Rejestracja motocykla z zagranicy – o czym warto pamiętać?

motocykl z zagranicy

Nadchodzące lato chcesz spędzić na motocyklu? Jeżeli rozważasz import konkretnego egzemplarza z zagranicy, z pewnością masz wiele pytań. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak przebiega rejestracja motocykla z zagranicy.

Aby korzystać z motocykla z zagranicy, trzeba go zarejestrować w jednym z polskich wydziałów komunikacji. Rejestracja motocykla z zagranicy przebiega podobnie jak rejestracja każdego innego pojazdu, a różnice dotyczą listy niezbędnych dokumentów i wysokości opłaty przewidzianej za tę procedurę.

Czy warto kupić motocykl za granicą?

Jeżeli planujesz sprowadzenie motocykla z zagranicy, to musisz mieć na uwadze ryzyko – znaleziony zagraniczny egzemplarz z pozoru może prezentować się świetnie, ale po dokładniejszym jego zbadaniu może się okazać, że np. uczestniczył on w wypadku. To nie wszystkie pułapki, jakie na Ciebie czyhają.

Motocykl z zagranicy – na co trzeba szczególnie uważać:

  • przebieg – w przypadku motocykli ingerencja we wskazania drogomierza wcale nie jest zjawiskiem marginalnym;
  • uszkodzenia – nie zawsze motocykl z zagranicy będzie powypadkowy, ale zdarza się, że jest po szlifie i w tej sytuacji uszkodzenia również mogą być poważne;
  • historia napraw – najlepiej, aby motocykl pozostawał pod opieką techniczną ASO, bo wtedy zyskasz dostęp do historii serwisowej.

Co przemawia za zakupem motocykla z zagranicy i sprowadzeniem go do Polski? Z pewnością atrakcyjna cena. Może ona być na tyle dobra, że nawet doliczając koszty sprowadzenia pojazdu do kraju, zakup wciąż będzie opłacalny. Ale powodów, aby rozważyć motocykl z zagranicy, jest więcej.

Co przemawia za sprowadzeniem motocykla z zagranicy:

  • szeroki wybór – na zagranicznych rynkach znajdziesz egzemplarze, które nie są dostępne w Polsce;
  • dobry stan techniczny – motocykle z zagranicy, a zwłaszcza z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, często mają jedynie drobne mankamenty i są zadbane;
  • bogate wyposażenie – odnosi się to zarówno do kwestii mechanicznych, jak i udogodnień dla motocyklisty.

Ze statystyk wynika, że import motocykla z zagranicy jest popularny. Jak podaje Instytut Rynku Badań Motoryzacyjnych SAMAR, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. do Polski sprowadzono 24 869 używanych motocykli.

Jak sprawdzić motocykl z zagranicy przed zakupem?

Obawiasz się oszustwa – rejestracji motocykla z zagranicy, który będzie miał cofnięty licznik lub uszkodzenia powypadkowe? Wyjście jest tylko jedno – dokładne sprawdzenie wybranego egzemplarza. Jest też dobra wiadomość – dziś sprawdzenie motocykla z zagranicy przed zakupem jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Historię motocykla z zagranicy, podobnie jak jego stan techniczny, możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić motocykl z zagranicy przed zakupem – 3 sposoby:

  1. Historia motocykla w e-usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl

Historię motocykla z zagranicy możesz bezpłatnie sprawdzić na stronie internetowej CEPiK – po przejściu na tę stronę wybierz usługę „Historia Pojazdu”. Możesz też od razu przejść pod adres https://historiapojazdu.gov.pl/. Ale uwaga – jeżeli chcesz sprawdzić dane zagraniczne, musisz posiadać profil zaufany (eGo).

E-usługa HistoriaPojazdu.gov.pl pozwala zweryfikować historię:

  • motocykli zarejestrowanych w Polsce – również tych, które zostały sprowadzone z zagranicy, a następnie zarejestrowane i wystawione na sprzedaż przez osobę fizyczną lub firmę;
  • motocykli z zagranicy (zarejestrowanych za granicą) – dane są pozyskiwane z komercyjnych systemów Carfax, AutoDNA i CarVertical.

Aby sprawdzić motocykl z zagranicy, musisz podać: jego numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Niekiedy dane te można znaleźć w ogłoszeniu, najczęściej jednak konieczny jest kontakt ze sprzedającym.

Jakie informacje zapewnia raport Historia Pojazdu?
✓Dane techniczne motocykla
✓Informacje o zgłoszeniu kradzieży motocykla
✓Informacje o badaniach technicznych
✓Odczyty drogomierza
✓Informacje o liczbie dotychczasowych właścicieli
✓Informacje o szkodzie istotnej
✓Informacje o ubezpieczeniu OC

2. Pozyskanie informacji z ASO

Można powiedzieć, że usługa Historia Pojazdu pozwala wstępnie zweryfikować motocykl z zagranicy. Jednak ograniczanie się tylko do zgromadzonych w niej informacji byłoby nieostrożnością. Po pierwsze, nie można wykluczyć błędu. Po drugie, usługa nie informuje o drobnych naprawach motocykla z zagranicy. Właśnie dlatego kolejnym krokiem powinno być uzyskanie informacji z ASO.

Motocykle z zagranicy najczęściej są serwisowane w ASO, a dzięki temu – jako potencjalny nabywca – możesz uzyskać dostęp do szeregu informacji. Zestawienie danych dostępnych w usłudze Historia Pojazdu z zawartością książki serwisowej to również prosty sposób na wychwycenie nieścisłości. Te z kolei wzbudzić Twoją czujność – motocykl może być powypadkowy, pochodzić z przestępstwa lub mieć inny przebieg niż sugerują wskazania licznika.

Jakie informacje zapewnia książka serwisowa motocykla?
✓Przeprowadzone naprawy
✓Czynności serwisowe – wymiana oleju, płynów eksploatacyjnych
✓Wskazania drogomierza
✓Daty wykonania napraw i serwisu
✓Przeglądy okresowe

3. Sprawdzenie stanu technicznego motocykla z zagranicy

Dwie poprzednie metody sprawdzenia motocykla z zagranicy sprowadzają się do przejrzenia dokumentacji – trzeci sposób zakłada kontakt z pojazdem. W zależności od Twojej wiedzy możesz samodzielnie ocenić stan techniczny motocykla, zlecić to zadanie zaufanemu fachowcowi lub firmie zatrudniającej mobilnych ekspertów motoryzacyjnych. Ostatnie rozwiązanie może okazać się najkorzystniejsze, jeżeli nie planujesz jechać za granicę po motocykl.

Firmy oferujące usługę sprawdzenia pojazdów najczęściej przygotowują dla klienta raport. Dowiesz się z niego choćby:

  • czy wybrany motocykl za granicą jest wart swojej ceny – czy nie została ona zawyżona;
  • czy motocykl nie posiada wad ukrytych;
  • czy egzemplarz jest powypadkowy – jeżeli tak, to w jakim zakresie był on naprawiany;
  • jak prezentuje się motocykl z różnych stron – szczegółowa dokumentacja fotograficzna to standard;
  • czy motocykl warto kupić – często integralną częścią raportu jest ocena eksperta.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wybierasz się po jednoślad osobiście? Pamiętaj o jeździe próbnej. Dzięki niej możesz m.in. sprawdzić, czy motocykla nie znosi na jedną ze stron.

Jakie elementy motocykla należy sprawdzić przed zakupem?
✓Nadwozie i rama
✓Silnik
✓Sprzęgło i skrzynia biegów
✓Grubość lakieru
✓Zawieszenie, felgi, opony
✓Przełączniki świateł i ładowania
✓Hamulce

Jak sprowadzić motocykl z zagranicy?

Motocykle z zagranicy, inaczej niż samochody, najczęściej są sprowadzane na lawecie. W przypadku motocykli ze Stanów Zjednoczonych czy Japonii pozostaje droga morska. Jeżeli nie chcesz samodzielnie zajmować się formalnościami, możesz skorzystać z pomocy firmy oferującej usługę pośrednictwa. Naturalnie zapłacisz wówczas za pośrednictwo w sprowadzeniu motocykla z zagranicy, ale unikniesz kosztów związanych z podróżą.

Ile kosztuje sprowadzenie motocykla z zagranicy?

W 2022 r. za transport motocykla z zagranicy (z kraju UE) trzeba było zapłacić średnio od 723 zł do 1631 zł – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis clicktrans.pl. Najmniej płaciły osoby, które znalazły motocykl w Szwecji i Niemczech, a najwięcej kosztował transport motocykla z Wielkiej Brytanii. W porównaniu do lat poprzednich transport motocykla z zagranicy był droższy, co miało związek m.in. z rosnącą inflacją i wyższymi kosztami pracy.

Sprowadzenie motocykla z zagranicy to jednak kwestia nie tylko kosztów transportu – pozostają jeszcze opłaty. Wybór docelowego portu ma znaczenie, gdy kupujesz motocykl z rynku amerykańskiego, japońskiego czy brytyjskiego – stawki w portach m.in. niemieckich i polskich są różne.

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z zagranicy w 2023 roku?

Rejestracja motocykla z zagranicy nie będzie ani skomplikowana, ani czasochłonna, o ile wcześniej zadbasz o szczegóły: skompletujesz niezbędne dokumenty, zapłacisz podatek i nie będzie wątpliwości co do pochodzenia jednośladu. Składając kompletny wniosek, możesz liczyć na to, że korzystanie z motocykla z zagranicy będzie możliwe zaraz po wyjściu z urzędu – otrzymasz potwierdzenie rejestracji czasowej, czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny.

Jakie dokumenty przygotować przed rejestracją motocykla?

Lista dokumentów niezbędnych do rejestracji motocykla z zagranicy zależy od kraju, z którego został on sprowadzony. Więcej dokumentów trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację motocykla kupionego w państwie, które nie należy do Unii Europejskiej.

Rejestracja motocykla z zagranicy (kraju UE i EFTA – Islandii, Liechtenstein, Norwegii, Szwajcarii) – wymagane dokumenty:

  • wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy – możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać w urzędzie;
  • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego, np. zaświadczenie wystawione przez diagnostę na stacji kontroli pojazdów;
  • dowód rejestracyjny;
  • potwierdzenie wniesienia opłat (za rejestrację motocykla);
  • tablice rejestracyjne – jeżeli ich nie masz, wystarczy, że napiszesz oświadczenie;
  • umowa kupna motocykla z zagranicy – jeżeli nie została ona sporządzona w dwóch wersjach językowych, to musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego,
  • potwierdzenie opłacenia VAT-u – tylko wówczas, gdy motocykl z zagranicy jest nowy, przy czym na gruncie przepisów VAT za nowy motocykl uważa się również taki jednoślad, który nie przejechał więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia go do użytku (rejestracji) upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

Twój motocykl pochodzi z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Do powyższych dokumentów musisz dołączyć dowód odprawy celnej. Konieczne będzie też przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego, gdyż nie będzie on zawierał kodów ujednoliconych na poziomie UE.

Ile kosztuje rejestracja zagranicznego motocykla?

121,50 zł – tyle w 2023 r. kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, to rejestracja motocykla z zagranicy będzie droższa – zapłacisz 581,50 zł. Opłatę możesz wnieść zarówno przelewem na rachunek bankowy, jak i w kasie urzędu, w którym rejestrujesz pojazd.

Na podane wyżej kwoty składają się następujące opłaty cząstkowe:

  • 66,50 zł – dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych;
  • 13,50 zł – pozwolenie czasowe;
  • 40 zł – tablice motocyklowe;
  • 500 zł – tablice motocyklowe indywidualne;
  • 1,50 zł – opłata ewidencyjna.

W jakim terminie trzeba zarejestrować motocykl?

30 dni – tyle czasu masz na rejestrację motocykla z zagranicy. Termin ten liczy się od sprowadzenia pojazdu i nie warto go ignorować. Niezarejestrowanym pojazdem nie możesz poruszać się po drogach, a dodatkowo narażasz się na karę finansową. W 2023 r. kara za brak rejestracji motocykla z zagranicy w terminie wynosi od 200 do 1000 zł.

Nie masz czasu, aby zająć się rejestracją? Pamiętaj, że możesz udzielić pełnomocnictwa np. małżonkowi czy innemu członkowi rodziny. Za udzielenie takiego pełnomocnictwa nie zapłacisz.

Kiedy i gdzie wykupić ubezpieczenie motocykla z zagranicy?

Ubezpieczenie OC motocykla z zagranicy jest wymagane najpóźniej w dniu jego rejestracji w polskim wydziale komunikacji. Urzędnicy sprawdzą, czy masz obowiązkową polisę i dlatego za ubezpieczeniem OC należy rozejrzeć się od razu po przetransportowaniu motocykla do Polski.

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia OC motocykla? Od 230 do 1160 zł w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. i od 240 do 1200 zł w pozostałych miesiącach bieżącego roku. Maksymalne kary (1160 zł i 1200 zł) są przewidziane za brak OC powyżej 14 dni.

Kary za brak OC w 2023 roku

Gdzie kupić ubezpieczenie motocykla z zagranicy:

  • u agenta firmy ubezpieczeniowej działającej na polskim rynku – żaden ubezpieczyciel nie może odmówić Ci sprzedaży polisy;
  • przez internet – niektórzy ubezpieczyciele przygotowali intuicyjne w obsłudze kalkulatory OC.

Pamiętaj, że u wielu ubezpieczycieli do OC możesz dokupić też polisy AC, NNW i assistance. Jeżeli Twój motocykl z zagranicy jest niemal nowy lub masz zamiar z niego często korzystać, zakup dodatkowych polis będzie inwestycją w Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowanie

  • Duży wybór, atrakcyjna cena, dobry stan techniczny i bogate wyposażenie – to główne powody popularności motocykli z zagranicy.
  • Przed zakupem motocykla z zagranicy należy go sprawdzić na kilka sposobów: w e-usłudze Historia Pojazdu, w ASO i warsztacie.
  • 121,50 zł kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy ze standardowymi tablicami rejestracyjnymi.
  • Na rejestrację motocykla z zagranicy jest 30 dni. Przekroczenie tego terminu oznacza karę w wysokości od 200 do 1000 zł.
  • Ubezpieczenie OC dla motocykla z zagranicy możesz kupić zarówno u agenta, jak i online – zakup przez internet umożliwiają jednak tylko niektórzy ubezpieczyciele.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy motocykl trzeba ubezpieczyć na cały rok?

    Tak. Być może nie dostrzegasz sensu takiego rozwiązania – ostatecznie sezon motocyklowy w Polsce trwa od wiosny do późnej jesieni. Jednak obowiązek posiadania OC dla motocykla przez cały rok wynika z przepisów, a za brak polisy są przewidziane kary pieniężne.

  2. Jakie motocykle sprowadzają Polacy z zagranicy?

    Z raportu clicktrans.pl wynika, że największą popularnością cieszą się motocykle crossowe (ponad 80 proc. sprowadzonych pojazdów), a najmniejszą turystyczne. Jeżeli chodzi o markę, to w 2022 r. najpopularniejsze były motocykle japońskiego producenta – koncernu Yamaha.

  3. Z jakich krajów Polacy sprowadzają motocykle?

    Według serwisu clicktrans.pl 5 najpopularniejszych krajów, z których w 2022 r. sprowadzano motocykle do Polski, to: Niemcy (52,5 proc.), Francja (9,8 proc.), Holandia (9,1 proc.), Wielka Brytania (7,5 proc.) i Szwecja (4,5 proc.).

  4. Czy trzeba zapłacić akcyzę za motocykl z zagranicy?

    Sprowadzając używany motocykl z zagranicy z kraju UE lub EFTA, nie zapłacisz akcyzy. Jeżeli jednak motocykl będzie nowy, będzie miał przebieg niższy niż 6000 km lub od jego rejestracji nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy, to zapłacisz podatek VAT.

  5. Ile kosztuje rejestracja motocykla z Niemiec?

    121,50 zł lub 581,50 zł – tyle zapłacisz za rejestrację motocykla z Niemiec w 2023 r. Pierwsza opłata za rejestrację motocykla przewiduje standardowe tablice rejestracyjna, druga zaś indywidualne tablice rejestracyjne.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments