Czy można dokupić AC do OC?

Kobieta kupuje AC przez internet

Zaczynasz więcej jeździć? Coraz częściej pożyczasz komuś samochód? Jesteś zmuszony parkować go w bardziej niebezpiecznym miejscu? Czasem dochodzi do sytuacji, gdy do trwającej polisy OC chcemy dokupić AC. Czy jest to w ogóle możliwe?


W Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu jest OC i trzeba pilnować, by bez tej polisy auto nie pozostało nawet jeden dzień, ponieważ grożą za to bardzo wysokie kary. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, gdy posiadacz OC chce objąć samochód dodatkową, dobrowolną ochroną AC (autocasco). I wtedy zaczyna rodzić się wiele pytań i wątpliwości.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy dokupić polisę dodatkową do OC w czasie trwania umowy i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Przed czym chroni AC?

W Polsce na autocasco AC decyduje się mniej więcej co trzeci posiadacz pojazdu. O ile OC chroni osoby i samochody, którym wyrządziliśmy szkodę, to AC daje nam ochronę naszego pojazdu nawet wtedy, gdy to my byliśmy sprawcą kolizji lub wypadku.

AC gwarantuje wypłatę odszkodowania lub naprawę pojazdu na koszt ubezpieczyciela w przypadku:

 • kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza samochodem;
 • kradzieży lub usiłowania kradzieży auta;
 • pożaru lub wybuchu;
 • uszkodzeń wynikających z działania sił natury (gradobicie, powódź, huragan itp.);
 • aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich oraz zwierząt, czyli tzw. nieznanych sprawców.

W przypadku AC głównym odstraszaczem może być jednak cena, która potrafi być nawet kilka razy wyższa niż cena OC. Od czego ona zależy? Przy kalkulacji AC bierze się pod uwagę m.in. wiek właściciela auta, długość posiadania przez niego prawa jazdy, a także wartość, wiek pojazdu, a także pojemność jego silnika.

Więcej informacji o AC znajdziesz w artykule Ubezpieczenie AC – dodatkowe dla samochodu

Czy można dokupić AC do OC?

Na ogół najkorzystniejsze jest nabycie polisy AC wraz z OC. Wówczas można liczyć na znacznie niższą cenę takiego pakietu, szerszy zakres ochrony i większy wybór. Poza tym, ważność obu polis wygaśnie w tym samym momencie i nie będzie trzeba pamiętać o dwóch datach.

Oblicz składkę OC z AC dla swojego samochodu

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy właściciel pojazdu posiada już polisę OC, ale chce do niej dokupić AC.

Oto przykład: Pan Michał do tej pory kupował tylko polisę OC, ponieważ jeździł bardzo rzadko, a samochód trzymał w garażu. Teraz jednak jego sytuacja się zmieniła – codziennie będzie musiał dojeżdżać do pracy samochodem, do tego auto musi parkować na chodniku. W tej sytuacji pan Michał zdecydował, że chce dodatkowo zabezpieczyć swój pojazd polisą AC i stanął przed dylematem: „Czy można dokupić AC do OC?”.

Pan Michał ma możliwość wykupienia AC, ale na pewno będzie to bardziej skomplikowane niż równoczesny zakup pakietu OC+AC.

Czy można kupić AC bez OC?

Polisa autocasco nie musi obejmować takiego samego okresu ochrony co obowiązkowa polisa OC. Wobec tego, Pan Michał może wykupić AC całoroczne w wybranej przez siebie firmie. O ile oczywiście posiada ona taką ofertę. Większość firm ogranicza się bowiem tylko do sprzedaży AC w pakiecie z OC. Obecnie, ze znanych nam ubezpieczycieli, samo AC proponuje PZU i Compensa.

Należy się jednak liczyć się z tym, że AC kupowane osobno będzie droższe, ponieważ w pakiecie OC+AC kierowca może liczyć na zniżki. Do tego problemem mogą być daty zakończenia umowy.

Nasz przykładowy kierowca będzie miał bowiem dwie oddzielne umowy (OC i AC) u różnych ubezpieczycieli z różnymi okresami ubezpieczenia. W dniu wygaśnięcia jego polisy OC, wciąż będzie obowiązywała umowa AC. Kierowca stanie więc przed dylematem, czy wykupić pakiet OC + AC i pozwolić sobie na podwójne AC przez pewien czas (aż do wygaśnięcia obecnej umowy AC), czy też pozostać już na stałe przy rozbieżnych okresach ochrony.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy można dokupić AC do aktualnego OC z takim samym okresem ochrony?

Dla pana Michała idealnym rozwiązaniem byłoby wykupienie AC do dnia wygaśnięcia OC, bo dzięki temu kolejne ubezpieczenie mógłby nabyć już w pakiecie. Nie wszyscy ubezpieczyciele na takie rozwiązanie się jednak zgodzą.

Warunkiem zawarcia takiej umowy AC może być posiadanie aktualnej całorocznej polisy OC. Czyli, o AC z krótszym niż rok okresem ochrony możemy w pierwszej kolejności zapytać swojego ubezpieczyciela.

Większość firm w swoim OWU informuje, że umowę autocasco: “ (…) zawiera się na okres krótszy niż 12 miesięcy wyłącznie wtedy, gdy umowa ta jest potwierdzona dokumentem ubezpieczenia, który obejmuje (…) co najmniej umowę OC zawartą na okres 12 miesięcy.”

Oczywiście dotyczy to tylko wybranej grupy – nie każda firma posiada ofertę AC krótkoterminowego.

Wracając do przykładu pana Michała – jeśli jego ubezpieczyciel nie zgodzi się na sprzedaż autocasco z takim samym okresem ochrony co rozpoczęte już OC, kierowcy pozostanie jeszcze znalezienie firmy, która sprzeda mu AC krótkoterminowe.

Co to jest AC krótkoterminowe?

AC krótkoterminowe to polisa sprzedawana na mniej niż 12 miesięcy, np. na 30 dni i na ogół zainteresowane są nią osoby, które wyjeżdżają np. na zagraniczny urlop. Chcą wykupić AC, by nie martwić się o kradzież pojazdu, a także z większym spokojem jechać w dłuższą trasę po nieznanych drogach.

Szkopuł w tym, że ofert takiego ubezpieczenia jest niewiele (towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają obowiązku posiadać go w ofercie, w odróżnieniu od polisy OC), a jeśli już uda nam się je znaleźć, wówczas musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami. Na ogół polisa taka będzie narzucała udział własny kierowcy w szkodzie, a towarzystwo może nie ubezpieczać pojazdów powyżej wyznaczonej wartości. Do tego cena 30-dniowego AC będzie znacznie wyższa niż 1/12 ceny rocznego AC.

Jakiś czas temu jedna z firm ubezpieczeniowych oferowała nawet AC na godziny. Za 6 godzin ochrony w Polsce płaciło się ok. 35 zł, a za granicą – ok. 60 zł. Z usługi szybko jednak zrezygnowano, ponieważ nie było na nią zbyt wielu chętnych.

Uwaga! Mniejsza liczba ofert AC sprzedawanego jako oddzielny produkt powoduje, że niekoniecznie znajdziemy polisę, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Należy bowiem pamiętać, że zakres AC należy dobierać indywidualnie do swoich potrzeb, a im większa ochrona, tym cena polisy jest wyższa.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania AC do OC?

O ile w przypadku OC decydująca jest cena (wszystkie OC mają taki sam zakres ochrony), to w przypadku AC oferty są bardzo zróżnicowane. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania AC?

 • AC może być pełne lub tzw. Mini AC (obejmujące tylko wybrane ryzyka, np. tylko kradzież);
 • Udział własny w szkodzie (gdy występuje, wówczas właściciel pojazdu pokrywa określoną część szkody z własnej kieszeni);
 • Sposób naprawy (może być bezgotówkowy lub kosztorysowy);
 • Amortyzacja części (gdy występuje, wysokość odszkodowania jest pomniejszona o zużycie części).

Kupując AC w pakiecie z OC mamy możliwość przebierania w ofertach pod kątem ceny i zakresu. W przypadku dokupienia AC, i to na wybrany okres, wybór będzie znacznie mniejszy.

Oblicz składkę OC/AC i sprawdź jaki zakres ochrony proponują wybrani ubezpieczyciele

Czym różni się ASS krótkoterminowe od AC?

Dla niektórych kierowców alternatywą do AC może wydawać się assistance, które znacznie łatwiej kupić na termin krótszy niż rok. Pamiętajmy jednak, że jest to zupełnie inny produkt niż autocasco.

Assistance nie zapewni nam odszkodowania np. po kradzieży samochodu lub szkodzie całkowitej. Ubezpieczyciel nie finalizuje również naprawy pojazdu po jego uszkodzeniu. Umowa ASS gwarantuje co najwyżej m.in.:

 • holowanie z miejsca awarii lub wypadku;
 • pojazd zastępczy na czas naprawy auta;
 • pomoc w dotarciu do celu podróży i zapewnienie noclegów;
 • pomoc w przypadku awarii opony;
 • dowiezienie paliwa;
 • naładowanie wyczerpanego akumulatora;
 • pomoc w przypadku zgubienia kluczyków;
 • pomoc medyczną, informacyjną i prawną.

Zakres oraz cena Assistance – podobnie jak w przypadku AC – zależna jest od pakietu, na który zdecyduje się właściciel pojazdu.

Podsumowanie

 • Najkorzystniejszym rozwiązaniem na ogół jest zakup AC w pakiecie z OC.
 • Dokupienie samego AC na rok jest możliwe, ale należy liczyć się z wyższą ceną.
 • Dokupienie AC na krócej niż rok jest trudniejsze i wiąże się z mniejszą liczbą ofert.
 • Oprócz AC, na rynku dostępne jest również ASS krótkoterminowe. Taka polisa nie gwarantuje nam jednak naprawy pojazdu na koszt ubezpieczyciela, a tylko pomoc w nagłych wypadkach na drodze (np. holowanie po kolizji, samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można wykupić AC osobno?

  Wykupienie samego ubezpieczenia AC jest możliwe. Pamiętaj jednak, że towarzystwa różnie odnoszą się do tej kwestii. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a nie obowiązkowym i jego zakres oraz warunki ochrony nie są regulowane ustawowo. W związku z tym, AC jako oddzielny produkt jest dostępne tylko w wybranych firmach – część towarzystw rezygnuje ze sprzedaży takich polis. Te, które oferują samo AC, czasami naliczają składkę wyższą nawet niż za pakiet OC AC.

 2. Jak dokupić autocasco?

  Większość towarzystw pozwala na dokupienie polisy AC do posiadanego już (w tej samej firmie) ubezpieczenia OC. Znaczenie może mieć jednak czas jaki upłynął od dnia zawarcia umowy OC (im szybciej zdecydujesz się na dokupienie AC, tym lepiej). Możesz także skorzystać z propozycji AC innego ubezpieczyciela. Wtedy jednak musisz liczyć się z ograniczoną ofertą (nie każda firma sprzedaje taki produkt) lub podwyższoną ceną polisy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc zakup obu ubezpieczeń (OC z AC) w tym samym dniu.

 3. Czy można wykupić AC na miesiąc?

  Tak. Jednak nie jest to produkt popularny na rynku. Co istotne, AC na miesiąc może być droższe niż polisa całoroczna (po przeliczeniu składki proporcjonalnie za każdy dzień ochrony) oraz mieć ograniczony zakres. Obecnie tylko dwie firmy w Polsce oferują ubezpieczenie AC krótkoterminowe: Compensa i PZU. W Compensa AC na miesiąc działa tylko w przypadku uszkodzeń samochodu (bez ubezpieczenia od kradzieży). W PZU natomiast autocasco na okres krótszy niż rok zapewnia identyczną ochronę jak AC całoroczne.

 4. Czy można wykupić AC na auto starsze niż 10 lat?

  Tak, jednak zależy to od wybranego ubezpieczyciela. Niektóre firmy oferują polisy AC tylko dla pojazdów 10-letnich czy 12-letnich, inne natomiast sprzedają autocasco nawet w przypadku aut zabytkowych. Istotna jest także kontynuacja AC. Jeżeli Twój samochód osiągnął maksymalny wiek podczas obowiązywania polisy autocasco, nie powinieneś mieć problemu z wykupieniem kolejnej polisy u obecnego ubezpieczyciela. Trudniej natomiast będzie Ci znaleźć korzystane autocasco w nowej firmie.

 5. Dlaczego nie mogę wykupić AC?

  Niekiedy zdarza się, że towarzystwa odmawiają objęcia ochroną autocasco danego samochodu. Najczęściej problem ten dotyczy starszych modeli i wynika z ich gorszej sprawności technicznej, jak również wysokich kosztów naprawy (przewyższających wartość auta). Ubezpieczyciel może także odmówić objęcia ochroną samochodu bardzo drogiego czy też wyjątkowego egzemplarza, dla którego zdobycie części zamiennych jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Szukasz AC przez Internet? Problem ze znalezieniem autocasco może być także czysto techniczny (np. podałeś w formularzu niepoprawne dane). Skontaktuj się z nami pod nr. tel. 22 270 00 00, a nasz doradca postara się znaleźć dla Ciebie najkorzystniejszą i najtańszą ofertę.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments