Samochód z Niemiec w 2024 – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Zakup samochodu z Niemiec

Chcesz sprowadzić samochód z Niemiec? Dziś możesz to zrobić na kilka sposobów, a dzięki dostępnym dla każdego narzędziom również ustrzec się kupna samochodu powypadkowego czy z przekręconym licznikiem. Dowiedz się, jak wyglądają formalności przy zakupie auta z Niemiec.

Niemcy są w czołówce, gdy mowa o importowanych do Polski samochodach. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w okresie styczeń – luty 2024 r. z Niemiec do Polski sprowadzono prawie 79 000 używanych aut osobowych i dostawczych. Najczęściej kupowanymi za granicą modelami auta były: Opel Astra, Volkswagen Golf i Audi A4. Dobry stan techniczny i atrakcyjna cena – to główne powody, dla których samochody z Niemiec cieszą się tak dużą popularnością wśród polskich kierowców.

Gdzie szukać ofert samochodów używanych z Niemiec w 2024 roku?

Jeżeli chcesz kupić auto z Niemiec, nie musisz polegać na handlarzach. Alternatywą jest samodzielne znalezienie odpowiedniego modelu i sprowadzenie go do Polski. Gdzie szukać ofert samochodów z Niemiec? Możliwości jest kilka: portale ogłoszeniowe, komisy i giełdy samochodowe.

Portale ogłoszeniowe

Aby sprowadzić upatrzony model samochodu z Niemiec, warto poszukać go na niemieckich portalach ogłoszeniowych działających w sieci. Właściciele wielu z nich doskonale zdają sobie sprawę z tego, że oferty przeglądają nie tylko Niemcy, ale również Polacy. Z tego względu wiele z nich jest dostępnych w polskiej wersji językowej.

Przykłady portali ogłoszeniowych, na których warto poszukać samochodu z Niemiec:

  • www.autoscout24.pl
  • www.autobild.de

W witrynie mobile.de/pl – w jednym z największych portali na internetowym rynku pojazdów w Niemczech, znajdziesz używane samochody osobowe i kempingowe, motocykle oraz pojazdy użytkowe.

Komisy samochodowe

Na terenie Niemiec działa sporo komisów samochodowych. Niestety, nie wszystkie są uczciwe – zdarza się, że sprzedawca świadomie wprowadza klienta w błąd co do stanu technicznego pojazdu. Chociaż po zakupie samochodu powypadkowego z komisu możliwe jest dochodzenie roszczeń od sprzedawcy, to jednak jest to czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Jak tego uniknąć?

Jedynym sposobem, aby zminimalizować ryzyko oszustwa, jest sprawdzenie zarówno opinii o komisie, jak i historii wybranego pojazdu.

Giełdy samochodowe

Niektóre osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu z Niemiec do Polski odwiedzają giełdy samochodowe. Szukasz auta na giełdzie? Pamiętaj, że na giełdach pojazdy z reguły są wystawiane na sprzedaż przez osoby prywatne. To z kolei powoduje, że obejrzenie aut jest możliwe wyłącznie na miejscu, co może być ryzykowne – możesz nie znaleźć modelu, którego poszukujesz.

Przykład: Pan Tomasz zdecydował się kupić samochód z Niemiec. Ponieważ nie ufa on handlarzom samochodami, wybrał opcję samodzielnego znalezienia auta i sprawdzenia go do Polski. Aby znaleźć pożądany model auta, przez kilka tygodni intensywnie przeszukiwał portale ogłoszeniowe.

Z myślą o miłośnikach niemieckich samochodów na polskim rynku działają firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu auta zza Odry. Większość z nich oferuje kompleksową obsługę – włącznie ze sprawdzeniem historii pojazdu. Nawiązując współpracę z taką firmą, wykaż się jednak przezornością i dokładnie sprawdź zapisy umowy, którą zamierzasz podpisać.

Jak sprawdzić stan techniczny i historię samochodu z Niemiec?

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu z Niemiec można przeprowadzić na dwa sposoby: korzystając ze wsparcia zaufanego warsztatu lub prosząc o przesłanie badania technicznego z TÜV. Wybierając drugie rozwiązanie, musisz mieć na uwadze rozbieżność przepisów – w Niemczech badania używanych samochodów przeprowadza się co dwa lata, a nie każdego roku.

Jak bezpłatnie sprawdzić auto sprowadzone z Niemiec? W Polsce działa usługa HistoriaPojazdu.gov.pl, za pomocą której osoby zainteresowane zakupem pojazdu z „drugiej ręki” mogą sprawdzić jego historię. Od 24 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło współpracę z zewnętrznymi podmiotami. W efekcie dziś każda osoba zainteresowana zakupem samochodu z Niemiec może sprawdzić jego historię i zweryfikować informacje o stanie prawnym auta.

Jak sprawdzić historię auta z Niemiec? Sposób postepowania zależy od tego, czy pojazd jest już zarejestrowany w CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów), czy też jeszcze nie.

Sprawdzenie samochodu z Niemiec, który jest w CEP

Jeżeli samochód został sprowadzony z Niemiec do Polski i znajduje się w CEP, to do sprawdzenia jego historii potrzebujesz:

  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN,
  • daty pierwszej rejestracji.

Dane te będziesz musiał podać na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. W odpowiedzi otrzymasz raport o pojeździe.

Weryfikacja historii auta z Niemiec, którego nie ma w CEP

Chcesz zweryfikować historię pojazdu z Niemiec, który nie został jeszcze zarejestrowany w CEP? Przed wyjazdem do Niemiec po upatrzony egzemplarz, sprawdź go we wspomnianej już usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl. Będziesz do tego potrzebował profilu zaufanego (eGo) – służy on do potwierdzenia tożsamości.

Profil zaufany założysz online. Aby móc zacząć z niego korzystać, będziesz musiał jednak potwierdzić swoją tożsamość – zrobisz to w jednym z punktów potwierdzających lub przez bankowość internetową. Posiadanie profilu zaufanego przydaje się nie tylko podczas zakupu pojazdu – za jego pomocą będziesz mógł m.in. sprawdzić swoje punkty karne.

Jakie dokumenty pojazdu odebrać od sprzedawcy w Niemczech?

Kupując samochód na polskim rynku pojazdów używanych, otrzymasz od sprzedawcy nie tylko kluczyki. Powinien on także przekazać kupującemu komplet dokumentów. Jakie dokumenty powinien przekazać Ci niemiecki sprzedawca?

Samochód z Niemiec – dokumenty, jakie należy odebrać od sprzedawcy:

  • dowód rejestracyjny pojazdu – Fahrzeugschein,
  • karta pojazdu – Fahrzeugbrief (jeżeli została wydana),
  • potwierdzenie, że pojazd został poddany badaniu technicznemu – Hauptuntersuchung (HU),
  • analiza składu spalin pojazdu – Abgasuntersuchung (AU),
  • książka serwisowa.

Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski w 2024 roku?

Po znalezieniu atrakcyjnego samochodu i sprawdzeniu jego historii pozostaje podpisać umowę ze sprzedawcą. Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży (najlepiej w dwóch wersjach językowych) to jednak nie wszystkie formalności. Musisz też zdecydować, jak chcesz przetransportować zakupiony samochód do kraju. Możliwości są dwie: powrót autem lub wynajęcie lawety.

Samochód z Niemiec – powrót na kołach

Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji zakupu samochodu powinieneś sprawdzić, czy poprzedni kierowca go wyrejestrował. Jeżeli tak, to przed opuszczeniem terytorium Niemiec musisz ponownie zarejestrować pojazd w tamtejszym wydziale komunikacji. Do rejestracji pojazdu niezbędne będą następujące dokumenty:

  • umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
  • dowód rejestracyjny auta i karta pojazdu – jeżeli została wydana,
  • potwierdzenie zakupu OC – możesz zakupić OC krótkoterminowe.

Na podstawie wymienionych dokumentów niemieccy urzędnicy przygotują dla zakupionego przez Ciebie auta tablice rejestracyjne – pięciodniowe (z żółtym paskiem) lub eksportowe (z czerwonym paskiem). Te pierwsze są tańsze.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Załatwienie formalności w niemieckim urzędzie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin – jeszcze tego samego dnia możliwa będzie podróż do Polski.

Mimo dołożenia staranności podczas poszukiwań nie można wykluczyć, że kupiony pojazd będzie miał wadę. Pamiętaj, że w Niemczech zabronione jest holowanie samochodów na autostradach – może to robić jedynie wyspecjalizowana firma.

Samochód z Niemiec – powrót lawetą

Chcesz jak najszybciej kupić pojazd i wrócić do Polski? Jeżeli nie masz czasu na załatwianie formalności w niemieckich urzędach, możesz skorzystać z alternatywy w postaci wynajęcia lawety. W zależności od Twojego miejsca zamieszkania może to być droższa opcja – regułą jest, że płaci się za każdy przejechany kilometr. Aby nie ponosić zbędnych kosztów, porównaj oferty firm oferujących takie usługi.

Wynajmując lawetę, nie musisz przejmować się formalnościami w niemieckich urzędach. Aby wywieźć samochód z Niemiec i następnie zarejestrować go w Polsce, musisz jedynie posiadać dokumenty potwierdzające transakcję.

Przykład: Pani Anna i jej mąż sprowadzili auto z Niemiec. Mimo że oboje posiadają prawo jazdy, nie zdecydowali się na powrót do Polski kupionym pojazdem – wynajęli w tym celu lawetę. Chociaż operacja ta okazała się droższa, to w ten sposób małżeństwo mogło pogodzić zakup samochodu ze zwiedzaniem Niemiec.

Jakie formalności po sprowadzeniu auta z Niemiec do Polski?

Niezależnie od tego, czy wrócisz zakupionym samochodem do Polski, czy też zdecydujesz się przetransportować go na lawecie, czekają Cię formalności w polskich urzędach. Samochód z Niemiec trzeba zarejestrować, a to wiąże się z następującymi czynnościami: opłaceniem akcyzy, tłumaczeniem dokumentów i udaniem się na badanie techniczne.

Jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec w 2024 r.?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec wymaga opłacenia akcyzy. Stawki od wielu lat pozostają na niezmienionym poziomie i zależą od kilku zmiennych, w tym m.in. pojemności silnika i wartości pojazdu. Dla samochodów osobowych z silnikiem spalinowym obowiązują następujące stawki akcyzy:

  • 3,1 proc. wartości auta – gdy pojazd ma silnik o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6 proc. wartości auta – gdy pojemność silnika sprowadzonego auta przekracza 2000 cm3.

W 2024 r. odrębne stawki akcyzy obowiązują dla pojazdów z napędem hybrydowym. Prezentują się one następująco:

  • 1,55 proc. wartości auta – dla samochodu osobowego o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika równej 2000 cm3 lub niższej;
  • 9,3 proc. wartości auta – dla pełnych hybryd oraz hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), o pojemności silnika wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3,
  • 3,1% dla pozostałych samochodów osobowych.

Z obowiązku zapłaty akcyzy są natomiast zwolnieni właściciele samochodów w pełni elektrycznych i napędzanych wodorem. Do 31 grudnia 2029 r. nie trzeba również płacić akcyzy za auto hybrydowe plug-in PHEV o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej.

Jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec? Najprościej zrobić to przelewem z rachunku osobistego na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Akcyzę od zakupionego pojazdu musisz wyliczyć samodzielnie. Na zapłatę akcyzy masz 30 dni.

Akcyza za samochód z Niemiec to także formalności – nie obejdzie się bez wypełnienia deklaracji AKC-U/S (termin jest krótszy, bo wynosi 14 dni). Pamiętaj, że potwierdzenie opłacenia akcyzy jest niezbędne, aby zarejestrować pojazd.

Jakie dokumenty przetłumaczyć po sprowadzeniu auta?

Nie zawsze tłumaczenie dokumentów samochodu sprowadzonego z Niemiec będzie konieczne. Możesz uniknąć tych kosztów, jeżeli wykażesz się przezornością i przygotujesz umowę kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych. W przeciwnym razie tłumaczenie będziesz musiał zlecić tłumaczowi przysięgłemu.

Chcesz jak najszybciej uporać się z formalnościami? Jeżeli będziesz podpisywać umowę w języku niemieckim, to będąc jeszcze na terenie Niemiec, zleć jej tłumaczenie. Większość biur tłumaczeń działa online – wystarczy, że wyślesz skan dokumentu, a tłumacz przystąpi do pracy. Za usługę zapłacisz od 100 do 200 zł.

Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego. Ponieważ Niemcy należą do Unii Europejskiej, wydane w tym kraju dokumenty zawierają kody ujednolicone na poziomie UE.

Samochód z Niemiec a badanie techniczne – ile kosztuje w 2024 r.?

Sprowadzając samochód z Niemiec, musisz pamiętać także o badaniu technicznym. W zależności od polityki prowadzonej przez stację kontroli pojazdów możesz spotkać się z dwiema stawkami:

  • 98 zł – to standardowa stawka za badanie techniczne samochodu osobowego,
  • 158 zł – jeżeli diagnosta sporządzi Dokument Identyfikacji Pojazdu (DIP).

Możliwość sporządzania przez stacje kontroli pojazdów dokumentów DIP wynika wprost z przepisów. Nie chcesz płacić więcej? W pierwszej kolejności skontaktuj się z pracownikiem stacji kontroli pojazdów i dopytaj, jakie badanie muszą przejść auta sprowadzone z zagranicy.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec w 2024?

Po załatwieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności możesz udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu (wydziału komunikacji). Do zarejestrowania auta z Niemiec potrzebujesz wniosku wraz z załącznikami. Oto lista dokumentów, jakich będzie wymagał urzędnik.

Rejestracja samochodu z Niemiec – dokumenty:

  • dowód rejestracyjny auta z Niemiec,
  • potwierdzenie uiszczenia akcyzy,
  • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego,
  • tłumaczenie umowy – jeżeli została ona sporządzona w obcym języku,
  • potwierdzenie opłat za rejestrację auta.

Uwaga! Niektóre urzędy już na tym etapie proszą o okazanie ważnej polisy OC (z reguły wystarczy elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu w Polsce). Pamiętaj, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, auto sprowadzone z zagranicy powinno być objęte ochroną OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu.

Samochód z Niemiec w pierwszej kolejności zostanie zarejestrowany na okres 30 dni (to tzw. rejestracja czasowa). Urząd poinformuje Cię o tym, że właściwy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru.

Wniosku nie musisz wypełniać w wydziale komunikacji – możesz go wypełnić w domu. Jego wzór znajdziesz na stronach wydziałów komunikacji.

Jak ubezpieczyć auto z Niemiec?

Samochód z Niemiec, który został zarejestrowany w jednym z urzędów na terenie Polski, musi zostać także ubezpieczony. Pamiętaj, że to Ty – jako właściciel – odpowiadasz za zakup OC. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z intuicyjnego narzędzia zamieszczonego na naszym portalu – kalkulatora OC/AC.

Zobacz, ile zaoszczędził na OC 41-letni właściciel pojazdu marki Citroen (C3 Picasso z 2013 r.).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
452,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
527,00 zł rata od 177,50 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
699,00 zł rata od 89,89 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
737,19 zł rata od 262,94 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
740,00 zł rata od 240 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
837,03 zł rata od 493,85 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1145,00 zł rata od 664 zł
Trasti
452,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
527,00 zł rata od 177.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
699,00 zł rata od 89.89
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
737,19 zł rata od 262.94
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
740,00 zł rata od 240.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
837,03 zł rata od 493.85
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1145,00 zł rata od 664.00
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulator OC/AC służy do wyliczenia składek za ubezpieczenie OC lub cały pakiet polis. W jednym miejscu otrzymasz oferty od wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Dodatkowo przy każdej propozycji znajdziesz Ogólne Warunki Ubezpieczeń oraz najważniejsze informacje o zakresie ochrony.

Podsumowanie

  • Auto z Niemiec można sprowadzić samodzielnie lub za pośrednictwem specjalizującej się w tym firmy. W poszukiwaniach pomocne są portale ogłoszeniowe.
  • Zakupionym w Niemczech samochodem można wrócić do Polski (wymagane są tablice czasowe). Alternatywą jest sprowadzenie auta na lawecie.
  • Po sprowadzeniu pojazdu do Polski konieczne będzie: opłacenie akcyzy, przetłumaczenie dokumentów i przeprowadzenie badania technicznego.
  • Rejestracja w urzędzie wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. W pierwszej kolejności wydawany jest dowód rejestracyjny na 30 dni.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania, gdy kupujemy auto z Niemiec

  1. Czy można kupić przez Internet krótkoterminowe OC na auto z Niemiec?

    Wielu właścicieli samochodów przywykło do możliwości zakupu ubezpieczenia OC przez internet. Niestety, krótkoterminowe OC na auto z Niemiec przez internet nie jest dostępne – zakupu można dokonać wyłącznie na granicy lub bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

  2. Czy można wyrobić tymczasowe tablice bez meldunku w Niemczech?

    Dużym problemem dla osób zamierzających sprowadzić samochód z Niemiec do Polski okazuje się konieczność posiadania meldunku na terenie Niemiec. Inaczej mówiąc, bez meldunku wyrobienie tymczasowych tablic nie będzie możliwe.

  3. Co to jest „umowa na Niemca”?

    „Umowa na Niemca” to rozwiązanie pozwalające osobie sprowadzającej pojazd uniknąć zapłaty akcyzy – umowa sprzedaży jest podpisana jedynie przez poprzedniego właściciela. W rezultacie pośrednik inkasuje opłatę za pośrednictwo – jego udziału w transakcji nie można wywnioskować z dokumentacji. Rozwiązanie to budzi jednak wątpliwości i może przysporzyć wielu problemów.

  4. Ile trzeba zapłacić za sprowadzenie samochodu z Niemiec?

    W przypadku auta z Niemiec, szacunkowo trzeba liczyć się z kosztem na poziomie ok. 1500 zł. Jednocześnie sprowadzenie pojazdu z Niemiec na lawecie nie jest jedynym wydatkiem, jaki wiąże się z zakupem auta na terenie tego kraju. Aby sprawdzić opłacalność tego rozwiązania, trzeba uwzględnić wszystkie koszty (tłumaczenie dokumentów, akcyzę, opłaty rejestracyjne).

  5. Czy warto kupić auto w Niemczech?

    To kwestia subiektywna – niektórym kierowcom sprowadzenie pojazdu z Niemiec może się opłacać. Używane auta niemieckie cieszą się w Polsce dobrą opinią – są w dobrym stanie technicznym i często są zadbane. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić samochód w Niemczech, trzeba przeprowadzić indywidualną kalkulację.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments