AC samochodu z LPG – ile kosztuje?

Kierowca tankuje samochód
 • W 2019 r. w Polsce było 2 678 691 aut z instalacją LPG. Reguła jest prosta – im starsze auto, tym bardziej prawdopodobne, że jest ono wyposażone w instalację LPG.
 • Jednym z powodów dużego zainteresowania samochodami na LPG jest cena paliwa. Właściciele aut z instalacją LPG mogą sporo zaoszczędzić na kosztach ich eksploatacji.
 • Cena AC dla auta z LPG zależy od wielu kwestii – sama instalacja jest jednym z czynników, które firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przy wyliczaniu składki.
 • Ubezpieczenie AC dla auta na LPG jest nieznacznie droższe od składki AC dla samochodu na benzynę. U niektórych ubezpieczycieli rodzaj paliwa to kwestia drugorzędna.
 • Właściciele starszych aut z instalacją LPG, którzy chcą zaoszczędzić na AC, mogą zdecydować się na ograniczony zakres ochrony. Wówczas AC będzie chronić np. jedynie przed żywiołami czy kradzieżą.

Na samochody z instalacją LPG najczęściej decydują się właściciele firm, którzy dzięki temu mogą zaoszczędzić spore kwoty na zakupie paliwa. Jednak to rozwiązanie ma zwolenników również wśród wielu kierowców. Myślisz o zakupie samochodu z instalacją LPG lub przerobieniu własnego auta? Zobacz, ile zapłacisz za AC dla auta z LPG.


Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar popularność pojazdów z instalacją LPG rośnie, co ma związek z ceną tego paliwa. Po przeanalizowaniu danych z CEPiK specjaliści Samar wskazali, że na koniec 2019 r. w Polsce było zarejestrowanych 2 678 691 samochodów osobowych z instalacją LPG. W porównaniu do 2018 r. to wzrost o 3 proc. Widoczna jest też pewna zależność – im starszy pojazd, tym większa szansa, że jest wyposażony w instalację gazową. Dla przykładu 1/4 aut sprzed 2004 r. jest zasilana gazem.

Ubezpieczenie AC a LPG – co trzeba wiedzieć?

Instalacja LPG nie przekreśla możliwości zakupu polisy AC. Warto jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe różnie traktują taką instalację – niekiedy jest ona zaliczana do wyposażenia podstawowego, a w innych przypadkach do wyposażenia dodatkowego. Przykładowo w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) AC:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
 • Allianz wskazuje, że ubezpieczający we wniosku może wskazać wyposażenie ponadstandardowe. Ubezpieczyciel zalicza do niego instalację gazową, która nie jest zamontowana w pojeździe fabrycznie.
 • Benefia podkreśla, że ubezpieczenie obejmuje instalację gazową. Ubezpieczyciel uzależnia jednak udzielenie ochrony ubezpieczeniowej od tego, czy po zamontowaniu butli LPG auto zostało dopuszczone do ruchu.
 • Generali precyzuje, że fabrycznie zamontowana przez producenta instalacja gazowa to podstawowe wyposażenie samochodu. Jeżeli właściciel zdecydował się na montaż takiej instalacji po zakupie auta, musi skontaktować się z ubezpieczycielem.

Korzystasz już z ubezpieczenia AC i właśnie zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG? Pamiętaj, aby zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z wypłatą odszkodowania.

Ile kosztuje AC dla auta z LPG?

Jeżeli jesteś na etapie wyboru samochodu, możesz brać pod uwagę różne kwestie, w tym cenę ubezpieczeń. Ile kosztuje AC dla auta z LPG? W cenach możesz zorientować się jeszcze przed zakupem samochodu, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC możesz sprawdzić ceny dla samochodów z fabryczną instalacją gazową. Jeżeli chcesz kupić OC wraz z AC dla przerobionego pojazdu, skontaktuj się z naszym doradcą telefonicznie – 22 270 00 00. Nasi doradcy pomagają w godzinach od 9 do 20 (poniedziałek-piątek) i od 9:30 do 17:30 (soboty).

Przykład: Za pomocą kalkulatora OC/AC wyliczyliśmy, ile będzie kosztować AC dla Opla Astry z 2018 r. (pojemność silnika 1598 cm3, benzyna/gaz). Właścicielem tego samochodu jest 42-letni pan Sławomir, który od ponad 10 lat kupuje OC, a od 5 lat również AC. W swojej historii ubezpieczenia nie ma on żadnych szkód, a na zakup polis OC/AC może przeznaczyć 1300 zł. W podanej cenie propozycje przedstawiły mu 4 firmy ubezpieczeniowe.

Porównaliśmy nie tylko oferty cenowe ubezpieczycieli, ale także zakres ochrony, zwracając uwagę na 7 kluczowych elementów.

 Aviva (z assistance) – 1076 złTUZ Ubezpieczenia (z assistance i NNW) – 1245 złWiener (z assistance) – 1294 złUniqa (z assistance i NNW) – 1294 zł
Suma ubezpieczeniaWartość rynkowa auta38 699 zł48 920 zł39 200 zł
Zakres terytorialnyPolska i EuropaPolska i EuropaPolska i EuropaPolska
Rodzaj częściOryginalneZamienneZamienneZamienne
Naprawa w ASOTakNieNieNie
Sposób likwidacji szkodyWarsztatKosztorysKosztorysKosztorys
Udział własny w szkodzie1500 zł10 proc.1000 zł500 zł wypadek, 10 proc. kradzież
Minimalna wysokość szkody500 zł500 zł500 złbrak

Oblicz składkę OC/AC i porównaj zakresy ochrony

Kupując AC dla samochodu z LPG, warto też zwrócić uwagę na wyłączenia. Poza standardowymi (dotyczącymi np. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień) może pojawić się sformułowanie, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa nie będzie ponosiła odpowiedzialności za nieprawidłowy dobór, montaż lub regulację instalacji gazowej.

Czy dla samochodu z LPG warto kupić AC mini?

Właściciele samochodów z instalacją LPG mogą – podobnie jak właściciele aut na inne paliwa – zdecydować się na AC z mniejszym zakresem ochrony (tzw. AC mini). To rozwiązanie najczęściej wybierają posiadacze starszych samochodów, którzy godzą się na poniesienie kosztów drobnych napraw.

Ile kosztuje AC mini dla samochodu z LPG? Większość firm ubezpieczeniowych nie ma stałego cennika, ale wylicza składkę indywidualnie dla zainteresowanych klientów. Z tego względu po raz kolejny należy sięgnąć po kalkulator OC/AC.

Przykład: 50-letnia pani Maria z Gdańska bardzo często korzysta z pojazdu i dlatego przy zakupie używanego samochodu zdecydowała się na model z fabryczną instalacją LPG. Wybór padł na Dacię Logan z 2013 r. (poj. silnika 1149 cm3). Kobieta za największe ryzyko dla pojazdu uznaje żywioły i dlatego chce, aby AC zapewniało jej ochronę np. przed skutkami gradobicia czy podtopienia. Na zakup polis chce przeznaczyć ok. 1000 zł.

Sprawdziliśmy, ile właścicielka samochodu z przykładu będzie musiała przeznaczyć na zakup AC mini dla posiadanego pojazdu.

UbezpieczycielLink4BeesafeTUZ Ubezpieczeniamtu24.pl
Zakres AC miniŻywiołyŻywioły, kradzieżŻywioły, kradzieżŻywioły
Cena591 zł952 zł987 zł1001 zł
Wysokość udziału własnego-500 zł--
Minimalna wysokość szkody500 zł500 zł-500 zł
W cenieAC mini, OC, assistanceAC mini, OC, assistanceAC mini, OC, NNW assistanceAC mini, OC

Oblicz składkę OC z AC mini

Pani Maria nie zdecydowała się na najtańsze AC. Po analizie warunków uznała, że towarzystwo TUZ Ubezpieczenia ma dla niej najlepszą ofertę. Oprócz AC mini i OC, składka poniżej 1000 zł za rok zapewnia też ubezpieczenie NNW (10 000 zł) i assistance (holowanie – 100 km). Właścicielka Dacii Logan nie musi również martwić się udziałem własnym czy minimalną wysokością szkody uprawniającą do skorzystania z polisy AC.

Czy AC dla auta z LPG jest droższe od AC dla auta na benzynę?

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś samochodu z instalacją LPG, możesz się zastanawiać, czy polisy AC dla tej grupy pojazdów są droższe niż dla aut na inne paliwa. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy kalkulację.

Przykład: 38-letni Andrzej z Łodzi ma prawo jazdy od niemal 20 lat i ma prawie tak samo długą historię ubezpieczenia. Mimo że jeździ dużo, to na tyle ostrożnie, że nigdy z kupowanych przez niego ubezpieczeń nie były likwidowane szkody. Ile mężczyzna zapłaci za ubezpieczenie AC Chevroleta Orlando z 2014 r. o pojemności silnika 1796 cm3?

Porównanie cen pakietu OC/AC dla auta z LPG i na benzynę

Ubezpieczyciel i ofertaCena OC/AC dla auta z instalacją LPGCena OC/AC dla auta na benzynę
Link4 – OC, AC mini i assistance715 zł622 zł
mtu24.pl – OC, AC mini963 zł963 zł
Uniqa – OC, AC, assistance i NNW1251 zł996 zł
Aviva – OC, AC, assistance1112 zł1036 zł
TUZ Ubezpieczenia – OC, AC, assistance i NNW1257 zł1219 zł

Oblicz składkę OC/AC

Jedynie firma mtu24.pl zaproponowała taką samą cenę za pakiet OC i AC mini dla tego samego modelu samochodu zasilanego innym paliwem. Pozostałe firmy ubezpieczeniowe oczekują wyższej składki za ubezpieczenie auta z instalacją LPG.

Czy opłaca się przerobić auto na gaz?

Jednym z głównych powodów, dla których właściciele samochodów decydują się na zakup samochodu z LPG lub montaż instalacji gazowej w już posiadanym aucie, są ceny paliwa – od wielu lat gaz jest niemal o połowę tańszy od benzyny. Jak podaje na swojej stronie internetowej Instytut Samar, w październiku za litr paliwa trzeba było zapłacić:

 • Benzyna – 5,85 zł
 • Olej napędowy – 5,79 zł
 • Autogaz – 3,03 zł

Mimo że cena autogazu jest kusząca, to trzeba pamiętać też o innych kwestiach związanych z zakupem samochodu z instalacją LPG. Właściciele takich aut wydają więcej na:

 • Ubezpieczenie – również OC
 • Przegląd techniczny – 162 zł zamiast 98 zł
 • Naprawy auta – w tym wymianę filtrów gazu

Dodatkowy koszt czeka właścicieli 10-letnich samochodów z instalacją LPG, bo oni muszą ponieść opłatę legalizacyjną.

Mimo wyższych opłat instalacja LPG może się opłacać. Zwłaszcza ci kierowcy, którzy użytkują samochód bardzo intensywnie, zauważą różnicę w kosztach eksploatacji. W przypadku aut z instalacją LPG są one rzeczywiście niższe.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments