Co zrobić z OC po kupnie samochodu?

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu

Zakup używanego samochodu może być stresujący, a z pewnością jest absorbujący. Stan techniczny auta to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia OC. Interesuje Cię zagadnienie kupno samochodu a OC? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kupno samochodu a OC – ta kwestia tylko pozornie jest oczywista. Tymczasem rzeczywistość bywa skomplikowana. Może się okazać, że auto nie jest ubezpieczone albo posiada polisę, ale dotychczasowy właściciel opłaca składkę OC w ratach. Nietypowe sytuacje rodzą wątpliwości. Ponieważ brak OC jest zagrożony karą, warto dokładnie zgłębić temat.

Co powinien sprawdzić nabywca przed zakupem samochodu?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – może się okazać, że auto wymaga sporych nakładów finansowych, ma przekręcony licznik lub wady ukryte. Czy można uniknąć przykrych niespodzianek? Z pewnością można ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Kluczem jest dokładne sprawdzenie auta przed podpisaniem umowy ze sprzedającym.

7 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem samochodu

  1. Historia pojazdu. Pod tym hasłem kryje się również zweryfikowanie wiarygodności sprzedającego. Na rynku dostępne są narzędzia (np. bezpłatna e-usługa HistoriaPojazdu.gov.pl) pozwalające sprawdzić, ilu właścicieli miało auto i czy było ono wykorzystywane jako taksówka.
  2. Wskazanie licznika. Fałszerstwa wskazań licznika to prawdziwa zmora na rynku samochodów używanych. Rozbieżności możesz zauważyć, przeglądając dokumenty auta. Także niewspółmierne do deklarowanego przebiegu zużycie elementów wyposażenia (np. gałki zmiany biegów czy pedału hamulca) może wskazywać na manipulację wskazania drogomierza.
  3. Stan elementów eksploatacyjnych. Sprawdź poziom płynów, stan tarcz hamulcowych i elementów zawieszenia. Możesz kupić samochód do generalnego remontu, ale musisz mieć tego świadomość – tu nie ma miejsca na kompromisy. Nie masz wiedzy technicznej? Nie polegaj na zapewnieniach sprzedawcy – odwiedź warsztat.
  4. Widoczne naprawy. Im starsze auto, tym mniej jest prawdopodobne, że na jego karoserii nie będzie drobnych wgnieceń czy zarysowań. Nie koncentruj się na drobnych mankamentach, ale szukaj śladów poważnych napraw. To może pomóc w ocenie, czy pojazd nie jest powypadkowy.
  5. Stan silnika i osprzętu. Nawet bez specjalistycznej wiedzy możesz uniknąć „wejścia na minę”. Uruchom silnik. Twoją uwagę powinny zwrócić np. wszelkie niepokojące stuki, dym wydobywający się spod korka oleju (wskazujący na przedmuchy) czy olej w kolorze kawy z mlekiem (to objaw pękniętej uszczelki głowicy). Jeżeli wygląd komory silnika sugeruje niedawne gruntowne czyszczenie, być może sprzedawca chce ukryć przed Tobą wycieki.
  6. Ogniska korozji. Zwróć szczególną uwagę na progi i nadkola, ale nie zapominaj, że rdza może pojawić się na każdym elemencie karoserii. Równie istotne jest sprawdzenie pod kątem korozji podwozia – nawet jeżeli nie masz dostępu do kanału czy podnośnika, zawsze należy zajrzeć pod auto.
  7. Ubezpieczenie OC – kupno samochodu a OC to kolejna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę. Co prawda nie ryzykujesz, kupując auto bez OC, ale musisz o tym wiedzieć, aby odpowiednio szybko zareagować. Powód jest prosty – z chwilą podpisania umowy to Ty odpowiadasz za ubezpieczenie samochodu.

Sprawdzenie samochodu to nie wszystko. Pamiętaj też o jeździe próbnej. Wyniesione z niej wrażenia mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie auta. W czasie jazdy skoncentruj się na prowadzeniu pojazdu i nasłuchuj nietypowych dźwięków.

Kupno samochodu a OC poprzedniego właściciela – na co uważać?

Jeżeli jesteś kierowcą od dłuższego czasu, to z pewnością wiesz, że każdy samochód musi być ubezpieczony. Jednak teoria a praktyka to dwie różne rzeczy. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy właściciele aut lekceważą obowiązek zakupu OC, narażając się na wysokie kary finansowe. Stąd też podczas zakupu pojazdu możliwe są dwa scenariusze.

Kupno samochodu a OC – co robić, gdy:

  • samochód nie jest ubezpieczony – możesz spokojnie kupić auto, bo konsekwencje nieopłaconych składek OC obciążają poprzedniego właściciela. Ty za OC odpowiadasz od momentu kupna samochodu. Pamiętaj jednak, że gdybyś od tego dnia zaniedbał swój obowiązek, grozi Ci wysoka kara finansowa, nakładana przez UFG;

Kary za brak OC w 2023 roku

  • auto jest ubezpieczone – to pożądana i najczęściej spotykana sytuacja, która daje Ci wybór, tj. możesz korzystać z OC sprzedawcy do końca umowy lub wypowiedzieć polisę i ubezpieczyć pojazd w wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

Przepisanie OC odbywa się przez wydanie samochodu nabywcy po zawarciu umowy kupna-sprzedaży – sporządzenie odrębnej umowy dla ubezpieczenia nie jest wymagane, bo OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. Taka konstrukcja przepisów sprawia, że dotychczasowy właściciel pojazdu nie musi zrzekać się OC. Nie powinien on też naciskać na kupca, aby ten nie korzystał z przejętej polisy i wypowiedział OC.

Jednak minimalna liczba formalności związanych z przejęciem OC po zakupie samochodu wcale nie oznacza, że nie będzie konieczne skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Co do zasady jest to obowiązek sprzedającego, ale jako nabywca też masz interes w tym, aby to zrobić.

Jak przepisać OC po kupnie samochodu?

„Przepisanie OC” to sformułowanie mogące wprowadzać w błąd. Po kupnie samochodu chcesz korzystać z OC sprzedającego? Warto skontaktować się z ubezpieczycielem. W ten sposób dowiesz się, czy polisa jest opłacona. Sprzedający przedstawił Ci umowę zawartą z ubezpieczycielem? To nie jest równoznaczne z tym, że składka została w pełni uregulowana – mogła ona zostać rozłożona na raty. Inaczej mówiąc, kontakt z ubezpieczycielem to sposób, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Pan Marcin kupił samochód od pana Tomasza. Po zakupie obaj mężczyźni skontaktowali się z ubezpieczycielem – o przepisaniu (przejściu) OC na nowego właściciela poinformował sprzedawca. Nabywca z kolei upewnił się, że składka została opłacona i dopłata nie jest konieczna.

Czy trzeba dopłacić do OC po przepisaniu polisy?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto skontaktować się z ubezpieczycielem – dowiesz się, czy nie musisz dokonać dopłaty. Kupno samochodu i przejęcie OC rodzi czasem konieczność dopłacenia do składki. Będzie tak, gdy wzrasta ryzyko, jakie ponosi ubezpieczyciel.

Kupno samochodu a OC – kiedy należy spodziewać się dopłaty:

  • gdy kupujesz pojazd od doświadczonego kierowcy, a Ty wciąż budujesz swoją historię ubezpieczeniową;
  • gdy nie jesteś zbyt ostrożnym kierowcą – na swoim koncie masz np. stłuczkę, a sprzedający to bezszkodowy kierowca;
  • gdy to Twój pierwszy samochód, a prawo jazdy masz od zaledwie kilku tygodni lub miesięcy – jesteś początkującym kierowcą.

Jak długo można korzystać z OC poprzedniego właściciela?

Standardowo umowa ubezpieczenia jest zawierana na okres 12 miesięcy. Data początku i końca ochrony ubezpieczeniowej jest wskazana w jej treści. Z OC po kupnie samochodu możesz korzystać do końca okresu umowy. W praktyce może zdarzyć się tak, że kupisz auto, które będzie ubezpieczone jeszcze przez 11 miesięcy albo takie, którego OC wygaśnie dzień po transakcji.

Warto wiedzieć: OC, które kupił poprzedni właściciel samochodu, nie przedłuży się na kolejny okres. Musisz pilnować dat, bo inaczej należący do Ciebie pojazd nie będzie ubezpieczony, a wówczas musisz spodziewać się kary finansowej.

Czy warto poszukać nowej polisy OC po zakupie pojazdu?

Zdecydowanie tak. Kupno samochodu a OC rodzi wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które po raz pierwszy nabywają auto na rynku wtórnym. Rezygnując z OC poprzedniego właściciela eliminujesz wszystkie znaki zapytania. Jednak korzyści jest więcej.

Kupno samochodu a OC – dlaczego warto poszukać nowej polisy:

  • unikasz dopłaty do składki – może ona być wyższa niż składka za całoroczne ubezpieczenie w konkurencyjnej firmie ubezpieczeniowej;
  • nie musisz pamiętać o datach – kupione przez Ciebie OC na okres 12 miesięcy samo odnowi się na kolejny rok;
  • możesz kupić dodatkowe polisy – uzyskasz w ten sposób kompleksową ochronę ubezpieczeniową, co wpłynie na Twój komfort podczas użytkowania pojazdu.

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę OC po zakupie samochodu?

Ubezpieczenie OC kupisz w każdej firmie ubezpieczeniowej, która otrzymała pozwolenie na obecność na polskim rynku. Jest ich sporo. Allianz, Ergo Hestia, Link4, Warta czy PZU – to tylko przykłady. Od każdego ubezpieczyciela dostaniesz inną propozycję. Niektóre firmy zaproponują Ci jedynie podstawową ochronę (OC), inne w tej samej cenie dorzucą assistance. Jak się odnaleźć w gąszczu mniej lub bardziej korzystnych ofert? Pomocny jest kalkulator OC/AC.

Skorzystaj z zamieszczonego na tej stronie kalkulatora OC/AC, aby szybko znaleźć najlepszą ofertę OC po zakupie samochodu. Proces zakupu trwa zaledwie kilka minut. Informacje wyszczególnione przy dodatkowych polisach pomogą Ci określić, czy potrzebujesz danego produktu i czy warunki, na jakich będzie udzielana ochrona, są dla Ciebie akceptowalne.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Zakup samochodu powinien być poprzedzony sprawdzeniem jego stanu technicznego i zweryfikowaniem, czy jest on ubezpieczony.
  • Mimo że zakup auta nieubezpieczonego nie jest ryzykowny, to nabywca musi mieć świadomość braku OC.
  • Po zakupie samochodu z OC zbywcy można korzystać do daty wskazanej w umowie z ubezpieczycielem.
  • Ubezpieczyciela o zmianie właściciela powinien poinformować sprzedający.
  • Jeżeli jako kupujący skontaktujesz się z firmą ubezpieczeniową, dowiesz się, czy OC zostało w pełni opłacone.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można jeździć z OC poprzedniego właściciela auta?

    Tak, można. Jest to w pełni legalne rozwiązanie – OC jest przypisane do samochodu, stąd też nie ma znaczenia, kto zawarł umowę. Jeżeli jednak chcesz korzystać z OC sprzedającego po kupnie samochodu, uwzględnij, że konieczna może być dopłata do składki. W zależności od jej wysokości może się okazać, że korzystanie z OC poprzedniego właściciela auta jest nieopłacalne.

  2. Czy po zakupie auta OC przechodzi na nabywcę?

    Tak, dzieje się to automatycznie. Jednak nie musisz korzystać z tego ubezpieczenia – po kupnie samochodu możesz kupić OC całoroczne. Chcesz tak właśnie zrobić? Pamiętaj, aby poinformować o tym firmę ubezpieczeniową i kupić nową polisę. Ubezpieczenie możesz nabyć, korzystając z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na tej stronie.

  3. Kto płaci raty po sprzedaży samochodu?

    OC a kupno samochodu to zagadnienie dotyczące również tego, kto płaci kolejne raty składki ubezpieczeniowej. Zasady są następujące: jeżeli system ratalny zaproponował ubezpieczyciel, to obowiązek zapłaty rat po sprzedaży auta przechodzi na nabywcę. Aby ta reguła miała zastosowanie, firma ubezpieczeniowa musi zostać poinformowana o transakcji. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może sam zdecydować, od kogo będzie dochodził płatności – aktualnego czy poprzedniego właściciela.

  4. Czy każde towarzystwo rekalkuluje składkę?

    Każdy ubezpieczyciel ma własną politykę w tym zakresie – rekalkulacja nie jest pewnikiem. Firma ubezpieczeniowa może nie wzywać nowych klientów do dopłat, licząc, że zdecydują się oni na jej ofertę w przyszłości lub po prostu wyniosą dobre wrażenia z korzystania z jej produktów. To może być bezcenne, gdy firma podejmuje działania długofalowe.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments