OC dla obywateli Ukrainy – zakup, likwidacja szkód, konsekwencje braku OC 

Kobieta kupuje OC

OC jest wymagane w każdym europejskim kraju i dlatego przekraczając granicę, kierowca musi mieć aktualną polisę. Niekiedy jednak konieczne jest potwierdzenie posiadania OC dodatkowym dokumentem – mowa o Zielonej Karcie. Tak jest w przypadku obywateli Ukrainy. Dowiedz się więcej o OC dla tej grupy kierowców.

Przed wojną Ukraińcy planujący przyjazd do Polski własnym środkiem transportu mieli sporo czasu na organizację podróży – w tym choćby na wystąpienie o Zieloną Kartę. Dziś, po upływie ponad 1,5 roku od wybuchu wojny, zagadnienia związane z OC dla obywateli Ukrainy wciąż budzą pewne wątpliwości. Jak uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia? Gdzie szukać taniego OC, jeżeli pobyt w Polsce będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy? 

Czy ukraińskie OC jest ważne w Polsce?

Zwłaszcza w ostatnich kilkunastu miesiącach do Polski przyjechało wielu obywateli Ukrainy, a duża część z nich skorzystała z własnego środka transportu. Stąd też popularność zyskało pytanie, czy ubezpieczenie OC wykupione w ukraińskiej firmie ubezpieczeniowej jest ważne na terenie Polski. Owszem, ale samo OC nie wystarczy – potrzebna jest jeszcze Zielona Karta. To dokument wystawiany przez ubezpieczyciela, który w ten sposób potwierdza, że objął wskazany pojazd ochroną ubezpieczeniową.

Zieloną Kartę nie zawsze można uzyskać od ręki – kierowcy często muszą poczekać nawet miesiąc. Dlatego jest też inne rozwiązanie – graniczne OC dla kierowców z Ukrainy. W Polsce ubezpieczenie graniczne jest zawierane na okres od 30 do 365 dni. Można je kupić jeszcze przed przyjazdem do Polski lub na przejściu granicznym.

Pamiętaj – wjeżdżając do Polski samochodem zarejestrowanym przez ukraiński urząd, musisz:

  • posiadać Zieloną Kartę (potwierdzenie OC) albo
  • wykupić OC graniczne – jeżeli nie masz Zielonej Karty.

Czy wciąż dostępne jest bezpłatne 30-dniowe OC dla obywateli Ukrainy?

Tuż po ataku Rosji na Ukrainę 4 firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Polski (Allianz, Ergo Hestia, PZU i Warta) zaproponowały nieodpłatne graniczne OC dla kierowców samochodów zarejestrowanych na Ukrainie, na okres 30 dni. Pomoc ta była jednak ograniczona czasowo – trwała 2 miesiące, licząc od 24 lutego 2022 r. Obywatele Ukrainy, którzy dziś wjeżdżają do Polski bez Zielonej Karty, muszą kupić OC na granicy. 

Darmowe graniczne OC dla obywateli Ukrainy było oferowane na specyficznych warunkach. Na mocy specustawy ukraińskiej (ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) za likwidację szkód z tej polisy płacił UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Co zrobić, gdy zbliża się koniec OC granicznego?

Ubezpieczenie graniczne – inaczej niż „zwykła” umowa OC, którą podpisuje się na okres 12 miesięcy – nie ulega automatycznemu wznowieniu. Inaczej mówiąc, w przypadku granicznego OC dla osób z Ukrainy działa mechanizm analogiczny jak w sytuacji przejęcia polisy wraz z używanym pojazdem. Co można zrobić po wygaśnięciu OC granicznego? Możliwości są dwie: 

  • powrót do kraju rejestracji pojazdu – wówczas, o ile nie skończyła się umowa z ukraińskim ubezpieczycielem, pojazd dalej będzie objęty ochroną OC;
  • zakup ubezpieczenia na rok – to jedyne rozwiązanie dla osób z Ukrainy, które chcą pozostać w Polsce i jednocześnie nie chcą narazić się na wysokie kary za brak OC, o których więcej można przeczytać poniżej.

OC dla obywateli Ukrainy – gdzie szukać ofert ubezpieczenia OC?

W Polsce działa kilkanaście firm ubezpieczeniowych, a każda z nich przedstawia kierowcy indywidualną ofertę. Sprawdzenie, która firma ma najlepsze ubezpieczenia komunikacyjne dla kierowców z Ukrainy, wcale nie jest jednak trudne – można to zrobić, korzystając z kalkulatora OC. Po wprowadzeniu do niego wymaganych informacji obywatel Ukrainy:

  • otrzymuje oferty – najczęściej jest ich co najmniej kilkanaście;
  • może zawrzeć umowę bez wychodzenia z domu – wystarczy opłacić składkę;
  • otrzymuje potwierdzenie nabycia polisy – na wskazany adres e-mail.

Oczywiście zakup ubezpieczeń komunikacyjnych przez internet nie jest jedyną możliwością – OC pojazdów mechanicznych oraz oferty dodatkowego ubezpieczenia są dostępne też u agentów ubezpieczeniowych oraz poprzez infolinię. Przeszkodę w zakupie OC w stacjonarnym punkcie sprzedaży może jednak stanowić bariera językowa. Stąd też opcja nabycia polisy online wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie informacje należy podać w kalkulatorze OC na naszej stronie?

Kalkulator OC to intuicyjne w użyciu narzędzie – zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik bez pomocy innych osób mógł łatwo zorientować się w dostępnych propozycjach i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Zakres wymaganych informacji został okrojony do niezbędnego minimum, a niemal wszystkie z nich można spisać z dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy.

Dane, jakie trzeba podać w kalkulatorze OC, aby otrzymać oferty: 

  • informacje o kierowcy – liczba kierowców, data urodzenia kierowcy, wiek dzieci (gdy kierowca jest rodzicem), stan cywilny, płeć, data uzyskania prawa jazdy,
  • pojazd – rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, liczba drzwi, wersja modelu (według Eurotax i Info-Ekspert), miejsce parkowania, sposób korzystania z pojazdu, kraj pierwszej rejestracji, zabezpieczenia antykradzieżowe, stan licznika, szacunkowa liczba kilometrów, które pojazd przejedzie w kolejnym roku;
  • zakres ubezpieczeń – do wyboru są: OC, AC, NNW i assistance.

Czym kierować się przy wyborze OC dla obywatela Ukrainy?

Odpowiadając na pytanie: ceną. Żadna firma nie zaoferuje więcej, np. wyższej sumy ubezpieczenia, w zamian za wyższą składkę OC. To powoduje, że śmiało można wybrać najtańszą propozycję. Umowa jest zawierana na rok – podana cena to składka za 12 miesięcy.

Wraz z OC chcesz kupić assistance? Tu sprawa prezentuje się już odmiennie – podejmując decyzję, trzeba uwzględnić różnice w zakresie świadczeń oferowanych w ramach polisy innej niż OC. W przypadku assistance propozycje mogą różnić się m.in. limitem kilometrów holowania czy rodzajami zdarzeń, które uprawniają do skorzystania ze świadczenia.

Czy konieczne jest ubezpieczenie ukraińskiego samochodu w Polsce?

Formalne nie ma przeszkód, aby obywatel Ukrainy jeździł po Polsce samochodem na ukraińskiej rejestracji i ubezpieczenie pojazdu kupował na terenie Ukrainy. To rozwiązanie wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami – są to:

  • konieczność uzyskania Zielonej Karty – zatem ubezpieczenie OC na kolejny okres trzeba kupić z dużym wyprzedzeniem;
  • narażanie się na przerwę w ubezpieczeniu – gdyby w tym okresie Ukrainiec spowodował wypadek, będzie musiał naprawić szkody z własnej kieszeni;
  • załatwianie formalności na odległość – nie każda firma ubezpieczeniowa może korzystać z takiego kanału dystrybucji oferowanych produktów.

Dlaczego warto kupić OC w Polsce?

Zieloną Kartę – w przeciwieństwie do całorocznego ubezpieczenia OC oferowanego przez ubezpieczyciela działającego w Polsce – można uzyskać bezpłatnie. Jednak jest kilka powodów, dla których warto zapewnić sobie obowiązkową ochronę ubezpieczeniową pojazdu w jednej z polskich firm – są to:

  • dużo wyższe sumy gwarancyjne – na Ukrainie sumy gwarancyjne są o wiele niższe, co ma też przełożenie na atrakcyjne ceny OC;
  • brak franszyzy – ukraińskie towarzystwo ubezpieczeniowe zakłada, że w razie wypadku część kosztów kierowca pokryje samodzielnie;
  • możliwość skorzystania z dodatkowych produktów – kupując OC na rok, ukraiński kierowca może rozszerzyć zakres ochrony o np. assistance.

Część kierowców z Ukrainy nie tylko dostrzega wymienione wyżej korzyści, ale też ze względu na swoje plany pozostania w Polsce rejestruje pojazd w jednym z polskich wydziałów komunikacji. To rozwiązanie pociąga za sobą pewne konsekwencje – w razie powrotu do kraju ojczystego, konieczne jest wyrobienie Zielonej Karty. Powód? Ukraina wciąż nie przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty.

Jaka kara grozi za jazdę po polskich drogach bez OC lub Zielonej Karty?

Z chwilą wygaśnięcia Zielonej Karty czy OC granicznego kierowca z Ukrainy traci ochronę ubezpieczeniową. W praktyce oznacza to, że auto pozostaje bez OC. Obowiązujące w Polsce przepisy są jednak jasne: oprócz pewnych wyjątków OC musi posiadać każdy pojazd mechaniczny (samochód zarejestrowany), bez względu na to, czy jest on sprawny technicznie i jak często jest użytkowany. W przeciwnym razie jego właściciel naraża się na karę finansową.

Wysokość kary za brak OC jest uzależniona od kilku czynników:

  • wysokości minimalnego wynagrodzenia;
  • rodzaju pojazdu;
  • długości okresu, przez jaki pojazd pozostawał bez OC.

Kary za brak OC w 2023 roku

Podsumowanie

  • Ukraińskie ubezpieczenie OC jest ważne po przekroczeniu granicy Polski, gdy zostało potwierdzone Zieloną Kartą – międzynarodowym certyfikatem ubezpieczeniowym.
  • Jeżeli ukraiński kierowca nie ma Zielonej Karty, to przekraczając granicę z Polską, musi wykupić ubezpieczenie graniczne.
  • OC dla osób, które przyjeżdżają z Ukrainy samochodem, wykupione na przejściach granicznych jest ważne od 30 do 365 dni. W okresie bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę było ono oferowane bezpłatnie.
  • Ukraińcy, którzy chcą pozostać w Polsce na dłużej, po wygaśnięciu umowy OC granicznego powinni kupić OC na rok.
  • Za brak OC przewidziane są wysokie kary. W 2023 r. kara za brak OC przez 3 dni dla auta osobowego wynosi 1440 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile wynosi suma gwarancyjna OC komunikacyjnego? 

    Suma gwarancyjna OC sprzedawanego przez firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Polski to 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. 

  2. Czy obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców z Ukrainy zapewnia ochronę w każdej sytuacji? 

    OC dla Ukraińców jest oferowane na zasadach opisanych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. OC komunikacyjne nie będzie chroniło przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody kierowcy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających lub wówczas, gdy ucieknie on z miejsca zdarzenia. 

  3. Czy OC graniczne oferują w Polsce tylko 4 firmy? 

    Nie, ubezpieczenie OC graniczne można kupić u każdego ubezpieczyciela, który proponuje ubezpieczenia komunikacyjne. Wymienione w artykule firmy oferowały nieodpłatne graniczne OC ppm dla uchodźców z Ukrainy przez pewien czas, tuż po wybuchu wojny. 

  4. Gdzie wyrobić Zieloną Kartę?  

    Zieloną Kartę może wydać jedynie ta firma ubezpieczeniowa, która sprzedała ubezpieczenie OC. Aby otrzymać międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, należy zwrócić się do ubezpieczyciela i uzyskać od niego informacje, na jakich warunkach wyda taki dokument.

  5. Czy kupując ubezpieczenie OC graniczne, można kupić też dodatkowe polisy? 

    Tak, przy czym ukraiński kierowca musi pamiętać, że ubezpieczenia AC i NNW są sprzedawane na okres 12 miesięcy. Na okres np. 30 dni można kupić jedynie assistance. Planując przyjazd do Polski na dłużej, warto od razu poszukać ubezpieczeń na okres roku. 

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments