Pakiet dealerski – co to jest i jak działa?

Małżeństwo kupuje nowy samochód

Jeśli decydujesz się na zakup nowego samochodu, możesz w salonie samochodowym wykupić od razu ubezpieczenie. Obejmuje ono zwykle OC, AC, NNW i Assistance. To tak zwane pakiety dealerskie. Czy faktycznie się one opłacają? Na co warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na zakup pakietu dealerskiego?

W samym I półroczu 2024 roku z salonów samochodowych wyjechało 138 691 nowych pojazdów. Każdemu kierowcy miejsce sprzedaży auta zaproponowało pakiet dealerski, czyli zestaw ubezpieczeń oferowanych podczas zakupu nowego samochodu. Taka oferta może być atrakcyjna zarówno dla młodego kierowcy, jak i tego z dłuższym stażem prowadzenia pojazdu oraz zbierania składek. Zawsze jednak warto sprawdzić, co wchodzi w skład ubezpieczeń i jaki jest zakres likwidacji szkód przy proponowanej stawce.

Zakup nowego pojazdu a obowiązki związane z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie dealerskie to odpowiedź na oczekiwania tych klientów salonów samochodowych, którzy nie chcą samodzielnie poświęcać czasu na wyszukiwanie najlepszej oferty. A należy pamiętać, że wykupienie OC jest niezbędne do zgłoszenia pojazdu w Wydziale Komunikacji.

W skład oferowanych przez ubezpieczycieli polis wchodzą zazwyczaj cztery główne oferty:

  • OC – jedyne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które jest zobowiązany wykupić każdy właściciel pojazdu. Pokrywa ono szkody osób trzecich w wypadku spowodowanym przez ubezpieczone auto. W efekcie oznacza to mniejszy wydatek ze strony kierującego, bo ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy czy uszczerbku na zdrowiu osób z drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu,
  • AC – ubezpieczenie samochodu, które jest dobrowolne. Tak zwane autocasco to oferta, w ramach której ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód na własnym pojeździe objętym polisą. Jeśli masz własne AC i spowodujesz wypadek czy kolizję, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy uszkodzenia własnego pojazdu i nie będziesz musiał wykładać kwoty z własnej kieszeni,
  • Assistance – kolejne dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które chroni przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Mowa tutaj na przykład o konieczności holowania pojazdu, podstawienia auta zastępczego czy dowozu paliwa, gdy skończy się ono w baku,
  • NNW – dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ochronę ubezpieczeniową w kontekście zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. W razie wypadku wypłacane są kwoty, które mają pokryć np. koszty leczenia albo zadośćuczynić rodzinie w razie śmierci kierowcy.

Do tych zestawów ubezpieczeń można dodać również pojedyncze oferty jak ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie szyb czy kół. Wiele zależy od tego, co dane towarzystwo ma w swoim asortymencie.

Warto mieć na uwadze, że autem bez ubezpieczenia OC nie można poruszać się po drogach. Oznacza to konieczność wykupienia polisy od razu, na przykład w ramach pakietu dealerskiego. Nie należy tego ignorować, bo kwestia kar za brak OC jest regulowana przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kary za brak OC są bardzo wysokie!

Ile wynosi kara za brak OC w 2024 r.? (okres: lipiec – grudzień)

DniPojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Pakiet dealerski – co to jest i co wchodzi w jego skład?

Pakiet dealerski zaproponowany w salonie samochodowym to zestaw ubezpieczeń oferowanych przez sprzedawcę samochodu na preferencyjnych warunkach. W jego skład nie wchodzi tylko ubezpieczenie obowiązkowe OC, ale również dodatkowe wymienione wyżej ubezpieczenia. Wynika to z wartości auta – dealer zakłada, że wysoka cena pojazdu idzie w parze z chęcią zakupienia ubezpieczenia, które go kompleksowo chroni.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Takie pakiety oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych, np. Allianz, Link4, Benefia, BeeSafe czy ERGO Hestia. Większość marek samochodów ma przygotowaną ofertę, która opłaca się dla właścicieli pojazdów najbardziej. Taka oferta pojawia się m.in. w salonach BMW, Volkswagena, Toyoty czy Peugeota, a także wielu innych popularnych firm.

Co wchodzi w skład pakietu dealerskiego?

To zależy przede wszystkim od oferty przygotowanej przez ubezpieczyciela dla konkretnego salonu samochodowego. Zazwyczaj dealer jest w stanie zaproponować klientowi kilka różnych ofert zawierających zróżnicowaną ofertę ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń dobrowolnych. Polisa OC zawsze jest taka sama, jeśli chodzi o to, co obejmuje; może różnić się tylko wysokością składki.

W przypadku pakietu dealerskiego stosuje się często tak zwany brak konsumpcji ubezpieczenia po szkodzie. Konsumpcja to obniżenie sumy ubezpieczenia przy wystąpieniu każdej kolejnej szkody. Zastrzeżenie braku tej opcji oznacza wypłacanie pełnej sumy odszkodowania bez względu na to, ile szkód wystąpiło.

Kiedy warto wybrać pakiet dealerski?

Kiedy wybrać ubezpieczenie samochodu w salonie samochodowym? To dobra opcja przede wszystkim dla osób, które nie mają uzbieranych zniżek albo zaliczyły stłuczki, więc nie mogą liczyć na preferencyjne stawki. W przypadku pakietu dealerskiego stosuje się tak zwaną ryczałtową wycenę ubezpieczenia. Oznacza to, że suma ubezpieczenia oraz składek wyliczana jest ryczałtem dla konkretnych modeli aut, bez patrzenia na np. staż danej osoby w płaceniu składek. Ryczałt, od którego wycenia się ubezpieczenie, wynosi ok. 2-3%.

Jeśli wybierzesz pakiet dealerski, nie musisz samodzielnie analizować ofert i poświęcać na to dodatkowego czasu. Z salonu wyjedziesz więc samochodem nie tylko ubezpieczonym – może być on również zarejestrowany w wydziale komunikacji. Wszystko dlatego, że od 2021 roku salony samochodowe mają opcję rejestracji pojazdu przez specjalne oprogramowanie.

Wady pakietu dealerskiego

Nie każdemu pakiet dealerski się opłaca. Zazwyczaj stawki za niego są nieco wyższe niż te, które samodzielnie może płacić kierowca z dużym stażem i pełnymi zniżkami.

Co więcej, pakiety ubezpieczeń nie podlegają negocjacjom. Możesz być więc zmuszony, aby kupić np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie opon w ramach pakietu dealerskiego, nawet jeśli z jakichś powodów ich nie chcesz. Nie jesteś też w stanie zmienić tego, co oferuje ubezpieczenie AC, pomijając możliwość wyboru gotowych pakietów o różnych zakresach ochrony.

TUOCACAssistanceNNWKwota
Uniquataktaktaktak1795 zł
Wienertaknietaktak1043 zł
Trastitaktaktaktak3652 zł
TUZtaktaktaktak6764 zł
Benefiataktaktaktak3180 zł
Kalkulacja z dnia 15.09.2024 r. dla modelu Skoda Octavia w benzynie, z silnikiem 1498 cm3, dla 53-letniego pana Jana zamieszkałego w Krakowie, z pełnymi zniżkami.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Skoda Octavia to drugi pod względem częstotliwości zakupu model samochodu w Polsce. W pierwszym półroczu 2024 roku kupiono 11 313 egzemplarzy. Bardziej popularna była tylko Toyota Corolla, której kupiono 13 955.

Podsumowanie

  • Pakiet dealerski to oferta ubezpieczeniowa salonu samochodowego, przedstawiana klientowi, który kupuje nowe auto.
  • Zazwyczaj w ramach pakietu dealerskiego dostępne jest nie tylko obowiązkowe OC, ale też AC, Assistance i NNW. Oznacza to, że ubezpieczenie dealerskie obejmuje często m.in. bezgotówkowe naprawy za pośrednictwem dealera, z użyciem oryginalnych części, a także samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu.
  • To, ile kosztuje pakiet dealerski, zależy od danej oferty. Zazwyczaj salony są w stanie przedstawić kilka różnych pakietów, które zawierają, prócz obowiązkowego OC, dodatkowe ubezpieczenia.
  • Kupujący nowy pojazd ma możliwość skorzystania z pakietu, ale nie musi tego robić. Osoba z pełnymi zniżkami tańsze ubezpieczenie może znaleźć np. u własnego ubezpieczyciela.
  • Główną wadą pakietu dealerskiego jest brak możliwości negocjowania tego, co wchodzi w jego skład, czyli zakresu ochrony.
  • Pakiet dealerski jest korzystny dla młodych kierowców czy tych, u których doszło do utraty zniżek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest pakiet dealerski?

    Pakiet dealerski to oferta, którą właściciel samochodu nowego, kupionego w salonie, może otrzymać od dealera. Firmy ubezpieczeniowe przedstawiają korzystne zakresy ubezpieczeń i likwidacji szkód salonom samochodowym. Taki pakiet dealerski można kupić wraz z autem.

  2. Ile kosztuje pakiet dealerski?

    Cena pakietu dealerskiego jest ryczałtowana i zazwyczaj wynosi ok. 2-3% wartości pojazdu. To sprawia, że w przypadku tańszych samochodów z salonu oraz osób, które nie mają zniżek (bo są młodymi kierowcami lub je utracili) taka opcja może być szczególnie komfortowa.

  3. Czy samochód z salonu ma ubezpieczenie?

    Aby móc wyjechać samochodem z salonu, trzeba wykupić dla niego ubezpieczenie. Jest to możliwe za pomocą pakietu dealerskiego.

  4. Czy można dokupić samo AC?

    Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Zazwyczaj nie jest problemem możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o dodatkowe AC. Zdarza się jednak, że jego zakup z OC w pakiecie opłaca się bardziej.

  5. Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

    Pakiety dealerskie często obejmują AC. Wynika to z faktu, że nowe auto jest dużo warte, dlatego kierowca chce się zwykle zabezpieczyć w związku ze szkodą – AC umożliwia opłacenie naprawy przez ubezpieczyciela, a nie właściciela pojazdu. Suma ubezpieczenia może się różnić zależnie od tego, co oferuje ubezpieczenie dealerskie. AC nie jest jednak obowiązkowe. Jedyną obowiązkową polisą według polskiego prawa jest OC, czyli takie ubezpieczenie, które w razie wypadku pokryje koszty szkody w pojeździe, który z naszej winy jest stroną zdarzenia.

Paulina Grzybowska
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments