Czy gwarancja zniżek w OC i AC to gwarancja niskiej ceny?


co się oplaca w oc

O co właściwie chodzi w ochronie zniżek OC i AC? Czy oznacza ona faktyczną korzyść dla klienta? Faktyczną, czyli finansową. Wielu uważa, że jest to tylko sprytny fortel ubezpieczyciela, aby utrudnić klientowi emigracje do innego towarzystwa.

Podczas zakupu polisy OC i/lub AC większość towarzystw proponuje tzw. gwarancję zachowania zniżek. Zachwycony perspektywą zachowania zgromadzonych bonusów kierowca, decyduje się na ten wariant ochrony. Oczywiście za dopłatą. Jakież jest jego zdziwienie, gdy po szkodzie otrzymuje znacznie droższą ofertę na kolejny rok…

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Kto honoruje ochronę od utraty zniżek w OC i AC?

Właściciele pojazdów zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że gwarancja zniżki może się im zupełnie nie przydać. Po pierwsze – honoruje ją tylko ubezpieczyciel, u którego kupili polisę. Aby zachować te same zniżki, jakie mieli przed szkodą, muszą wykupić OC lub AC na kolejny rok w tej samej firmie. Po drugie – nikt nie daje gwarancji, że składka na kolejny rok nie zostanie podniesiona.

Sporo osób uważa, że skoro np. dwa lata temu mieli szkodę, ale ich towarzystwo nie odjęło im zniżek z tego tytułu, kolejny ubezpieczyciel również uzna, że „sprawy nie było”. Nic bardziej mylnego. Każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek raportowania do UFG wszystkich szkód. Także z polis, które zawierały ochronę zniżek.

Przeczytaj: Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

Dla UFG nie jesteś już bezszkodowym kierowcą

Obecnie wszystkie zakłady ubezpieczeń współpracują z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który gromadzi dane o każdej zawartej polisie, jej właścicielu i wypłaconych z niej odszkodowaniach. Baza danych zawiera informacje o OC od 2004 roku. W 2006 roku została poszerzona również o AC. Według UFG, każdego dnia rejestrowanych jest ok. 26 milionów odnowionych i nowo sprzedanych polis. Do 2015 roku UFG zgromadziło szczegóły dotyczące prawie 265 milionów polis komunikacyjnych.

Ubezpieczyciel sam sprawdzi szkody z OC i AC

Z myślą o wykupionej opcji ochrony zniżek, możesz nawet nieświadomie wprowadzić towarzystwo w błąd. Jednak każde towarzystwo, w którym będziesz się chciał ubezpieczyć w kolejnych latach, sprawdzi twoją historię ubezpieczenia. Nawet jeśli nie zrobi tego w chwili zawierania umowy, może później zasięgnąć informacji od UFG. Jeżeli wykryje różnice pomiędzy danymi w bazie szkód a twoją deklaracją, otrzymasz rekalkulację składki. Cena OC lub AC po jej ponownym przeliczeniu może być bardzo wysoka. Ale wtedy będzie już za późno na emigrację do innej firmy.

Porównaj ceny, bez względu na ochronę zniżek

Skoro gwarancja zachowania zniżek nie oznacza zachowania niskiej ceny polisy, warto sprawdzić czy inne towarzystwo nie zaproponuje ci tańszej składki za OC i AC, mimo odjęcia zniżek po szkodzie. Najkorzystniejszego rozwiązania możesz poszukać w internetowej porównywarce ubezpieczeń, która zawiera oferty kilkunastu towarzystw

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments