Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy jest możliwa?

Porównanie OC w Internecie

Kupując samochód, szukasz najlepszej oferty. Dlaczego więc inaczej miałoby być z obowiązkowym ubezpieczeniem? Nie daj się przywiązać do jednego towarzystwa, tylko wybieraj najkorzystniejsze i najtańsze OC! Musisz tylko wiedzieć, w którym momencie możesz zmienić ubezpieczyciela.

Ważne OC musi mieć niemal każdy samochód i nie może bez niego pozostać nawet jeden dzień. Nie oznacza to jednak, że cały czas musimy kupować polisę w jednym towarzystwie. W świecie ubezpieczeń panuje spora konkurencja, więc tylko od Twoich chęci i rozeznania będzie zależało, ile zaoszczędzisz na obowiązkowym OC. Zacznijmy jednak od tego, kiedy możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kiedy warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Jeśli chodzi o polisę OC, to sprawa jest wyjątkowo prosta, ponieważ głównym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji zakupu tego ubezpieczenia jest cena. Zakres każdej polisy OC w Polsce jest taki sam, gdyż reguluje go ustawa. Oczywiście ubezpieczyciele mogą kusić nas dodatkami do OC (jak np. ubezpieczenie szyb lub opon), ale w przypadku samej polisy decydująca powinna być cena. Dlatego, w momencie, gdy nadchodzi możliwość zmiany ubezpieczyciela, warto dokładnie rozejrzeć się po rynku. Zmieniając ubezpieczyciela zaoszczędzić można kilkaset złotych, a czasem nawet jeszcze więcej.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?

W większości przypadków umowy ubezpieczenia OC muszą być zawierane na rok. Pod koniec obowiązywania polisy towarzystwo ma obowiązek przysłać informację o przedłużeniu umowy na kolejny rok (musi to zrobić najpóźniej 14 dni przed wygaśnięciem obecnego ubezpieczenia) – jest to najczęściej występująca sytuacja, w której powinniśmy sprawdzić, czy na rynku nie otrzymamy lepszej oferty. Oczywiście, nie jedyna.

Poniżej przedstawiamy przypadki w ubezpieczeniu OC, w których można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zmiana ubezpieczyciela – umowa ubezpieczenia OC dobiega końca

Z dużym prawdopodobieństwem, pod koniec obowiązującej umowy OC uda nam się znaleźć tańszą niż dotychczas polisę w konkurencyjnej firmie. Jeśli zdecydujemy, że przez kolejny rok nie chcemy być ubezpieczeni w obecnym towarzystwie, wówczas powinniśmy poinformować o tym ubezpieczyciela, ale nie później niż na jeden dzień przed wygaśnięciem polisy!

Decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia trzeba wysłać w formie pisemnej (np. mailem, pocztą czy przez konto klienta) i – przypomnijmy jeszcze raz – najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy. Jeśli bowiem wypowiedzenie wyślemy za późno, wówczas zmiana ubezpieczyciela będzie już bardziej skomplikowana (choć nie niemożliwa).

Zmiana ubezpieczyciela – masz podwójne OC

Może dojść do sytuacji, gdy Twój pojazd będzie miał dwie polisy OC – tę odnowioną automatycznie oraz nową, zakupioną przez ciebie. Taka sytuacja niepotrzebnie będzie drenowała Twoją kieszeń, więc warto z jednej z polis zrezygnować.

W takiej sytuacji można wypowiedzieć tylko tę polisę, która przedłużyła się automatycznie. Należy jednak pamiętać, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy drugie OC obowiązuje dokładnie na ten sam okres co polisa, która odnowiła się automatycznie. Nie można więc kupić nowej polisy np. dwa dni po zakończeniu poprzedniej umowy, a następnie wypowiedzieć tą, która przedłużyła się automatycznie.

Uwaga! W przypadku wypowiedzenia automatycznie odnowionej polisy można spodziewać się naliczenia opłaty za okres, przez jaki ona obowiązywała.

Zmiana ubezpieczyciela – kupiłeś samochód z ważnym OC

W tym przypadku sytuacja jest dość prosta. Używany samochód kupujemy z polisą OC, ponieważ jest ona przypisana do pojazdu. W takim przypadku możemy w dowolnym momencie z takiego ubezpieczenia zrezygnować.

Uwaga! Należy pamiętać, aby najpóźniej w dniu wypowiedzenia polisy OC kupionego samochodu zawrzeć umowę z innym towarzystwem – auto ani jeden dzień nie może zostać bez ważnego OC.

Jeśli zdecydujemy się wypowiedzieć polisę OC kupioną wraz z samochodem, wówczas towarzystwo ma obowiązek wypłacić sprzedawcy auta (my nie otrzymamy zwrotu!) kwotę równą okresowi, jaki pozostał do końca obowiązywania polisy.

Należy również pamiętać, że ubezpieczenia nie musimy wypowiadać w dniu zakupu auta, a możemy to zrobić w dowolnym momencie trwania umowy OC, np. po tygodniu lub miesiącu.

Wcześniej warto jednak sprawdzić wszystkie oferty na rynku, bo może okazać się, że pozostanie w towarzystwie wybranym przez poprzedniego właściciela auta jest dla nas korzystne. Należy przy tym mieć na uwadze, że po zmianie właściciela samochodu towarzystwo może dokonać tzw. rekalkulacji składki i jeśli będzie ona dla nas niekorzystna, to ubezpieczyciel może domagać się dopłaty.

Oblicz składkę OC na zakupiony samochód

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zmiana ubezpieczyciela – kupiłeś OC przez Internet lub telefon

Zakup polisy przez Internet lub telefon nazywany jest „zakupem na odległość”, a taka forma – zgodnie z ustawą o prawach konsumenta – daje kupującemu możliwość rezygnacji z transakcji do 30 dni od jej przeprowadzenia. Słowem – jeśli kupiłeś polisę przez telefon lub Internet, to do 30 dni od dnia zakupu możesz z niej zrezygnować (pamiętając, że za okres, gdy polisa obowiązywała, będzie trzeba zapłacić).

Uwaga! Zmiana ubezpieczyciela nie będzie możliwa, gdy zdecydujesz się na zakup OC bezpośrednio u agenta, bo przepis ustawy o konsumentach nie ma wówczas zastosowania.

Jak wypowiedzieć umowę OC i AC?

Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej, to należy być bardzo skrupulatnym i przede wszystkim pamiętać o tym, by o rezygnacji towarzystwo ubezpieczeniowe poinformować pisemnie. I bez znaczenia, czy chodzi o rezygnację z automatycznego wznowienia polisy, wypowiedzenie ubezpieczenia poprzedniego właściciela pojazdu, czy też odstąpienia od umowy zawartej na odległość. W każdym z tym przypadków należy przesłać do firmy ubezpieczeniowej pismo, które będzie zawierało:

  • datę i miejsce sporządzenia wypowiedzenia OC,
  • imię, nazwisko oraz adres zamieszkania osoby wypowiadającej ubezpieczenie,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • dane ubezpieczonego pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
  • powód rezygnacji z umowy,
  • własnoręczny podpis.

By być pewnym, że pismo jest prawidłowo skonstruowane, najlepiej wzór ściągnąć ze strony ubezpieczeniowej towarzystwa lub pobrać dokument, który znajdziesz w Internecie lub na naszej stronie.

Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy OC

Wzór wypowiedzenia OC pdf. – do pobrania

Możesz również skorzystać z generatora wypowiedzenia OC. Zawiera on dane kontaktowe kilkunastu firm ubezpieczeniowych i skraca przygotowanie właściwego pisma do kilku minut.

Wygeneruj gotowy dokument wypowiedzenia OC

Przerwa w ubezpieczeniu OC – czy może powstać po zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego?

Absolutnie nie. Podstawowa zasada dotycząca ubezpieczania samochodu jest taka, że niemal każdy zarejestrowany pojazd (wyjątkiem są m. in. auta historyczne) musi mieć cały czas ważne ubezpieczenie OC. Nawet jeśli samochód jest nieużywany lub stoi w warsztacie, to i tak musi mieć ważne OC.

Co grozi za przerwę w ubezpieczeniu OC samochodu?

Kary za brak ubezpieczenia OC są jasno określone w przepisach (ich egzekwowaniem zajmuje się Ubezpieczeniowi Fundusz Gwarancyjny) i są ściśle powiązane z wysokością płacy minimalnej.

Ile obecnie wynosi kara za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego?

Do 1 lipca 2023 roku brak OC powyżej 14 dni kosztuje 6980 zł, a od 1 lipca jeszcze więcej, bo aż 7200 zł.

Kary za brak OC w 2023 roku

Co po zmianie ubezpieczyciela?

Jeśli nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto, to co roku, gdy zbliża się wygaśnięcie polisy, powinniśmy sprawdzić, czy warunki automatycznego przedłużenia OC proponowane przez dotychczasowe towarzystwo na pewno są najkorzystniejsze. Należy bowiem pamiętać, że zmiany ubezpieczyciela często mają korzystny wpływ na cenę polisy, ponieważ towarzystwa oferują zniżki nowym klientom.

Dlatego przed wygaśnięciem polisy warto sprawdzić oferty innych towarzystw, szczególnie że jest to bardzo łatwa i szybka czynność. Kiedyś trzeba było chodzić od biura do biura i wypytywać o ceny OC, ale dziś oferty można zebrać w ciągu kilku minut dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń.

Po wpisaniu kilku podstawowych danych, nasz kalkulator internetowy wygeneruje dla Ciebie oferty poszczególnych towarzystw wraz z cenami ubezpieczenia, które przy wyborze OC powinny być kluczowe.

Oblicz składkę OC i AC

Podsumowanie

  • Jeśli chodzi o kryterium wyboru OC, to decydująca powinna być cena – każda polisa ma taki sam zakres obowiązywania.
  • Niemal każdy samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, a za brak polisy grożą wysokie kary, nakładane przez UFG.
  • Ubezpieczenie OC wykupione przez Ciebie w ubiegłym roku (na okres 12 miesięcy) przedłuży się automatycznie, o ile wcześniej go nie wypowiesz. Należy to zrobić pisemnie i najpóźniej dzień przed wygaśnięciem polisy.
  • Automatycznie nie przedłużają się polisy zbywcy, otrzymane wraz z zakupionym używanym pojazdem.
  • Nową polisę OC można nabyć jeszcze podczas obowiązywania starej i należy pamiętać, by w ubezpieczeniu nie było ani jednego dnia przerwy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy OC?

    Taką możliwość mają tylko właściciele używanych pojazdów, którzy kupili auto wraz z polisą OC (takie ubezpieczenie można wypowiedzieć w dowolnym momencie) lub kierowcy, którzy nabyli polisę OC „na odległość” w ciągu ostatnich 30 dni (jest to odstąpienie od umowy). W innym przypadku zamiana ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy OC nie jest możliwa.

  2. Czy warto zmieniać towarzystwo ubezpieczeniowe?

    Jeśli znajdziemy polisę korzystniejszą cenowo, to oczywiście, że tak. Dlatego zawsze przed zakończeniem trwającej umowy warto porównać oferty różnych firm, by przekonać się, że nie przepłacamy za OC. Dopiero po sprawdzeniu cen OC będziemy wiedzieli, czy należy zmienić ubezpieczyciela, czy też warto skorzystać z automatycznego przedłużenia polisy.

  3. Kiedy warto odnowić umowę OC w tym samym towarzystwie?

    Tu po raz kolejny decydująca jest cena. Jeśli obecny ubezpieczyciel oferuje nam najlepsze warunki, to powinniśmy u niego zostać. Można również sprawdzić, czy nasz dotychczasowy ubezpieczyciel nie oferuje jakiś dodatków dla stałych klientów, choć należy pamiętać, że często podobne bonusy możemy otrzymać też w innych towarzystwach.

  4. Kiedy trzeba wypowiedzieć stare OC?

    Jeśli nie chcemy, by stare OC przedłużyło się automatycznie, to jego pisemne wypowiedzenie musimy wysłać do towarzystwa najpóźniej dzień przed końcem umowy. Nie musimy jednak czekać do ostatniej chwili, bo możemy wypowiedzenie wysłać kilka czy nawet kilkadziesiąt dni przed jego zakończeniem, a polisa i tak wygaśnie dopiero po ostatnim dniu obowiązywania OC.

  5. Kiedy nie trzeba wypowiadać umowy OC?

    Takiego obowiązku nie mamy w przypadku krótkoterminowego OC lub gdy kupiliśmy używany pojazd i cały czas korzystaliśmy z polisy, która była do niego przypisana. Takie OC nie przedłuży się automatycznie. To rozwiązanie ma niestety również swoje wady, ponieważ musimy pamiętać, by odpowiednio wcześniej kupić nową polisę. W przeciwnym wypadku w obowiązkowym ubezpieczeniu OC może powstać przerwa i UFG wezwie nas do zapłaty kary za brak OC.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments