Ubezpieczenie graniczne jest to rodzaj obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które należy wykupić, jeśli kierowca jadący samochodem zarejestrowanym za granicą nie posiada Zielonej Karty. Ubezpieczenie graniczne będzie chronić kierowcę od odpowiedzialności cywilnej i finansowej za spowodowanie wypadku lub kolizji poza granicami kraju.

Jak działa OC graniczne?

OC graniczne należy kupić w dwóch wypadkach:

  • jesteś Polakiem i wyjeżdżasz własnym samochodem do krajów spoza Unie Europejskiej lub do państw, gdzie obowiązuje Zielona Kara ,a Ty jej nie posiadasz,
  • jesteś Polakiem, który przekracza polską granicę samochodem zarejestrowanym poza UE bez OC lub Zielonej Karty (auta sprawdzane).

Różnica miedzy ubezpieczeniem granicznym a Zieloną Karta jest taka, że Zielonej Karty nie kupimy na przejściu granicznym. Można ją dostać od ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione OC na specjalny wniosek. Część towarzystw ubezpieczeniowych wydaje Zieloną Kartę za darmo, a u części niestety trzeba dopłacić. Jeśli wypieramy się do Krajów Unii Europejskiej lub krajów, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – wystarczy polskie OC.

Jeśli jednym z docelowych krajów będzie np. Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja lub Ukraina – należy wykupić uprzednio Zielona Kartę. Gdy tego nie zrobimy, przekroczenie granicy któregoś z wyżej wymienionych krajów własnym samochodem będzie wymagać wykupienia granicznego OC. Gdy wybieramy się do krajów spoza Unii Europejskiej oraz państw strefy Zielonej Karty np. do Kosowa, musimy wykupić obowiązkowo graniczne OC.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments