Assistance krótkoterminowe – kup assistance na tydzień, dwa lub miesiąc

Jazda samochodem z ass krótkoterminowym

Assistance krótkoterminowe to zawierane na określoną liczbę dni ubezpieczenie, które zapewnia taki sam zakres ochrony jak całoroczna polisa – tylko przez krótszy czas. Kiedy warto zdecydować się na zakup takiego wariantu, a kiedy lepiej wybrać pełne assistance? Poznaj odpowiedź.

Jeżeli często jeździsz samochodem, na pewno choć raz spotkało Cię nieprzewidziane utrudnienie – nagła awaria, brak paliwa w baku czy rozładowany akumulator. Jeżeli przytrafiło Ci się to blisko domu, najprawdopodobniej możliwe było skorzystanie z pomocy zaufanej osoby. Ale co w sytuacji, gdyby do takiej awarii doszło w dalekiej trasie, np. za granicą? Właśnie z tego powodu warto mieć assistance krótkoterminowe.

Czym jest assistance krótkoterminowe?

Assistance to produkt ubezpieczeniowy, którego zakup jest dobrowolny. Zapewnia doraźną pomoc ubezpieczyciela w konkretnych sytuacjach, z którymi jako kierowca możesz spotkać się na drodze.

Całoroczne assistance może się okazać przydatne, gdy często pokonujesz długie trasy, np. jeździsz w delegacje służbowe lub wykonujesz usługi na terenie całej Polski i dojeżdżasz do klientów. Assistance krótkoterminowe jest dobrą opcją na krótki, wcześniej zaplanowany wyjazd – chociażby na wakacje spędzane na drugim końcu Polski lub za granicą.

Przykład

Pani Agnieszka długo przygotowywała się do wyjazdu samochodem na wakacje. Jednak tuż po przekroczeniu granicy pojazd odmówił posłuszeństwa. Na szczęście przed wyjazdem kupiła 16-dniowe assistance. Po kontakcie z ubezpieczycielem nie musiała długo czekać na pomoc. Już w krótkim czasie pojawili się specjaliści, którzy odholowali auto do najbliższego warsztatu i przystąpili do naprawy. Pani Agnieszka wraz z całą rodziną została skierowana do hotelu, w którym to spędziła dwie noce. Po tym czasie odzyskała w pełni sprawny samochód i ruszyła w dalszą drogę – nie ponosząc przy tym żadnych kosztów poza ceną samego assistance krótkoterminowego.

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?

Aby krótkoterminowe assistance spełniło swoją funkcję i zapewniło Ci pomoc we wszystkich niespodziewanych sytuacjach, które mogą Ci się przytrafić w trasie, nie możesz zdecydować się na pierwszy lepszy produkt. Przejrzyj umowę ubezpieczenia assistance pod kątem następujących kwestii:

  1. Lista zdarzeń objętych polisą. W najbardziej podstawowym wariancie będzie to na pewno kolizja drogowa, w tych rozszerzonych również awaria pojazdu oraz jego kradzież. Przy okazji zapoznaj się z dokładnymi definicjami tych pojęć przygotowanymi przez ubezpieczyciela. Assistance zapewnia pomoc jedynie w ściśle określonych przypadkach, zatem każdy szczegół jest istotny.
  2. Zakres terytorialny. Po pierwsze, upewnij się, czy polisa w ogóle obowiązuje poza granicami Polski – zwłaszcza gdy masz w planach zagraniczną podróż. Po drugie, przeczytaj sekcję z wyłączeniami, gdyż firmy ubezpieczeniowe często wyłączają ochronę ubezpieczeniową w następujących państwach: Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia.
  3. Limit kilometrów dla holowania. Holowanie pojazdu to jedno z podstawowych świadczeń oferowanych w ramach assistance. Koniecznie sprawdź, czy liczba kilometrów jest na tyle duża, by pokryć całą trasę podróży. Możesz też zdecydować się na opcję bez limitu kilometrów, o ile taka będzie aktualnie dostępna.
  4. Limity dla pozostałych usług – mowa tu choćby o tym, ile razy możesz korzystać z konkretnych usług (np. zmiany koła czy doładowania akumulatora), a także jakie limity kwotowe masz do wykorzystania w ramach polisy (np. na noclegi, transport medyczny czy hospitalizację).
  5. Limit w przypadku naprawy na miejscu zdarzenia. Standardem jest zapis, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty naprawy auta do pewnej wysokości, np. 400 czy 600 zł. Gdyby usprawnienie auta okazało się droższe, konieczne będzie pokrycie różnicy.
  6. Pojazd zastępczy. Niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje pokrycie kosztu wynajmu samochodu zastępczego, ale warunki otrzymania samochodu zastępczego prezentują się inaczej w każdej firmie. Sprawdź, kiedy i na jak długo otrzymasz pojazd zastępczy.
  7. Maksymalny wiek pojazdu. Niekiedy ochrona ubezpieczeniowa oferowana w ramach ubezpieczenia assistance nie jest dostępna dla właścicieli starszych pojazdów. Największy wybór mają właściciele aut, które nie mają więcej niż 15 lat.
  8. Okres karencji. Ubezpieczenie może zacząć obowiązywać od razu lub dopiero po kilku dniach od zawarcia umowy. W przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego assistance okres karencji najczęściej nie występuje – warto się jednak upewnić.
  9. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia firmy ubezpieczeniowe wskazują konkretne sytuacje, w których są zwolnione z udzielenia pomocy właścicielowi pojazdu. Najczęściej dotyczy to rażącego niedbalstwa i celowego działania, ale mogą też pojawić się inne wyłączenia. Warto je znać.

Wypowiedź eksperta

Miej na uwadze to, że ubezpieczyciele mogą wyłączyć ofertę krótkoterminowego assistance dla pewnych pojazdów – głównie tych starszych, które stanowią dla nich największe ryzyko. Jeżeli Twoje auto ma 15-17 lat lub więcej, możesz mieć problem ze znalezieniem polisy. Może też się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci polisę, ale cena będzie wysoka.
Stefania Stuglik,  ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy można kupić assistance krótkoterminowe dla aut powyżej 10 lat?

To zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup assistance dla starszych samochodów powyżej 10 lat. Dzięki temu właściciele stosunkowo starych aut mogą wykupić dodatkową ochronę przed wyjazdem na urlop w Polsce lub za granicą. Obecnie w ofercie krótkoterminowe assistance dla samochodów powyżej 10 lat mają:

  • AXA – ubezpieczyciel przyjmuje do ubezpieczenia auta nie starsze niż 12 lat;
  • Bezpieczny.pl – brak ograniczeń wiekowych pojazdu w przypadku pakietu Komfort;
  • Europ Assistance – pojazd nie może być starszy niż 18 lat, licząc od daty pierwszej rejestracji;
  • Uniqa – w dniu zawarcia umowy samochód nie może mieć więcej niż 15 lat;
  • Link4 – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
  • rankomat.pl – 17 lat.

Na jaką ochronę można liczyć, kupując assistance krótkoterminowe?

W przypadku nieobowiązkowych ubezpieczeń pojawia się zawsze jedno pytanie: czy na pewno mi się to przyda? Wszystko zależy od tego, co obejmuje ubezpieczenie assistance i jakie masz potrzeby. Assistance krótkoterminowe jest zazwyczaj dostępne w kilku wariantach: podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym. Im wyższy pakiet, tym szerszy zakres ochrony, ale i wyższa cena. W każdym pakiecie dostępna jest pomoc techniczna. W pakiecie rozszerzonym i maksymalnym mogą pojawić się liczne dodatkowe świadczenia.

Pomoc technicznaPomoc finansowo-medycznaPomoc prawna, tłumacza, informacyjna i inna
Naprawa samochodu na miejscu zdarzenia lub w najbliższym warsztacieNocleg na czas naprawy samochoduWsparcie prawnika po spowodowaniu kolizji lub wypadku
Usługa holowania na określonym dystansieTransport medyczny do PolskiDostęp do wzorów dokumentów, np. oświadczenia o zdarzeniu drogowym
Wynajem samochodu zastępczegoOpłacenie wizyt u psychologaUsługi tłumaczeniowe za granicą
Doraźna pomoc na drodze, np. dostarczenie paliwaOrganizacja wizyt pielęgniarskichUdzielenie przez telefon informacji np. o warsztatach
Kierowca zastępczyPomoc przy zakupie lekówOdbiór samochodu po naprawie
Transport podróżnych z miejsca zdarzenia do hoteluOrganizacja wizyty osoby bliskiej – w razie hospitalizacjiPomoc w złomowaniu pojazdu

W ofercie których towarzystw dostępne jest assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance, w przeciwieństwie do OC, jest w Polsce nieobowiązkowe – choć może okazać się przydatne. Ze względu na specyfikę tego produktu nie wszyscy ubezpieczyciele mają go w swojej ofercie – większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje całoroczne assistance. Gdzie na pewno uda Ci się kupić krótkoterminowe assistance? Znajdziesz je w następujących firmach: AXA (Moto Assistance), Link4 (Ubezpieczenie Podróży + Auto Assistance), Uniqa (Assistance w Podróży), Warta i HDI (Podróżnik 15) oraz rankomat.pl.

FirmaOkresHolowanieAuto zastępczeNoclegNaprawa na miejscu
rankomat.pl (AXA Assistance)9, 16, 31 dni lub 1 rok200, 300, 400, 500 lub 1000 km2, 3 lub 5 dni3 lub 4 dni
rankomat.pl (Europ Assistance)9, 16, 31, 365 dni20, 350, 500 lub 700 km2, 6 lub 8 dni2, 3 lub 5 dniMoże pojawić się limit w wysokości 500 lub 1000 zł
Bezpieczny.pl7, 15, 30 dni lub 1 rok300 km, 500 km lub bez limitu3 lub 5 dni3 lub 5 dni
Link4Na czas wyjazdu500 km, 750 km lub bez limitu3, 4, 5 lub 10 dni1 lub 5 dni
Uniqa7 dni, 15 dni, 30 dni150, 250 lub 500 km2 lub 3 dni2 lub 3 dniPo awarii lub wypadku
Warta, HDI15 dni400 km5 lub 10 dni2 dni
Oferta aktualna w lipcu 2024 r.

Ze względu na nieobligatoryjny charakter assistance krótkoterminowego, każdy ubezpieczyciel oferuje odmienne warunki. Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, dokładnie zapoznaj się ze szczegółami. W ten sposób wybierzesz takie opcje, które rzeczywiście Ci się przydadzą.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Umowa krótkoterminowego assistance jest zawierana na konkretną liczbę dni – najczęściej 7, 15, 16 lub 30 dni. To właśnie od długości trwania ochrony ubezpieczeniowej – a także wybranego zakresu ochrony – zależy cena krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Ale nawet w przypadku wariantów o dłuższym okresie ochrony nie jest to duża kwota.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe? Koszt zakupu 7-dniowej polisy assistance mieści się zazwyczaj w przedziale 40-100 zł. Za dłuższe trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej.

Przykład

Pan Mariusz planuje w sierpniu zagraniczny urlop wraz z rodziną. Ma przykre doświadczenia – wie, że ubezpieczenie assistance może się przydać w razie awarii czy kradzieży pojazdu. Mężczyzna kupił polisę przez rankomat.pl. Wybrał wariant na 16 dni, w ramach którego po awarii zgłoszone do ubezpieczenia auto (Renault Laguna z rocznika 2015) zostanie odholowane na odległości 500 km, a podróżującym ubezpieczyciel zapewni nocleg na 4 dni. Wariant zapewnia też samochód zastępczy na 5 dni. To assistance krótkoterminowe kosztuje 198 zł.

Czym różni się assistance krótkoterminowe od pełnego assistance i mini assistance?

Assistance krótkoterminowe różni się od całorocznego assistance tym, że docelowo nie obowiązuje cały rok (chociaż taka możliwość istnieje). Poza tym wykupienie assistance krótkoterminowego jest możliwe bez konieczności posiadania OC czy AC w tej firmie.

Mini assistance to polisa, która co prawda jest ważna przez cały rok (w odróżnieniu od krótkoterminowego assistance), jednak w znacznie bardziej ograniczonym zakresie. Najczęściej zapewnia usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia oraz holowanie na krótkim dystansie. Mini assistance działa tylko po wypadku lub kolizji – kierowca nie może liczyć na pomoc po awarii czy kradzieży ubezpieczonego samochodu.

Ubezpieczenie w wersji mini często jest dodawane jako gratis do ubezpieczenia OC lub AC. Jednak z uwagi na bardzo ograniczony zakres świadczeń, ta polisa to zdecydowanie zbyt mało, gdy w planach jest dłuższa podróż czy wyjazd za granicę.

Jak kształtują się ceny OC z mini i pełnym assistance?

Różnica w cenie między mini assistance a pełnym assistance może, ale nie musi, być duża – wszystko zależy od polityki firmy ubezpieczeniowej. Niekiedy samo ubezpieczenie OC jest droższe niż pakiet, w skład którego wchodzi ubezpieczenie OC i assistance mini. A jaka może być różnica w cenie OC z mini assistance i pełnym assistance? Można to sprawdzić na przykładzie.

Przykład

Pan Artur z Krakowa jest właścicielem Audi A4 z rocznika 2017 (benzyna, poj. silnika 2,0 l). Ma 34 lata, 15 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i brak poważnych stłuczek na koncie, które mogłyby skutkować wypłatą odszkodowania. Ile zapłaci on za ubezpieczenie OC, jeżeli zdecyduje się również na całoroczne ubezpieczenie mini assistance lub na wariant z pełnym ubezpieczeniem assistance?

Ile kosztuje OC w pakiecie z mini assistance?

Ceny pakietów z ubezpieczeniem assistance mini zaczynają się od 591 zł. W ramach najtańszej opcji kierowca może liczyć na holowanie na odległość 75 km po awarii lub wypadku na terenie Polski. Dostępna jest też naprawa na miejscu zdarzenia i samochód zastępczy.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
591,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
624,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Opony  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
740,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
810,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
591,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
624,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Opony
mtu24.pl
740,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
810,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Ile kosztuje OC w pakiecie z pełnym assistance?

Koszt pełnoprawnego assistance wraz z OC zaczyna się dla kierowcy z przykładu od 667 zł. Dopłata w wysokości 76 zł zapewnia pomoc również po awarii, do której doszło na terenie Polski lub w innym europejskim kraju. Ubezpieczyciel zorganizuje holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, a także pomoc w razie rozładowania akumulatora czy awarii kół.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
667,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
711,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
790,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
970,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
667,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
711,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
790,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
970,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Planujesz kupić kilka produktów ubezpieczeniowych? Jeżeli zrobisz to za jednym razem, najpewniej otrzymasz rabat. Sprawdź to przy okazji kupowania nowego OC. A być może okaże się, że zakup pełnego assistance jest najkorzystniejszą opcją – nawet jeśli będziesz z niego korzystać jedynie przez ułamek roku.

Podsumowanie

  • Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance to polisa assistance, którą można kupić na okres krótszy niż rok. Z reguły jest to 7, 15, 16 lub 30 dni.
  • Krótkoterminowe assistance przydaje się szczególnie w przypadku zagranicznych podróży autem. Z kolei assistance mini często jest dodawane bezpłatnie do całorocznego OC lub AC.
  • Ubezpieczenie assistance na 7 czy 30 dni nie jest drogie. Polisę można kupić bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela.
  • Assistance krótkoterminowe od assistance mini różni się m.in. zakresem ochrony. W przypadku pierwszego produktu jest on szerszy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

  1. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

    To zależy od ubezpieczyciela, zakresu terytorialnego (miejsca zdarzenia – Polska, Europa) oraz wybranego okresu i wariantu ochrony (holowanie, zapewnienie pojazdu zastępczego, transport kierowcy i pasażerów do miejsca zamieszkania lub hotelu, pomoc medyczna). Aby sprawdzić, ile kosztuje krótkoterminowe assistance, wystarczy przejść na stronę internetową firmy oferującej ten produkt lub skorzystać z porównywarki rankomat.pl.

  2. Jakie assistance krótkoterminowe wybrać na zagraniczny wyjazd?

    Takie, które zapewnia ochronę poza terytorium Polski i którego limit kilometrów holowania będzie wystarczający, aby sprowadzić samochód do kraju. Assistance krótkoterminowe to w takim przypadku najlepsze rozwiązanie – pod względem okresu ochrony można je dostosować do długości planowanego wyjazdu, a to oznacza, że nie trzeba przepłacać.

  3. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam zakres ochrony w assistance?

    Nie. W przypadku ubezpieczeń nieobligatoryjnych towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną swobodę w ustalaniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej dla konkretnych pakietów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zorientować się, kiedy będzie można skorzystać z ubezpieczenia. W tym przypadku bazowanie na swoich wcześniejszych doświadczeniach nie jest dobrym rozwiązaniem – można się mocno rozczarować.

  4. Jak zgłosić zdarzenie w ramach krótkoterminowego assistance?

    Kieruj się wskazówkami znajdującymi się OWU lub na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, że firma ubezpieczeniowa może odmówić udzielenia pomocy, gdy przystąpisz do działania przed poinformowaniem o wystąpieniu zdarzenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty, zacznij od telefonu do centrum alarmowego i kieruj się wskazówkami otrzymanymi od dyspozytora.

  5. Czy ubezpieczenie auto assistance w podróży mogę kupić osobno?

    Tak. W Polsce jest kilka firm ubezpieczeniowych, które oferują assistance niezależne od OC i AC. Najczęściej bez zakupu ubezpieczenia OC czy AC można kupić assistance krótkoterminowe. Ten produkt proponuje m.in. Warta i jej marka HDI – mowa o ubezpieczeniu Podróżnik 15, które dostępne jest na okres 15 dni.

  6. Kiedy nie zadziała polisa assistance krótkoterminowa?

    Wyłączenia są podobne jak w przypadku innych ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe nie zorganizują pomocy, gdy do zdarzenia doszło na drogach innych niż twarde. Jeżeli pojazd był wykorzystywany do celów zarobkowych, ubezpieczyciel również odmówi pomocy. Podobnie sytuacja prezentuje się, gdy awaria powtarza się i powinna zostać usunięta przez mechanika w warsztacie samochodowym.

  7. Czy składkę ubezpieczenie assistance krótkoterminowego można zapłacić w ratach?

    Nie. Chociaż wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia swoim klientom płatność ratalną, to udogodnienie to nie dotyczy krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Powód jest prosty – to produkt, który z reguły nabywa się jedynie na kilka lub kilkanaście dni, a jego składka jest dużo niższa w porównaniu do całorocznego OC czy pakietu OC i AC.

Źródła

  1. OWU ubezpieczeń assistance: AXA (Moto Assistance), Bezpieczny.pl (Niezależny assistance w podróży) Europ Assistance (Assistance Samochodowy ) Link4 (Ubezpieczenie Podróży + Auto Assistance), Uniqa (Assistance w Podróży), Warta i HDI (Podróżnik 15)

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments