AC za granicą – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Uśmiechnięta kobieta w samochodzie

Wybierasz się za granicę samochodem. Czujesz, że przyda Ci się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa, ale masz wątpliwości i nie wiesz, jak porównać oferty AC na zagraniczny wyjazd. Jest na to sposób – zapoznaj się z naszym poradnikiem. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym AC za granicą Cię nie zawiedzie – otrzymasz pomoc, gdy będzie to konieczne.

Ubezpieczenie AC jest oferowane przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Teoretycznie zatem AC za granicę znajdziesz bez problemu. W praktyce jednak dobór polisy do indywidualnych potrzeb może być kłopotliwy – możliwych opcji jest wiele. Nie chcesz dopłacać do AC, gdy dojdzie do szkody? To poradnik dla Ciebie.

Czy AC zawsze działa za granicą?

Niestety, wyłączenia terytorialne są bardzo popularne. To pierwsza kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, szukając ubezpieczenia autocasco. Co zrobić, aby nie okazało się, że w docelowym kraju podróży polisa AC nie obowiązuje, a likwidacja szkody odbędzie się na Twój koszt? Nie ma drogi na skróty – należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU.

Chcesz kupić AC u agenta? Możesz polegać na otrzymanych od niego wyjaśnieniach, ale zawsze istnieje ryzyko uzyskania błędnej informacji – słowa agenta warto zweryfikować lekturą OWU. Planujesz kupić AC za pośrednictwem naszego kalkulatora? Obok każdego produktu znajdziesz linki do dokumentacji – nie musisz szukać OWU na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych.

W których krajach działa AC na wyjazd za granicę?

Z ubezpieczeniami jest jak z innymi produktami – o ich właściwościach (w tym przypadku o zakresie ochrony) decyduje producent (ubezpieczyciel). W konsekwencji AC za granicą może obowiązywać jedynie w niektórych krajach. W których państwach – poza Polską – działa AC? Najlepiej sprawdzić to na przykładzie.

AC za granicą – kraje, w których obowiązuje ochrona AC Benefia:

 • kraje, w których ubezpieczyciel zapewnia ochronę – państwa należące do Unii Europejskiej, Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Mołdawia, Monako, Norwegia, europejska część Rosji, San Marino, Serbia, Szwajcaria, europejska część Turcji, Ukraina, Watykan, Wielka Brytania i Irlandia Północna;
 • obszary, jakie ubezpieczyciel uważa za europejską część Rosji – Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republika Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny i Północno-Zachodni Okręg Federalny (bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi);
 • obszar, jaki firma uznaje za europejską część Turcji – Tracja;
 • wyjątki – ochrona przed szkodami powstałymi w następstwie kradzieży nie obowiązuje na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Jak ta kwestia prezentuje się u innych ubezpieczycieli? Standardem jest, że każda firma ubezpieczeniowa zapewnia pomoc na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, ale w pozostałych punktach mogą pojawić się różnice. Wielu ubezpieczycieli stosuje jedynie sformułowanie „Europa” (bez wyszczególniania krajów). Niekiedy firmy ubezpieczeniowe inaczej definiują też „europejską część Rosji”.

AC za granicą – kraje, w których obowiązuje AC oferowane przez różnych ubezpieczycieli

UbezpieczycielObszar ochrony ACWyjątki
AllianzEuropa i kraje basenu Morza ŚródziemnegoAlgieria, Libia i Syria, a w przypadku Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji – szkody kradzieżowe
mtu24.plEuropa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i IranUdział własny (1000 zł) w przypadku szkód na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
PZUEuropa, Algieria, Maroko, Izrael, Tunezja i CyprSzkody kradzieżowe w czterech krajach: Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii
UniqaEuropaSzkody kradzieżowe na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii
WartaEuropa, Maroko, Tunezja i IzraelSzkody, do których dojdzie na terenie Gruzji
Oferta aktualna w maju 2023 r.

Jaki wniosek można wyciągnąć z powyższego zestawienia? Musisz wykazać się szczególną ostrożnością, gdy planujesz samochodową wycieczkę do jednego z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Wybierasz się samochodem do Mołdawii czy Izraela? Liczba ofert AC za granicą będzie mocno ograniczona, wyższa będzie także składka.

Czy można rozszerzyć AC na wyjazd za granicę?

Niektórzy ubezpieczyciele oferują taką możliwość – informują oni o tym w OWU. Rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkową składką i najczęściej oznacza, że firma ubezpieczeniowa zapewni pomoc po kradzieży pojazdu, do której doszło na terenie jednego z państw Europy Wschodniej, np. Białorusi czy Ukrainy.

Ubezpieczyciele deklarujący w OWU rozszerzenie ochrony AC na wyjazd za granicę:

 • InterRisk – rozszerzenie za dodatkową opłatą obejmuje szkody kradzieżowe powstałe na terenie Mołdawii i Ukrainy;
 • PZU – w zamian za dodatkową składkę ubezpieczyciel zapewni pomoc, gdy dojdzie do kradzieży ubezpieczonego auta na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii;
 • Wiener – rozszerzenie odpowiedzialności obejmuje szkody, do których doszło na Białorusi, w Mołdawii, Rosji i Ukrainie wskutek kradzieży pojazdu albo jego części, pożaru, wybuchu lub uszkodzenia przez osoby trzecie.

Jaki zakres ochrony powinna mieć polisa AC za granicę?

Jeżeli spojrzeć na ofertę ubezpieczycieli, to można powiedzieć, że autocasco za granicą obejmuje dwa rodzaje szkód – są to:

 • szkody polegające na uszkodzeniu czy zniszczeniu pojazdu – to tzw. AC wypadkowe, które może też obejmować wyposażenie dodatkowe (najczęściej za dodatkową opłatą);
 • szkody spowodowane kradzieżą pojazdu – to tzw. AC kradzieżowe.

Planujesz samochodowy urlop we Francji – chcesz zobaczyć prowansalskie pola lawendy? Wybierasz się do Monako, aby zwiedzić tamtejszy pałac? Wyjeżdżając do jednego z krajów Europy Zachodniej, w praktyce nie musisz obawiać się kradzieży – liczba przestępstw tego rodzaju utrzymuje się na dość niskim poziomie. Możesz zatem ograniczyć się do wyboru AC wypadkowego.

Korzystasz ze starszego samochodu? Jeżeli uważasz, że bardziej niż rysy na lakierze czy wgniecenia karoserii zaboli Cię utrata auta w wyniku jego kradzieży lub zniszczenia przez siły natury, rozważ zakup AC mini. Ponieważ w ramach AC mini firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom pomoc w ograniczonym zakresie, to taka polisa jest dużo tańsza.

Nie chcesz przerywać wakacji w razie awarii czy kradzieży pojazdu? Za niewielką kwotę do ubezpieczenia AC za granicę możesz dokupić ubezpieczenie assistance. Posiadając assistance o odpowiednim zakresie ochrony, zapewnisz sobie m.in. samochód zastępczy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Porównaj oferty OC/AC

Jakie są wyłączenia od odpowiedzialności w AC za granicę?

Niektóre ograniczenia odpowiedzialności w polisach AC za granicę są identyczne jak w przypadku polis AC obejmujących ochroną zdarzenia jedynie na terytorium Polski. Przykładowo ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy: pojazd w momencie kradzieży nie będzie zabezpieczony (zamknięty) czy też wartość szkody będzie niższa niż wskazana w umowie ubezpieczenia. Jednocześnie niektóre wyłączenia są charakterystyczne wyłącznie dla AC za granicą.

AC za granicę – najczęściej występujące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w AC:

 • kradzież auta – gdy doszło do niej na terenie Rosji, Ukrainy, Mołdawii lub Białorusi; rzadziej na terenie Albanii czy Gruzji;
 • próba usiłowania kradzieży auta – na terenie wyżej wymienionych państw;
 • kradzież wyposażenia pojazdu – zarówno podstawowego, jak i dodatkowego;
 • zabór samochodu w celu krótkotrwałego użycia;
 • wybuch, pożar, uszkodzenie przez osoby trzecie.

Jak wygląda likwidacja szkody za granicą z polisy AC?

Kupując AC za granicę, możesz zastanawiać się, jak będzie wyglądać kwestia likwidacji szkody poza granicami Polski – czy naprawa odbędzie się za granicą? Niekoniecznie.

W OWU AC oferowanego przez firmę Compensa można przeczytać, że:

 • naprawa szkody, do której doszło poza granicami Polski, powinna zostać przeprowadzona w Polsce;
 • w ramach ubezpieczenia AC możliwe jest dokonanie naprawy prowizorycznej – o ile umożliwi ona kontynuację jazdy i jej koszt nie przekracza 1000 euro;
 • ubezpieczyciel do kwoty 1000 euro pokryje koszty akcji ratowniczej i holowania auta do warsztatu.

Niekiedy na przeprowadzenie naprawy prowizorycznej nie trzeba mieć zgody firmy ubezpieczeniowej. Przykład? Warta w OWU AC Standard wskazuje, że w razie szkody, do której doszło za granicą, kierowca może zdecydować o naprawie niezbędnej do kontynuowania bezpiecznej jazdy, o ile jej koszt nie przekracza 1500 euro. Gdyby naprawa była droższa, konieczne jest uzyskanie zgody ubezpieczyciela lub jego zagranicznego przedstawiciela. Zawsze jednak potrzebne będą rachunki (faktury) potwierdzające poniesione koszty.

Nie chcesz wykładać środków na naprawę pojazdu? Skontaktuj się z ubezpieczycielem. Niektóre firmy (np. Uniqa) wskazują, że poszkodowany klient może uzyskać zgodę na inny tryb naprawy auta poza granicami Polski.

Ubezpieczyciela trzeba poinformować o szkodzie w terminie wskazanym w OWU. Jak łatwo się domyślić, każda firma wyznacza inne terminy. Przykładowo PZU wymaga informacji nie później niż 7 dni od dnia powrotu do Polski, chyba że kierowca musi skorzystać z pomocy PZU za granicą – wówczas czasu jest mniej, bo 3 dni od wypadku.

Ile kosztuje autocasco na zagraniczny wyjazd?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że na rynku nie ma AC za granicę, z którego możesz korzystać przez okres np. 1 miesiąca – autocasco kupuje się na cały rok. Po drugie, standardem jest, że ubezpieczyciele sprzedają AC kierowcom, którzy nabywają (albo już nabyli) OC. Po trzecie, składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego pojazdu – inaczej cena ubezpieczenia byłaby bardzo wysoka.

Przykładowe propozycje AC za granicę dla różnych kierowców wyliczone za pomocą kalkulatora OC/AC

Dane właścicielaDane samochoduWybrana ofertaZakres terytorialny
39 lat, 10-letnia historia OC i 5-letnia historia ACFord Mondeo rocznik 2019, poj. silnika 1999 cm3mtu24.pl – 961 zł (AC mini)Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran – udział własny klienta w wysokości 1000 zł, gdy do szkody dojdzie na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
50 lat, 10-letnia historia OC i ACRenault Laguna rocznik 2012, poj. silnika 2998 cm3Wiener – 1829 złEuropa, europejskie części Rosji i Turcji – bez kradzieży, uszkodzenia, pożaru i wybuchu auta w Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainie
42 lata, 10-letnia historia OC i 2-letnia historia ACMazda 6 rocznik 2021, poj. silnika 2488 cm3Uniqa – 2723 złEuropa – bez kradzieży na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii
33 lata, 5-letnia historia OC i AC, jedna szkodaToyota Avensis rocznik 2015, poj. silnika 1598 cm3TUZ Ubezpieczenia – 2225 zł (all risk)Europa – bez kradzieży auta lub wyposażenia dodatkowego na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Albanii
62 lata, 10-letnia historia OC i ACCitroen C6 rocznik 2012, poj. silnika 2992 cm3Beesafe – 1129 zł (AC mini)Europa – z wyjątkiem kradzieży pojazdu na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Albanii
Oferta aktualna w maju 2023 r.

Szukasz AC za granicę? Pamiętaj, że najtańsza oferta najpewniej nie będzie najlepsza. Aby cena była atrakcyjna, ubezpieczyciel może ograniczyć się do likwidacji szkody metodą kosztorysową, wymagać udziału własnego i dodatkowo zastosować amortyzację części.

Gdzie kupić AC za granicę?

Ubezpieczenie AC możesz kupić w różnych miejscach: na stronie internetowej ubezpieczyciela, w placówce wybranej firmy ubezpieczeniowej albo u agenta lub brokera ubezpieczeniowego. Jest też inna możliwość – możesz skorzystać z zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC/AC. Dlaczego warto się na to zdecydować?

Kalkulator OC/AC to:

 • sprawdzone narzędzie, o zaletach którego przekonało się już wielu kierowców – kalkulator jest idealnym rozwiązaniem, gdy kupujesz polisy na tzw. ostatnią chwilę;
 • prosty sposób, aby otrzymać propozycje od wielu firm ubezpieczeniowych – dzięki temu sprawdzisz, który ubezpieczyciel przygotował najkorzystniejszą ofertę.

Nie chcesz negocjować z firmą ubezpieczeniową warunków ubezpieczenia? Po otrzymaniu ofert możesz opłacić tę polisę, którą uważasz za najkorzystniejszą. Potwierdzenie zakupu i wszystkie inne niezbędne dokumenty otrzymasz na podany adres e-mail.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Polisa AC może obowiązywać wyłącznie na terenie Polski albo również poza jej granicami (AC za granicą).
 • AC za granicą zawsze działa w krajach należących do Unii Europejskiej, a często też w europejskich częściach Rosji i Turcji.
 • Najczęściej ochrona AC nie obejmuje szkód kradzieżowych w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii i Albanii.
 • Niektóre firmy ubezpieczeniowe ustanawiają udział własny w szkodach, do których dojdzie w wyżej wymienionych krajach.
 • W razie uszkodzenia auta za granicą jego naprawa odbywa się w Polsce; za granicą możliwa jest naprawa prowizoryczna.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie assistance za granicę wybrać?

  Assistance za granicę powinno przede wszystkim zapewniać holowanie na dużą odległość, dostęp do samochodu zastępczego i wsparcie tłumacza (gdy nie znasz miejscowego języka). Wybierasz się do Francji? Dystans dzielący Warszawę i Paryż to ok. 1600 km. Właśnie taki limit kilometrów holowania powinien zapewnić ubezpieczyciel. W zależności od wybranego wariantu polisy otrzymasz auto zastępcze na 3-7 dni.

 2. Jak działa assistance za granicą?

  Assistance za granicą działa analogicznie jak AC – zapewnia dostęp do określonych świadczeń w razie wystąpienia wskazanych przez firmę ubezpieczeniową zdarzeń. Aby z nich skorzystać, wystarczy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela (jest ona czynna całą dobę) i zgłosić problem. Resztą (organizacją pomocy, podstawieniem auta zastępczego, udzieleniem informacji) zajmą się pracownicy firmy ubezpieczeniowej.

 3. Czy OC działa poza granicami Polski?

  Tak, OC kupione w Polsce będzie obowiązywać również na terenie wielu innych państw. Wjeżdżając do niektórych krajów, musisz jednak okazać specjalne potwierdzenie zakupu polisy – tzw. Zieloną Kartę. Poruszając się po krajach Unii Europejskiej, nie potrzebujesz takiego dokumentu.

 4. Czy AC za granicą jest droższe od AC na Polskę?

  AC za granicę będzie droższe od AC działającego wyłącznie w Polsce. Wysokość różnicy w cenach jest jednak uzależniona od wielu parametrów. Wybierając AC mini, zapłacisz dużo mniej niż za AC w wersji all risk czy zapewniającej pomoc po kradzieży pojazdu w krajach, w których do takich przestępstw dochodzi często (np. Rosja).

 5. Przed czym chroni AC?

  Zazwyczaj w podstawowej wersji ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed kradzieżą, uszkodzeniem i zniszczeniem pojazdu, fotelika dziecięcego czy bagażu podróżnego. W wersji rozszerzonej ochroną może zostać objęte dodatkowe wyposażenie znajdujące się w pojeździe. Odszkodowanie otrzymasz, gdy szkodę wyrządzisz sam, zrobi to osoba trzecia, zwierzę lub siły natury.

 6. Czy mogę kupić AC krótkoterminowe?

  W przeszłości niektórzy ubezpieczyciele proponowali AC w wersji krótkoterminowej, jednak dziś na rynku takich ofert nie ma. Jeżeli chcesz korzystać z ochrony, jaką zapewnia AC, pomyśl o tym z wyprzedzeniem – kup AC za granicę wraz z OC. Polisy są tańsze w pakiecie niż podczas nabywania ich osobno.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments