Ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca – gdzie znaleźć i kupić?

Ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca

Masz znajomych we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii czy Albanii? Być może zastanawiasz się, jakie obowiązuje ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca, który planuje pobyt w Polsce. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

O potencjale turystycznym Polski najlepiej świadczą liczby – w 2019 r. nasz kraj odwiedziło 13 mln turystów z zagranicy. Tak wynika z informacji podanych przez Polskie Radio. Ale równie często Polskę odwiedzają zagraniczni przedsiębiorcy, którzy rozważają ulokowanie tutaj posiadanego kapitału. Obcokrajowcy planujący przyjechać do Polski własnym autem mogą  zastanawiać się, gdzie i za ile kupią ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca.

Ubezpieczenie aut obcokrajowców z UE – na jakich warunkach?

Kierowcy zamierzający przyjechać do Polski z innego kraju Unii Europejskiej muszą jedynie upewnić się, że posiadają ważne OC. Poszczególne państwa unijne mają obowiązek wzajemnie uznawać polisy komunikacyjne OC – to wynika wprost z przepisów. W takiej sytuacji dodatkowe ubezpieczenie pojazdu dla cudzoziemca nie jest zatem potrzebne. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń dodatkowych, np. autocasco.

Jeżeli obywatel Francji, Grecji czy Niemiec wybiera się samochodem do Polski, to powinien sprawdzić, czy:

  • wykupione polisy dodatkowe (a zatem inne niż OC) będą zapewniać ochronę na terenie Polski – najpewniej tak, ale warto to zweryfikować;
  • w jakim zakresie polisy dodatkowe będą obowiązywać – zdarza się, że niektóre świadczenia są dostępne tylko w kraju zamieszkania kierowcy;
  • jak postępować, gdyby zaistniała szkoda – firmy ubezpieczeniowe mogą oczekiwać np. bezzwłocznego przekazania informacji o zdarzeniu.

Przykład: Louise z Francji planuje w czerwcu przyjechać do Wrocławia. Już dziś wie, że wybierze własny transport. Ponieważ w pierwszych dniach czerwca jej ubezpieczenie OC straci ważność, formalności związane z jego przedłużeniem kobieta musi załatwić jeszcze przed wyjazdem z Metz. 

Co z ubezpieczeniem samochodu dla cudzoziemców spoza UE?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kierowców, których pojazd jest zarejestrowany w jednym z krajów nienależących do Unii Europejskiej – czeka ich więcej formalności.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu dla cudzoziemca spoza Unii Europejskiej? To zależy, czy jego kraj zamieszkania należy do Systemu Zielonej Karty. Jeżeli tak, wymagana będzie Zielona Karta lub potwierdzenie zakupu OC. Jeżeli nie, przed wjazdem do Polski konieczny będzie zakup tzw. ubezpieczenia OC granicznego. 

Kiedy potrzebna jest Zielona Karta, a kiedy wystarczy okazanie potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC w kraju rejestracji pojazdu? Aby wytłumaczyć tę kwestię, trzeba przywołać kontekst. Polska jest członkiem nie tylko Systemu Zielonej Karty, ale również funkcjonującego w jej ramach Porozumienia Wielostronnego. Co zapewnia Porozumienie Wielostronne? Brak potrzeby występowania o wydanie Zielonej Karty – kierowcy wystarczy ubezpieczenie OC. 

Na stronie internetowej PBUK można przeczytać: kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty. W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC zawartego w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany o czym świadczy ważna tablica rejestracyjna pojazdu. 

Okazanie potwierdzenia nabycia ubezpieczenia OC w kraju rejestracji auta lub Zielonej Karty podczas przekraczania granicy z Polską wymagane jest od kierowców m.in. z Albanii, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy.

Co z kierowcami z Rosji i Białorusi? Od 1 czerwca 2023 r. kraje te nie należą już do strefy Zielonej Karty. W praktyce oznacza to, że zmotoryzowani obywatele tych państw muszą wykupić ubezpieczenie graniczne, wjeżdżając do Polski.

Przykład: Andrej z Białorusi wybiera się w odwiedziny do krewnych mieszkających w Polsce. Podczas ostatniej wizyty, która miała miejsce w 2022 r., mężczyzna na przejściu granicznym okazywał Zieloną Kartę. Teraz na granicy będzie musiał wykupić polisę OC (ubezpieczenie OC graniczne). 

Jak informuje PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), od 1 stycznia 2024 r. zawieszone zostało członkostwo Biura Narodowego Iranu. Chociaż u podłoża tej decyzji leżały problemy m.in. finansowe i organizacyjne Biura Irańskiego, to nie pozostaje ona bez wpływu na właścicieli aut zarejestrowanych w Iranie, którzy chcą wjechać do Polski – muszą oni zakupić ubezpieczenie graniczne.

Gdzie wykupić ubezpieczenie pojazdu dla cudzoziemców?

Z powyższego opisu obowiązujących regulacji wynika, że nie zawsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej cudzoziemca trzeba kupować na przejściu granicznym – kierowcy mogą zabrać ze sobą w podróż potwierdzenie zakupu OC w firmie działającej w kraju ich zamieszkania lub wejść w posiadanie Zielonej Karty.

Jeżeli jednak konieczne jest wykupienie polisy OC, to można to zrobić:

  • na granicy – w jednym z punktów sprzedaży ubezpieczeń; stąd też pochodzi nazwa ubezpieczenie graniczne;
  • bezpośrednio w jednej z firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku – wymaga to kontaktu z ubezpieczycielem.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski na stałe, powinni zarejestrować auto w polskim wydziale komunikacji i następnie nabyć roczne ubezpieczenie OC. Z pomocą przychodzi zamieszczony na naszej stronie internetowej kalkulator, który pozwala wygodnie porównać i kupić OC. Innym sposobem jest skontaktowanie się naszym agentem ubezpieczeniowym.

Przykład: 41-letni Noah przeprowadził się z Niemiec do Polski. Zarejestrował samochód (Citroen C3 Picasso z 2013 r.) w naszym kraju i postanowił sprawdzić propozycje ubezpieczenia OC na rok od najpopularniejszych ubezpieczycieli. Poniżej lista najtańszych ofert, wygenerowana w naszym kalkulatorze OC AC.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
452,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
527,00 zł* rata od 177,50 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
699,00 zł* rata od 89,89 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
737,19 zł* rata od 262,94 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
740,00 zł* rata od 240 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
837,03 zł* rata od 493,85 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1145,00 zł* rata od 664 zł
Trasti
452,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
527,00 zł* rata od 177.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
699,00 zł* rata od 89.89
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
737,19 zł* rata od 262.94
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
740,00 zł* rata od 240.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
837,03 zł* rata od 493.85
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1145,00 zł* rata od 664.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 15.02.2024 r.

Kierowcy, którzy potrzebują ubezpieczenia granicznego dla cudzoziemców, wykupują je na minimalny okres ubezpieczenia granicznego 30 dni. W Polsce nie można nabyć ubezpieczenia OC na okres 15 dni – jak ma to miejsce w niektórych innych krajach Unii Europejskiej. 

Miejsce zakupu ubezpieczenia OC (punkt na przejściu granicznym, placówka firmy ubezpieczeniowej) nie ma znaczenia dla warunków, na jakich udzielana jest ochrona. Aktualne sumy gwarancyjne wynoszą 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych i 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych. Z uwagi na trwające prace legislacyjne w najbliższych miesiącach kwoty te mogą zostać podniesione do odpowiednio 1,3 mln euro i 6,45 mln euro.

Czy cudzoziemiec wjeżdżający do Polski może kupić AC, NNW i assistance?

Dla kierowców świadomych różnych zagrożeń ubezpieczenie OC słusznie wydaje się niewystarczające. Czy ubezpieczenie samochodu dla cudzoziemców może obejmować również AC, NNW lub assistance? Nie zawsze.

Autocasco to ubezpieczenie praktycznie niedostępne na okres krótszy niż rok. Inaczej sprawa wygląda w przypadku polisy assistance, która co prawda jest dostępna w opcji krótkoterminowej, ale ubezpieczyciel może nie zgodzić się na objęcie ochroną auta z zagraniczną rejestracją. 

Z zakupem ubezpieczenia AC, assistance czy NNW problemów nie będzie miał za to cudzoziemiec, który przyjechał do Polski na stałe. Po zarejestrowaniu auta w polskim wydziale komunikacji będzie on mógł skorzystać z oferty dowolnej firmy ubezpieczeniowej działającej na polskim rynku.

Jak wygląda proces likwidacji szkód spowodowanych przez cudzoziemca?

W 2022 r. cudzoziemcy byli sprawcami 15,7 tys. kolizji i wypadków, do których doszło na polskich drogach – tak wynika z danych zaprezentowanych na stronie internetowej PBUK. Ponieważ kolizja może przytrafić się każdemu, warto wiedzieć, jak należy się wówczas zachować.

Czy o zdarzeniu spowodowanym przez obcokrajowca zawsze należy poinformować funkcjonariuszy policji?

Niekoniecznie. Jeżeli nie ma rannych, wystarczy sporządzić wspólne zgłoszenie szkody. 

Dokument wspólnego zgłoszenia szkody powinien zawierać następujące informacje o sprawcy i pojeździe, którym się on porusza:

  • dane osobowe i zamieszkania sprawcy;
  • kraj, w którym pojazd został zarejestrowany;
  • model i marka pojazdu oraz jego numer rejestracyjny;
  • numer Zielonej Karty wraz z datą jej ważności lub numer polisy OC;
  • nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej.

Ponieważ nawet drobna stłuczka parkingowa może być źródłem stresu, najlepiej posłużyć się drukiem wspólnego zgłoszenia szkody. Warto wozić go ze sobą w samochodowym schowku. Dobrym pomysłem będzie też wzbogacenie zgłoszenia o dokumentację fotograficzną – należy wykonać zdjęcia uszkodzonych elementów pojazdu.

Bariera językowa wcale nie musi być przeszkodą w wypełnieniu formularza wspólnego zgłoszenia szkody – cudzoziemiec przed wyjazdem do Polski mógł kupić ubezpieczenie assistance, w ramach którego otrzyma wsparcie tłumacza. Wówczas wystarczy tylko poczekać, aż obcokrajowiec zgłosi zdarzenie na infolinii firmy ubezpieczeniowej.

Jak wygląda dalsza procedura dochodzenia odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, w której cudzoziemiec nabył OC? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel ma swojego korespondenta (przedstawiciela) na terenie Polski. Można to zrobić na stronie internetowej PBUK. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to właśnie do korespondenta należy zgłosić szkodę. Gdyby się to nie udało, skorzystać można z pomocy PBUK – najpewniej konieczne będzie zgłoszenie szkody bezpośrednio w firmie, w której cudzoziemiec wykupił OC.

Przykład: Samochód Anny został uszkodzony na skutek kolizji – sprawczynią zdarzenia jest Sophia z Włoch. Anna dowiedziała się, że Sophia wykupiła OC w Arca Assicurazioni Spa. Ten włoski ubezpieczyciel ma swojego przedstawiciela w Polsce – to firma Wiener. 

Jak cudzoziemiec powinien przygotować się do przyjazdu samochodem do Polski?

Ubezpieczenie auta dla cudzoziemca to kwestia istotna. Jednak wybierając się za granicę (w tym przypadku do Polski), pamiętać trzeba nie tylko o OC – przygotowania powinny obejmować również inne kroki. Pomocna checklista prezentuje się następująco:

  • stan techniczny pojazdu – cudzoziemiec planujący przyjazd do Polski własnym samochodem powinien upewnić się, że auto jest sprawne;
  • dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC (lub Zielona Karta) to podstawowe dokumenty, jakie musi zabrać ze sobą zagraniczny kierowca wybierający się na krótszy lub dłuższy urlop do Polski;
  • przepisy – aby uniknąć mandatu, jeszcze przed wyjazdem warto zorientować się w lokalnych przepisach dotyczących ograniczeń prędkości na poszczególnych rodzajach dróg.

W kontekście przyjazdu do Polski pojawić mogą się też wątpliwości co do ubezpieczenia zdrowotnego. Przed wyjazdem warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i przemyśleć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Bibliografia

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności
  • Artykuł Biuro Iranu zawieszone w Radzie Biur Systemu Zielonej Karty ze strony internetowej PBUK

Podsumowanie

  • Cudzoziemcy m.in. z innych krajów Unii Europejskiej nie muszą kupować OC przy wjeździe do Polski – wystarczy, że mają aktualne OC.
  • Ubezpieczenie graniczne samochodu muszą kupić kierowcy, którzy nie posiadają Zielonej Karty oraz kierowcy m.in. z Białorusi i Rosji.
  • Obcokrajowiec, który wybiera się do Polski, powinien zorientować się, czy ma możliwość zakupu dodatkowych polis (np. assistance).
  • Jak wskazuje nazwa, ubezpieczenie graniczne można nabyć w punkcie na przejściu granicznym. Obowiązuje ono przez 30 dni.
  • Likwidacją szkód spowodowanych w Polsce przez cudzoziemców zajmują się przedstawiciele zagranicznych firm ubezpieczeniowych.
  • Przedstawiciela zagranicznego ubezpieczyciela najłatwiej ustalić, korzystając z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie internetowej PBUK.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o polisy OC dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych za granicą

  1. Czy obywatele Ukrainy wciąż mogą otrzymać bezpłatne ubezpieczenie OC podczas wjazdu autem do Polski?

    Po wybuchu wojny na Ukrainie niektóre firmy ubezpieczeniowe zdecydowały się wesprzeć zmotoryzowanych obywateli tego kraju, oferując im bezpłatne ubezpieczenie graniczne. Akcja ta była jednak ograniczona w czasie i aktualnie żaden ubezpieczyciel nie proponuje już darmowego ubezpieczenia OC granicznego.

  2. Czy kierowca, który chce wjechać do Polski autem zarejestrowanym w Iranie, musi kupić OC, jeżeli zrobił to wcześniej w jednym z krajów EOG?

    Nie, ponieważ ubezpieczenie OC wykupione w firmie ubezpieczeniowej działającej w kraju należącym do EOG (europejskiego obszaru gospodarczego) jest honorowane w Polsce. Kierowca nie musiałby też kupować OC granicznego, gdyby polisę nabył w Szwajcarii.  

  3. Kiedy po kolizji z cudzoziemcem, do której doszło w Polsce, należy wezwać Policję? 

    Numer alarmowy należy wybrać, gdy cudzoziemiec nie przyznaje się do winy i nie chce spisać wspólnego zgłoszenia szkody. Wówczas okoliczności zdarzenia ustali właśnie Policja. Funkcjonariuszy należy też wezwać, jeżeli cudzoziemiec nie ma ubezpieczenia OC. 

  4. Czy cudzoziemiec, który kupuje ubezpieczenie w Polsce, może skorzystać z posiadanych zniżek? 

    Firmy ubezpieczeniowe opierają się na danych znajdujących się w bazie UFG. Ponieważ są tam gromadzone informacje wyłącznie o kierowcach z Polski, to ubezpieczyciel nie ma możliwości sprawdzenia historii ubezpieczenia obcokrajowca. Wynika z tego, że nie uwzględni on zniżek wypracowanych za granicą. 

  5. Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne w 2024 r.?

    Za obowiązkowe ubezpieczenie OC graniczne wykupione na 30 dni nie płaci się dużo. Polisa OC samochodu osobowego kosztuje ok. 60 zł. Taką tymczasową polisą komunikacyjną mogą posługiwać się m.in. obcokrajowcy zwiedzający Polskę lub osoby, które sprowadzają do Polski auto zarejestrowane poza terytorium Unii Europejskiej.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments