Assistance krótkoterminowe – na 7, 16 lub 30 dni

jazda samochodem

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance to zawierane na określoną liczbę dni ubezpieczenie, które zapewnia taki sam zakres ochrony jak całoroczna polisa – tylko przez krótszy czas. Kiedy warto zdecydować się na zakup takiego wariantu, a kiedy lepiej wybrać pełne assistance? Odpowiadamy.

Jeśli często jeździsz samochodem, na pewno choć raz spotkało Cię nieprzewidziane utrudnienie – nagła awaria, brak paliwa w baku czy rozładowany akumulator. O ile byłeś blisko domu i mogłeś poprosić o pomoc kogoś zaufanego, nie przysporzyło Ci to pewnie zbyt wielu zmartwień. Ale pomyśl, jak by to wyglądało, gdybyś znajdował się w dalekiej trasie, np. za granicą, nie znając miejscowego języka? W takiej sytuacji opłaca się mieć assistance krótkoterminowe.

Czym jest assistance krótkoterminowe?

Assistance to produkt ubezpieczeniowy, którego zakup jest dobrowolny. Zapewnia doraźną pomoc ubezpieczyciela w konkretnych sytuacjach, z którymi jako kierowca możesz spotkać się na drodze nie raz.

Całoroczne assistance może się okazać przydatne, jeśli często pokonujesz długie trasy, np. jeździsz w delegacje służbowe lub wykonujesz usługi na terenie całej Polski i dojeżdżasz do klientów. Assistance krótkoterminowe jest dobrą opcją na krótki, wcześniej zaplanowany wyjazd – chociażby na wakacje spędzane na drugim końcu Polski lub za granicą.

Przykład 1:

Pani Agnieszka długo przygotowywała się do wyjazdu samochodem na wakacje. Jednak tuż po przekroczeniu granicy pojazd odmówił posłuszeństwa. Na szczęście przed wyjazdem kupiła 16-dniowe assistance. Po kontakcie z ubezpieczycielem nie musiała długo czekać na pomoc. Już w krótkim czasie pojawili się specjaliści, którzy odholowali auto do najbliższego warsztatu i przystąpili do naprawy. Pani Agnieszka wraz z całą rodziną została skierowana do hotelu, w którym to spędziła dwie noce. Po tym czasie odzyskała w pełni sprawny samochód i ruszyła w dalszą drogę – nie ponosząc przy tym żadnych kosztów poza ceną samego assistance krótkoterminowego.

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?

Aby krótkoterminowe assistance spełniło swoją funkcję i zapewniło Ci pomoc we wszystkich niespodziewanych sytuacjach, które mogą Ci się przytrafić w trasie, przejrzyj umowę pod kątem następujących kwestii:

  • lista zdarzeń objętych polisą – w najbardziej podstawowym wariancie będzie to na pewno kolizja drogowa, w tych rozszerzonych również awaria pojazdu oraz jego kradzież. Przy okazji zapoznaj się z dokładnymi definicjami tych pojęć przygotowanymi przez ubezpieczyciela. Assistance zapewnia pomoc jedynie w ściśle określonych przypadkach, zatem każdy szczegół jest istotny;
  • zakres terytorialny – po pierwsze, upewnij się, czy polisa w ogóle obowiązuje poza granicami Polski. Po drugie, przeczytaj sekcję z wyłączeniami, gdyż towarzystwa często wyłączają ochronę ubezpieczeniową w takich państwach, jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia;
  • limit kilometrów dla holowania – to kluczowa wartość w przypadku krótkoterminowego assistance. Koniecznie sprawdź, czy liczba kilometrów jest na tyle duża, by pokryć całą trasę podróży. Możesz też zdecydować się na opcję bez limitu kilometrów, o ile taka będzie aktualnie dostępna;
  • limity dla pozostałych usług – mowa tu chociażby o tym, ile razy możesz korzystać z konkretnych usług (np. zmiany koła czy doładowania akumulatora), a także jakie limity kwotowe masz do wykorzystania w ramach polisy (np. na noclegi, transport medyczny czy hospitalizację);
  • okres karencji – ubezpieczenie może zacząć obowiązywać od razu lub dopiero po kilku dniach od zawarcia umowy;
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, towarzystwo może sobie zastrzec w umowie konkretne sytuacje, w których jest zwolnione z udzielenia pomocy właścicielowi pojazdu. Najczęściej dotyczy to rażącego niedbalstwa i celowego działania, ale mogą też pojawić się inne wyłączenia.

Miej na uwadze to, że ubezpieczyciele mogą wyłączyć ofertę krótkoterminowego assistance dla pewnych pojazdów – głównie tych starszych, które stanowią dla nich największe ryzyko. Jeśli Twoje auto ma 15 – 17 lat lub więcej możesz natrafić na problemy ze znalezieniem polisy albo na wyższe ceny niż te dla młodszych samochodów – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Czy można kupić assistance krótkoterminowe dla aut powyżej 15 lat?

To zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup assistance dla starszych samochodów powyżej 15 lat. Dzięki temu właściciele nawet wieloletnich aut mogą wykupić dodatkową ochronę przed wyjazdem na urlop w Polsce lub za granicą. Obecnie w  ofercie assistance dla samochodów powyżej 15 lat mają m.in.:

  • Allianz – oferta dla pojazdów, których wiek jest niższy niż 18 lat,
  • Link4 – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
  • mtu24 – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
  • Proama – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
  • PZU – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
  • rankomat.pl – 17 lat.

Na jaką ochronę możesz liczyć, kupując assistance krótkoterminowe?

W przypadku nieobowiązkowych ubezpieczeń pojawia się zawsze jedno pytanie: czy na pewno mi się to przyda? Wszystko zależy od tego, na jaką formę pomocy ubezpieczyciela możesz liczyć. Podzieliliśmy je na trzy grupy.

Pomoc technicznaPomoc finansowo-medycznaPomoc prawno-informacyjna
Naprawa samochodu na miejscu zdarzenia lub w najbliższym warsztacieNocleg na czas naprawy samochoduWsparcie prawnika, gdy przypadkowo uszkodzisz czyjeś mienie lub padniesz ofiarą złodzieja
Usługa holowania na określonym dystansieHospitalizacja we wszystkich lub wybranych placówkachPomoc w znalezieniu konkretnego miejsca lub usługi, np. najbliższego warsztatu, hotelu z wolnymi pokojami, punktu medycznego czy czynnej apteki
Wynajem samochodu zastępczegoTransport (w tym medyczny) do domuUsługi tłumaczeniowe za granicą
Szybka, doraźna pomoc na drodze – dostarczenie paliwa, naprawa po zatankowaniu niewłaściwego paliwa, wymiana koła czy też podładowanie akumulatora
Kierowca umożliwiający kontynuowanie podroży w sytuacji, gdy po drodze doznasz urazu uniemożliwiającego prowadzenie pojazdu

Assistance krótkoterminowe jest zazwyczaj dostępne w kilku wariantach: podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym. Im wyższy pakiet, tym szerszy zakres ochrony, ale i wyższa cena.

W ofercie których towarzystw znajdziesz assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance, w przeciwieństwie do OC, jest w Polsce nieobowiązkowe – choć może okazać się przydatne. Ze względu na specyfikę tego produktu nie wszyscy ubezpieczyciele mają go w swojej ofercie. Gdzie na pewno uda Ci się kupić to ubezpieczenie? Znajdziesz je chociażby w takich towarzystwach, jak Link4 (Ubezpieczenie podróży z auto assistance), Uniqa (Assistance w podróży), Warta, HDI (Podróżnik 15) oraz rankomat.pl.

FirmaOkresHolowanieAuto zastępczeNoclegNaprawa na miejscuUwagi
rankomat.pl (AXA Assistance)16 dni300 km2 dni3 dniPomoc dostępna powyżej 20 km od miejsca zamieszkania
rankomat.pl (Europ Assistance)16 dni500 km6 dni3 dniDo 1000 złPomoc dostępna powyżej 20 km od domu
Link4 - tylko w pakiecie z Ubezpieczeniem Podróżena czas wyjazdu200 km4 dni
Uniqa7 dni, 15 dni, 30 dniw zależności o wariantu ochrony: od 150 km do 500 km za granicą i bez limitu w Polscewariant ekonomiczny - brak
pozostałe warianty 2 dni lub 3 dni
2 dni lub 3 dni
Warta, HDI15 dni400 km10 dni (po wypadku, kradzieży)
5 dni po awarii (tylko raz)
2 dniTylko z OC lub AC w HDI lub tylko z OC lub AC w Warcie
Oferta aktualna w maju 2023 r.

Oblicz składkę OC z assistance

Ze względu na nieobligatoryjny charakter assistance krótkoterminowego, każdy ubezpieczyciel oferuje odmienne warunki. Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, dokładnie zapoznaj się ze szczegółami, aby wybrać takie opcje, które rzeczywiście Ci się przydadzą.

Ile zapłacisz za assistance krótkoterminowe?

Jako że umowa krótkoterminowego assistance jest zawierana na konkretną liczbę dni (najczęściej 7, 15, 16 lub 30), ostateczna cena jest zależna od tego, ile ich będzie. Ale nawet w przypadku tych dłuższych wariantów nie jest to zwykle duża kwota. Na cenę wpływa też oczywiście zakres ochrony.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Koszt zakupu 7-dniowej polisy assistance mieści się zazwyczaj w przedziale 40-100 zł. Za dłuższe trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od pełnego assistance i mini assistance?

Assistance krótkoterminowe różni się od całorocznego assistance tym, że docelowo nie obowiązuje cały rok (choć taka możliwość istnieje). Poza tym wykupienie assistance krótkoterminowego w większości firm (oprócz Warty i HDI) jest możliwe bez konieczności posiadania OC czy AC w tej firmie.

Mini assistance to polisa, która co prawda jest ważna przez cały rok (w odróżnieniu od krótkoterminowego assistance), jednak w znacznie bardziej ograniczonym zakresie. Najczęściej zapewnia holowanie na krótkim dystansie oraz pomoc w przypadku kolizji drogowej – i niewiele poza tym. Mini assistance działa najczęściej tylko po wypadku lub kolizji, a w niektórych firmach nawet jedynie po zderzeniu z innym pojazdem. Nie zadziała więc przy awarii samochodu czy kradzieży ubezpieczonego samochodu.

Co więcej, mini ASS z reguły obowiązuje jedynie na terytorium Polski. Nie zda się zatem na nic podczas zagranicznego wyjazdu. Jedynym assistance kwalifikowanym jako wariant Mini, który działa za granicą jest assistance w firmie Wiener. Polisa zapewni Ci holowanie do 75 km po wypadku za granicą.

W efekcie nie możesz liczyć na pomoc w każdej sytuacji, która Ci się przytrafi, a zaledwie w ich niewielkim ułamku. To właśnie z tego powodu towarzystwa dorzucają mini ASS za darmo.

Przy kupowaniu obowiązkowego OC otrzymałeś od ubezpieczyciela gratis w postaci pakietu assistance? Dobrze przyjrzyj się umowie, gdyż najpewniej było to tzw. mini ASS. Co to oznacza?

Jak kształtują się ceny OC z mini i pełnym assistance?

Jak już wspomnieliśmy, towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj dorzucają do OC okrojoną wersję assistance, czyli mini ASS. Nie jest to jednak standardem. Jaka może być różnica w cenie OC z mini ASS i pełnym assistance? Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi.

Przykład 2:

Pan Artur z Krakowa jest właścicielem Audi A4 z 2017 roku w benzynie z silnikiem o pojemności 2,0 l. Ma 34 lata, 15 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i brak poważnych stłuczek na koncie, które mogłyby skutkować wypłatą odszkodowania. Zobaczmy, ile za OC zapłaciłby pan Tomasz, gdyby chciał kupić je w zestawie z mini ASS.

Ile kosztuje OC w pakiecie z mini assistance?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Pan Tomasz z Krakowa - OC z mini assistance
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
453,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
675,00 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
730,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
750,10 zł rata od 0 zł
Pan Tomasz z Krakowa - OC z mini assistance
Uniqa
453,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
675,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
730,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
750,10 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z maja 2023 r.

Oblicz składkę OC z assistance

Natomiast teraz przyjrzyjmy się ofertom z pełnym assistance. Z jakimi cenami spotkał się pan Tomasz?

Ile kosztuje OC w pakiecie z pełnym assistance?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Pan Tomasz - OC z pełnym Assistance
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
577,00 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
780,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
795,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
905,00 zł rata od 0 zł
Pan Tomasz - OC z pełnym Assistance
Uniqa
577,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
780,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
795,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
905,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z maja 2023 r.

Jak widać ceny OC z Assistance Mini zaczynają się od 453 zł, a z pełnym assistance – od 577 zł. W przypadku pana Tomasza zakup pełnego, całorocznego assistance opłaca się zatem bardziej niż wybór jego podstawowego wariantu (dopłaca ok. 120 zł, ale ma zapewnioną pełną ochronę przez rok.

Pamiętaj o tym, że przy kupowaniu kilka produktów ubezpieczeniowych jednocześnie, możesz najpewniej liczyć na pewien rabat. Sprawdź to przy okazji kupowania nowego OC. A być może okaże się, że zakup pełnego assistance jest najkorzystniejszą opcją – nawet jeśli będziesz z niego korzystać jedynie przez ułamek roku.

Podsumowanie

  • Assistance krótkoterminowe to polisa assistance, którą można kupić na okres krótszy niż rok. Z reguły jest to 7, 15, 16 lub 30 dni.
  • Krótkoterminowe assistance przydaje się szczególnie w przypadku zagranicznych podróży autem. Z kolei assistance mini często jest dodawane bezpłatnie do całorocznego OC lub AC.
  • Ubezpieczenie assistance na 7 czy 30 dni nie jest drogie. Polisę można kupić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela.
  • Assistance krótkoterminowe od assistance mini różni się m.in. zakresem ochrony. W przypadku pierwszego produktu jest on szerszy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

  1. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

    To zależy od ubezpieczyciela, miejsca docelowego (Polska czy Europa) oraz wybranego okresu i wariantu ochrony. Przykładowo, ASS na czterodniowy wyjazd Oplem Astra za granicę kosztuje w Europ Assistance 99 złotych. Bogatsza wersja ochrony w tej samej firmie (m.in. samochód zastępczy na 8 dni, holowanie do 750 km, zakwaterowanie do 5 dni) to już koszt 139 złotych.

  2. Jakie assistance krótkoterminowe wybrać na zagraniczny wyjazd?

    Takie, które pozostaje w mocy poza terytorium Polski i którego limit kilometrów holowania będzie wystarczający, aby sprowadzić samochód do kraju. Assistance krótkoterminowe to w takim przypadku najlepsze rozwiązanie.

  3. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam zakres ochrony w asssitance?

    Nie. W przypadku ubezpieczeń nieobligatoryjnych towarzystwa mają pełną swobodę w ustalaniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej dla konkretnych pakietów.

  4. Jak zgłosić zdarzenie w ramach krótkoterminowego assistance?

    Kieruj się wskazówkami znajdującymi się OWU lub na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, że towarzystwo może odmówić udzielenia pomocy, jeśli przystąpisz do działania przed poformowaniem o wystąpieniu zdarzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty, zacznij od telefonu do centrum alarmowego i kieruj się wskazówkami otrzymanymi od dyspozytora.

  5. Czy ubezpieczenie auto assistance w podróży mogę kupić osobno?

    Tak, kilka firm w Polsce, m. in. rankomat.pl, Uniqa czy Warta oferują niezależne od OC, AC Assistance. Jego koszt nie przekracza kilku złotych za dzień ochrony, a przy wyjeździe zagranicznym to prawdziwy game changer.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments