Pakiet dealerski – definicja, zalety i wady, koszty

Małżeństwo kupuje nowy samochód

Planujesz zakup samochodu osobowego z salonu? Od dealera otrzymasz propozycję nabycia pakietu dealerskiego. Czy warto ją przyjąć? Jakie ubezpieczenia wchodzą w skład takiego pakietu?

Salony sprzedaży samochodów konkurują ze sobą m.in. jakością obsługi klienta. Stąd też pomysł, aby zaproponować klientom ubezpieczenie nabywanego samochodu. Od niedawna pracownicy salonów sprzedaży mogą też zająć się rejestracją pojazdu. Chcesz uniknąć kontaktu z agentem ubezpieczeniowym i od razu wyjechać z salonu nowym autem? Rozwiązaniem jest pakiet dealerski.

Czym jest pakiet dealerski i kiedy można go kupić?

Pakiet dealerski to zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowany specjalnie z myślą o nowym pojeździe – samochodzie lub motocyklu. Polisy są tak dobrane, aby zapewnić optymalną ochronę tego wartościowego składnika majątku klienta. Pakiety dealerskie ma w swojej ofercie wiele firm ubezpieczeniowych, np. Allianz, Benefia czy PZU.

Kiedy można kupić pakiet dealerski? Mimo że pakiet dealerski występuje zawsze w kontekście nowych samochodów, to błędem jest zakładanie, że można go kupić wyłącznie dla aut, które dopiero co zjechały z linii produkcyjnej – jest on dostępny również przez dwa kolejne lata eksploatacji samochodu.

Jakie ubezpieczenia wchodzą w skład pakietu dealerskiego?

Na pakiet dealerski składają się cztery ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC, NNW i assistance. Oferta może obejmować również dodatkowe świadczenia. Najlepiej widać to na przykładzie.

Program Ford Ubezpieczenia we współpracy z Allianz – lista ubezpieczeń

OCObowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – musi je kupić każdy właściciel pojazdu. Z ubezpieczenia OC pokrywane są szkody, jakie kierowca wyrządził osobom trzecim.
AutocascoProgram Ford Ubezpieczenia w ramach AC zapewnia m.in. odszkodowanie po uszkodzeniu, utracie i kradzieży samochodu. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z rozszerzeń, np. ubezpieczenia szyb czy bagażu.
NNWUbezpieczenie NNW chroni zarówno kierowców, jak i pasażerów. Polisa obowiązuje w Polsce i za granicą.
AssistanceAssistance to pomoc drogowa – usprawnienie samochodu na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu. Dodatkowo w ramach tej polisy zapewniane jest auto zastępcze, pomoc w zorganizowaniu noclegu czy transport medyczny.
Informacja i Ochrona PrawnaW razie problemów prawnych ubezpieczyciel pokrywa koszty m.in. sądowe czy konsultacji z prawnikiem.
Zielona KartaPotwierdzenie posiadania OC w postaci Zielonej Karty jest niezbędne przy wjeździe do niektórych krajów, również europejskich. Pakiet dealerski zapewnia bezpłatne wydanie tego dokumentu.

Czym wyróżnia się pakiet dealerski?

Najprościej mówiąc, pakiet dealerski jest tak skonstruowany, aby zapewnić właścicielowi samochodu kompleksową ochronę. W rezultacie nie musi się on obawiać, że po wystąpieniu szkody konieczna będzie dopłata. Przykładowo w AC zostaje wykluczone jego finansowe obciążenie, np. w postaci udziału własnego.

Pakiet dealerski to z reguły:

  • stała suma ubezpieczenia,
  • bezgotówkowa naprawa pojazdu po szkodzie,
  • gwarancja, że do naprawy pojazdu zostaną użyte części z logo producenta,
  • dostęp do auta zastępczego, np. po kradzieży ubezpieczonego pojazdu,
  • brak limitów holowania w assistance.

Firmy ubezpieczeniowe (np. Allianz) proponują też klientom możliwość skorzystania z dodatkowych opcji. Kupujesz jednoślad? Możesz zdecydować się np. na ubezpieczenie bagażu czy stroju motocyklisty.

Jakie są zalety i wady pakietu dealerskiego?

Aby móc ocenić, czy pakiet dealerski to korzystne rozwiązanie, należy przeanalizować jego zalety i wady. Co przemawia za jego zakupem, a jakie argumenty skłaniają do poszukiwań ubezpieczenia na własną rękę?

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Pakiet dealerski – zalety i wady

Zalety pakietu dealerskiegoWady pakietu dealerskiego
Zniesienie udziałów własnych. Dzięki temu kierowca nie musi obawiać się dodatkowych wydatków, gdyby przytrafiła mu się szkoda.Brak możliwości wyboru firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej salony sprzedaży współpracują z wybranymi ubezpieczycielami.
Brak konieczności poszukiwania ubezpieczeń na własną rękę. To rozwiązanie wygodne, chociaż niekoniecznie najtańsze – może się okazać, że klient przepłaca.Ograniczone możliwości dostosowania pakietu do swoich potrzeb. Najczęściej klienci mogą jedynie skorzystać z dodatkowych usług, ale bez ingerowania w zapisy umowy.
Cena pakietu dealerskiego jest ustalana w oderwaniu od historii ubezpieczeniowej osoby kupującej pojazd.Brak punktu odniesienia – trudno stwierdzić, czy pod względem ceny pakiet dealerski jest rzeczywiście korzystny.

Ile kosztuje pakiet dealerski?

Koszt zakupu pakietu dealerskiego jest uzależniony od szeregu czynników. Z pewnością dobrze o tym wiesz, jeżeli korzystałeś z kalkulatora OC/AC dostępnego na naszej stronie internetowej. Marka i model samochodu, rok jego produkcji, aktualny stan licznika oraz informacje o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej – to tylko część informacji niezbędnych do wyliczenia składki ubezpieczeniowej. W przypadku pakietu dealerskiego jest inaczej.

Cena pakietu dealerskiego jest powiązana z wartością pojazdu. Najczęściej zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych kosztuje 2-4 proc. wartości auta.

Przykład: Pani Janina planuje zakup nowego samochodu – zapłaci za niego 87 000 zł. Pakiet dealerski ma kosztować 2,5 proc. wartości pojazdu. Jak łatwo policzyć, roczna składka wyniesie 2175 zł. Mimo że kwota nie jest niska, to przez kolejne 12 miesięcy ubezpieczyciel zapewni kompleksową ochronę, a w razie szkody pani Janina nie będzie musiała zapłacić ani złotówki ze swojej kieszeni.

Pakiet dealerski czy zestaw polis znalezionych na własną rękę?

Zakup nowego samochodu to spory wydatek. Mimo że większość klientów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na dobrym ubezpieczeniu nie warto oszczędzać, to jednak porównanie cen nigdy nie zaszkodzi – to najprostszy sposób, aby zaoszczędzić, nie tracąc przy tym na ochronie. Co opłaca się bardziej – pakiet dealerski czy może zestaw ubezpieczeń znalezionych przez kalkulator OC/AC znajdujący się na naszej stronie?

Aby określić, czy pakiet dealerski będzie tańszy, konieczne jest przeprowadzenie kalkulacji i porównanie przedstawionych ofert z propozycją sprzedawcy z salonu. Inaczej mówiąc, wynik jest uzależniony od wielu parametrów.

Z drugiej strony, można wskazać grupę klientów, którym zakup pakietu dealerskiego niemal zawsze będzie się opłacać.

Pakiet dealerski może być korzystny dla:

  • młodych kierowców, którzy dopiero zaczynają budować historię ubezpieczeniową – w ich przypadku pakiet dealerski prawie zawsze jest tańszy,
  • doświadczonych kierowców, którzy spowodowali np. kilka kolizji – każda szkoda likwidowana przez ubezpieczyciela oznacza wyższą składkę na kolejny okres ubezpieczenia.

Chcesz się upewnić, że pakiet dealerski zaproponowany przez sprzedawcę z salonu samochodowego jest dla Ciebie korzystny? To proste – skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i porównaj oferty. Umożliwiamy też zakup wybranych przez Ciebie polis przez internet.

 

Oblicz składkę OCAC i porównaj z pakietem dealerskim

Podsumowanie

  • Pakiet dealerski to określenie ubezpieczeń komunikacyjnych nabywanych za pośrednictwem salonu sprzedaży pojazdów.
  • Z pakietów dealerskich korzystają właściciele nowych aut – najczęściej nie są one starsze niż 3 lata.
  • Na pakiet dealerski składają się 4 ubezpieczenia – OC, AC, NNW i assistance. Klienci mogą też skorzystać z dodatkowych usług.
  • Pod względem ceny pakiet dealerski nie musi być najkorzystniejszym rozwiązaniem – może się okazać, że tańszy jest zestaw polis znalezionych we własnym zakresie.
  • Pakiet dealerski nie jest obowiązkowy. Klient kupujący pojazd może skorzystać z przedstawionej mu oferty, ale nie musi tego robić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy pakiet dealerski można wyłączyć w dowolnym momencie?

    Ubezpieczenia oferowane w ramach pakietu dealerskiego są sprzedawane na okres 12 miesięcy. Nie można z nich zrezygnować w dowolnym momencie. Co więcej, w pakiecie dealerskim jest też obowiązkowe OC – ta polisa musi być aktywna przez cały rok.

  2. Z jakimi firmami ubezpieczeniowymi współpracują salony sprzedaży?

    To zależy od przyjętej przez dealera polityki. Przykładowo na stronie internetowej Skoda Korczyk można się dowiedzieć, że ten salon nawiązał współpracę z następującymi ubezpieczycielami: Allianz, Ergo Hestia, Warta, Uniqa, PZU i Generali. Chcesz kupić pakiet dealerski od konkretnego ubezpieczyciela? Sprawdź, czy salon sprzedaży z nim współpracuje.

  3. Jak wygląda procedura ubezpieczenia nowego auta?

    Dozwolone jest ubezpieczenie pojazdu, który nie został jeszcze zarejestrowany. Wówczas w umowie zamiast rejestracji znajduje się jedynie numer VIN samochodu. Po rejestracji auta konieczne jest zaktualizowanie umowy.

  4. Czy kupując samochód z salonu, trzeba skorzystać z pakietu dealerskiego?

    Nie. Jeżeli uważasz, że produkt ten nie jest dostosowany do Twoich potrzeb lub jego cena jest zbyt wysoka w stosunku do oferowanej ochrony, to nie musisz z niego korzystać. Sprzedawca nie może naciskać na Ciebie w tej kwestii.

  5. Jak wznowić pakiet dealerski na kolejne 12 miesięcy?

    Wystarczy skontaktować się z pracownikiem salonu sprzedaży. Otrzymasz od niego propozycję na kolejny rok. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy jest ona konkurencyjna – firmy ubezpieczeniowe nieustannie aktualizują oferowane produkty.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments