Podwyżki OC w IV kwartale 2017. Nie dla młodych kierowców!


podwyżki oc

Kierowcy, którzy w IV kwartale 2017 r. ubezpieczają swoje samochody, otrzymują tańsze oferty OC niż osoby, które kupiły polisę w poprzednim kwartale. To nie koniec dobrych wieści: na młodych kierowców czeka wyjątkowy prezent pod choinką. To właśnie oni mają największe szanse na zakup tańszej niż przed rokiem polisy.

Głównym powodem zmartwień polskich kierowców w 2017 roku były podwyżki cen OC. Ostatni kwartał br. może jednak zapisać się w ich pamięci jako całkiem pozytywny. Po raz pierwszy mówimy o ogólnej obniżce średnich cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W porównaniu do III kwartału br., ceny OC dla ogółu kierowców są niższe o 5,8% (spadek z 814 zł w III kwartale do 769 zł w IV kwartale br.)*.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Doświadczony kontra młody kierowca – dla kogo największe obniżki cenowe?

Osoby z pełnymi zniżkami w OC i długim stażem w prowadzeniu pojazdów nie muszą obawiać się podwyżek cen OC tak bardzo, jak młodzi kierowcy. Wśród wielu firm ubezpieczeniowych, łatwo znaleźć towarzystwo, które będzie skłonne sprzedać im tanią polisę OC.

Ubezpieczenie pojazdu będącego własnością osoby do 25 roku życia wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego (młodzi kierowcy powodują statystycznie więcej wypadków), co mocno odbija się na cenie ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że w ostatnich miesiącach tego roku ubezpieczyciele są bardziej tolerancyjni dla niedoświadczonych kierowców.

W IV kwartale 2017 roku średnia cena OC dla osób w wieku 18-25 lat wynosiła 1880 złotych i była niższa o 6,4 % od średniej ceny OC z kwartału poprzedniego (2000 zł w III kwartale br. ).

Nie powinno być w tym nic dziwnego, bo również na przedstawicieli starszych grup wiekowych czekały tańsze oferty. Odpowiednio:

  • w grupie od 26 do 40 lat: – 5,2% (783 zł w III kwartale 2017 i 744 zł w IV kw.),
  • od 41 do 55 lat: – 6,5% (720 zł i 676 zł),
  • 55 plus: – 6,1% (692 zł i 652 zł).

Okazuje się jednak, że najmłodsi kierowcy mieli największą szansę na zakup tańszej niż przed rokiem polisy OC.

Młodzi płacą za OC mniej niż przed rokiem!

Z nielicznymi wyjątkami (OC krótkoterminowe), ubezpieczenie OC kupujemy co 12 miesięcy. Sprawdziliśmy więc skalę podwyżek w ciągu całego roku. Najlepsze wiadomości mamy dla młodych kierowców. Tylko w przypadku tej grupy wiekowej odnotowaliśmy ogólny spadek cen OC.

W IV kwartale 2017 roku kierowcy w wieku od 18 do 25 lat otrzymywali propozycje OC tańsze o 2,7%, w porównaniu do IV kwartału 2016 r. (1930 zł). Tymczasem osoby starsze mogły jeszcze odczuć skutki podwyżek:

  • osoby od 26 – 40 lat: + 0,9% (737 zł w IV kw 2016 r.)
  • 41- 55 lat: + 4,2% (649 zł)
  • 55 plus: + 3,6% (629 zł)

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

Czy taka tendencja cenowa utrzyma się również w 2018 roku? Nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków. Musimy mieć na uwadze, że obniżki cen OC mogą być tylko chwilowe. Nawet niewielka zmiana prawna lub wzrost kosztów wypłaconych odszkodowań może zachwiać równowagą na rynku OC i wpłynąć na ponowny wzrost cen.

Poza tym, przedstawione średnie ceny OC odnoszą się do ogółu kierowców. Tymczasem każdy z nich otrzymuje propozycję ubezpieczenia obliczoną według indywidualnych danych pojazdu i historii ubezpieczenia. Nadal najlepszym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest porównanie ofert wielu towarzystw, na podstawie własnych danych i wyłonienie towarzystwa, które na obecną chwilę przyjęło korzystną dla nas politykę cenową.

* mediana najniższych cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl w IV kwartale 2016 i 2017 r. oraz III kwartale 2017 r.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments