Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Za zakupione ubezpieczenie komunikacyjne (czyli choćby OC) możesz zapłacić jednorazowo. Ale możliwości jest więcej. Jeżeli zastanawiasz się, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, to dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ubezpieczenia komunikacyjne można kupić zarówno pojedynczo, jak i w pakiecie. Chociaż pakiet polis zapewnia kompleksową ochronę, to może pojawić się pewien kłopot – cena. Z pomocą przychodzą firmy ubezpieczeniowe, które proponują płatność składki w ratach. Co ile wówczas płaci się ubezpieczenie? Poznaj odpowiedzi na to i inne pytania dotyczące opłacania składki ubezpieczeniowej.

Co ile płaci się OC?

Pytanie, co ile płaci się OC, pada głównie ze strony młodych kierowców, którzy właśnie kupili pierwszy samochód. Ogólna zasada jest następująco: za OC płaci się raz na 12 miesięcy, gdyż właśnie na taki okres kupuje się ubezpieczenie. Cena (składka) może zostać opłacona jednorazowo lub w ratach. Maksymalnie rat może być 12 – wówczas składka jest regulowana w cyklach miesięcznych.

Od powyższej zasady jest wyjątek – mowa o ubezpieczeniu OC krótkoterminowym. Taką polisę kupują m.in. właściciele samochodów zabytkowych czy kierowcy, którzy wjeżdżają do Polski z kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Co ile płaci się takie ubezpieczenie samochodu? Za każdym razem, gdy kupuje się polisę. W ciągu roku może to być np. raz lub 5 razy. Składka zawsze jest płacona jednorazowo.

Przykład

Mariusz dwa razy w roku jeździ na zlot oldtimerów – w czerwcu i wrześniu. Na początku każdego z tych dwóch miesięcy kupuje ubezpieczenie OC na okres 30 dni. Polisę OC opłaca zatem dwa razy w roku, a składkę za każdym razem płaci jednorazowo.

Co ile płaci się za ubezpieczenie assistance?

Assistance jest jednym z nielicznych ubezpieczeń komunikacyjnych, które jest dostępne w kilku wariantach różniących się okresem ubezpieczenia – polisę można kupić na m.in. 7, 15 i 30 dni lub rok. W konsekwencji kierowca może płacić za assistance więcej niż raz w roku – wszystko zależy od tego, z jaką częstotliwością będzie kupował polisę. W przypadku polisy całorocznej również może być dostępna płatność ratalna składki.

Przykład

Alicja co roku wraz z ubezpieczeniem OC kupuje assistance oferujące ochronę na terenie Polski. Za ubezpieczenie płaci jednorazowo. Dodatkowo w okresie wakacyjnym wykupuje assistance zapewniające ochronę za granicą. Taką polisę kupuje na okres 14 dni, a składkę płaci jednorazowo. Alicja płaci zatem za ubezpieczenie assistance samochodu dwa razy w roku.

Co ile płaci się AC?

Do popularnych ubezpieczeń komunikacyjnych zalicza się ubezpieczenie AC (autocasco). Aktualnie w ofertach firm ubezpieczeniowych ten produkt jest dostępny w jednej wersji – całorocznej. Co ile płaci się za ubezpieczenie samochodu AC? Kierowca kupuje AC raz w roku. Jeżeli chodzi o płatność, to – podobnie jak w przypadku OC – istnieje możliwość rozłożenia składki na raty.

W przeszłości na polskim rynku można było nabyć AC na godziny. Jak wskazywała nazwa tego produktu, klient mógł kupić AC na kilka godzin czy dni. Wówczas za ubezpieczenie AC auta kierowca mógł płacić kilka czy nawet kilkanaście razy w roku. Aktualnie jednak taka krótkoterminowa polisa autocasco nie jest dostępna u żadnego ubezpieczyciela.

Co ile płaci się NNW?

Standardowo ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) kupuje się na 12 miesięcy – ta polisa nie jest dostępna na krótszy okres. Składkę opłaca się zatem jednorazowo (raz w roku) lub w ratach. Jeżeli składka ma zostać uregulowana ratalnie, klient najczęściej ma do wyboru kilka opcji, ale rat będzie maksymalnie 12 – termin płatności poszczególnych rat będzie przypadał co miesiąc.

Częstotliwość opłacania najpopularniejszych ubezpieczeń samochodu

Rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnegoCzęstotliwość opłacania składki
Ubezpieczenie OC✓Całoroczne – raz w roku w przypadku płatności jednorazowej lub w ratach
✓Krótkoterminowe – w zależności od liczby wykupionych polis, zawsze jednorazowo
Ubezpieczenie assistance✓Całoroczne – raz w roku w przypadku płatności jednorazowej lub w ratach
✓Krótkoterminowe – w zależności od liczby wykupionych polis, zawsze jednorazowo
Ubezpieczenie AC✓Jednorazowo lub w ratach – ubezpieczenie jest dostępne tylko w opcji całorocznej
Ubezpieczenie NNW✓Jednorazowo lub w ratach – ubezpieczenie jest dostępne tylko w opcji całorocznej

Czy każdy ubezpieczyciel proponuje płatność składki w ratach?

Tylko niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają płatność składki w ratach – należą do nich m.in. Benefia, Link4, mtu24.pl, TUZ Ubezpieczenia, Uniqa i You Can Drive. Z kolei płatność jednorazową praktykują choćby: Balcia, Beesafe i Trasti. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują rozłożenie składki na 2 raty, rzadziej na 4 lub 12 rat.

Kupujesz ubezpieczenie OC lub pakiet polis za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC? Jeżeli chcesz sprawdzić, czy możesz wybrać płatność składki w ratach, to wystarczy, że wykonasz następujące czynności:

1. Wypełnij formularz – odpowiedz na pytania

2. Wybierz ofertę, która Cię zainteresowała – kliknij „Sprawdź szczegóły oferty”

3. Sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje płatność w ratach

Z jakimi kosztami wiąże się płatność składki w ratach?

Jeżeli firma ubezpieczeniowa oferuje płatność składki w ratach, to najczęściej pobiera z tego tytułu wynagrodzenie – wybór opcji rat sprawia, że składka ubezpieczeniowa wzrasta. O ile? To zależy od polityki przyjętej przez ubezpieczyciela. Regułą jest jednak, że na im więcej rat zostanie rozłożona składka, tym więcej będzie musiał zapłacić właściciel pojazdu za jego ubezpieczenie.

Przykład

Tomasz szuka bogatego pakietu ubezpieczeń dla posiadanej Hondy Civic z 2022 r. – jest zainteresowany przede wszystkim pakietami polis, które obejmują ubezpieczenie AC. Poniżej kilka propozycji, jakie otrzymał mężczyzna.
UbezpieczycielPłatność jednorazowaCałkowity koszt
mtu24.pl – OC, AC mini893 zł2 raty – 990 zł
Uniqa – OC, AC, assistance2452 zł
2 raty – 2942 zł
4 raty – 3300 zł
Benefia – OC, AC mini, NNW, assistance4419 zł2 raty – 5050 zł
Kalkulacja z dnia 30.06.2025 r.

Jakie konsekwencje rodzi zaległość w płatności raty składki?

Nie można wykluczyć scenariusza, gdy kierowca, który kupił ubezpieczenie samochodu na raty, dokona jedynie pierwszej płatności. Firmy ubezpieczeniowe wypracowały rozwiązania na takie sytuacje – nierzetelny klient musi liczyć się z wyższym wydatkiem, gdyż będzie musiał pokryć koszty wezwań do zapłaty czy inne koszty działań windykacyjnych. Ale to nie wszystkie konsekwencje, jakich może się spodziewać.

Jeżeli kierowca opłacił tylko pierwszą ratę ubezpieczenia, to może spodziewać się utraty ochrony ubezpieczeniowej. Jednocześnie rozróżnić trzeba ubezpieczenie OC i polisę AC – wygląda to następująco:

  • ubezpieczenie OC – nie zadziała mechanizm automatycznego wznowienia polisy, a to oznacza, że właściciel samochodu będzie musiał przypilnować terminu wygaśnięcia umowy, aby nie zostać bez podstawowej i obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej;
  • ubezpieczenie AC, NNW i assistance – ubezpieczyciel najpierw przypomni o płatności składki (wyśle wezwanie do zapłaty), a następnie jego odpowiedzialność ustanie (kierowca nie będzie już korzystał z ochrony).

W przypadku ubezpieczeń innych niż OC firmy ubezpieczeniowe mają swobodę w zakresie tego, po jakim czasie ustanie ochrona. Aby poznać szczegóły, wystarczy zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Ten dokument klient otrzymuje w momencie zakupu polisy, można go też znaleźć na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli.

Podsumowanie

  • Odpowiadając na pytanie, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, można powiedzieć, że co rok – to ogólna zasada, od której występują jednak wyjątki.
  • Właściciel samochodu będzie płacić za ubezpieczenie samochodu częściej niż raz w roku, jeżeli skorzysta z płatności ratalnej składki.
  • Składkę ubezpieczeniową najczęściej można rozłożyć na 2 raty, rzadziej spotykane są propozycje 4 czy 12 rat.
  • Właściciele samochodów, którzy chcą skorzystać z płatności ratalnej składki, mogą nabyć ubezpieczenie przez internet – za pośrednictwem naszego serwisu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy zakup ubezpieczenia na raty to opcja dostępna tylko dla właścicieli aut osobowych?

    Jeżeli firma ubezpieczeniowa proponuje zakup polisy na raty, to najczęściej wszystkim właścicielom pojazdów, a nie tylko właścicielom samochodów. Stąd też z OC, AC, NNW czy assistance z płatnością składki w ratach mogą skorzystać też właściciele samochodów ciężarowych i motocykli.

  2. Kiedy trzeba zapłacić pierwszą ratę składki, kupując polisę online?

    W momencie zakupu. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem naszego serwisu, możesz opłacić składkę na kilka sposobów – dostępne opcje to m.in. płatność kartą płatniczą, przelewem online i BLIK-iem. Informacje o terminie płatności kolejnej raty znajdziesz w umowie z firmą ubezpieczeniową.

  3. Czy można sprzedać auto, dla którego ubezpieczenie zostało kupione na raty?

    Formalnie nie ma żadnych przeszkód, aby sprzedać samochód czy motocykl z ubezpieczeniem, którego składka nie została uregulowana w całości. Sprzedawca powinien jednak pamiętać, aby poinformować nabywcę pojazdu o tym, że składka jest opłacana w ratach. O sprzedaży pojazdu należy też poinformować ubezpieczyciela.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments