Ochrona zniżek

Ochrona zniżek jest dodatkową opcją sprzedawaną przy ubezpieczeniu OC lub AC i polega ona na gwarancji zachowania zniżek przy wykupie kolejnych polis u danego ubezpieczyciela nawet wówczas, gdy ubezpieczony będzie sprawcą kolizji lub wypadku. Wykupienie ochrony zniżek działa tylko w tej firmie, w której wykupił je ubezpieczony. Innymi słowy jeśli kierowca wykupi ochronę zniżek w PZU, będzie ona obowiązywała przy wyliczeniu składki na kolejny rok tylko w tej firmie. Jeśli ubezpieczony będzie chciał zmienić ubezpieczyciela ze względu na tańszą polisę OC, a w danym roku stał się sprawcą szkody – w innym towarzystwie ubezpieczeniowym nie będzie przysługiwała mu ochrona zniżek.

Jak działa ochrona zniżek?

Ochrona zniżek nie jest gwarancją braku wzrostu ceny ubezpieczenia, a jedynie gwarancją zachowania zniżek na kolejny rok w danym towarzystwie. Przykładowo Kasia wykupiła w PZU ochronę zniżek,  obecnie posiada ich 30 % ze względu na bezszkodową jazdę. W danym roku byłą sprawca stłuczki. Gdy jej polisa w PZU będzie się kończyć, na kolejny okres PZU będzie musiało zostawiać  30 % zniżkę na OC. Nie oznacza to jednak, iż wyliczona składka na kolejny rok nie będzie wyższa od poprzedniej, a nawet czy nie znajdzie ona tańszej polisy u innego ubezpieczyciela pomimo tego, że straciła swoje zniżki.

Warto również wspomnieć, iż poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe nieco inaczej podchodzą do konstrukcji ochrony zniżek. W jednej z nich ochrona zniżek oznacza możliwość spowodowania tylko jednej szkody, w innych szkody mają charakter kwotowy i nie mogą przekroczyć np. 10 000 zł w danym roku trwania polisy. Ochrona zniżek może być sprzedawana do ubezpieczenia OC lub pakietu OC i AC. Zanim zdecydujemy się na wykup ochrony zniżek, warto jest zapoznać się dokładnie z ich warunkami.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments