Zgubiona karta pojazdu. Co należy zrobić?

Kobieta składa wniosek o kartę pojazdu

Używa jej się niezwykle rzadko, ale mimo to może się gdzieś zapodziać. Co zrobić w przypadku, gdy zostanie zgubiona karta pojazdu? Do czego jest nam potrzebna? I co w sytuacji, gdy będziemy mieli możliwość kupienia samochodu, ale bez karty pojazdu?

Kartę pojazdu powinien mieć każdy samochód, który został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 r. W przypadku tego dokumentu przede wszystkim należy pamiętać o jednym – karty pojazdu na co dzień nie trzeba mieć przy sobie, więc można ją schować w domu, bo przydaje się niezwykle rzadko. Co jednak, gdy schowamy ją tak głęboko, że będziemy mieli problem z odnalezieniem?

Co to jest karta pojazdu?

Jest to rzadko używany dokument, ale należy do jednego z podstawowych. Przede wszystkim kartę pojazdu powinien przekazać sprzedający nowemu właścicielowi pojazdu. Jeśli jej nie będzie miał, wówczas lepiej zrezygnować z transakcji lub odroczyć ją do czasu wyrobienia wtórnika karty pojazdu. Dlaczego? Ponieważ bez tego dokumentu zachodzi podejrzenie, że samochód jest kradziony. Poza tym, bez karty pojazdu można napotkać spore problemy przy próbie zarejestrowania auta. Karta pojazdu powstała bowiem m.in. po to, by złodziej samochodu nie miał możliwość zarejestrowania go.

Co znajduje się w karcie pojazdu?

W tym dokumencie nie ma jakiś tajemniczych czy tajnych informacji. Można znaleźć tam:

  • dane identyfikujące pojazdu (m.in. VIN, numer świadectwa homologacji)
  • parametry techniczne (pojemność i moc silnika, dopuszczalna masa całkowita)
  • dane właściciela (imię i nazwisko, PESEL)
  • dane potwierdzające rejestrację (dane każdego kolejnego właściciela pojazdu, ew. zmiana numeru rejestracyjnego)

Kiedy potrzebna jest karta pojazdu?

Możesz być pewny, że o ten dokument na pewno nie zostaniesz poproszony podczas kontroli drogowej. Nie ma bowiem obowiązku posiadania go przy sobie, więc lepiej nawet nie wozić go w samochodzie, tylko schować w domu. Karta pojazdu przyda się tylko:

  • podczas rejestracji samochodu – jest to jeden z wymaganych dokumentów;
  • podczas sprzedaży auta – sprzedający obowiązkowo powinien ją przekazać kupującemu.

Karta pojazdu czasem może się również przydać, gdy będziemy poszukiwali danych dotyczących samochodu.

Oblicz składkę OC/AC na swój samochód

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

 

Zgubiona karta pojazdu. Jak wyrobić wtórnik?

Jeśli zostanie zgubiona karta pojazdu, wówczas musimy udać się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest samochód, w celu wyrobienia wtórnika. Należy ze sobą zabrać:

  • Wniosek właściciela o wydanie wtórnika karty pojazdu;
  • Zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
  • Dowód rejestracyjny pojazdu;
  • Kartę pojazdu (jeśli oczywiście kartę pojazdu posiadamy, ale jest w takim stopniu zniszczona, że powoduje to jej nieczytelność).
  • Oświadczenie o utracie karty pojazdu złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
  • Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.

Uwaga! W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna, wymagany do wglądu jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Z kolei w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna, wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Na wyrobienie wtórnika karty pojazdu urzędnicy mają 30 dni, ale można liczyć, że zrobią to znacznie szybciej. Z kolei sprawy określane jako „szczególnie skomplikowane” mogą potrwać do 60 dni.

Ile kosztuje wyrobienie karty pojazdu?

Wyrobienie wtórnika karty pojazdu niestety nie jest darmowe i wraz z opłatą ewidencyjną kosztuje 75,50 zł. Dodatkowe 17 zł będziemy musieli przygotować, jeśli składamy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.

 

Porównaj oferty OC i AC najtańszych ubezpieczycieli

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments