AC samochodu z LPG – ile kosztuje?

Kierowca tankuje samochód

Na samochody z instalacją LPG najczęściej decydują się właściciele firm, którzy dzięki temu mogą zaoszczędzić spore kwoty na zakupie paliwa. To rozwiązanie ma również zwolenników wśród osób fizycznych. Kierowcy zazwyczaj podejmują decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim samochodzie, ponieważ chcą obniżyć koszty jego eksploatacji. Myślisz o zakupie samochodu z instalacją LPG lub przerobieniu własnego auta? Zobacz, ile zapłacisz za AC dla auta z LPG.

Rosnące ceny paliw, drogie części zamienne i galopująca inflacja skłania kierowców do poszukiwania oszczędności na każdym obszarze użytkowania auta. Jedną z nich może być zakup samochodu z LPG. Na rynku samochodów używanych widać coraz większe zainteresowanie takimi pojazdami.

Na liście IBRM Samar dotyczącej najchętniej sprowadzanych do Polski samochodów w 2022 roku pierwsze miejsce zajmuje Opel Astra, który zdeklasował Audi A4 – wieloletniego lidera. Zdaniem ekspertów, popularność kompaktowego Opla może wynikać z dużej mierze z faktu, że niemiecki producent powszechnie stosował w nim silnik benzynowy pozbawiony bezpośredniego wtrysku paliwa. Dzięki temu, instalację LPG można założyć w takim samochodzie tanim kosztem.

Ubezpieczenie AC a LPG – co trzeba wiedzieć?

Instalacja LPG nie przekreśla możliwości zakupu polisy AC. Warto jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe różnie traktują taką instalację – zwykle jest ona zaliczana do wyposażenia podstawowego, ale pod warunkiem, że została zamontowana w pojeździe fabrycznie. Przykładowo w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) AC:

 • Benefia podkreśla, że ubezpieczenie obejmuje instalację gazową. Ubezpieczyciel uzależnia jednak udzielenie ochrony ubezpieczeniowej od tego, czy po zamontowaniu butli LPG auto zostało dopuszczone do ruchu.
 • Generali precyzuje, że fabrycznie zamontowana przez producenta instalacja gazowa to podstawowe wyposażenie samochodu. Jeżeli właściciel zdecydował się na montaż takiej instalacji po zakupie auta, musi skontaktować się z ubezpieczycielem.

Korzystasz już z ubezpieczenia AC i właśnie zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG? Pamiętaj, aby zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z wypłatą odszkodowania.

Ile kosztuje AC dla auta z LPG?

Jeżeli jesteś na etapie wyboru samochodu, możesz brać pod uwagę różne kwestie, w tym cenę ubezpieczeń. Ile kosztuje AC dla auta z LPG? W cenach możesz zorientować się jeszcze przed zakupem samochodu, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC możesz sprawdzić ceny dla samochodów z fabryczną instalacją gazową. Jeżeli masz wątpliwości, czy wybrane towarzystwo ubezpiecza samochód z zamontowaną później butlą gazową, skontaktuj się z naszym doradcą telefonicznie – 22 270 00 00. Nasi doradcy pomagają w godzinach od 9 do 20 (poniedziałek-piątek) i od 9:30 do 17:30 (soboty).

Przykład: Za pomocą kalkulatora OC/AC wyliczyliśmy, ile będzie kosztować AC dla Opla Astry z 2018 r. (pojemność silnika 1598 cm3, benzyna/gaz). Właścicielem tego samochodu jest 42-letni pan Sławomir z Opola, który od ponad 10 lat kupuje OC, a od 5 lat również AC. W swojej historii ubezpieczenia nie ma on żadnych szkód, a na zakup polis OC/AC może przeznaczyć do 1600 zł. W podanej cenie propozycje przedstawiły mu 3 firmy ubezpieczeniowe.

Porównaliśmy nie tylko oferty cenowe ubezpieczycieli, ale także zakres ochrony, zwracając uwagę na 7 kluczowych elementów.

Uniqa (oferta z assistance)Benefia (oferta z assistance)Beesafe (oferta z assistance i NNW)Benefia (oferta z assistance i NNW)
Cena pakietu OCAC1424 zł1537 zł1559 zł1994 zł
Suma ubezpieczenia61 500 zł61 200 zł62 900 zł61 200 zł
Zakres terytorialnyPolskaPolska i EuropaPolska i EuropaPolska i Europa
Rodzaj częściZamienneZamienneZamienneOryginalne
Naprawa w ASONieNieNieTak
Sposób likwidacji szkodyKosztorysKosztorysWarsztatWarsztat
Udział własny w szkodzie1000 zł - szkody: częściowe i całkowita, 10% kradzież10 proc.500 złbrak
Minimalna wysokość szkody0 zł500 zł500 zł500 zł

Gdyby przykładowy kierowca chciał wykupić polisę AC z najszerszym zakresem ochrony (naprawa w ASO na częściach oryginalnych, bez udziału własnego), na pakiet OCAC z ASS i NNW musiałby wydać nieco więcej, bo 1994 zł.

Oblicz składkę OC/AC i porównaj zakresy ochrony

Kupując AC dla samochodu z LPG, warto też zwrócić uwagę na wyłączenia. Poza standardowymi (dotyczącymi np. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień) może pojawić się sformułowanie, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa nie będzie ponosiła odpowiedzialności za nieprawidłowy dobór, montaż lub regulację instalacji gazowej.

Czy dla samochodu z LPG warto kupić AC mini?

Właściciele samochodów z instalacją LPG mogą – podobnie jak właściciele aut na inne paliwa – zdecydować się na AC z mniejszym zakresem ochrony (tzw. AC mini). To rozwiązanie najczęściej wybierają posiadacze starszych samochodów, którzy godzą się na poniesienie kosztów drobnych napraw.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje AC mini dla samochodu z LPG? Większość firm ubezpieczeniowych nie ma stałego cennika, ale wylicza składkę indywidualnie dla zainteresowanych klientów. Z tego względu po raz kolejny należy sięgnąć po kalkulator OC/AC.

Przykład: 50-letnia pani Maria z Gdańska bardzo często korzysta z pojazdu i dlatego przy zakupie używanego samochodu zdecydowała się na model z fabryczną instalacją LPG. Wybór padł na Dacię Logan z 2013 r. (poj. silnika 1149 cm3). Kobieta za największe ryzyko dla pojazdu uznaje kradzież, żywioły i pożar, dlatego chce, aby AC zapewniało jej ochronę właśnie od takich zdarzeń. Na zakup polisy chce przeznaczyć ok. 1000 zł.

Sprawdziliśmy, ile właścicielka samochodu z przykładu będzie musiała przeznaczyć na zakup AC mini dla posiadanego pojazdu.

UbezpieczycielUniqaBeesafeTUZ Ubezpieczeniamtu24.pl
Zakres AC miniKradzież, pożarKradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzynąKradzież, żywiołyŻywioły
Cena769 zł899 zł944 zł1026 zł
Wysokość udziału własnego15%500 zł--
Minimalna wysokość szkody0 zł500 zł-500 zł
W cenieAC mini, OC, assistance, NNWAC mini, OC, assistanceAC mini, OC, NNW assistanceAC mini, OC

Oblicz składkę OC z AC mini

Pani Maria nie zdecydowała się na najtańsze AC. Po analizie warunków uznała, że towarzystwo TUZ Ubezpieczenia ma dla niej najlepszą ofertę. Oprócz AC mini i OC, składka poniżej 1000 zł za rok zapewnia też ubezpieczenie NNW (10 000 zł) i assistance (holowanie – 100 km). Właścicielka Dacii Logan nie musi również martwić się udziałem własnym czy minimalną wysokością szkody uprawniającą do skorzystania z polisy AC.

Czy AC dla auta z LPG jest droższe od AC dla auta na benzynę?

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś samochodu z instalacją LPG, możesz się zastanawiać, czy polisy AC dla tej grupy pojazdów są droższe niż dla aut na inne paliwa. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy kalkulację.

Przykład: 38-letni Andrzej z Łodzi ma prawo jazdy od niemal 20 lat i ma prawie tak samo długą historię ubezpieczenia. Mimo że jeździ dużo, to na tyle ostrożnie, że nigdy z kupowanych przez niego ubezpieczeń nie były likwidowane szkody. Ile mężczyzna zapłaci za ubezpieczenie AC Chevroleta Orlando z 2014 r. o pojemności silnika 1796 cm3?

Porównanie cen pakietu OC/AC dla auta z LPG i na benzynę

Ubezpieczyciel i ofertaCena OC/AC dla auta z instalacją LPGCena OC/AC dla auta na benzynę
mtu24.pl – OC, AC mini (żywioły)988 zł988 zł
Uniqa – OC, AC mini (kradzież, pożar), ASS. NNW1104 zł705 zł
Beesafe – OC, AC mini (kradzież
żywioły, zderzenie ze zwierzyną), assistance
1132 zł 1132 zł
Trasti – OC, AC, assistance, NNW1154 zł1154 zł
TUZ Ubezpieczenia – OC, AC, assistance i NNW1266 zł 1237 zł

Oblicz składkę OC/AC

Trzy firmy (mtu24.pl, Beesafe i Trasti) zaproponowały taką samą cenę za pakiet OC i AC mini dla tego samego modelu samochodu zasilanego innym paliwem. Pozostałe firmy ubezpieczeniowe oczekują wyższej składki za ubezpieczenie auta z instalacją LPG.

Czy opłaca się przerobić auto na gaz?

Jednym z głównych powodów, dla których właściciele samochodów decydują się na zakup samochodu z LPG lub montaż instalacji gazowej w już posiadanym aucie, są ceny paliwa – od wielu lat gaz jest niemal o połowę tańszy od benzyny. Jak podaje na swojej stronie internetowej autocentrum.pl, 06.02.2023 roku za litr paliwa trzeba zapłacić:

 • Benzyna (PB 98) – 7,12 zł
 • Olej napędowy – 7,62 zł
 • Autogaz – 3,17 zł

Mimo że cena autogazu jest kusząca, to trzeba pamiętać też o innych kwestiach związanych z zakupem samochodu z instalacją LPG. Właściciele takich aut wydają więcej na:

 • Ubezpieczenie – również OC (w zależności od firmy)
 • Przegląd techniczny – 162 zł zamiast 98 zł
 • Naprawy auta – w tym wymianę filtrów gazu

Dodatkowy koszt czeka właścicieli 10-letnich samochodów z instalacją LPG, bo oni muszą ponieść opłatę legalizacyjną.

Mimo wyższych opłat, instalacja LPG może się opłacać. Zwłaszcza ci kierowcy, którzy użytkują samochód bardzo intensywnie, zauważą różnicę w kosztach eksploatacji. W przypadku aut z instalacją LPG są one rzeczywiście niższe.

Podsumowanie

 • Jednym z powodów dużego zainteresowania samochodami na LPG jest cena paliwa. Właściciele aut z instalacją LPG mogą sporo zaoszczędzić na kosztach ich eksploatacji.
 • Cena AC dla auta z LPG zależy od wielu kwestii – sama instalacja jest jednym z czynników, które firmy ubezpieczeniowe mogą uwzględniać przy wyliczaniu składki.
 • Ubezpieczenie AC dla auta na LPG jest nieznacznie droższe od składki AC dla samochodu na benzynę. U niektórych ubezpieczycieli rodzaj paliwa to kwestia drugorzędna.
 • Właściciele starszych aut z instalacją LPG, którzy chcą zaoszczędzić na AC, mogą zdecydować się na ograniczony zakres ochrony. Wówczas AC będzie chronić np. jedynie przed żywiołami, pożarem czy kradzieżą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego za ubezpieczenie samochodu na gaz kierowcy płacą więcej niż za ubezpieczenie auta z innym rodzajem napędu?

  Korzystanie z instalacji LPG w samochodzie pozwala na spore oszczędności – ceny LPG są niższe niż np. ceny diesla czy benzyny. Skoro podróżowanie takim pojazdem jest tańsze, częstotliwość wyjazdów oraz intensywność użytkowania pojazdu może być większa niż w przypadku auta z „droższym napędem”. To z kolei wpływa na ryzyko ubezpieczeniowe – zwiększa się szansa na udział w kolizji. Ubezpieczyciel musi więc dostosować składkę do zwiększonego prawdopodobieństwa wypłaty odszkodowania. Oczywiście nie jest to reguła – niektóre firmy stosują taki sam taryfikator dla różnych rodzajów paliwa.

 2. Czy każda firma podnosi składkę AC na samochód z LPG?

  Nie. Niektórzy ubezpieczyciele nie różnicują cen polis ze względu na rodzaj paliwa. Do takich firm należy m.in. mtu24.pl. Właściciele samochodów z instalacją LPG nie powinni jednak sugerować się wyłącznie tym, czy ubezpieczyciel uwzględnia rodzaj napędu podczas kalkulacji składki. Niejednokrotnie, towarzystwo które podnosi cenę polisy z powodu zamontowanej instalacji LPG, udziela zniżek z innego tytułu, np. za bezszkodową historię ubezpieczenia, wiek kierowcy czy miejsce zamieszkania. Dlatego najlepszym sposobem na zakup taniej polisy jest porównanie ofert wielu firm.

 3. Czy w każdej firmie można wykupić AC na samochód z LPG?

  Zamontowana w pojeździe instalacja LPG nie stanowi z reguły przeszkód, jeśli chodzi o zawarcie umowy autocasco. Ubezpieczyciel może jednak odmówić sprzedaży polisy z innych powodów, np. po przekroczeniu określonego wieku auta, braku odpowiednich zabezpieczeń przeciwkradzieżowych czy też poważnych uszkodzeń.

 4. Czy wszystkie koszty utrzymania samochodu z instalacją gazową są niskie?

  Choć zaletą są spore oszczędności podczas tankowania aut z LPG, właściciele ponoszą równocześnie dodatkowe koszty. Należą do nich m.in: wyższe opłaty za badanie techniczne (162 zł zamiast 99 zł), wyższe składki OC (podobnie jak w AC, w OC cena polisy również może być wyższa) oraz opłaty za legalizację zbiornika (po 10 latach trzeba zapłacić za ponowne zalegalizowanie instalacji gazowej).

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments