Jak sprowadzić i ubezpieczyć samochód ze Szwajcarii w 2024 roku?

Samochody na autostradzie w Szwajcarii

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest zazwyczaj opłacalne. Potwierdzają to liczby – w 2023 r. sprowadzono do Polski 18 991 samochodów ze Szwajcarii. Interesuje Cię zakup samochodu w kraju Helwetów? Dowiedz się, jak w bieżącym roku sprowadzić auto ze Szwajcarii.

Jeżeli spojrzeć na zestawienie 10 najpopularniejszych państw europejskich, z których polscy kierowcy sprowadzają pojazdy, to można zauważyć, że do kategorii tej zalicza się również Szwajcaria (po 2023 r. na 10. miejscu). Import samochodów w takiej skali może dziwić, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, a dodatkowo dostępne na szwajcarskim rynku wtórnym samochody są dość drogie.

Jakie auta najczęściej sprowadzamy ze Szwajcarii?

Dane dotyczące liczby sprowadzonych pojazdów podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Instytut ten monitoruje również, które modele samochodów cieszą się wśród polskich kierowców największą popularnością. Jakie auta osobowe w ubiegłym roku były najchętniej importowane do Polski?

Najczęściej przywożone z zagranicy modele samochodów w 2023 r. to:

 • Audi A4,
 • Opel Astra,
 • Volkswagen Golf,
 • BMW 3,
 • Ford Focus.

Gdzie w 2024 roku szukać używanego samochodu w Szwajcarii?

Nie jest tajemnicą, że Szwajcaria jest uznawana za jedno z najdroższych, ale również i najbogatszych państw na świecie. Stąd właśnie dość zaskakujący może wydawać się pomysł, aby właśnie stamtąd sprowadzać używany samochód.

Szwajcarów stać na to, by często zmieniać auto, szczególnie gdy doszło do jakieś większej usterki czy wypadku. Z tego właśnie powodu znaczna część sprzedawanych samochodów w swojej historii ma odnotowane mniejsze lub większe awarie.

Gdzie szukać samochodu na szwajcarskim rynku w 2024 roku?

Strony aukcyjne polskich pośrednikówSzwajcarskie serwisy internetowePorównywarki ułatwiające znalezienie konkretnego modelu samochodu
Carswiss.plCarforyou.chGowago.ch
Aukcjewszwajcarii.plOoyyo.comEn.comparis.ch
Autazeszwajcarii.plAutolina.ch
Ricardo.ch

Poszukując samochodu ze Szwajcarii, możesz oczywiście skorzystać z usług pośrednika, który może sprawdzić auto i weźmie na siebie sprowadzenie pojazdu z zagranicy. To jednak drogie rozwiązanie. Jeżeli chcesz oszczędzić, rozważ wybranie się do Szwajcarii. Wówczas sprawdzisz oferty na miejscu, a także będziesz mieć możliwość powrotu autem do Polski.

Masz na oku konkretny model? Przed zakupem porównaj ceny z innymi ofertami, zwróć też uwagę na wiek samochodu, jego wyposażenie i przebieg.

Jak sprawdzić samochód sprowadzany ze Szwajcarii?

Najprościej będzie udać się na najbliższą stację kontroli, która ustali, w jakim samochód jest stanie. Jeżeli wybierasz się do Szwajcarii po auto, możesz zabrać ze sobą zaufanego mechanika. Po oględzinach z pewnością będzie on w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić wybrany egzemplarz. Możesz też skorzystać z usługi Historiapojazdu.gov.pl.

Warto dodać, że Szwajcarzy bardzo dbają o swoje auta, a z racji wysokich zarobków mogą często pozwolić sobie na zmianę samochodu na nowszy model. To sprawia, że pojazdy szybko tracą u nich na wartości i modele, które u nas cieszą się dużym zainteresowaniem, w Szwajcarii mają zupełnie inny status.

Wybierasz się do Szwajcarii? W 2023 r., w tym kraju zaczęły funkcjonować e-winiety. Nie zastąpiły one dotychczasowych winiet samoprzylepnych – w 2024 r. oba rodzaje winiet są stosowane równolegle. Winietę możesz kupić m.in. na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego (www.pzm.pl).

Jak sprowadzić auto ze Szwajcarii do Polski w 2024 roku?

Najprostszym sposobem na przywiezienie samochodu ze Szwajcarii do Polski będzie skorzystanie z lawety. Jest to dość częsta praktyka – zwłaszcza że wielu kierowców poszukuje na szwajcarskim rynku używanego pojazdu. To rozwiązanie eliminuje też potrzebę wyrobienia dokumentów „przewozowych”.

Druga metoda polega na przygotowaniu samochodu do eksportu ze Szwajcarii. Ta opcja jest dość kosztowna i czasochłonna.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzane auto w Szwajcarii?

Eksport auta ze Szwajcarii wiąże się z koniecznością uzyskania tablic rejestracyjnych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać tablice wywozowe? Informacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych kantonów.

Na stronie internetowej kantonu Schwyz można przeczytać, że do wydania tablicy wywozowej są potrzebne:

 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • paszport lub zezwolenie na pobyt;
 • prawo jazdy;
 • informacje o posiadaczu pojazdu – należy wypełnić dokument, który jest dostępny zarówno w urzędzie, jak i online.

Ze względu na podział administracyjny kraju, załatwienie sprawy w urzędzie kantonu Schwyz będzie możliwe tylko wówczas, gdy pojazd był tam zarejestrowany. Konieczne będzie też okazanie umowy zakupu auta.

Ile kosztuje przygotowanie samochodu ze Szwajcarii do eksportu?

To zależy od kantonu, z którego sprowadzasz pojazd. Z reguły, w 2024 r. sprowadzenie auta ze Szwajcarii (rejestracja auta w szwajcarskim urzędzie) to wydatek rzędu 800-900 zł tytułem opłat w urzędach. Jeżeli auto nie posiada świadectwa EUR-1, to dochodzi cło (10 proc.). Do tych kosztów musisz jeszcze doliczyć winietę i paliwo.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem ze Szwajcarii do Polski? Niezbędne formalności

Na rejestrację samochodu ze Szwajcarii masz 30 dni. Sama procedura wymaga jednak przedstawienia konkretnych dokumentów. Jakich?

Rejestracja samochodu ze Szwajcarii w Polsce – wymagane dokumenty:

 • dowód tożsamości;
 • przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży;
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym;
 • dowód opłaty akcyzy;
 • dowód zapłaty za procedurę rejestracji samochodu;
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Szwajcarii;
 • tablice wywozowe.

Akcyza

W pierwszej kolejności opłać akcyzę. Wysokość podatku musisz obliczyć samodzielnie i wskazać w deklaracji. Stawki akcyzy są uzależnione od pojemności silnika – im większa jest jednostka napędowa, tym więcej zapłacisz. Na opłacenie akcyzy masz 30 dni. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://puesc.gov.pl/.

Stawki akcyzy:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3;
 • 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3;
 • 9,3% wartości pojazdu w przypadku hybryd plug-in (PHEV) z silnikiem od 2000 do 3500 cm3;
 • 1,55% wartości pojazdu w przypadku hybryd z silnikiem do 2000 cm3.

Tłumaczenie dokumentów

Kolejny krokiem jest przekład dokumentów – umowy kupna samochodu ze Szwajcarii i dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, że dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego – inaczej nie zostaną przyjęte przez urzędników wydziału komunikacji.

Badania techniczne

Szwajcarskie badania techniczne najpewniej nie wystarczą, aby zarejestrować samochód w polskim wydziale komunikacji. Przygotuj się więc na to, że nie obejdzie się bez wizyty na stacji kontroli pojazdów. Aktualne badanie techniczne jest niezbędne, aby samochód został zarejestrowany – bez badania wniosek zostanie odrzucony.

Opłata za rejestrację samochodu

Z rejestracją samochodu wiąże się opłata. Za rejestrację auta ze Szwajcarii zapłacisz w 2024 r. 160 zł lub 1080 zł. Skąd ta różnica? Pierwsza opłata obejmuje standardowe tablice rejestracyjne, druga natomiast uwzględnia indywidualne tablice rejestracyjne.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone ze Szwajcarii?

Ostatnia kwestia to ubezpieczenie samochodu. Możesz korzystać z ubezpieczenia kupionego w Szwajcarii do momentu jego wygaśnięcia. Po tej dacie potrzebujesz polisy całorocznej. Możesz ją nabyć za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC, który porównuje oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Jak kupić ubezpieczenie za pośrednictwem naszego kalkulatora:

 1. Przejdź na stronę kalkulatora
 2. Wypełnij krótki formularz – udzielenie odpowiedzi zajmuje jedynie kilka minut
 3. Porównaj propozycje ubezpieczycieli
 4. Opłać składkę wybranej polisy
 5. Jeździj bez obaw

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC możesz też kupić w korzystnej cenie inne polisy – choćby ubezpieczenie assistance i ubezpieczenie NNW. Potwierdzenie zakupu otrzymasz na podany w formularzu adres e-mail.

Podsumowanie

Import samochodów ze Szwajcarii – najważniejsze informacje:

 • W 2023 r. ze Szwajcarii do Polski sprowadzono 18 991 samochodów.
 • Stan pojazdu, który zamierzasz kupić, możesz sprawdzić na stronach aukcyjnych, posługując się numerem rejestracyjnym.
 • Przed wyjazdem ze Szwajcarii „na kołach” należy zakupić tablice wywozowe, ubezpieczenie i opłacić cło, gdy samochód nie został wyprodukowany na terenie UE.
 • Po przywiezieniu samochodu do Polski na lawecie należy wykupić OC najpóźniej w dniu rejestracji lub w dniu, w którym auto zostanie wprowadzone do ruchu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co warto wiedzieć o dowodzie rejestracyjnym ze Szwajcarii?

  Ponieważ w Szwajcarii funkcjonują cztery języki urzędowe, to na okładce dowodu rejestracyjnego nazwa dokumentu widnieje również w czterech językach – niemieckim (Fahrzeugausweis), francuskim (Permis de circulation), włoskim (Licenza di circolazione) i romansz (Certificat da vehichel).

 2. Jaki przegląd techniczny auta ze Szwajcarii jest potrzebny do rejestracji w Polsce?

  Najprawdopodobniej wydział komunikacji nie uzna badania technicznego, które zostało przeprowadzone w Szwajcarii (nawet jeśli samochód przyjechał do naszego kraju „na kołach”) – konieczne będzie ponowne badanie w Polsce. Jeżeli jednak nie chcesz przepłacać, skontaktuj się z polskim urzędem i dopytaj o badanie techniczne auta ze Szwajcarii.

 3. Jak i kiedy zarejestrować auto ze Szwajcarii?

  30 dni – tyle czasu masz na rejestrację samochodu ze Szwajcarii. W 2024 r. do rejestracji auta ze Szwajcarii w Polsce potrzebne są: dowód opłaty akcyzy i cła (gdy opłata występuje), aktualne badania techniczne, przetłumaczone dokumenty (m.in. tymczasowy dowód rejestracyjny, umowa kupna) oraz potwierdzenie dokonania opłat za rejestrację.

 4. Ile wynosi cło za samochód ze Szwajcarii?

  0 lub 10 proc. To, czy zapłacisz cło, zależy od pochodzenia zakupionego w Szwajcarii samochodu. Za auto posiadające świadectwo EUR-1 (oznacza ono, że pojazd został wyprodukowany na terenie UE) nie ma obowiązku płacenia cła. Bez tego dokumentu musisz opłacić cło w wysokości 10% wartości samochodu.

 5. Czy samochody ze Szwajcarii są dobre?

  Szwajcarski rynek samochodów używanych uchodzi za atrakcyjny. Samochody, z których korzystają Szwajcarzy, są zadbane i w dobrym stanie technicznym. W sprzedaży jest też sporo egzemplarzy rzadziej spotykanych pojazdów, zwłaszcza pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments