Uszkodzenie szyby przez kamień – co zrobić?

Uszkodzenie szyby przez kamień - odszkodowanie

Jedziesz przepisowo, wracając samochodem z pracy do domu. Nagle spod kół pojazdu jadącego przed Tobą wystrzeliwuje kamień, który uderza w przednią szybę. Kończy się „szczęśliwie” – na uszkodzeniu szyby i stresie. Ponieważ jesteś świadomym kierowcą, wiesz, że możesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień. Ale jak się o nie ubiegać?

Szyba czołowa to jeden z najwrażliwszych elementów samochodu – ma ona dużą powierzchnię, aby zapewnić kierowcy dobrą widoczność. Ale ze względu na tę cechę jest ona też szczególnie narażona na uszkodzenia. Już niewielki kamyk poruszający się z dużą prędkością może spowodować, że na jej tafli pojawi się siatka pęknięć. I właśnie stąd uszkodzenie szyby przez kamień to jeden z częstszych powodów wypłaty odszkodowania.

Uszkodzenie szyby przez kamień – od kogo ubiegać się o odszkodowanie?

Do uszkodzenia szyby przez kamień najczęściej dochodzi podczas jazdy. Wówczas też pojawia się pytanie, kto odpowiada za szkodę. Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać – możliwe scenariusze są co najmniej dwa:

  1. Kamień wystrzeliwuje spod kół innego pojazdu – wymiana szyby i sposób likwidacji szkody

Efektem jest pęknięta szyba. Odszkodowanie w tej sytuacji naturalnie kierowcy się należy, ale pozostaje pytanie, do kogo się o nie zwrócić – do zarządcy drogi z jego polisy OC, czy też może kierowcy innego pojazdu? Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi jest dość karkołomnym zadaniem. Oczywiście może się zdarzyć, że w trakcie prowadzonych robót droga nie została zabezpieczona, a po ich zakończeniu uprzątnięta, ale do takich sytuacji dochodzi sporadycznie. Dlatego też najczęściej o wypłatę odszkodowania trzeba wystąpić do ubezpieczyciela kierowcy, którego pojazd wzbił w powietrze kamień.

W opisanej sytuacji nie można mówić o winie kierowcy – odpowiada on na zasadzie ryzyka. I właśnie dlatego szkoda może zostać zlikwidowana z wykupionego przez niego ubezpieczenia OC – kierowca nie musi płacić z własnej kieszeni.

Przykład: Pani Anna należy do grona kierowców, którzy mają doświadczenie z kamieniem wystrzelonym spod kół jadącego samochodu jadącego przed prowadzonym przez nią autem. Chociaż dochodzenie odszkodowania było czasochłonne, to ostatecznie uszkodzona szyba w pojeździe należącym do kobiety została wymieniona na koszt firmy ubezpieczeniowej. 

2. Szyba została uszkodzona kamieniem niesionym przez wiatr – kto ponosi odpowiedzialność finansową i pokrywa koszt naprawy?

Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają kierowcy. Silny wiatr może spowodować, że liście, piasek i kamienie z pobocza zostaną wzniesione w powietrze. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego splotu okoliczności, efektem będzie pęknięta szyba z przodu samochodu. Odszkodowanie w tej sytuacji również jest możliwe, o ile jednak kierowca posiada ubezpieczenie AC lub ubezpieczenie szyb – tylko wówczas koszty wymiany lub naprawy szyby zostaną pokryte z posiadanej polisy. W przeciwnym razie kierowca będzie musiał sięgnąć do własnej kieszeni.

Przykład: Pan Antoni jechał do kolegi na partię brydża. Niestety, po drodze przytrafiła mu się stresująca sytuacja – niesione przez silny wiatr drobne kamyki uderzyły w szybę czołową i boczne. Konsekwencją są liczne odpryski, które niekorzystnie wpłynęły na widoczność. Pan Antoni nie zdecydował się kontynuować jazdy – skorzystał z posiadanego assistance

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – jak udokumentować szkodę?

Jeżeli dojdzie do szkody – w tym uszkodzenia szyby czołowej czy bocznej – to pojawia się konieczność jej udokumentowania. W idealnej sytuacji kierowcy zatrzymują pojazdy i spisują oświadczenie (analogicznie jak w przypadku kolizji), które następnie jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Jednak gdy mowa o uszkodzeniu szyby rzadko tak się dzieje – kierowca prowadzący pojazd, którego koła wzbiły w powietrze kamień, może po prostu nie zauważyć tej sytuacji i wcale się nie zatrzymać. Jak zatem udowodnić, że takie zdarzenie miało miejsce?

Aby udokumentować pęknięcie szyby z powodu uderzenia przez kamień do odszkodowania, można:

  • wykorzystać nagranie z zamontowanej wewnątrz pojazdu kamery – wielu kierowców decyduje się na montaż rejestratora samochodowego z uwagi na własne bezpieczeństwo, a w opisywanej sytuacji bardzo się on przydaje;
  • wezwać na miejsce zdarzenia policję – powinna ona nie tylko spisać zeznanie poszkodowanego kierowcy, ale również zabezpieczyć materiał z monitoringu (gdy jest to możliwe), aby ustalić numery rejestracyjne pojazdu, którego koła wzbiły w powietrze kamień;
  • skorzystać z pomocy świadków – zwłaszcza gdy do zdarzenia doszło w godzinach szczytu na jednej z głównych dróg w mieście, a nie na rzadziej wybieranej przez kierowców drodze poza obszarem zabudowanym.

Przed podobnym wyzwaniem stoją kierowcy, którzy odkryli pękniętą szybę czołową czy boczną samochodu zaparkowanego na niestrzeżonym parkingu. Wówczas można podejrzewać, że szkoda jest dziełem wandala. Aby potwierdzić, że uszkodzenie powstało w wyniku złośliwego działania osoby trzeciej, również można spróbować zabezpieczyć nagranie z monitoringu. Szkodę można zlikwidować z posiadanego ubezpieczenia szyb, a gdyby personalia sprawcy zostały ustalone, to firma ubezpieczeniowa będzie mogła dochodzić od niego zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Jak spisać oświadczenie do odszkodowania po uszkodzeniu szyby przez kamień?

Kierowcy mogą posłużyć się wzorem wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub samodzielnie przygotować pismo. Ponieważ jednak uszkodzenie szyby przez kamień jest źródłem stresu, lepiej skorzystać z gotowego wzoru – dzięki temu nie sposób pominąć żadnej istotnej informacji.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Oświadczenie o uszkodzeniu szyby przez kamień do odszkodowania powinno uwzględniać szereg informacji – najważniejsze z nich to:

  • dane każdego z pojazdów – marka, model i numer rejestracyjny;
  • dane każdego z uczestników zdarzenia – imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, numer prawa jazdy;
  • okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia – należy dokładnie opisać, jak doszło do uszkodzenia szyby oraz jaki jest jej stan po uszkodzeniu;
  • informacje o polisie – nazwa firmy ubezpieczeniowej i numer polisy;
  • informacje o dokumentacji fotograficznej – jeżeli została ona wykonana, należy o niej wspomnieć w oświadczeniu.

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – jak zgłosić szkodę?

Po zgromadzeniu dokumentów wystarczy tylko złożyć je w firmie ubezpieczeniowej. Obecnie standardem jest możliwość zrobienia tego na odległość – za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Niektórzy ubezpieczyciele zaznaczają, że dzięki temu sprawa zostanie rozpatrzona szybciej. Ale kierowcy, którzy chcą skorzystać z tradycyjnych form kontaktu, również mają taką możliwość – dokumenty mogą przesłać pocztą.

Uszkodzenie szyby przez kamień – jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie

Zgłoszenie szkody onlineZgłoszenie szkody przez telefonAdres do korespondencji
Uniqa✓ formularz zgłoszenia szkody na stronie ubezpieczyciela, mail na adres: szkody@uniqa.pl✓ 801 181 181✓ UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
PZU✓ formularz zgłoszenia, czat wideo lub konto klienta na stronie ubezpieczyciela, mail na adres: kontakt@pzu.pl✓ 801 102 102, 22 566 55 55, sms o treści „SZKODA” na nr 4102✓ PZU SA, ul. Postępu 18A, 02-676 Warszawa
Allianz✓ formularz zgłoszenia na stronie ubezpieczyciela✓ 224 224 224✓ TUiR Allianz Polska S.A., ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, z dopiskiem: Departament Obsługi Klienta
Warta✓ formularz zgłoszenia na stronie ubezpieczyciela✓ 502 308 308✓ TUiR Warta S.A., rondo I. Daszyńskiego 1, 00-843 Warszawa
Link4✓ formularz zgłoszenia na stronie ubezpieczyciela✓ 22 444 44 44✓ LINK4, ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa
Beesafe✓ 500 96 56 26✓ Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, Al. Jerozolimskie, 162 02-222 Warszawa
Generali✓formularz zgłoszenia na stronie ubezpieczyciela, mail na adres: szkody@generali.pl✓ 913 913 913✓ Generali T.U. S.A., ul. Senatorska 18, 00-082 Warszawa

Jaka jest forma odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby przez kamień?

Możliwości jest kilka. Jeżeli uszkodzenie szyby przez kamień pokryje ubezpieczenie OC, to o formie odszkodowania decyduje poszkodowany kierowca. Szkoda może zostać zlikwidowana na dwa sposoby – są to:

  • wariant serwisowy – auto zostanie odholowane do warsztatu specjalizującego się w naprawie szyb samochodowych, gdzie uszkodzona szyba zostanie najpewniej wymieniona;
  • wariant kosztorysowy – ubezpieczyciel ustali, ile będzie kosztować naprawa lub wymiana szyby, a następnie przeleje tę kwotę na rachunek bankowy wskazany przez poszkodowanego kierowcę.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy szkoda polegająca na uszkodzeniu szyby przez kamień ma zostać zlikwidowana z ubezpieczenia szyb. Wówczas wiążące są zapisy umowy ubezpieczenia zawartej przez właściciela samochodu i ubezpieczyciela. A może być różnie – firma ubezpieczeniowa nie zawsze będzie musiała pokryć cały koszt wymiany szyby.

Przykład: Pani Jolanta lubi czuć się na drodze bezpiecznie, ale AC dla 15-letniego samochodu uważa za zbędny wydatek. Stąd AC zastępuje m.in. ubezpieczeniem szyb. W tym roku po raz kolejny przekonała się nie tylko, że takie ubezpieczenie się opłaca, ale również jak ważna jest informacja w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Gdy zgłosiła szkodę szyby czołowej po raz drugi w ciągu okresu obowiązywania polisy, okazało się, że jej udział własny to 40 proc. kosztu wymiany szyby. 

Co robić po odmowie wypłaty odszkodowania za uszkodzenie szyby przez kamień?

Mówiąc najprościej, nie poddawać się. Niestety – zdarza się, że firma ubezpieczeniowa nie chce zapłacić za naprawę przedniej szyby, gdy kamień wystrzelił spod kół innego pojazdu. Decyzją odmowną może też zostać nieprzyjemnie zaskoczony kierowca, który kupił ubezpieczenie szyb. Wówczas od decyzji, w której ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, należy się odwołać, a jeżeli to nie pomoże, warto rozważyć dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. 

Przykład: W 2013 r. Sąd Rejonowy w Kłodzku stanął po stronie kierowcy, którego szyba została uszkodzona przez kamień wystrzelony spod kół innego pojazdu. Sytuacja była następująca: na drogę krajową z terenu kopalni wyjechał pojazd ciężarowy, za którym poruszał się poszkodowany kierowca. Po przejechaniu niewielkiego odcinka doszło do uszkodzenia szyby. Sąd dostrzegł związek przyczynowo-skutkowy, wskazując przy tym, że na terenie kopalni „samochody ciężarowe poruszają się m.in. po drodze szutrowej i znajdujące się na niej kamienie mogą wbijać się w bieżniki opon ciężarówki” (wyrok z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt IC 106/13). 

Czy warto kupić ubezpieczenie szyb?

Aby doszło do uszkodzenia szyby, potrzeba niewiele. I właśnie dlatego warto rozważyć ubezpieczenie szyb. Ale produkt ten nie zapewni optymalnej ochrony, jeżeli nie zostanie dobrze dobrany – w pierwszej kolejności należy zorientować się w ofercie firm ubezpieczeniowych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł „Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?”.

O ubezpieczeniu szyb powinni pomyśleć zwłaszcza ci kierowcy, którzy nie korzystają z innych produktów ubezpieczeniowych obejmujących ochroną szyby. Przykładem takiej polisy jest wspomniane już AC – nie zawsze jednak będzie ono zapewniało pokrycie kosztów wymiany szyby w razie jej uszkodzenia (może to wykluczać ubezpieczenie AC mini).

Zakup ubezpieczenia szyb to także oszczędność czasu. Gdy dojdzie do uszkodzenia szyby, kierowca nie musi szukać warsztatu – zostanie on wskazany przez firmę ubezpieczeniową. To dodatkowa zaleta tego produktu ubezpieczeniowego.

Czy można bezpiecznie kontynuować jazdę z pękniętą szybą?

I tak, i nie – wszystko zależy od rodzaju i wielkości uszkodzenia. Kamień wzbity w powietrze przez koło innego samochodu może spowodować niewielki defekt szyby (odprysk), ale możliwy jest też inny scenariusz, w którym tafla szkła pokryje się pęknięciami przypominającymi pajęczą sieć. I właśnie dlatego w pierwszej kolejności trzeba ocenić, jak poważne jest uszkodzenie.

Jeżeli szkoda jest spora, nie warto ryzykować – w takiej sytuacji samochód powinien zostać odholowany. To nie tylko kwestia możliwego mandatu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Co więcej, za holowanie nie zawsze trzeba zapłacić – koszt tej usługi może zostać pokryty z ubezpieczenia sprawcy (kierowcy prowadzącego pojazd, spod którego koła wystrzelił kamień) lub posiadanej polisy assistance.

Jak postępować, gdy w trakcie jazdy doszło do uszkodzenia szyby czołowej:

  1. Zatrzymaj się na najbliższym parkingu lub poboczu – upewnij się, że nie spowodujesz zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego
  2. Oceń stopień uszkodzenia – kieruj się swoją wiedzą i intuicją
  3. Skontaktuj się z ubezpieczycielem (jeżeli masz assistance) lub zadzwoń po pomoc drogową – gdy uważasz, że kontynuowanie jazdy jest zbyt ryzykowne

Źródła:  OWU AC Uniqa, OWU AC PZU, OWU AC Allianz, OWU AC Warta, OWU AC Link4, OWU AC Beesafe, OWU AC Generali   

Podsumowanie

  • Uszkodzenie szyby przez kamień można zlikwidować z posiadanego ubezpieczenia AC lub ubezpieczenia szyb.
  • Jeżeli uszkodzenie szyby wywołał kamień wystrzelony spod kół innego auta, to odszkodowanie powinno zapewnić ubezpieczenie OC właściciela tego pojazdu.
  • Uszkodzenie szyby przez kamień do odszkodowania można udokumentować m.in. materiałem z rejestratora samochodowego lub monitoringu.
  • W wielu firmach ubezpieczeniowych uszkodzenie szyby można zgłosić online – to sposób, aby przyspieszyć załatwienie sprawy.
  • Jeżeli kamień spowodował jedynie niewielki odprysk, kontynuowanie jazdy jest możliwe. W takim przypadku najczęściej wystarcza naprawa szyby – nie trzeba jej wymieniać.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Które firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie szyb? 

    Ubezpieczenie szyb jest oferowane przez wiele firm ubezpieczeniowych – informacje o tym produkcie można znaleźć na stronach internetowych m.in. Generali, mtu24.pl, TUZ Ubezpieczenia, Warta i Link4. Ale niektórzy ubezpieczyciele zaoferują ubezpieczenie szyb wyłącznie temu kierowcy, który zdecydował się na podstawowy produkt z oferty, czyli OC pojazdu.

  2. Mam AC i ubezpieczenie szyb. Z której polisy wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień? 

    Korzystniejszy może okazać się wybór ubezpieczenia szyb. Po pierwsze, szkody likwidowane z tego ubezpieczenia nie muszą być raportowane do UFG. Po drugie, w ten sposób można naprawić szybę i uchronić się przed utratą zniżek w AC. To z kolei nie wpłynie na wysokość składki ubezpieczenia w kolejnym okresie ubezpieczeniowym. 

  3. Czy ubezpieczenie AC zastępuje ubezpieczenie szyb? 

    Ubezpieczenie AC ma dużo szerszy zakres niż ubezpieczenie szyb. Ma to swoje konsekwencje – polisa jest dużo droższa. Stąd też można powiedzieć, że ubezpieczenie szyb jest produktem przeznaczonym dla kierowców, którzy nie potrzebują kompleksowej, ale jedynie częściowej ochrony – chcą otrzymać świadczenie, gdyby doszło do uszkodzenia szyby. 

  4. Jak kompleksowo zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia szyby przez kamień i otrzymać odszkodowanie? 

    Ponieważ ubezpieczenie szyb zapewnia jedynie naprawę (lub wymianę) uszkodzonej szyby, to rozważyć warto też zakup polisy assistance. Wówczas gdyby doszło do uszkodzenia szyby przez kamień, towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko wypłaci odszkodowanie, ale również pokryje koszty holowania pojazdu do warsztatu, który przeprowadzi wymianę szyby. 

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments