Ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy – gdzie i za ile kupić?


Skutki gradobicia i burzy
 • Ubezpieczenie od gradu i burzy chroni przed szkodami spowodowanymi przez żywioły. Gdy dojdzie do zniszczenia karoserii lub podtopienia auta, ubezpieczyciel wypłaci uzgodnioną sumę lub zapłaci za naprawę pojazdu w warsztacie.
 • Ochronę na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły zapewniają AC (pełne, mini) oraz ubezpieczenie szyb. Ta druga polisa chroni jednak wyłącznie szyby – najczęściej czołową, tylną i boczne.
 • Wybierając ubezpieczenie od gradu i burzy, warto uwzględnić m.in. sposób likwidacji szkody, udział własny w szkodzie, minimalną wysokość szkody i wyłączenia przewidziane przez ubezpieczyciela w OWU.
 • Cenę ubezpieczenia od gradu i burzy można sprawdzić za pomocą naszego kalkulatora. Przy każdym produkcie wskazujemy najważniejsze informacje (m.in. sumę ubezpieczenia i sposób likwidacji szkody), co ułatwia wybór polisy.

Nie tylko wandale stanowią zagrożenie dla samochodu – siły natury też mogą spowodować duże szkody. Kilkuminutowa burza lub gradobicie mogą prowadzić do zalania wnętrza pojazdu czy wgnieceń karoserii. Zobacz, jak uchronić się przed finansowymi skutkami zjawisk atmosferycznych.

Ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy to produkt ubezpieczeniowy, który jest skierowany głównie do właścicieli pojazdów nieposiadających dostępu do garażu. Parkowanie „pod chmurką” jest ryzykowne. Z jednej strony samochodem mogą zainteresować się wandale lub złodzieje, z drugiej może on zostać uszkodzony lub zniszczony przez siły natury, np. gradobicie, powódź czy uderzenie pioruna.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od gradu i burzy?

Zjawiska atmosferyczne mogą spowodować szkody daleko przekraczające kwestie estetyczne. Intensywna ulewa połączona z niedrożnymi studzienkami często kończy się podtopieniem samochodu i uszkodzeniem jego elektroniki. Z kolei porywisty wiatr może przewrócić na auto stojące obok drzewo. Jako właściciel pojazdu z pewnością potrafisz wyobrazić sobie koszty takich zniszczeń. Jak ich uniknąć?

Za uszkodzenia spowodowane przez grad, burzę czy niszczycielskie skutki działania innych sił natury finansowo może odpowiadać ubezpieczyciel. Taką ochronę zapewnia ubezpieczenie od gradu i burzy. W razie powstania wgnieceń karoserii czy uszkodzeń szyb spowodowanych siłami natury, firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci odszkodowanie.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie od gradu i burzy

Jakie ubezpieczenie auta od gradobicia i burzy kupić?

Jednym z najczęstszych pytań jest to, czy ubezpieczenie OC obejmuje gradobicie. Niestety, ale nie – jego cel jest inny. Polisa OC ma zapewnić odszkodowanie osobom poszkodowanym w kolizjach i wypadkach. Podstawowym produktem chroniącym samochód od skutków gradobicia i burzy jest ubezpieczenie AC, a za uzupełniającą polisę można uznać ubezpieczenie szyb.

Ubezpieczenie AC auta od gradobicia i burzy

Przed następstwami gradobicia i burz chroni zarówno tzw. pełne AC, jak i mini AC. Wybór pierwszego wariantu będzie oznaczał dla Ciebie szerszy zakres. Dodatkowo polisa ta może chronić Twój samochód nie tylko przed opadami gradu i podtopieniami. Przykładowo AC Allianz zapewnia ochronę przed szkodami spowodowanymi także przez inne żywioły:

 • Huragan.
 • Uderzenie pioruna.
 • Osuwanie się lub zapadanie ziemi.
 • Lawiny.
 • Inne siły przyrody.

Tzw. pełne AC oznacza jednocześnie dużo szerszą ochronę. Najczęściej ubezpieczyciele deklarują też usunięcie uszkodzeń i zniszczeń samochodu powstałych po kolizji, wypadku drogowym, pożarze czy wybuchu.

Chcesz zyskać ochronę wyłącznie od skutków gradu czy burz? Wystarczy polisa w drugim wariancie, czyli tzw. mini AC (smart casco). Lista produktów, wśród których możesz wybierać, będzie jednak znacznie krótsza – znajdują się na niej m.in.:

 • AC Żywioły mtu24.pl. Z ubezpieczenia może zostać zlikwidowana zarówno szkoda częściowa, jak i całkowita, którą spowodował m.in. pożar, wybuch, grad, powódź i trzęsienie ziemi.
 • AC Smart Casco Link4. To ubezpieczenie jest dostępne w 5 wariantach, z których 4 zapewniają ochronę przed żywiołami – ubezpieczyciel zalicza do nich m.in. grad, huragan, uderzenie pioruna, powódź i lawiny.
 • AC Mini PZU. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie m.in. po kradzieży samochodu i jego zniszczeniu spowodowanym opadami gradu, burzą, wodą lub działaniem innego żywiołu.

Niektóre polisy AC Mini nie zapewniają ochrony przed gradobiciem czy intensywnymi burzami. Jeżeli od tego ubezpieczenia oczekujesz ochrony przed żywiołami, nie obejdzie się bez lektury Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie szyb

Produkt, jakim jest ubezpieczenie szyb, również może częściowo chronić od szkód spowodowanych przez gradobicie czy burze. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa tej polisy, firma ubezpieczeniowa zorganizuje i pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby (często jednak wyłącznie szyby czołowej, tylnej i bocznych), która pęknie pod wpływem np. gradu czy zwalonej przez wiatr gałęzi drzewa.

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest oferowane przez kilka firm ubezpieczeniowych. Przykładami takich polis są: Ubezpieczenie AutoSzyby Proama, Ubezpieczenie PZU Auto Szyba, Ubezpieczenie Szyb Uniqa czy Auto Szyba Wiener.

Czym różnią się ubezpieczenia auta od gradu i burzy różnych firm?

Obszerna oferta ubezpieczeń zapewniających odszkodowanie w razie wystąpienia szkód spowodowanych przez gradobicie czy burze wcale nie ułatwia podjęcia wyboru. Szukasz korzystnego ubezpieczenia od gradu i burzy? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Wiek pojazdu. Jeżeli chcesz ubezpieczyć auto, które ma więcej niż 15 lat, to ofert będzie niewiele. Przykładowo mtu24.pl – podobnie jak wiele innych firm ubezpieczeniowych – przyjmuje do ubezpieczenia auta nie starsze niż 15 lat.
 • Sposób likwidacji szkody. Wybierając kosztorys, otrzymasz odszkodowanie w gotówce i będziesz musiał zlikwidować szkodę we własnym zakresie. Wariant warsztat oznacza, że ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem – Ty odbierzesz naprawione auto.
 • Minimalna wartość szkody. Allianz zastrzega w OWU, że nie odpowiada za szkody o wartości poniżej 500 zł.
 • Udział własny. Stosuje go np. PZU w AC Mini – udział własny wynosi 20 proc., przy czym nie może to być mniej niż 500 zł.
 • Zakres terytorialny ubezpieczenia. Jeżeli podróżujesz za granicę, upewnij się, że ubezpieczyciel zlikwiduje szkody, do których dojdzie poza granicami kraju.

Istotne są też wyłączenia, szczególnie gdy nie oczekujesz jedynie ochrony na wypadek działania żywiołów. Jeżeli nie zapoznasz się z tą sekcją OWU, to może się okazać, że nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie np. po kradzieży auta.

Porównaj ceny OC/AC

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy?

Dziś przeprowadzanie indywidualnych kalkulacji dla każdego klienta jest standardem wśród firm ubezpieczeniowych. Od tej zasady odchodzą jedynie niektórzy ubezpieczyciele, np. Link4. Ceny dla AC Smart Casco są stałe – wynoszą od 49 do 414 zł (w zależności od wariantu polisy i wartości pojazdu).

Sprawdziliśmy, ile kosztują najtańsze ubezpieczenia od gradu i burzy, gdy polisę nabywa doświadczony kierowca. Dla wyliczeń przyjęliśmy, że użytkuje on Forda Fiestę z 2009 r. (benzyna, poj. silnika 1596 cm3).

Ceny ubezpieczenia dla doświadczonego kierowcy z Bydgoszczy (46 lat, ponad 10-letnia historia ubezpieczeniowa)
Link4OC, Assistance, AC Mini (Żywioły)
Polisa AC to wersja uprawniająca do odszkodowania po wystąpieniu szkód spowodowanych żywiołami ✓Zakres terytorialny: Polska, Europa ✓Minimalna wysokość szkody – 500 zł ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – wartość auta na dzień zawarcia umowy
652 zł
mtu24.plOC, AC Mini (Żywioły)
Kierowca otrzyma odszkodowanie, gdy szkodę spowoduje żywioł ✓Zakres terytorialny: Polska, Europa ✓Minimalna wysokość szkody – 500 zł ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – 17 249 zł
804 zł
BeesafeOC, Assistance, AC Mini (Kradzież, Żywioły)
Odszkodowanie jest wypłacane po kradzieży i wystąpieniu szkód wyrządzonych przez żywioły ✓Zakres terytorialny: Polska, Europa ✓Minimalna wysokość szkody – 500 zł ✓Wysokość udziału własnego – 500 zł ✓Amortyzacja części – 65 proc. ✓Sposób likwidacji szkody – kosztorys ✓Suma ubezpieczenia – 17 800 zł.
859 zł
Kalkulacja na dzień 2.11.2021 r.

Oblicz składkę AC z ochroną od gradu i burzy

Co z odszkodowaniem, gdy grad i burza zniszczyły auto?

W pierwszej kolejności o szkodzie należy poinformować firmę ubezpieczeniową. Każdy z ubezpieczycieli ustala własny termin – aby go nie przekroczyć, powinieneś zgłosić szkodę niezwłocznie, czyli najlepiej jeszcze tego samego dnia. Następnie należy poczekać na wykonanie oględzin auta przez rzeczoznawcę pracującego dla ubezpieczyciela.

Wybrałeś ubezpieczenie od gradu i burzy w wersji kosztorysowej, ale zaproponowana przez towarzystwo kwota odszkodowania nie wystarczy na naprawę pojazdu? Pamiętaj, że możesz złożyć reklamację. Jeżeli ubezpieczyciel nie uzna Twoich argumentów, wcale nie jesteś na straconej pozycji. W sprawę może zaangażować się Rzecznik Finansowy, który sprawdzi, czy firma ubezpieczeniowa uwzględniła wszystkie okoliczności. Często jednak już złożenie reklamacji prowadzi do ponownego pochylenia się nad sprawą przez ubezpieczyciela i powtórnej wyceny szkód.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments