samochód zastępczy może ułatwić życie w czasie naprawy uszkodzonego auta. Jeżeli kolizja nie powstała z Twojej winy, warto skorzystać z pojazdu zastępczego przysługującego z OC sprawcy. Należy się ono na cały czas naprawy, a przy szkodzie całkowitej do momentu wypłaty odszkodowania lub w uzasadnionych przypadkach na dłużej.

Kupujesz samochód po szkodzie całkowitej? Sprawdź ceny OC/AC

Podsumowanie

  • Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu kierowcy, bez względu na to, czy jest on przedsiębiorcą, czy konsumentem.
  • Aby otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy, wystarczy zgłosić chęć jego otrzymania ubezpieczycielowi. Rozliczenie może nastąpić bezgotówkowo.
  • Standardowo samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje na rzeczywisty (nie technologiczny) czas naprawy uszkodzonego pojazdu.
  • Do samochodu zastępczego z OC sprawcy mają prawo również poszkodowani, których pojazd nie podlega naprawie, gdyż ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą.
  • W razie sporów z ubezpieczycielem w kwestii samochodu zastępczego z OC sprawcy, poszkodowany może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy samochód zastępczy można otrzymać tylko z OC sprawcy?

    Samochód zastępczy możesz otrzymać również z tytułu innych ubezpieczeń – assistance i AC. W przypadku assistance auto zastępcze najczęściej jest oferowane na kilka dni (np. 3 czy 7 dni) i nie ma możliwości wydłużenia tego okresu, powołując się np. na wydłużony czas naprawy samochodu.

  2. Jaki samochód można wybrać z wypożyczalni?

    Możesz wybrać każdy samochód dostępny w ofercie wypożyczalni. Jeżeli jednak nie chcesz przepłacać, zdecyduj się na model tej samej klasy co Twoje uszkodzone lub zniszczone auto. Masz wątpliwości w zakresie klasyfikacji pojazdów? Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową – jej pracownik powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

  3. Jak otrzymać zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy?

    Gdy otrzymasz od wypożyczalni samochodów fakturę za auto zastępcze z OC sprawcy, przekaż ją firmie ubezpieczeniowej. Faktura najczęściej wystarczy, aby ubezpieczyciel rozliczył się z poszkodowanym.

  4. Czy otrzymam dopłatę z OC sprawcy za wynajem auta zastępczego niższej klasy?

    Wybór samochodu klasy niższej niż ten, który został uszkodzony lub zniszczony, nie spowoduje, że ubezpieczyciel będzie musiał dopłacić poszkodowanemu. Jeżeli ubezpieczyciel w swojej flocie nie dysponuje odpowiednikiem auta naprawianego lub wobec którego orzekł szkodę całkowitą, to najpewniej zaproponuje samochód wyższej klasy. Wówczas też będzie można z niego korzystać bez dopłaty.

  5. Mam samochód na gwarancji – od kogo dostanę auto zastępcze?

    Jeżeli naprawiasz samochód, korzystając z gwarancji, możesz naturalnie liczyć, że warsztat zapewni Ci dostęp do auta zastępczego. Analogicznie, jak w przypadku auta zastępczego z OC, którego koszt wypożyczenia pokrywa ubezpieczyciel, będzie ono przysługiwać Ci na cały okres naprawy pojazdu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments