Zniżki AC. Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta w 2024 r.?

Obliczanie zniżek AC

Autocasco (AC) to jedno z najważniejszych ubezpieczeń, które chroni Twój pojazd przed wieloma zdarzeniami losowymi. W dobie rosnących kosztów ubezpieczeń, wielu kierowców poszukuje sposobów na obniżenie składek. Zniżki AC mogą znacząco pomóc w zakupie taniej i dobrej polisy, jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak je uzyskać i utrzymać.

Wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę na dostępne zniżki w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, które mogą wpłynąć na wysokość składki. Choć dla wielu kierowców zwrot „zniżki w AC” kojarzy się głównie z tzw. systemem bonus/malus (czyli rabatem powiązanym z historią ubezpieczenia), to warto wiedzieć, że podczas obliczania składki AC znaczenie ma o wiele więcej czynników.

Uwaga!

Obecnie coraz więcej ubezpieczycieli rezygnuje z przyznawania procentowych zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych i oblicza składkę opierając się na danych zarówno kierowcy jak i pojazdu zgłaszanego do ubezpieczenia.

W tym artykule przedstawiamy, jakie są rodzaje zniżek, jak są one przyznawane oraz co zrobić, aby ich nie stracić. Dowiesz się również, czy zniżki AC mogą być przenoszone między towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz jak znaleźć najlepsze oferty, nawet jeśli dopiero zaczynasz budować swoją historię ubezpieczeniową.

Co to jest zniżka AC?

Zniżka AC to forma rabatu przyznawanego przez ubezpieczycieli, która pozwala na obniżenie składki za ubezpieczenie autocasco. Zniżki AC są nagrodą zarówno za odpowiedzialne zachowanie kierowcy, czyli za bezszkodową jazdę (historię ubezpieczenia) odnotowaną w bazie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) jak również za niewielkie ryzyko wystąpienia szkody (np. z uwagi na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, wiek kierowcy czy nawet parkowanie w bezpiecznym miejscu). Każdy z tych czynników może znacząco wpłynąć na koszt ubezpieczenia autocasco.

Za co są przyznawane zniżki w AC?

Jak już wspomnieliśmy, zniżki w AC przyznawane są z różnych powodów. Najważniejsze, aby przedstawione przez właściciela pojazdu informacje, ubezpieczyciele uznali za zmniejszające ryzyko wystąpienia szkody.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wyłącznie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego zależy, w jakim przypadku i w jakiej wysokości zostaną przyznane rabaty na ubezpieczenia komunikacyjne oraz kiedy kierowca może stracić zniżki.

Do najczęstszych czynników wpływających na przyznanie zniżek autocasco należą:

  • Bezszkodowa jazda. Brak szkód w określonym czasie.
  • Wiek i doświadczenie kierowcy. Starsi, bardziej doświadczeni kierowcy mogą liczyć na niższe składki.
  • Miejsce zamieszkania. Kierowcy mieszkający w bezpiecznych lokalizacjach, np. z niską przestępczością mają większe szanse na zakup ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie.
  • Zabezpieczenia antykradzieżowe. Dodatkowe systemy zabezpieczające samochód przed kradzieżą są mile widziane.
  • Pakiety ubezpieczeniowe. Zakup pakietu, w którym znajduje się więcej niż jedno ubezpieczenie (np. OC i AC) jest bardziej ekonomiczny niż nabycie każdej polisy osobno.

Zniżki w autocasco za bezszkodową jazdę – jak są liczone?

Zniżki za bezszkodową jazdę są naliczane za każdy rok, w którym kierowca nie zgłosił żadnej szkody. Rosną one wraz z liczbą lat bezszkodowej jazdy. Jeszcze kilka lat temu łatwo było policzyć je samodzielnie, bo większość ubezpieczycieli obliczała zniżki AC procentowo. Taki system (tzw. bonus-malus) utrzymał się wprawdzie do dziś, ale tylko w nielicznych firmach. Oto przykładowa tabela pokazująca, jak mogą być naliczane zniżki:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
Liczba lat bezszkodowej jazdyZniżka
1 rok10%
2 lata20%
3 lata30%
4 lata40%
5 lat50% i więcej

Uwaga!

Aktualnie towarzystwa ubezpieczeniowe nadal zwracają dużą uwagę na lata bezszkodowej jazdy, jednak najczęściej obliczają cenę AC na podstawie indywidualnego algorytmu. Do wiadomości klienta podaje się tylko proponowaną składkę. Nie jest on więc w stanie ocenić w jakim stopniu jego historia ubezpieczenia wpłynęła na cenę polisy.

Warunki utrzymania zniżki AC – zachowanie zniżki

Przede wszystkim, aby utrzymać zniżki AC, kierowca powinien kontynuować bezszkodową jazdę. Jednocześnie nie jest konieczne odnawianie ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela. AC można kupować u konkurencji nawet w każdym roku, jeśli się nam to tylko opłaca cenowo.

Wypowiedź eksperta

Historia ubezpieczenia OC i AC jest zapisywana w bazie UFG, a wgląd do niej ma każdy ubezpieczyciel. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą również korzystać z danych zgromadzonych w CEPiK, dotyczących kierowców (m.in. posiadanego prawa jazdy, popełnionych wykroczeń drogowych i otrzymanych mandatów). Właściciel pojazdu nie musi więc nawet pamiętać od ilu lat kupuje polisy i czy w tym czasie doszło do kolizji lub wypadku. Wystarczy, że we wniosku o AC poda swój numer PESEL. Firma ubezpieczeniowa samodzielnie sprawdzi informacje o nim i na ich podstawie obliczy składkę.
Natalia Tokarczyk-Jarocka,  ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Kiedy nie stracimy zniżki na AC po szkodzie? Ochrona zniżek w ubezpieczeniu autocasco

Gwarancja zachowania zniżek to dodatkowa opcja, którą można wykupić przy zawieraniu umowy AC. Dzięki niej, nawet w przypadku zgłoszenia szkody, zniżki za bezszkodową jazdę nie zostaną utracone. Pamiętaj jednak, że ochrona ta dotyczy z reguły tylko jednej szkody rocznie i jest uznawana tylko przez ubezpieczyciela, który sprzedał Ci polisę AC.

Warunki ubezpieczenia z ochroną zniżek sprawdzisz w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) wybranego zakładu ubezpieczeń.

Uwaga!

Zanim zdecydujesz się na pozostanie w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym ze względu na wykupienie ochrony od utraty zniżki na AC i zgłoszenie szkody, sprawdź, czy inny ubezpieczyciel nie jest skłonny zaproponować Ci taniej polisy nawet po zastosowaniu zwyżki. Likwidacja szkody z polisy AC nie zawsze oznacza wysoką cenę ubezpieczenia. Często przejście do konkurencji jest korzystniejsze.

Ile zniżek możesz stracić po szkodzie z AC?

Za każdy rok bezszkodowej jazdy nasze zniżki rosną aż do uzyskania górnego pułapu (np. 60%). Warto jednak pamiętać, że nie są one przyznawane na stałe. W przypadku zgłoszenia szkody (likwidacji szkody z AC, nawet jeśli nie doszło do niej z Twojej winy) dojdzie do utraty zniżek. Zasady ich odejmowania różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Przykładowo, w systemie bonus malus utrata zniżek może wyglądać następująco:

Liczba szkód w roku polisowymUtrata zniżki
1 szkoda- 10%
2 szkody- 20%
3 szkody lub więcejutrata nawet wszystkich zniżek

Powyższa tabela jest oczywiście tylko poglądowa. Po każdej szkodzie liczba wypracowanych zniżek i zwyżek będzie naliczana według algorytmu danego ubezpieczyciela. Cena polisy nie musi też być podwyższana procentowo. Równie dobrze, towarzystwo może zaproponować właścicielowi pojazdu nową składkę AC, bez udzielania informacji, jak wpłynęła na nią zwyżka za likwidację szkody.

Zniżki OC i w AC – czy są liczone tak samo?

Zniżki OC (ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) i AC są zazwyczaj liczone oddzielnie, chociaż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować specjalne pakiety, które łączą zniżki z obu rodzajów ubezpieczeń. Warto zapytać swojego ubezpieczyciela o taką możliwość, bo zazwyczaj cena OC z AC jest korzystniejsza niż samego autocasco.

Czy można przenieść zniżkę OC na AC?

Zniżki z OC nie zawsze przechodzą automatycznie na AC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje zasady dotyczące przenoszenia zniżek. Warto jednak to sprawdzić, bo niektóre firmy mogą oferować korzystniejsze warunki dla klientów posiadających historię bezszkodowej jazdy w OC, którzy kupują pierwszą polisę autocasco.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie AC?

Wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę nie tylko na zniżki za bezpieczną jazdę. W dobrowolnym ubezpieczeniu istotnych jest także kilka innych kluczowych aspektów:

  1. Zakres ochrony. Upewnij się, że polisa obejmuje wszystkie interesujące Cię ryzyka.
  2. Wysokość udziału własnego. Zwiększenie udziału własnego może obniżyć cenę autocasco, ale naraża Cię jednocześnie na wydatek po wystąpieniu szkody.
  3. Sposób likwidacji szkody. Sprawdź, czy naprawa samochodu odbędzie się w oparciu o kosztorys czy też w warsztacie i jakie części zostaną podczas niej wykorzystane.
  4. Sposób płatności. Niektórzy ubezpieczyciele udzielają np. dodatkowej zniżki za wniesienie opłaty kartą kredytową.

Jak znaleźć najlepsze AC, gdy nie mam zniżek?

Jeśli nie masz jeszcze zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, która pomoże Ci znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę pakietu OC AC na rynku. Możesz także skontaktować się bezpośrednio z naszym doradcą telefonicznym. Poniżej kilka wskazówek:

  • Porównaj oferty online – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC
  • Wybierz pakiet ubezpieczeń – często pakiety są tańsze niż osobne polisy
  • Sprawdź promocje – w naszym kalkulatorze znajdziesz darmowe dodatkowe produkty do obowiązkowego OC, np. assistance mini czy ochrona prawna
  • Zwróć uwagę na zakres ochrony – wybierz polisę, która oferuje najlepszą ochronę w przystępnej cenie.

Podsumowanie

  • Zniżki za bezszkodową historię AC mogą znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia autocasco.
  • Największe zniżki uzyskuje się za bezszkodową jazdę przez kilka ostatnich lat.
  • W niektórych towarzystwach możliwe jest przenoszenie zniżek z OC na AC.
  • Do AC możesz dokupić ubezpieczenie ochrony zniżek, które pozwala na zachowanie zniżek nawet po zgłoszeniu szkody.
  • Warto porównywać oferty ubezpieczycieli, aby znaleźć najlepsze warunki ubezpieczenia AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania, jakie zniżki przysługują w AC

  1. Czym jest autocasco?

    Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni pojazd przed różnymi rodzajami szkód, takimi jak kolizje, kradzieże, szkoda parkingowa, akty wandalizmu oraz szkody spowodowane przez siły natury. Co istotne, AC gwarantuje bezpłatną likwidację szkody nawet wtedy, gdy doszło do niej z winy właściciela pojazdu lub kierowcy.

  2. Ile kosztuje autocasco?

    Średnio koszt polisy AC wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Ponieważ ceny dla tego samego kierowcy mogą się znacznie różnić w poszczególnych zakładach ubezpieczeń, warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli.

  3. Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

    Na cenę ubezpieczenia AC wpływają m.in. takie czynniki jak wartość samochodu, wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania oraz historia szkód. Dodatkowo, wybór szerokiego zakresu ochrony i dodatkowych opcji, takich jak assistance czy ochrona szyb, może zwiększyć koszt polisy. Również zniżki za bezszkodową jazdę i inne rabaty mogą znacząco wpłynąć na cenę ubezpieczenia.

  4. Czy zgłoszenie szkody z polisy OC wiąże się z utratą zniżek w AC?

    Nie, zgłoszenie szkody z polisy OC nie wiąże się z utratą zniżek w AC. Zniżki w OC i AC są naliczane oddzielnie, więc szkoda na jednej polisie nie powinna wpływać na zniżki z drugiej.

  5. Po ilu latach otrzymam maksymalną zniżkę w AC?

    Maksymalną zniżkę w AC można otrzymać zazwyczaj po pięciu latach bezszkodowej jazdy. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych ten okres może być krótszy lub dłuższy. Najlepiej skonsultować się z ubezpieczycielem, aby poznać dokładne warunki przyznawania zniżek.

  6. Czy zniżki AC można przenieść do innego towarzystwa?

    Nie ma obecnie takiej potrzeby. Powód jest oczywisty – skoro każda firma ma wgląd do historii ubezpieczenia właściciela pojazdu, to nie ma potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających historię bezszkodowej jazdy czy wysokości zniżek. Ubezpieczyciel zawsze przelicza składkę dla nowego klienta automatycznie, według własnego taryfikatora.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments