Ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy – gdzie i za ile kupić?

Skutki gradobicia i burzy

Nie tylko wandale stanowią zagrożenie dla samochodu – siły natury też mogą spowodować duże szkody. Kilkuminutowa burza lub gradobicie mogą prowadzić do zalania wnętrza pojazdu czy wgnieceń karoserii. Zobacz, jak uchronić się przed finansowymi skutkami zjawisk atmosferycznych.

Ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy to produkt ubezpieczeniowy, który jest skierowany głównie do właścicieli pojazdów nieposiadających dostępu do garażu. Parkowanie „pod chmurką” jest ryzykowne. Z jednej strony samochodem mogą zainteresować się wandale lub złodzieje, z drugiej może on zostać uszkodzony lub zniszczony przez siły natury, np. gradobicie, powódź czy uderzenie pioruna.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od gradu i burzy?

Zjawiska atmosferyczne mogą spowodować szkody daleko przekraczające kwestie estetyczne. Intensywna ulewa połączona z niedrożnymi studzienkami często kończy się podtopieniem samochodu i uszkodzeniem jego elektroniki. Z kolei porywisty wiatr może przewrócić na auto stojące obok drzewo. To nie wszystko – wystarczy kilka minut gradobicia, aby uszkodzona została zarówno karoseria, szyby, jak i wyposażenie wnętrza. Jako właściciel pojazdu z pewnością potrafisz wyobrazić sobie koszty takich zniszczeń. Jak ich uniknąć?

Za uszkodzenia spowodowane przez grad, burzę czy niszczycielskie skutki działania innych sił natury finansowo może odpowiadać ubezpieczyciel. Taką ochronę zapewnia ubezpieczenie od gradu i burzy. W razie powstania wgnieceń karoserii czy uszkodzeń szyb spowodowanych siłami natury, firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci odszkodowanie.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie od gradu i burzy

Jakie ubezpieczenie auta od gradobicia i burzy kupić?

Jednym z najczęstszych pytań jest to, czy ubezpieczenie OC obejmuje gradobicie. Niestety, ale nie – jego cel jest inny. Polisa OC ma zapewnić odszkodowanie osobom poszkodowanym w kolizjach i wypadkach. Podstawowym produktem chroniącym samochód od skutków gradobicia i burzy jest ubezpieczenie AC, a za uzupełniającą polisę można uznać ubezpieczenie szyb.

Ubezpieczenie AC auta od gradobicia i burzy

Przed następstwami gradobicia i burz chroni zarówno tzw. pełne AC, jak i mini AC. Wybór pierwszego wariantu oznacza szerszy zakres ochrony. Dodatkowo polisa ta może chronić Twój samochód nie tylko przed opadami gradu i podtopieniami. Przykładowo AC Allianz zapewnia ochronę przed szkodami spowodowanymi także przez inne żywioły – na ich liście znajdują się: huragan, uderzenie pioruna, osuwanie lub zapadanie się ziemi, lawina i inne siły przyrody.

Większość ubezpieczycieli nie wymienia wszystkich żywiołów, które mogą spowodować szkody, ale posługuje się ogólnymi pojęciami, np. „siły przyrody”. Aby sprawdzić, czy zniszczenia spowodowane przez burze lub grad nie znajdują się na liście wyłączeń, wystarczy przeczytać sekcję „Wyłączenia” w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Tzw. pełne AC oznacza jednocześnie dużo szerszą ochronę. Najczęściej ubezpieczyciele deklarują też usunięcie uszkodzeń i zniszczeń samochodu powstałych po kolizji, wypadku drogowym, pożarze czy wybuchu.

Ubezpieczenie AC samochodu od gradu i burzy 2022 – przegląd wybranych polis

UbezpieczycielZakres ochrony
GeneraliFirma za wypadek uznaje działanie sił przyrody. Jednocześnie ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność w zakresie szkód spowodowanych oddziaływaniem normalnych warunków atmosferycznych.
HDIUbezpieczyciel zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, które powstaną niezależnie od woli ubezpieczonego. Firma nie odpowiada za szkody polegające na oddziaływaniu normalnych warunków atmosferycznych.
ProamaOdszkodowanie jest wypłacane, jeżeli pojazd zostanie uszkodzony lub zniszczony wskutek nagłego działania sił przyrody – wiatru, powodzi, osunięcia i zapadania się ziemi, gradu, lawiny i uderzenia pioruna.
TUZ UbezpieczeniaFirma wskazuje, że ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane przez m.in. powódź, lawinę, deszcz, trzęsienie ziemi i uderzenie pioruna.
UniqaPolisa zapewnia naprawę zniszczeń spowodowanych przez różne siły przyrody, w tym choćby lawinę, zapadanie się ziemi, uderzenie pioruna, huragan czy opady atmosferyczne.
Oferta aktualna w listopadzie 2022 r.

Chcesz zyskać ochronę wyłącznie od skutków gradu czy burz? Wystarczy polisa w drugim wariancie, czyli tzw. mini AC (smart casco). Lista produktów, wśród których możesz wybierać, będzie jednak znacznie krótsza – znajdują się na niej m.in.:

 • AC Żywioły mtu24.pl. Z ubezpieczenia może zostać zlikwidowana zarówno szkoda częściowa, jak i całkowita, którą spowodował m.in. pożar, wybuch, grad, powódź i trzęsienie ziemi.
 • AC Smart Casco Link4. To ubezpieczenie jest dostępne w 5 wariantach, z których 4 zapewniają ochronę przed żywiołami – ubezpieczyciel zalicza do nich m.in. grad, huragan, uderzenie pioruna, powódź i lawiny.
 • AC Mini PZU. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie m.in. po kradzieży samochodu i jego zniszczeniu spowodowanym opadami gradu, burzą, wodą lub działaniem innego żywiołu.

Niektóre polisy AC Mini nie zapewniają ochrony przed gradobiciem czy intensywnymi burzami. Jeżeli od tego ubezpieczenia oczekujesz ochrony przed żywiołami, nie obejdzie się bez lektury Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Przykład: Pani Maria to właścicielka Hondy Civic z 2017 r., która z doświadczenia wie, jakie szkody mogą wyrządzić siły natury. Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, kupuje ona ubezpieczenie AC w wersji all risk. W ramach tego wariantu AC ubezpieczyciel zapewnia ochronę od wszystkich zdarzeń – zarówno tych najczęstszych, jak i występujących sporadycznie. Wszystkie wyjątki są z kolei wymienione w sekcji wyłączeń.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ubezpieczenie szyb

Produkt, jakim jest ubezpieczenie szyb, również może częściowo chronić od szkód spowodowanych przez gradobicie czy burze. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa tej polisy, firma ubezpieczeniowa zorganizuje i pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby (często jednak wyłącznie szyby czołowej, tylnej i bocznych), która pęknie pod wpływem np. gradu czy zwalonej przez wiatr gałęzi drzewa.

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest oferowane przez kilka firm ubezpieczeniowych. Przykładami takich polis są:

 • Ubezpieczenie AutoSzyby Proama,
 • Ubezpieczenie PZU Auto Szyba,
 • Ubezpieczenie Szyb Uniqa
 • Auto Szyba Wiener.

Ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie AC czy ubezpieczenie szyb od gradu i burz zapewniają, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy uszkodzeń lub wypłaci odszkodowanie. Grad, wichura czy burza może jednak wyrządzić szkodę nie tylko wówczas, gdy samochód jest zaparkowany na posesji lub przydomowym parkingu. Gdy do szkody dojdzie podczas podróży lub wiele kilometrów od domu, przydać może się też ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu można uzyskać pomoc w postaci holowania, np. do najbliższego warsztatu.

Z analizy ofert ubezpieczycieli wynika, że pomoc assistance najczęściej przysługuje po awarii lub wypadku. Zniszczenia spowodowane przez działanie sił przyrody często są rozumiane jako wypadek – takie zapisy stosuje m.in. Generali i Uniqa. Aby uzyskać pomoc, zwróć uwagę na definicję, jaką zastosował ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie assistance może zapewnić też pomoc, gdy do zniszczeń dojdzie w trakcie podróży – firma ubezpieczeniowa może m.in. zorganizować dla poszkodowanego kierowcy nocleg w hotelu.

Czym różnią się ubezpieczenia auta od gradu i burzy różnych firm?

Obszerna oferta ubezpieczeń zapewniających odszkodowanie w razie wystąpienia szkód spowodowanych przez gradobicie czy burze wcale nie ułatwia podjęcia wyboru. Szukasz korzystnego ubezpieczenia od gradu i burzy? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Wiek pojazdu. Jeżeli chcesz ubezpieczyć auto, które ma więcej niż 15 lat, to ofert będzie niewiele. Przykładowo mtu24.pl – podobnie jak wiele innych firm ubezpieczeniowych – przyjmuje do ubezpieczenia auta nie starsze niż 15 lat.
 • Sposób likwidacji szkody. Wybierając kosztorys, otrzymasz odszkodowanie w gotówce i będziesz musiał zlikwidować szkodę we własnym zakresie. Wariant warsztat oznacza, że ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem – Ty odbierzesz naprawione auto.
 • Minimalna wartość szkody. Allianz zastrzega w OWU, że nie odpowiada za szkody o wartości poniżej 500 zł.
 • Udział własny. Stosuje go np. PZU w AC Mini – udział własny wynosi 20 proc., przy czym nie może to być mniej niż 500 zł.
 • Zakres terytorialny ubezpieczenia. Jeżeli podróżujesz za granicę, upewnij się, że ubezpieczyciel zlikwiduje szkody, do których dojdzie poza granicami kraju.

Istotne są też wyłączenia, szczególnie gdy nie oczekujesz jedynie ochrony na wypadek działania żywiołów. Jeżeli nie zapoznasz się z tą sekcją OWU, to może się okazać, że nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie np. po kradzieży auta.

Porównaj ceny OC/AC

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od gradu i burz?

Dziś przeprowadzanie indywidualnych kalkulacji dla każdego klienta jest standardem wśród firm ubezpieczeniowych. Od tej zasady odchodzą jedynie niektórzy ubezpieczyciele, np. Link4. Ceny dla AC Smart Casco są stałe – wynoszą od 59 do 424 zł (w zależności od wariantu polisy i wartości pojazdu).

Sprawdziliśmy, ile kosztują najtańsze ubezpieczenia od gradu i burzy, gdy polisę nabywa doświadczony kierowca. Dla wyliczeń przyjęliśmy, że użytkuje on Forda Fiestę z 2009 r. (benzyna, poj. silnika 1596 cm3). Kierowca ma 46 lat i mieszka w Bydgoszczy.

Ubezpieczyciel
Warunki ubezpieczenia
Cena
Link4OC, AC mini, assistance

Kierowca otrzyma pomoc, gdy szkody spowoduje działanie żywiołu ✓Zakres terytorialny – Polska i Europa ✓Minimalna wysokość szkody – 500 zł ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – wartość auta na dzień zawarcia umowy
667 zł
BeesafeOC, AC mini, assistance

Ubezpieczenie zapewnia pomoc po kradzieży auta i jego uszkodzeniu przez żywioły lub zwierzynę ✓Zakres terytorialny – Polska i Europa ✓Minimalna wysokość szkody – 500 zł ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – 20 700 zł ✓Wysokość udziału własnego – 500 zł
916 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC mini, assistance, NNW

Wypłata odszkodowania następuje po uszkodzeniu pojazdu przez siły natury i jego kradzieży ✓Zakres terytorialny – Polska i Europa ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – 22 999 zł
1088 zł
Kalkulacja na dzień 18.11.2022 r.

Oblicz składkę AC z ochroną od gradu i burzy

Co z odszkodowaniem, gdy grad i burza zniszczyły auto?

W pierwszej kolejności o szkodzie należy poinformować firmę ubezpieczeniową. Każdy z ubezpieczycieli ustala własny termin – aby go nie przekroczyć, powinieneś zgłosić szkodę niezwłocznie, czyli najlepiej jeszcze tego samego dnia. Następnie należy poczekać na wykonanie oględzin auta przez rzeczoznawcę pracującego dla ubezpieczyciela.

Wybrałeś ubezpieczenie od gradu i burzy w wersji kosztorysowej, ale zaproponowana przez towarzystwo kwota odszkodowania nie wystarczy na naprawę pojazdu? Pamiętaj, że możesz złożyć reklamację. Jeżeli ubezpieczyciel nie uzna Twoich argumentów, wcale nie jesteś na straconej pozycji. W sprawę może zaangażować się Rzecznik Finansowy, który sprawdzi, czy firma ubezpieczeniowa uwzględniła wszystkie okoliczności. Często jednak już złożenie reklamacji prowadzi do ponownego pochylenia się nad sprawą przez ubezpieczyciela i powtórnej wyceny szkód.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie od gradu i burzy chroni przed szkodami spowodowanymi przez żywioły. Gdy dojdzie do zniszczenia karoserii lub podtopienia auta, ubezpieczyciel wypłaci uzgodnioną sumę lub zapłaci za naprawę pojazdu w warsztacie.
 • Ochronę na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły zapewniają AC (pełne, mini) oraz ubezpieczenie szyb. Ta druga polisa chroni jednak wyłącznie szyby – najczęściej czołową, tylną i boczne.
 • Wybierając ubezpieczenie od gradu i burzy, warto uwzględnić m.in. sposób likwidacji szkody, udział własny w szkodzie, minimalną wysokość szkody i wyłączenia przewidziane przez ubezpieczyciela w OWU.
 • Cenę ubezpieczenia od gradu i burzy można sprawdzić za pomocą naszego kalkulatora. Przy każdym produkcie wskazujemy najważniejsze informacje (m.in. sumę ubezpieczenia i sposób likwidacji szkody), co ułatwia wybór polisy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie OC obejmuje gradobicie?

  Nie, ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód spowodowanych przez grad. Jeżeli chcesz, aby koszty naprawy wgnieceń pokrył ubezpieczyciel, musisz kupić ubezpieczenie AC. Przydać może Ci się też ubezpieczenie szyb. Ze względów finansowych najkorzystniej jest kupić AC lub AC i ubezpieczenie szyb w pakiecie wraz z OC.

 2. Przed jakimi siłami przyrody chroni ubezpieczenie AC?

  To zależy od firmy ubezpieczeniowej, która ustaliła zakres ochrony. Najczęściej nie są to tylko skutki burz czy gradu – ochrona obejmuje też zniszczenia spowodowane przez huragan, uderzenie pioruna, lawinę czy trzęsienie ziemi.

 3. Czy ubezpieczenie od gradu i burzy obejmuje też bagaż podróżny?

  To zależy od firmy ubezpieczeniowej i oferowanego przez nią zakresu ochrony. Przykładowo InterRisk w ramach AC chroni od szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie m.in. bagażu podróżnego, a suma ubezpieczenia wynosi 300 zł.

 4. Czy ubezpieczenie od gradu i burz można kupić dla kabrioletu?

  Ubezpieczenie samochodów o nadwoziu otwartym od szkód spowodowanych przez grad i burzę wcale nie jest takie oczywiste – nie każda firma ubezpieczeniowa obejmuje takie auta ochroną. Przykładem może być Proama. Aby ubezpieczyć kabriolet, należy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, bo w OWU auta o nadwoziu otwartym są wymienione w sekcji wyłączeń.

 5. Czy ubezpieczenie auta od gradu i burzy działa poza granicami kraju?

  Najczęściej tak, chociaż nie jest to regułą. Ubezpieczyciele wskazują zakres terytorialny ubezpieczenia w OWU. Przykładowo Uniqa zapewnia ochronę wyłącznie na terenie Polski. Szerszy zakres ochrony terytorialnej oferuje np. Balcia – ubezpieczeniem AC objęte są szkody w pojeździe powstałe na terytorium Polski i Europy, z wyłączeniem Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i europejskiej części Rosji.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments