Ranking OC – sprawdź, gdzie kupić tanie OC

Ranking cen OC
 • W I kwartale 2021 r. kierowcy za OC płacili średnio 617 zł. To o 10,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
 • W I kwartale bieżącego roku najtańsze OC oferowano kierowcom z województw opolskiego (513 zł), podkarpackiego (521 zł) i świętokrzyskiego (541 zł).
 • Czynnikami decydującymi o cenie OC jest nie tylko miejsce zamieszkania, ale również wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, a także marka i model pojazdu.
 • Tanie OC można znaleźć za pośrednictwem kalkulatora OC/AC. To wygodny i szybki sposób na zakup polisy wybranego ubezpieczyciela.

Kierowcy, którzy nabyli OC w pierwszych miesiącach roku, mieli powód do zadowolenia – ceny były niższe niż pod koniec roku 2020. Właściciele pojazdów na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC wydawali średnio 617 zł. Zobacz, czy według specjalistów niskie ceny mają szansę utrzymać się przez resztę roku.

Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się z kwartału na kwartał. W ostatnich latach wahania cen są jednak coraz mniejsze – może to świadczyć o stabilizacji składek. Przeanalizowaliśmy, jak kształtowały się ceny OC w I kwartale 2021 r. Podpowiadamy też, jak kupić tanie OC – gdzie go szukać i jak szybko sfinalizować zakup polisy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak zmieniały się ceny ubezpieczeń OC w ostatnich latach?

Od 2017 r. średnie ceny OC spadają. W I kwartale 2017 r. właściciele samochodów za polisy płacili średnio 767 zł. Rok później było to 738 zł, a dwa lata później 692 zł. W I kwartale 2020 r. na zakup obowiązkowego ubezpieczenia trzeba było przeznaczyć 687 zł. Kierowcy, którzy kupili OC w I kwartale bieżącego roku, wydali na ten cel średnio 617 zł. Przeciętna cena była zatem o 10,2 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Analizując średnie ceny ubezpieczeń OC w ostatnich latach, można zauważyć stabilizację tego segmentu rynku ubezpieczeń. Dla kierowców to dobra wiadomość – OC można kupić bez sięgania głęboko do kieszeni.

Gdzie można było kupić tanie OC w I kwartale 2021 roku?

Na cenę OC wpływa m.in. miejscowość, w której mieszka właściciel pojazdu. Niektórzy kierowcy zamieszkują obszary, na których ubezpieczyciele częściej likwidują szkody i w związku z tym płacą oni średnio więcej niż mieszkańcy innych części kraju.

Oto województwa, w których ceny OC w I kwartale 2021 były najniższe:

 • opolskie – 513 zł
 • podkarpackie – 521 zł
 • świętokrzyskie – 541 zł

Dla porównania najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy zamieszkujący województwa: pomorskie (706 zł), dolnośląskie (670 zł) i mazowieckie (668 zł).

Sprawdziliśmy też, w których miastach wojewódzkich właściciele pojazdów mogli liczyć na najkorzystniejsze ceny polis. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły:

 • Opole – 552 zł
 • Rzeszów – 599 zł
 • Kielce – 612 zł

Na drugim końcu zestawienia znalazły się: Wrocław (841 zł), Gdańsk (805 zł) i Warszawa (758 zł). Jak widać, różnica między najtańszymi a najdroższymi pod względem cen OC miastami jest spora – to niemal 300 zł. To prawie tyle, ile doświadczeni kierowcy płacą za ubezpieczenie OC na cały rok.

Tanie OC można było kupić też w innych większych miastach. Średnio mniej niż 650 zł za OC w I kwartale 2021 r. płacili mieszkańcy m.in. Katowic (634 zł), Olsztyna (641 zł) i Lublina (648 zł).

Województwa i miasta wojewódzkie, w których ceny OC w I kwartale 2021 r. były najniższeWojewództwa i miasta wojewódzkie, w których ceny OC w I kwartale 2021 r. były najwyższe
Opolskie – 513 złOpole – 552 złPomorskie – 706 złGdańsk – 805 zł
Podkarpackie – 521 złRzeszów – 599 złDolnośląskie – 670 złWrocław – 841 zł
Świętokrzyskie – 541 złKielce – 612 złMazowieckie – 668 złWarszawa – 758 zł
Źródło: kalkulacje przeprowadzone w I kwartale 2021 r. za pośrednictwem www.kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Warto pamiętać, że kierowcy z dużych ośrodków płacą za OC więcej niż właściciele pojazdów zamieszkujący małe miasta czy tereny wiejskie. Jeżeli nie mieszkasz w mieście wojewódzkim, masz dużą szansę na tanie OC, kosztujące poniżej 600 zł.

Nie tylko miejsce zamieszkania – co jeszcze ma wpływ na wysokość składki OC?

Ranking OC można przygotować, biorąc pod uwagę również inne czynniki wpływające na cenę OC. Należą do nich m.in.: wiek kierowcy (kierowców), jego płeć, stan cywilny, wykonywany zawód czy marka i model pojazdu.

Którzy kierowcy płacili w I kwartale 2021 r. najwięcej za OC?

Cena OC a wiek kierowcy

Tu zaskoczenia nie ma – najwięcej w I kwartale 2021 r. płacili najmłodsi właściciele pojazdów. 19-letni kierowcy przeznaczali na ten cel średnio 2174 zł. Na drugim biegunie znaleźli się kierowcy w wieku 63 lat – oni wydawali na ubezpieczenie średnio 617 zł. Skąd tak duża różnica?

Młodym kierowcom brakuje doświadczenia, nie zdążyli oni także wypracować sobie zniżek za bezszkodową jazdę. W rezultacie są oni zaliczani do grupy klientów zwiększonego ryzyka. To z kolei powoduje, że za OC płacą często więcej niż nawet ci kierowcy, którym w przeszłości przytrafiła się jedna czy dwie kolizje drogowe.

Cena OC a stan cywilny i zawód kierowcy

W I kwartale 2021 r. osoby stanu wolnego (panny, kawalerowie) płaciły za OC średnio 885 zł. To o 344 zł więcej od przeciętnego kierowcy pozostającego w związku małżeńskim. Jeżeli spojrzeć na zestawienie średnich cen OC uwzględniające wykonywany przez kierowcę zawód, to można zauważyć, że najwięcej płacili uczniowie i studenci (1766 zł), a najmniej osoby, które zakończyły aktywność zawodową i w momencie zakupu polisy deklarowały pobieranie emerytury lub renty.

Podobnie jak w przypadku wieku działa tu prosta zależność. Uczniowie czy studenci to kierowcy młodzi, bez doświadczenia. Z kolei emeryci czy renciści mogą pochwalić się setkami tysięcy przejechanych kilometrów.

Cena OC a parametry samochodu

Marka, model, pojemność silnika i przebieg – dla firm ubezpieczeniowych parametry te również mają znaczenie podczas kalkulacji składki. W I kwartale 2021 r. najwięcej za OC płacili właściciele BMW – średnio 759 zł. Najmniej na ubezpieczenie auta przeznaczali posiadacze aut wyprodukowanych przez Toyotę.

Jeżeli chodzi o wysoką cenę polis dla pojazdów BMW, to zaskoczenia nie ma. Powodem wysokich składek OC są m.in. osiągi tych aut. Szkoda powstała przy udziale takiego samochodu będzie kosztowna do zlikwidowania – firmy ubezpieczeniowe muszą to uwzględnić, szacując ryzyko ubezpieczeniowe.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC online?

Cyfryzacja obejmuje różne branże, w tym również ubezpieczeniową. Już od kilku lat klienci firm ubezpieczeniowych mogą kupić polisę OC za pośrednictwem internetu. Aby kupić tanie OC, warto użyć kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie. Ma on wiele zalet:

 • Otrzymasz propozycje od kilkunastu ubezpieczycieli. Będziesz mógł porównać ceny, a jeżeli zdecydujesz się też na AC, NNW czy assistance, również zakresy ochrony.
 • Znajdziesz tańsze OC, nawet jeżeli jesteś młodym kierowcą bez doświadczenia za kierownicą i bez zniżek za bezszkodową jazdę.
 • Tanie OC będziesz mógł kupić bez konieczności kontaktowania się z agentem. To po prostu wygodne – aby ubezpieczyć auto, nie musisz wychodzić z domu.

Ile trzeba zapłacić za OC w bieżącym roku? Za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC przeprowadziliśmy kilka kalkulacji dla kierowców mieszkających w różnych częściach Polski, w różnym wieku i korzystających z różnych pojazdów.

Parametry samochoduKierowcaNajtańsze OC
Peugeot 308 z 2015 r., benzyna, poj. silnika 1199 cm349-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. lubuskiego353 zł
Renault Twingo z 1998 r., benzyna, poj. silnika 1149 cm335-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. podlaskiego366 zł
Ford Ka z 2005 r., benzyna/gaz, poj. silnika 1299 cm363-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. świętokrzyskiego374 zł
Opel Astra z 2015 r., benzyna, poj. silnika 998 cm329-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. mazowieckiego386 zł
Chevrolet Aveo z 2011 r., diesel, poj. silnika 1248 cm368-letnia kobieta, mieszkanka woj. opolskiego424 zł
Toyota Corolla z 2000 r., benzyna, poj. silnika 1332 cm350-letnia kobieta, mieszkanka woj. śląskiego445 zł
Volkswagen Polo z 2008 r., diesel, poj. silnika 1422 cm324-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. pomorskiego674 zł
Kalkulacje z dnia 24.06.2021 r.

Jak wynika z powyższych przykładów, wielu kierowców może kupić OC dużo taniej, niż wynosi średnia cena OC z I kwartału bieżącego roku. Przygotowanie kalkulacji zajmuje przy tym zaledwie kilka minut, a kierowca może w dowolnym momencie powrócić do ofert – wystarczy, że wyniki wyceny prześle na swój adres e-mail.

Jak ceny OC będą kształtować się w kolejnych miesiącach?

Pandemia COVID-19 wpłynęła również na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Z uwagi na wprowadzone obostrzenia firmy ubezpieczeniowe likwidowały mniej szkód niż zazwyczaj, a to z kolei mogło przełożyć się na obniżkę cen polis OC. To jednak, jak ceny będą kształtować się w przyszłości, zależy od wielu czynników. Dziś trudno powiedzieć, czy składki w dalszym ciągu będą maleć. Może do tego doprowadzić duża konkurencja między firmami ubezpieczeniowymi, ale trend może również ulec odwróceniu.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments