Jak zarejestrować samochód z zagranicy?


bmw

Dobry stan techniczny, przystępna cena oraz stosunkowo niewiele formalności – to główne powody, dla których wielu kierowców wciąż poszukuje pojazdów poza Polską. Jeżeli chcesz dołączyć do ich grona, dowiedz się, jak przebiega rejestracja samochodu z zagranicy.


Francja, Holandia, Belgia, Włochy, Wielka Brytania i oczywiście Niemcy – to główne kraje, z których polscy kierowcy sprowadzają używane pojazdy. Z możliwości zakupu zagranicznego samochodu z bogatym wyposażeniem skorzystały już miliony Polaków. Krok po kroku tłumaczymy, jak uporać się z formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu przywiezionego z zagranicy.

Krok pierwszy – umowa i dokumenty w momencie kupna pojazdu

Kupno sprawnego technicznie pojazdu w korzystnej cenie nie powinno spowodować, że zapomnisz o formalnej stronie transakcji. Aby zarejestrować auto w polskim urzędzie, będziesz potrzebował umowy zawartej ze sprzedawcą. Przydadzą się także dokumenty wydane do samochodu – odpowiedniki polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Jeżeli umowa zostanie sporządzona w języku innym niż polski, w przyszłości poniesiesz dodatkowy koszt – będziesz musiał zlecić jej przetłumaczenie tłumaczowi przysięgłemu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jeżeli po samochód za granicę wybierasz się samodzielnie, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Możesz to zrobić po numerze VIN, korzystając ze specjalnych rejestrów prowadzonych przez niektóre kraje. Przykładowo brytyjski rejestr znajdziesz pod adresem Check-mot.service.gov.uk.

Zamierzasz wracać z zagranicy zakupionym pojazdem? Pamiętaj o ubezpieczeniu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli na 30 dni. Co istotne, taka polisa nie odnawia się automatycznie, ale po wspomnianych 30 dniach wygasa.

Krok drugi – opłać akcyzę

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego. Masz na to 30 dni, licząc od dnia przywiezienia pojazdu z zagranicy. Nie obejdzie się też bez złożenia deklaracji w urzędzie – możesz to zrobić w formie papierowej lub elektronicznie (korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S) jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Ile będzie Cię kosztować podatek akcyzowy? W 2019 r. obowiązuje stawka 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3 i stawka 3,1 proc. w przypadku pozostałych samochodów.

Krok trzeci – przegląd pojazdu i tłumaczenie dokumentów

Samochód z zagranicy może mieć aktualny przegląd techniczny, ale mimo to będziesz musiał wykonać diagnostykę w stacji kontroli pojazdów działającej na terenie Polski. Czasem wystarczy uzupełniające badanie techniczne, w innych przypadkach konieczny będzie kompleksowy przegląd. Aby nie wydawać zbędnie pieniędzy, najlepiej dopytać o tę kwestię bezpośrednio w wydziale komunikacji.

Do rejestracji pojazdu w Polsce potrzebne będą przetłumaczone dokumenty. Jeśli sprowadziłeś pojazd z kraju należącego do Unii Europejskiej, potrzebne będzie tłumaczenie wyłącznie umowy kupna-sprzedaży. W pozostałych przypadkach wymagane są także polskie wersje wszystkich dokumentów, które otrzymałeś wraz z umową.

Krok czwarty – opłaty za rejestrację pojazdu

Podatek akcyzowy to nie jedyny koszt związany z rejestracją pojazdu. Przed złożeniem dokumentów w wydziale komunikacji, musisz zapłacić:

 • 54 zł – za dowód rejestracyjny,
 • 80 zł – za tablice rejestracyjne,
 • 75 zł – za kartę pojazdu,
 • 31 zł – za nalepki (kontrolną i legalizacyjną),
 • 13,50 zł – za pozwolenie czasowe,
 • 2,50 zł – tytułem opłaty ewidencyjnej.

Łączna wysokość obowiązkowych opłat za rejestrację pojazdu wynosi 256 zł.

Krok piąty – wizyta w wydziale komunikacji

Po opłaceniu podatku akcyzowego i przetłumaczeniu dokumentów, pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Do wniosku o rejestrację pojazdu musisz dołączyć:

 • wspomniane tłumaczenia dokumentów – umowy oraz odpowiedników polskiej karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowody opłacenia podatku akcyzowego i opłat urzędowych za rejestrację pojazdu,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli przyjechałeś pojazdem z zagranicy (w przypadku pojazdów zakupionych z państw należących do Unii Europejskiej będą to żółte tablice, które są ważne przez 5 dni).

Sprowadziłeś pojazd na lawecie? W takim razie ostatni punkt Cię nie obowiązuje – wówczas tablice rejestracyjne nie są potrzebne.

Formalności w wydziale komunikacji możesz załatwić osobiście lub przez pełnomocnika. W drugim przypadku potrzebne będzie pełnomocnictwo. Pamiętaj też o dowodzie osobistym, który będziesz musiał okazać urzędnikowi.

Krok szósty – ubezpieczenie pojazdu

Dzień rejestracji pojazdu jest bardzo ważny – tego dnia powinieneś też wykupić ubezpieczenie OC na rok. Nie musisz chodzić od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wygodną alternatywą jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Kalkulator OC AC. Wypełnienie poszczególnych pól zajmie Ci zaledwie kilka minut, a dzięki temu otrzymasz propozycje ofert od większości towarzystw działających na rynku. Wybrane ubezpieczenie również możesz zakupić online.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments