Wakacje 2015 – samochodem przez Europę?

Choć dopiero zaczęły się ferie, warto już przeskoczyć myślą do wakacji. Marzysz o szalonej podróży? Lepiej zaplanować ją znacznie wcześniej. Spontaniczne wyjazd bywają świetną sprawą, jednak przygotowana wyprawa może okazać się znacznie bardziej udana. Nie masz pomysłu, gdzie pojechać, wszystkie miejsca wydają Ci się oklepane i nudne? A może zamiast siedzenia w jednym miejscu, zaplanować eskapadę samochodową? Wystarczy sprawny pojazd, paczka znajomych, trochę zaoszczędzonego grosza i można ruszać na podbój Europy.

Na początek – zadbaj o samochód.

To podstawa, jeśli chcesz ruszyć w podróż. Trzeba zacząć od przeglądu. Sprawdzić, czy pojazd jest sprawny, a jeśli to konieczne – to poddać go naprawie. Kolejną kwestią jest wyposażenie auta. Nie można zapomnieć o apteczce, kamizelce odblaskowej i o kole zapasowym. To takie najważniejsze z najważniejszych – bez tego nie można ruszać w Europę. Warto też wiedzieć, czego nie mieć w samochodzie – w niektórych europejskich krajach zakazane są antyradary i CB-radia. Tamtejsza policja może w tym celu nawet przeszukać samochód. I ostatnia rzecz – nawigacja – lepsza będzie ta specjalna dla pojazdów niż ta zainstalowana w smartfonie. Na wszelki wypadek lepiej mieć ze sobą atlas samochodowy.

Po drugie – pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Wycieczka objazdowa po Europie wiąże się nie tylko z przygotowaniem samochodu. Bardzo ważne jest zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo. Pamiętamy o ubezpieczeniu auta, o jego wyposażeniu, o odpowiednim spakowaniu się na wyjazd, ale często zapominamy o polisie podróżnej dla siebie. A to element obowiązkowy każdej wyprawy. Nigdy nie wiemy, co nas czeka w trakcie eskapady – problemy zdrowotne, kontuzja, kradzież – nie można liczyć tylko na laskowość losu, lepiej zawczasu zadbać o ubezpieczenie turystyczne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polisa podróżna np. na dwutygodniowy wyjazd to koszt zaledwie kilkunastu złotych. A zapewnia bardzo szeroką ochronę. Przede wszystkim pokrywa ewentualne koszty leczenia, które nie są refundowane w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ – taką też trzeba ze sobą mieć, można ją wyrobić w miejscowym NFZ-cie). W razie nieszczęśliwego wypadku można ubiegać się o odszkodowanie, podobnie w przypadku kradzieży dokumentów czy sprzętu. OC zaś przerzuca odpowiedzialność za popełnione osobom trzecim szkody na towarzystwo ubezpieczeniowe. Dodatkowa opcja Assistance to wsparcie informacyjne, techniczne, komunikacyjne lub medyczne ze strony ubezpieczyciela w razie problemów za granicą.

Podróżuj bezpiecznie

Ubezpieczenie turystyczne to tylko parę groszy więcej z budżetu na podróż. A lepiej się wcześniej przygotować niż w razie kłopotów w podróży płacić bajońskie sumy za leczenie czy szkody spowodowane osobom trzecim. Jesteś gotowy, wyposażony i ubezpieczony? Możesz ruszać w drogę. Powodzenia!

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments