Zarysowanie auta na parkingu 2024 – oświadczenie i konsekwencje

samochód uszkodzony na parkingu

Na co dzień poruszasz się głównie po mieście? Zatem najpewniej doświadczasz problemów ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego i wiesz, że bywają one bardzo wąskie. W takich warunkach zarysowanie auta na parkingu to tylko kwestia czasu. Jak się zachować, gdy zarysujesz cudzy pojazd? Poznaj odpowiedź.

Zarysowanie auta na parkingu to tzw. szkoda parkingowa. Mimo że straty często są niewielkie (np. urwane lusterko, zarysowana karoseria czy zbita osłona reflektora), to konsekwencje mogą być bardzo poważne – zwłaszcza gdy odjedziesz z miejsca zdarzenia. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo się zachować, gdy uszkodzisz auto innego kierowcy i jak postępować w razie odkrycia uszkodzenia swojego pojazdu.

Zarysowanie samochodu na parkingu – co zrobić?

Po pierwsze: nie panikować. Jeżeli masz ubezpieczenie OC, to za zarysowanie auta na parkingu nie zapłacisz – likwidacją szkody zajmie się Twój ubezpieczyciel (bardzo możliwe, że w ramach systemu BLS).

Po drugie: nie odjeżdżać z miejsca zdarzenia. To najpoważniejszy błąd, który możesz w tej sytuacji popełnić. Dlaczego? To pytanie można odwrócić: wyobraź sobie, że wracasz z zakupami i odkrywasz zarysowanie karoserii swojego samochodu. Co robisz? Najpewniej wzywasz policję. A to oznacza, że sprawcę czekają spore kłopoty, ponieważ zostanie posądzony do ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Najczęściej kierowcy zarysowanego auta nie ma podczas zdarzenia w pojeździe. Co wówczas? Masz dwie możliwości – możesz:

  1. Zostawić namiary na siebie. Ale uwaga – wkładając kartkę ze swoimi danymi za wycieraczkę zarysowanego auta, nie masz pewności, że poszkodowany kierowca jej nie zignoruje. Inaczej mówiąc, może mieć miejsce opisany już scenariusz, czyli wezwanie policji. Jeżeli zarysowanie samochodu miało miejsce na parkingu przy sklepie, możesz poprosić w punkcie obsługi klienta o wywołanie właściciela uszkodzonego pojazdu.
  2. Zaczekać na poszkodowanego kierowcę. To najlepsze rozwiązanie. Wówczas zarysowanie auta, do którego doszło na parkingu, można wspólnie ocenić i spisać oświadczenie o zdarzeniu parkingowym. W ten sposób unikasz sytuacji, w której poszkodowany kierowca wpadnie na pomysł przypisania na Twojej konto wcześniejszych uszkodzeń.

Nie zawsze zarysowanie auta na parkingu to wynik nieuwagi czy nieumiejętności kierowcy – czasem wina leży po stronie pasażera, który zarysuje inne auto na parkingu podczas otwierania drzwi. Bez obaw – w tej sytuacji prawo stoi po stronie kierowcy – szkoda może zostać zlikwidowana z polisy OC sprawcy (czyli posiadanego przez niego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej). Potwierdza to wyrok TSUE z dnia 15 listopada 2018 roku (sprawa C-648/17).

Zarysowanie auta na parkingu – jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

„Szkoda parkingowa” brzmi dość niewinnie. I rzeczywiście, najczęściej szkody są niewielkie. W rezultacie wzywanie policji – jeżeli sprawca przyznaje się do winy i nie ma obawy, że jest pod wpływem alkoholu czy środków odurzających – nie ma sensu. Pozostaje wówczas spisać oświadczenie o zdarzeniu parkingowym. Jak je napisać?

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?

Zawartością oświadczenie o zdarzeniu parkingowym niewiele różni się od oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. W treści tego dokumentu należy uwzględnić następujące informacje:

  1. miejscowość i data zarysowania auta na parkingu;
  2. dane sprawcy i poszkodowanego – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL;
  3. okoliczności zdarzenia – jak doszło do zarysowania auta na parkingu;
  4. dane pojazdów – marka, model, rok produkcji, numer VIN;
  5. informacje o OC (numer polisy OC sprawcy) – dotyczy to jedynie sprawcy zarysowania auta na parkingu.

Ważne, aby z treści przygotowanego dokumentu wynikało, że sprawca przyznaje się do zarysowania auta. Przykładowe zdanie może brzmieć: Ja, [imię, nazwisko] przyznaję, że jestem sprawcą kolizji – nieuważnie wykonany przeze mnie manewr doprowadził do zarysowania zaparkowanego obok pojazdu.

Jak opisać zarysowanie samochodu na parkingu?

Wielu kierowców – być może Ty również – wozi w samochodowym schowku wzór oświadczenia sprawcy kolizji. To praktyczne rozwiązanie – zapewnia ono, że żadna istotna informacja nie zostanie pominięta.

Tutaj pobierzesz wzór oświadczenia sprawcy kolizji

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ale nawet bardzo szczegółowy wzór nie rozwiązuje wszystkich problemów – wielu kierowców ma kłopot z opisaniem zarysowanego auta na parkingu. Jak przygotować opis, aby uniknąć problemów np. ze zbyt małą liczbą szczegółów?

Opis zarysowanego auta na parkingu nie musi być bardzo szczegółowy. Wystarczy tylko napisać, że np. uszkodzona została osłona reflektora i doszło do tego w wyniku cofania. Wówczas jednak warto zadbać o dokumentację fotograficzną – wystarczy zrobić zdjęcia uszkodzonym elementom. To również dodatkowe zabezpieczenie, gdyby poszkodowany kierowca po pewnym czasie „przypomniał” sobie o dodatkowych uszkodzeniach.

Z perspektywy firmy ubezpieczeniowej dokumentacja fotograficzna również będzie korzystna. Dzięki jej obecności w aktach sprawy likwidacja szkody może odbyć się ekspresowo – do poszkodowanego nie trzeba będzie wysyłać pracownika, który udokumentuje uszkodzenia fotograficznie.

Jak zgłosić zarysowanie auta na parkingu?

Jeżeli sprawca przyznał się do winy, pozostaje jedynie zgłosić szkodę firmie ubezpieczeniowej. Większość ubezpieczycieli przyjmuje zgłoszenia szkody na kilka sposobów – mailowo lub za pośrednictwem formularza zamieszczonego na firmowej stronie. To Ty decydujesz, w jaki sposób zgłosisz szkodę. Co później? Pracownik, do którego trafi sprawa, powinien przeanalizować dokumentację i zadecydować o wypłacie odszkodowania – firma ubezpieczeniowa ma na jego wypłatę 30 dni.

Zarysowanie auta na parkingu to drobna szkoda. Może się jednak zdarzyć, że z pewnych względów ubezpieczyciel będzie chciał się sprawie bliżej przyjrzeć. Wówczas 30-dniowy okres zostanie wydłużony, ale poszkodowany musi:

  • otrzymać informację o przedłużeniu postępowania;
  • otrzymać bezsporną kwotę odszkodowania;
  • w ciągu 14 dni od dnia wyjaśnienia okoliczności dostać pozostałą kwotę odszkodowania – nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie parkingowej.

Zarysowanie auta na parkingu a brak sprawcy – co dalej?

Może się zdarzyć, że sprawca zarysowania samochodu na parkingu po prostu ucieknie z miejsca zdarzenia, a policji – mimo podjętych wysiłków – nie uda się ustalić jego personaliów. Co wówczas? Poszkodowany jest w dość kiepskiej sytuacji – nie może liczyć na odszkodowanie, chyba że ma ubezpieczenie AC.

W przeszłości zdarzyło Ci się odkryć, że ktoś zarysował Twoje auto i sprawca uciekł z miejsca kolizji? Jeżeli korzystasz ze stosunkowo nowego samochodu, rozważ zakup ubezpieczenia AC. Polisę tę możesz kupić wraz z OC – tak jest taniej. Aby sprawdzić, co przygotowały dla Ciebie firmy ubezpieczeniowe, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Online możesz też kupić wybrany zestaw ubezpieczeń.

Zarysowanie samochodu na parkingu – kiedy zlikwidować szkodę z AC?

Jesteś poszkodowanym? Twój samochód został zarysowany na parkingu? Jeżeli masz ubezpieczenie AC, możesz z niego skorzystać – o ile w ramach polisy możesz liczyć na naprawę pojazdu.

Przykład: Pani Janina jest właścicielką Seata Ibizy z 2018 r. Przy zakupie OC zdecydowała się na dobrowolne AC, ale w wersji tzw. mini. Gdy okazało się, że kobieta jest osobą poszkodowaną – nieustalony kierowca zarysował jej auto na parkingu – polisa na niewiele się zdała. Ubezpieczyciel odmówił usunięcia szkody i w uzasadnieniu powołał się na zakres ochrony, zgodnie z którym zobowiązał się zlikwidować jedynie szkodę całkowitą.

Jednak nie zawsze musi się to opłacać. Dlaczego? Likwidacja każdej szkody z AC, bez względu na jej wartość, oznacza utratę zniżek. To powoduje, że niekiedy korzystniej jest naprawić auto na własny rachunek.

Jaki mandat za zarysowanie auta na parkingu 2024?

Jednym z powodów, dla których w interesie sprawcy szkody parkingowej jest porozumienie się z poszkodowanym i spisanie oświadczenia, są konsekwencje finansowe. Zarysowanie samochodu na parkingu jest traktowane surowo – kwota wyjściowa mandatu to 1000 zł plus kwota za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia.

Mandat to nie wszystko – kierowca odpowiedzialny za zarysowanie samochodu na parkingu musi liczyć się też z punktami karnymi. Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w którym nie doszło do naruszenia czynności narządu ciała oraz rozstroju zdrowia, „kosztuje” 10 punktów karnych.

Podsumowanie

  • Kierowca, który zarysował auto na parkingu, powinien poczekać na poszkodowanego – pozwoli to uniknąć wielu problemów.
  • Jeżeli z pewnych względów oczekiwanie na poszkodowanego kierowcę nie jest możliwe, warto zostawić mu dane do kontaktu.
  • Najlepszym sposobem, aby zareagować na zarysowanie samochodu na parkingu, jest spisanie wspólnego oświadczenia.
  • Do oświadczenia o zdarzeniu parkingowym warto dołączyć dokumentację fotograficzną – zdjęcia uszkodzonych elementów.
  • Jeżeli sprawca posiada ubezpieczenie OC, zarysowanie auta na parkingu zostanie zlikwidowane z tej polisy, przez jego ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co robić, jeżeli sprawca zarysowania auta na parkingu nie przyznaje się do winy?

    W tej sytuacji na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. Przygotuje ona dokumentację – to właśnie w oparciu o nią będzie można żądać wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. 

  2. Co grozi za zarysowanie auta na parkingu? 

    Mandat w wysokości co najmniej 1000 zł i 10 punktów karnych – z takimi konsekwencjami musi liczyć się kierowca, który zarysował auto na parkingu, gdy na miejsce zdarzenia zostaną wezwani policjanci. Jeżeli jednak sprawca szkody parkingowej wraz z poszkodowanym spiszą oświadczenie (sprawca przyzna się w nim do spowodowania szkody), to pozostanie tylko kwestia odszkodowania, które wypłaci firma ubezpieczeniowa. 

  3. Zarysowanie auta na parkingu – czy pomoże UFG? 

    Jeżeli Twój samochód został zarysowany na parkingu i nie udało się ustalić sprawcy, możesz zastanawiać się, czy otrzymasz pomoc z UFG. Niestety, ale nie. UFG przewiduje odszkodowanie za szkody rzeczowe dla właściciela uszkodzonego auta wyłącznie wówczas, gdy są ranni. 

  4. Zarysowanie auta na parkingu prywatnym – jak postępować?

    Parkingi prywatne najczęściej są monitorowane. To dobra wiadomość dla właściciela pojazdu, który odkrył uszkodzenie samochodu, ale nie czekał na niego ani sprawca, ani też żadna informacja za wycieraczką. Jeżeli sprawca przyznaje się do szkody, pozostaje spisać oświadczenie – procedura jest identyczna jak wcześniej opisana.

  5. Czy przez szkodę parkingową można stracić zniżki na ubezpieczenie?

    Zdarzyło Ci się zarysować auto na parkingu? Poszkodowany najpewniej zgłosi się do Twojego ubezpieczyciela, a to oznacza, że stracisz zniżki. To jeden z powodów, dla których część kierowców próbuje porozumieć się z poszkodowanym, by pokryć szkody z własnej kieszeni. Nie musi być to dla Ciebie korzystne – tanie OC (nawet po utracie części zniżek) możesz znaleźć, korzystając z kalkulator OC zamieszczonego na tej stronie internetowej.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments