Koszty eksploatacji są głównym argumentem przemawiającym za zakupem samochodu elektrycznego, szczególnie po podwyżkach cen paliw w połowie 2022 r. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego i o ile taniej wychodzi, niż na samochód spalinowy?
Ładowanie elektryka – jak się to odbywa?
Ładowanie auta elektrycznego można porównać do przekazywania energii elektrycznej do akumulatora samochodowego czy nawet telefonu komórkowego. Ich baterie są jednak znacznie bardziej pojemne, dlatego do ich naładowania potrzebne jest więcej prądu.
Aby naładować samochód elektryczny, należy podłączyć go do sieci. Można to zrobić na różne sposoby. Jednym z najłatwiej dostępnych, a przy tym najtańszym, jest korzystanie z domowego gniazdka. Trzeba jednak mieć świadomość, że proces ładowania trwa w tym przypadku długo – nawet kilkanaście godzin.
Alternatywą może być więc korzystanie z ogólnodostępnych stacji ładowania. Tutaj jednak mowa już o niego wyższych kosztach. Jeśli więc porównujesz ceny samochodów elektrycznych, weź pod uwagę także koszty eksploatacyjne. Jazda takimi pojazdami jest tańsza niż autami spalinowymi, jednak wciąż nie jest na zupełnie darmowa.
Jaki sposób ładowania wybrać i ile one kosztują?
To, jaki sposób ładowana elektryka wybierzesz, warto uzależnić nie tylko od ceny korzystania z poszczególnych rozwiązań, ale także od wygody oraz Twoich indywidualnych możliwości. Przykładowo, jeśli mieszkasz w bloku i nie dysponujesz własnym garażem, instalacja szybkiej domowej ładowarki będzie niewykonalna. Pozostaje Ci korzystanie z publicznych stacji.
Warto również mieć świadomość, że każda metoda ładowania wymaga poniesienia nieco innego kosztu. Podczas planowania zakupu takiego pojazdu należy zweryfikować swoje możliwości. Trzeba także uwzględnić, że infrastruktura przystosowana do zasilania elektryków jest w Polsce wciąż w fazie rozwoju. Jeśli więc liczysz na to, że będziesz korzystać wyłącznie z ogólnodostępnych stacji, weź pod uwagę, że w niektórych regionach może ich być zbyt mało, by używanie samochodu było komfortowe.
Domowe gniazdko
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu to podstawowy wybór większości właścicieli pojazdów elektrycznych. Ważne jest to, aby korzystać z najlepszej taryfy za energię w domu, aby koszt był jak najniższy. Pamiętaj, że zostanie on wliczony w Twoje rachunki za prąd elektryczny, więc te z pewnością wzrosną.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za zasilanie elektryka, sprawdź cenę jednej kilowatogodziny w cenniku operatora (zwykle wynosi ona kilkadziesiąt groszy) oraz pojemność samochodowej baterii.
Zaletą ładowania z gniazdka jest to, że jest to ogólnodostępne i skorzystać z niego może każdy. Wadą natomiast jest bardzo długi czas ładowania, nawet do 18 godzin.
Zanim kupisz i przeprowadzisz rejestrację samochodu elektrycznego, warto więc obliczyć, ile czasu zajmie Ci ładowanie go w domu.
Ubezpieczenie samochodu OC
asdasda
- opcja 1
- opcja 2
- opcja 3
Zrobisz to bardzo łatwo, dzieląc pojemność baterii przez moc ładowania gniazda, z którego zamierzasz korzystać. Sytuacja jest korzystniejsza, jeśli Twoja domowa instalacja jest wyposażona w tak zwaną „siłę”, czyli przewód trójfazowy. W takim przypadku możesz korzystać z szybkiej ładowarki.
Wallbox
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego w tym przypadku? Jest ono znacznie krótsze niż w przypadku domowego gniazdka. W zależności od modelu auta, czyli pojemności jego baterii, może zająć od 1 godziny wzwyż. Jest to zatem jedna z najbardziej wygodnych opcji. Jej wadą jest natomiast konieczność przerobienia domowej instalacji, szczególnie jeśli nie jest ona wyposażona w przewód trójfazowy.
Takie ładowarki zwykle instaluje się w garażach. Prognozuje się, że na ich montaż będzie można otrzymać rządową dotację. Na razie jednak koszt instalacji należy ponieść samemu.
Cena energii jest w tym przypadku taka sama jak podczas ładowania auta z domowego gniazdka. Różni się jedynie czas, po którym bateria jest pełna – jest nawet kilkukrotnie krótszy.
Ogólnodostępne szybkie ładowarki
To także bardzo popularne rozwiązanie. Publiczne ładowarki pojawiają się w wielu miejscach, choć cały czas trzeba mieć na uwadze, że nie jest ich bardzo dużo. W całej Polsce znajduje się około 2000 stacji. Jeśli więc mieszkasz poza dużym miastem lub dużo podróżujesz, możesz mieć kłopot, aby znaleźć taki punkt na swojej trasie.
Koszt ładowania w takich miejscach jest uzależniony od cenników poszczególnych dostawców. 1 kWh kosztuje zwykle od 1,50 do 2,20 zł. Biorąc pod uwagę przeciętne zużycie energii podczas jazdy, jest to wciąż znacznie niższy wydatek niż w przypadku aut spalinowych, jednak nie jest on zupełnie nieodczuwalny.
Czy warto kupić auto elektryczne?
To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim warto uwzględnić sposób eksploatacji takiego pojazdu. Jeśli jeździsz głównie po mieście, a do tego masz możliwość zainstalowania wallboxa w swoim garażu, jesteś w bardzo korzystnym położeniu. W takim przypadku elektryk może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Jeśli natomiast dużo podróżujesz, na przykład służbowo, auto na prąd może nie spełnić Twoich oczekiwań. Sieć stacji ładowania wciąż nie jest na tyle rozbudowana, by zapewnić wygodny dostęp wszystkim zainteresowanym.
Podczas podejmowania decyzji zakupowej, weź także pod uwagę, gdzie masz zamiar ładować swój samochód oraz jakie opłaty się z tym wiążą. Pamiętaj także, że do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć ewentualną wymianę baterii elektrycznej w pojeździe. Jej cena jest spora, jednak żywotność może wynosić nawet kilkanaście lat. Zwróć więc na to uwagę szczególnie wówczas, gdy interesują Cię auta używane.
Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i inne formalności związane z jego zakupem są analogiczne do tych, których trzeba dopełnić, kupując auto spalinowe. Kierowcy elektryków mogą jednak liczyć na przywileje, na przykład możliwość jazdy buspasem czy darmowe parkowanie w płatnych strefach.
Wiele osób może odstraszać cena samochodu elektrycznego, która jest relatywnie wyższa w porównaniu do samochodu spalinowego. Niemniej jednak ostatnie wzrosty cen paliw skłoniły wiele osób do zakupu auta na prąd.
Podsumowanie
- Samochód elektryczny można ładować na kilka sposobów. Każdy z nich wiąże się z nieco innym kosztem.
- Do najpopularniejszych źródeł zasilania elektryków należą domowe gniazdka, publiczne stacje ładowania i szybkie domowe ładowarki typu wallbox.
- Baterie aut elektrycznym mają określoną żywotność. Po jej zakończeniu konieczna jest ich wymiana na nowe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ładowania samochodu elektrycznego
Jakie są metody ładowania auta elektrycznego?
Do najczęściej wykorzystywanych należy ładowanie z gniazdka elektrycznego, używanie domowej szybkiej ładowarki (tak zwanego wallboxa) oraz korzystanie z publicznych stacji ładowania.
Jaki jest koszt każdej z metod?
Koszt ładowania auta z domowego gniazdka i szybką domową ładowarką zależy od cennika operatora, czyli ceny za 1 kWh. Zwykle jest to kilkadziesiąt groszy. Korzystanie z publicznych stacji kosztuje przeważnie od 1,50 do 2,30 za 1 kWh.
Co jeszcze wchodzi w zakres kosztów eksploatacyjnych samochodu elektrycznego?
Koszt ewentualnych napraw i wymiany części eksploatacyjnych (choć zużywają się one wolniej niż w autach spalinowych). Po wielu latach użytkowania elektryka należy także wymienić w nim baterie, która jest dość droga.