Rejestracja motocykla – jak to zrobić i ile kosztuje?

Motocykl na drodze

Planujesz jeździć swoim motocyklem po drogach publicznych? Musisz go zarejestrować. Gdy przygotujesz wszystkie dokumenty i złożysz je w odpowiednim urzędzie, sprawa powinna być załatwiona sprawnie i bezstresowo. Zanim więc zaczniesz denerwować się na urzędniczą biurokrację, przeczytaj wskazówki, jak przebiega rejestracja motocykla.

Zestaw dokumentów, niezbędne opłaty, wizyta w urzędzie i później już tylko oczekiwanie. Zarejestrowanie motocykla wcale nie musi spędzać snu z powiek, bo można to załatwić szybko i bez stresu.

Rejestracja motocykla. Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby nie tracić czasu na kilkukrotne chodzenie po urzędach, od razu przygotuj wszystkie dokumenty i załatw sprawę za pierwszym podejściem. By zarejestrować motocykl, należy posiadać:

 • wniosek o rejestrację pojazdu, który można pobrać z internetu ze strony https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd lub w urzędzie;
 • dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura itp.);
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu;
 • kartę pojazdu – jeśli została wydana;
 • dowód rejestracyjny (w przypadku używanych pojazdów w dowodzie musi być wpis o ważnym badaniu technicznym. Jeśli minął termin badania technicznego, to wykonaj badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów i złóż w urzędzie zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku);
 • dowód osobisty;
 • potwierdzenie wszystkich opłat;
 • polisę OC (może być potrzebna do wglądu)

Gdzie zarejestrować motocykl?

Gdy już wszystkie dokumenty będziemy mieli gotowe, to musimy zanieść je do urzędu. Pytanie tylko „do którego?”. Rejestracji pojazdów dokonuje się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Może być to:

 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu),
 • urząd dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie).

Rejestracja motocykla w Polsce. Ile to kosztuje?

Rejestracja motocykla na szczęście nie jest bardzo droga, ale trzeba przygotować się na wydatek w wysokości 107,50 zł. Składa się na to kilka opłat.

Ile kosztuje rejestracja motocykla w 2022 roku?
Dowód rejestracyjny54,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Tablice rejestracyjne40,00 zł
Opłata ewidencyjna0,50 zł

Znacznie więcej będzie musiał zapłacić właściciel motocykla, który chce zamówić indywidualne tablice rejestracyjne, ponieważ jest to koszt aż 500 zł.

Pamiętaj! Nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych ani za nie płacić, jeśli pojazd jest obecnie zarejestrowany w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, w którym chcesz go zarejestrować. W niektórych przypadkach można także wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru (w tym tablic rejestracyjnych), nawet jeśli motocykl był zarejestrowany w innym powiecie czy województwie.

W związku ze zmianą ustawy – Prawo o ruchu drogowym, składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami (…) oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych (…).

Opłat można dokonać w kasie urzędu, w którym rejestrujesz pojazd lub przelewem na konto tego urzędu. Należy jednak pamiętać, by zrobić to przed złożeniem dokumentów, ponieważ będziemy musieli do nich dołączyć potwierdzenie opłat.

Kto może zarejestrować motocykl?

Na ogół robi to właściciel, a jeśli pojazd ma współwłaścicieli, to wszyscy powinni być obecni podczas rejestracji. Sprawę możesz jednak załatwić przez pełnomocnika, który musi mieć jednak specjalne pisemne zaświadczenie, które kosztuje 17 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Takie pełnomocnictwo nie jest płatne tylko w przypadku członka najbliższej rodziny (mąż, żona, ojciec, matka, córka, syn, brat, siostra).

Pełnomocnictwo może być napisane odręcznie, ale musi zawierać:

 • miejscowość i datę jego zawarcia,
 • tytuł pełnomocnictwa,
 • dane osoby upoważnianej i upoważniającej (imię i nazwisko, adres, numer PESEL, stopień pokrewieństwa),
 • informację, do jakich czynności związanych z pojazdem upoważniasz wskazaną osobę,
 • wskazanie pojazdu, którego dotyczą czynności,
 • podpis osoby upoważaniającej.

Jak zarejestrować motocykl z zagranicy?

W przypadku sprowadzenia motocykla z zagranicy formalności będzie trochę więcej. Jeżeli pojazd był zakupiony w kraju Unii Europejskiej, to potrzebny jest dowód opłacenia podatku akcyzowego. Jeśli natomiast motocykl został nabyty poza UE, wówczas potrzebny będzie także dowód odprawy celnej oraz świadectwo zgodności WE. Należy pamiętać, że każdy z tych dokumentów musi być w języku polskim. Jeśli nie są, to należy je przetłumaczyć.

Ile jest czasu na przerejestrowanie motocykla?

Po zakupie motocykla nie musisz od razu biec do urzędu, ponieważ przepisy dają trochę czasu na skompletowanie wszystkich dokumentów i zrealizowanie formalności. Standardowo na przerejestrowanie pojazdu mamy 30 dni, choć np. w czasie pandemii koronawirusa ten termin był wydłużany.

Uwaga! Obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni nie dotyczy motocykli używanych, zarejestrowanych już w Polsce. W takim przypadku, we wskazanym terminie wystarczy zgłosić do urzędu zakup pojazdu.

Kiedy motocykl zostanie przerejestrowany?

Urzędnicy na przerejestrowanie motocykla mają 30 dni od czasu, gdy otrzymają od nas wszystkie niezbędne dokumenty. Na ogół jednak dzieje się to szybciej, a o zakończeniu procesu rejestracji jesteśmy informowani online lub za pośrednictwem SMS-a.

Rejestracja motocykla. Kiedy można zacząć nim jeździć?

W przypadku używanego motocykla bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że można nim jeździć niemal od razu (jeśli oczywiście ma ważne badania techniczne i ważne OC). Gdy jednak kupisz nowy pojazd, będziesz musiał zaczekać z jazdą do czasu, gdy odbierzesz tablice rejestracyjne.

Kiedy trzeba ubezpieczyć motocykl?

Pamiętaj, że bez ważnej polisy OC nie możesz wyjechać motocyklem na drogę. Sprawdź więc, czy kupiony przez Ciebie pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie.

 • Jeśli nabyłeś motocykl używany, najprawdopodobniej dysponujesz polisą OC otrzymaną od zbywcy. Możesz z niej korzystać do końca okresu na jaki została zawarta umowa. Upewnij się tylko, czy polisa jest opłacona i czy ubezpieczyciel nie będzie wymagał dopłaty z tytułu zmiany właściciela pojazdu;
 • Jeśli kupiłeś/zamierzasz kupić nieubezpieczony pojazd, obowiązek zakupu polisy OC powstał/powstanie w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC swojego motocykla? Skorzystaj z naszej porównywarki i sprawdź, który ubezpieczyciel przygotował dla Ciebie najlepszą ofertę.

Oblicz składkę OC na motocykl

Podsumowanie

 • By zarejestrować motocykl, należy posiadać: wniosek o rejestrację pojazdu, dokument własności, dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, potwierdzenia wszystkich opłat i polisę OC.
 • Rejestracji motocykla dokonuje się w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy).
 • Koszt rejestracji motocykla to 107,50 zł.
 • Na zarejestrowanie motocykla mamy 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co może znajdować się na indywidulanych tablicach?

  W tym przypadku ograniczeniem nie jest tylko wyobraźnia, ale przepisy. Jeśli chcemy posiadać indywidulną tablicę rejestracyjną, to musimy pamiętać, że musi to być ciąg od 3 do 5 znaków, z czego ostatni jeden lub dwa mogą być cyframi. Należy również pamiętać, że indywidualny napis nie może zawierać wulgaryzmów i wyrazów uznanych powszechnie za obraźliwe.

 2. Czy podczas jazdy motocyklem muszę mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

  Nie. Od 1 października 2018 r. nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Przepis obowiązuje jednak wyłącznie na terenie Polski. Jeśli wybierasz się za granicę, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie zabierz ze sobą.

 3. Zarejestrowany motocykl cały czas stoi w garażu. Czy musi być ubezpieczony?

  Tak! Jeśli motocykl jest zarejestrowany, to bez obowiązkowego ubezpieczenia OC nie może pozostać nawet jeden dzień! Bez względu, czy wyjeżdża na drogę, czy też stoi zepsuty w warsztacie – musi być ubezpieczony (wyjątkiem są tylko pojazdy historyczne). W innym wypadku właścicielowi motocykla grozi kara finansowa, nakładana przez UFG.

 4. Czy da się zarejestrować motocykl przez internet?

  Niektóre urzędy dają taką możliwość. By mieć pewność, że rejestracja pojazdu online jest możliwa, należy sprawdzić, czy dany urząd korzysta z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Urzędy mogą przystąpić do ESP PiK, ale nie jest to regułą.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments