Jak zgłosić szkodę OC?


dwa auta mające wypadek na ulicy

Ostrożność na drodze nie zawsze skutecznie chroni przed szkodą.  Może się zdarzyć że kolizję lub wypadek spowoduje kierowca innego auta. W takiej sytuacji pozostaje zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Jak zrobić to skutecznie?

Kolizja czy wypadek?

Zdarzenie na drodze może być kolizją (gdy szkody są jedynie materialne) lub wypadkiem (gdy kierowcy lub pasażerowie są ranni). To rozróżnienie jest bardzo istotne, bo zależy od niego dalszy sposób postępowania.

W przypadku kolizji wystarczy spisanie wspólnego oświadczenia kierowców, czyli sprawcy i poszkodowanego, o ile są oni zgodni co do tego, jak doszło do stłuczki. Jeżeli dokument ten zostanie prawidłowo napisany, będzie on wystarczający do uruchomienia procedury likwidacji szkody przez ubezpieczyciela.

Gdy dochodzi do wypadku, kierowcy są zobowiązani wezwać policję. Policjanci zabezpieczą miejsce zdarzania, ustalą, jak doszło do stłuczki i sporządzą stosowną notatkę. Wówczas to właśnie dokumenty przygotowane przez funkcjonariuszy będą niezbędne do zgłoszenia szkody.

Jakie informacje muszą znaleźć się w oświadczeniu o zdarzeniu drogowym?

Niezależnie od tego, jak często jeździsz samochodem, warto mieć wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym w schowku. Nawet niewielka stłuczka wywołuje ogromne emocje. Działając w nerwach, nie jest trudno o pomyłkę, która może przedłużyć procedurę wypłaty środków. Jeżeli jednak zarówno Tobie, jak i sprawcy kolizji zabraknie wzoru oświadczenia, możecie samodzielnie przygotować taki dokument. Najważniejsze informacje, jakie należy umieścić w oświadczeniu, to:

  • dane uczestników kolizji – dane osobowe, adres zamieszkania, numer telefonu,
  • dane z praw jazdy uczestników kolizji – numer, kategoria, daty wydania i ważności oraz informacja o organie, który je wydał,
  • dane dotyczące polisy sprawcy – nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy sprawcy,
  • okoliczności zdarzenia – należy podać datę, godzinę i miejsce zdarzenia oraz opisać, jak doszło do kolizji; dla czytelności można też przygotować szkic,
  • informacje o szkodzie – należy wskazać z imienia i nazwiska poszkodowanego kierowcę oraz powstałe uszkodzenia; dokumentacja fotograficzna również może się przydać;
  • dane o świadkach zdarzenia – jeżeli są świadkowie zdarzenia, to warto spisać ich dane osobowe oraz numery telefonów.

Oświadczenie musi zostać podpisane przez sprawcę i poszkodowanego. Bardzo ważne, aby podpisy były czytelne. Jeżeli oświadczenie zajmuje kilka stron, na każdej powinny znaleźć się parafki.

W jakim czasie i w jakiej formie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Czasu na zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego jest sporo. Standardowo termin wynosi 3 lata, chyba że szkoda powstała w wyniku popełnienia przestępstwa. Wówczas okres ten jest jeszcze dłuższy i wynosi 20 lat. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ:

  • z czasem pamięć o zdarzeniu się zaciera – po roku nie będziesz już pamiętał wszystkich szczegółów i to może negatywnie wpłynąć na wysokość uzyskanego odszkodowania,
  • jeżeli będziesz użytkować uszkodzony samochód, rzeczoznawca może zanegować powstanie części szkód i uznać w przygotowanej opinii, że powstały one później i nie są wynikiem kolizji,
  • korzystanie z uszkodzonego pojazdu może spowodować powiększenie się szkód, a wówczas ubezpieczyciel otrzymuje solidny argument dla obniżenia wysokości odszkodowania.

Forma zgłoszenia zależy od polityki prowadzonej przez ubezpieczyciela. Kilkanaście lat temu szkody można było zgłaszać u agentów lub telefonicznie, podczas rozmowy z konsultantem. Dziś większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenia szkody również przez internet, co jest bardzo wygodne.

Na czym polega BLS?

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód z OC, to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego właściciela, którego samochód został uszkodzony podczas kolizji. Najprościej mówiąc, skorzystanie z usługi BLS polega na tym, że poszkodowany zgłasza się do swojego ubezpieczyciela, który kompleksowo zajmuje się wypłatą odszkodowania lub naprawą pojazdu. Dla poszkodowanego oznacza to przede wszystkim szybsze załatwienie formalności.

Dzięki BLS nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Jeżeli byłeś uczestnikiem kolizji, pamiętaj jednak, że nie zawsze będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Mimo że towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, to wciąż nie wszystkie oferują BLS. Ubezpieczyciele stosują również różne wyłączenia. Przykładowo z tej usługi nie mogą skorzystać poszkodowani w kolizji, która miała miejsce poza granicami Polski.

 

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x