Jak zarejestrować samochód z zagranicy w 2024 roku?

bmw

Dobry stan techniczny, przystępna cena oraz stosunkowo niewiele formalności – to główne powody, dla których wielu kierowców wciąż poszukuje pojazdów poza Polską. Jeżeli chcesz dołączyć do ich grona, dowiedz się, jak przebiega rejestracja samochodu z zagranicy.


Francja, Holandia, Belgia, Włochy, Wielka Brytania i oczywiście Niemcy – to główne kraje, z których polscy kierowcy sprowadzają używane pojazdy. Z możliwości zakupu zagranicznego samochodu z bogatym wyposażeniem skorzystały już miliony Polaków. Jak zarejestrować samochód z Niemiec lub innego kraju Unii Europejskiej w 2024 roku?

Samochód, który został sprowadzony z zagranicy należy zarejestrować w ciągu 30 dni od przywiezienia go do Polski. Wniosek o rejestrację składamy – w zależności od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu – w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub dzielnicy.

Dokumenty można:

 • złożyć osobiście w urzędzie,
 • wysłać pocztą,
 • złożyć przez internet – o ile jest taka możliwość. Wystarczy sprawdzić na stronie internetowej urzędu, czy ma on elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie są wymagania, aby wysłać wniosek o rejestrację pojazdu online.

Krok po kroku tłumaczymy, jak uporać się z formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu przywiezionego z zagranicy.

1. Zakup samochodu za granicą – jakie formalności załatwić przed sprowadzeniem auta do Polski?

Kupno sprawnego technicznie pojazdu w korzystnej cenie nie powinno spowodować, że zapomnisz o formalnej stronie transakcji. Aby zarejestrować auto w polskim urzędzie, będziesz potrzebował umowy zawartej ze sprzedawcą. Przyda się także dokument wydany do samochodu – odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli umowa zostanie sporządzona w języku innym niż polski, w przyszłości poniesiesz dodatkowy koszt – będziesz musiał zlecić jej przetłumaczenie tłumaczowi przysięgłemu.

Jeżeli po samochód za granicę wybierasz się samodzielnie, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Możesz to zrobić po numerze VIN, korzystając ze specjalnych rejestrów prowadzonych przez niektóre kraje. Przykładowo, brytyjski rejestr znajdziesz pod adresem Check-mot.service.gov.uk.

Zamierzasz wracać z zagranicy zakupionym pojazdem? Pamiętaj o ubezpieczeniu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli na 30 dni. Co istotne, taka polisa nie odnawia się automatycznie, ale po wspomnianych 30 dniach wygasa.

2. Podatek akcyzowy od pojazdu z zagranicy – ile wynosi i jak zapłacić?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego. Masz na to 30 dni, licząc od dnia przywiezienia pojazdu z zagranicy. Nie obejdzie się też bez złożenia deklaracji w urzędzie – możesz to zrobić w formie papierowej lub elektronicznie (korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S) jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Ile będzie Cię kosztować podatek akcyzowy? W 2024 r. obowiązuje stawka 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3 i stawka 3,1 proc. w przypadku pozostałych samochodów.

Uwaga! Dla właścicieli hybryd zostały przewidziane preferencyjne stawki akcyzy, niższe o 50%:

 • 9,3% – w przypadku klasycznych hybryd (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 9,3% – w przypadku hybryd plug-in (PHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 1,55% – w przypadku klasycznych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Właściciele hybryd plug-in (PHEV) z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3 lub aut elektrycznych o zwiększonym zasięgu (REX) nie muszą płacić akcyzy. Zwolnieni z niej są także posiadacze aut ciężarowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

Jeśli należysz do grona osób zwolnionych z podatku akcyzowego, podczas rejestracji pojazdu przedstaw odpowiednie potwierdzenie. Otrzymasz je w urzędzie skarbowym.

3. Przegląd pojazdu i tłumaczenie dokumentów – czy jest konieczne?

Samochód z zagranicy może mieć aktualny przegląd techniczny, ale mimo to będziesz musiał wykonać diagnostykę w stacji kontroli pojazdów działającej na terenie Polski. Czasem wystarczy uzupełniające badanie techniczne, w innych przypadkach konieczny będzie kompleksowy przegląd. Aby nie wydawać zbędnie pieniędzy, najlepiej dopytać o tę kwestię bezpośrednio w wydziale komunikacji.

Jakie dokumenty samochodu sprowadzonego z zagranicy należy przetłumaczyć?

Do rejestracji pojazdu w Polsce potrzebne będą przetłumaczone dokumenty. Jeśli sprowadziłeś pojazd z kraju należącego do Unii Europejskiej, potrzebne będzie tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży. W pozostałych przypadkach wymagane są także polskie wersje wszystkich dokumentów, które otrzymałeś wraz z umową.

4. Rejestracja samochodu w urzędzie – jak przebiega?

Po opłaceniu podatku akcyzowego i przetłumaczeniu dokumentów, pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Do wniosku o rejestrację pojazdu musisz dołączyć:

 • wspomniane tłumaczenia dokumentów – umowy oraz odpowiednika polskiego dowodu rejestracyjnego,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowody opłacenia podatku akcyzowego i opłat urzędowych za rejestrację pojazdu,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli przyjechałeś pojazdem z zagranicy (w przypadku pojazdów zakupionych z państw należących do Unii Europejskiej będą to żółte tablice, które są ważne przez kilka dni).

Sprowadziłeś pojazd na lawecie? W takim razie ostatni punkt Cię nie obowiązuje – wówczas tablice rejestracyjne nie są potrzebne.

Formalności w wydziale komunikacji możesz załatwić osobiście lub przez pełnomocnika. W drugim przypadku potrzebne będzie pełnomocnictwo. Pamiętaj też o dowodzie osobistym, który będziesz musiał okazać urzędnikowi.

5. Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Podatek akcyzowy to nie jedyny koszt związany z rejestracją pojazdu. Przed złożeniem dokumentów w wydziale komunikacji, musisz zapłacić też za proces rejestracji. Jest też dobra wiadomość – opłaty zostały obniżone. Obecnie nie trzeba płacić za wydanie karty pojazdu oraz wnosić opłaty ewidencyjnej (zmiana od 1 lipca 2023 roku).

Rejestracja samochodu z zagranicy – opłaty:

 • 54 zł – za dowód rejestracyjny,
 • 13,50 zł – za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – za tablice rejestracyjne,
 • 12,50 zł – komplet znaków legalizacyjnych.

Łączna wysokość obowiązkowych opłat w 2024 roku za rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy wynosi 160 zł (przed 4 września 2022 r. opłata wynosiła 256 zł).

6. Ubezpieczenie auta z zagranicy – kiedy i gdzie kupić?

Dzień rejestracji pojazdu jest bardzo ważny – tego dnia powinieneś też wykupić ubezpieczenie OC na rok.

Nie musisz chodzić od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wygodną alternatywą jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Kalkulator OC AC. Wypełnienie poszczególnych pól zajmie Ci zaledwie kilka minut, a dzięki temu otrzymasz propozycje ofert od większości towarzystw działających na rynku. Wybrane ubezpieczenie możesz od razu zakupić online.

Podsumowanie

 • Aby nie natknąć się na problemy podczas rejestracji samochodu z zagranicy, trzeba zadbać o formalności już w trakcie jego zakupu.
 • Sprowadzenie auta do Polski wymaga zapłaty podatku akcyzowego. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika oraz rodzaju napędu.
 • Jeżeli umowa kupna-sprzedaży została sporządzona w języku obcym, konieczne będzie jej przetłumaczenie.
 • Rejestracja samochodu z zagranicy to także koszty w wydziale komunikacji – od 1 lipca 2023 r.  rejestracja kosztuje 160 zł.
 • Z rejestracją pojazdu wiąże się również konieczność zakupu ubezpieczenia OC. Pomoże w tym internetowy kalkulator OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak przetransportować samochód kupiony za granicą do Polski?

  Możliwości są dwie – powrót zakupionym autem do Polski lub skorzystanie z lawety. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, chociaż wymaga dopełnienia pewnych formalności. Pamiętać trzeba o ważnej rejestracji, przeglądzie technicznym i ubezpieczeniu OC. Bez wykupienia m.in. polisy, która będzie obowiązywać przez kilka następnych dni lub miesiąc, podróż (zgodna z przepisami) nie jest możliwa.

 2. Kto pomoże w sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

  Znalezienie samochodu za granicą, jego zakup i następnie sprowadzenie do Polski oznacza sporo formalności. Nic dziwnego, że wielu kierowców czuje się zniechęconych. Z myślą o nich na rynku powstały firmy oferujące kompleksową pomoc w sprowadzeniu i rejestracji samochodu z zagranicy. Bez trudu znajdziesz je, korzystając z Internetu.

 3. Czy obowiązuje niższy podatek akcyzowy dla samochodów elektrycznych?

  Aby zachęcić kierowców do wyboru samochodów mniej uciążliwych dla środowiska, przewidziano pewne ulgi. Jedna z nich dotyczy właśnie samochodów elektrycznych. Ich właściciele nie płacą w tej chwili akcyzy. O połowę niższe stawki akcyzy obowiązują w przypadku samochodów hybrydowych plug-in.

 4. Czy należy tłumaczyć wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu?

  Pewne ułatwienie czeka na osoby sprowadzające samochody z krajów Unii Europejskiej. Jeżeli dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone na poziomie UE, to tłumaczenie jest zbędne. Sprowadzasz samochód z kraju, który nie należy do UE? Musisz spodziewać się dodatkowych kosztów – urzędnicy będą wymagać przetłumaczenia wszystkich dokumentów.

 5. Czy auto sprowadzone z zagranicy w pierwszej kolejności zostanie zarejestrowane czasowo?

  W procesie rejestracji można wyróżnić dwie fazy – rejestrację czasową i rejestrację właściwą. Rejestracja czasowa to ułatwienie dla kierowcy, gdyż może on korzystać z samochodu od razu. W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy również obowiązuje zasada, zgodnie z którą w pierwszej kolejności urzędnicy rejestrują pojazd na 30 dni, a następnie na stałe.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments