
Wybierasz się za granicę samochodem? Czujesz, że przyda Ci się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa, ale masz wątpliwości i nie wiesz, jak porównać oferty AC na zagraniczny wyjazd? Jest na to sposób – zapoznaj się z naszym poradnikiem. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym AC za granicą Cię nie zawiedzie – otrzymasz pomoc, gdy będzie to konieczne.
- Jak wybrać AC za granicą? 5 podstawowych wskazówek
- Czy AC zawsze działa za granicą?
- W których krajach działa AC na wyjazd za granicę?
- AC za granicą – kraje, w których obowiązuje AC oferowane przez różnych ubezpieczycieli
- Czy można rozszerzyć AC na wyjazd za granicę?
- Jaki zakres ochrony powinna mieć polisa AC za granicę?
- Jakie są wyłączenia od odpowiedzialności w AC za granicą?
- Jak wygląda likwidacja szkody za granicą z polisy AC?
- Ile kosztuje autocasco na zagraniczny wyjazd?
- Przykładowe propozycje AC za granicę dla różnych kierowców wyliczone za pomocą kalkulatora OC/AC
- Gdzie kupić AC za granicę?
- Jakie inne ubezpieczenia mogą się przydać na zagranicznym wyjeździe?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Ubezpieczenie AC jest oferowane przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Teoretycznie zatem AC za granicę znajdziesz bez problemu. W praktyce jednak dobór polisy do indywidualnych potrzeb może być kłopotliwy – możliwych opcji jest wiele. Nie zamierzasz dopłacać do AC, gdy dojdzie do szkody? Nie chcesz rozczarować się tym, że kupione specjalnie z myślą o zagranicznych wojażach ubezpieczenie nie działa za granicą? To poradnik dla Ciebie.
Jak wybrać AC za granicą? 5 podstawowych wskazówek
Jeżeli w 2025 r. wybierasz się samochodem za granicę i w związku z tym chcesz kupić ubezpieczenie AC, to musisz wiedzieć, na które elementy ofert zwrócić szczególną uwagę. Oto 5 kwestii, które należy rozważyć, nabywając AC z myślą o ochronie poza granicami Polski:
- Zakres terytorialny. To kluczowy parametr, gdy wybierasz się do kraju spoza Unii Europejskiej. Standardem jest, że AC kupione w Polsce będzie zapewniać ochronę właśnie na terenie UE – jednak poza nią nie jest to już takie oczywiste.
- Wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że nie wypłacą odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży auta w wybranych krajach poza Unią Europejską. Szczegóły znajdziesz poniżej.
- Zakres ochrony. Możesz wybierać między standardowym a ograniczonym zakresem ochrony. Niektórzy ubezpieczyciele proponują też rozszerzenia – możesz wykupić opcję, która zapewni odszkodowanie po kradzieży auta w kraju, gdzie ubezpieczyciel standardowo stosuje wyłączenie.
- Cena. Nie powinien to być kluczowy parametr, jednak na cenę zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Najlepiej porównać oferty i sprawdzić, co za podobną składkę oferują inne firmy ubezpieczeniowe.
- Sposób naprawy samochodu. Gdyby doszło do szkody poza granicami Polski, warto wiedzieć, jakich czynności wymaga ubezpieczyciel i w jakim terminie należy go poinformować o szkodzie. Naprawa we własnym zakresie to zdecydowanie najgorsza opcja – może skutkować brakiem odszkodowania.
Czy AC zawsze działa za granicą?
Niestety, wyłączenia terytorialne są bardzo popularne. To pierwsza kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, szukając ubezpieczenia autocasco. Co zrobić, aby nie okazało się, że w docelowym kraju podróży polisa AC nie obowiązuje, a likwidacja szkody odbędzie się na Twój koszt? Nie ma drogi na skróty – należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU.
Chcesz kupić AC u agenta? Możesz polegać na otrzymanych od niego wyjaśnieniach, ale zawsze istnieje ryzyko uzyskania błędnej informacji – słowa agenta warto zweryfikować lekturą OWU. Planujesz kupić AC za pośrednictwem naszego kalkulatora? Obok każdego produktu znajdziesz linki do dokumentacji – nie musisz szukać OWU na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych.
W których krajach działa AC na wyjazd za granicę?
Z ubezpieczeniami nieobowiązkowymi jest jak z innymi produktami – o ich właściwościach (w tym przypadku o zakresie ochrony) decyduje producent (ubezpieczyciel). W konsekwencji AC za granicą może obowiązywać jedynie w niektórych krajach. W których państwach – poza Polską – działa AC? Najlepiej sprawdzić to na przykładzie.
AC za granicą – kraje, w których obowiązuje ochrona AC Benefia:
- kraje, w których ubezpieczyciel zapewnia ochronę – państwa należące do Unii Europejskiej (ich europejskie części), Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Mołdawia, Monako, Norwegia, europejska część Rosji, San Marino, Serbia, Szwajcaria, europejska część Turcji, Ukraina, Watykan, Wielka Brytania i Irlandia Północna;
- obszary, jakie ubezpieczyciel uważa za europejską część Rosji – Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republika Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny i Północno-Zachodni Okręg Federalny (bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi);
- obszar, jaki firma uznaje za europejską część Turcji – Tracja;
- wyjątki – ochrona przed szkodami powstałymi w następstwie kradzieży nie obowiązuje na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
Jak ta kwestia prezentuje się u innych ubezpieczycieli? Standardem jest, że każda firma ubezpieczeniowa zapewnia pomoc na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, ale w pozostałych punktach mogą pojawić się różnice. Wielu ubezpieczycieli stosuje jedynie sformułowanie „Europa” (bez wyszczególniania krajów). Niekiedy firmy ubezpieczeniowe inaczej definiują też „europejską część Rosji”.
AC za granicą – kraje, w których obowiązuje AC oferowane przez różnych ubezpieczycieli
Ubezpieczyciel | Obszar ochrony AC | Wyjątki |
---|---|---|
Allianz | Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego | Algieria, Libia i Syria, a w przypadku Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji – szkody kradzieżowe |
Balcia | Europa | Szkody kradzieżowe na terenie Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i europejskiej części Rosji |
Link4 | Europa | Szkody kradzieżowe, jeżeli miały miejsce w Rosji, Mołdawii, Ukrainie czy na terenie Białorusi |
mtu24.pl | Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran | Udział własny (1000 zł) w przypadku szkód na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy |
Proama | Polska i kraje ościenne (Czechy, Litwa, Niemcy i Słowacja) | — |
PZU | Europa, Algieria, Maroko, Izrael, Tunezja i Cypr | Szkody kradzieżowe w czterech krajach: Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii |
TUZ Ubezpieczenia | Europa | Kradzież pojazdu lub wyposażenia na terenie 4 krajów: Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii |
Uniqa | Europa | Szkody kradzieżowe na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii |
Warta | Europa, Maroko, Tunezja i Izrael | Szkody, do których dojdzie na terenie Gruzji |
Oferta aktualna w lipcu 2025 r. |
Jaki wniosek można wyciągnąć z powyższego zestawienia? Musisz wykazać się szczególną ostrożnością, gdy planujesz samochodową wycieczkę do jednego z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Wybierasz się samochodem do Mołdawii czy Izraela? Chcesz spędzić wakacje na Cyprze lub w Tunezji? Liczba ofert AC ważnego za granicą będzie mocno ograniczona (niekiedy do zaledwie jednej lub dwóch propozycji), wyższa będzie także składka ubezpieczeniowa.
Czy można rozszerzyć AC na wyjazd za granicę?
Niektórzy ubezpieczyciele oferują taką możliwość – informują oni o tym w OWU. Rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkową składką i najczęściej oznacza, że firma ubezpieczeniowa zapewni pomoc po kradzieży pojazdu, do której doszło na terenie jednego z państw Europy Wschodniej, np. Białorusi czy Ukrainy.
Ubezpieczyciele deklarujący w OWU rozszerzenie ochrony AC na wyjazd za granicę to choćby:
- Allianz – ubezpieczyciel wskazuje na możliwość udzielenia klientowi ochrony na wypadek kradzieży na terenie Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji;
- Balcia – jeżeli klient zdecyduje się na rozszerzenie, to ubezpieczyciel zlikwiduje szkody kradzieżowe, do których doszło m.in. na terenie Białorusi lub Mołdawii;
- InterRisk – rozszerzenie za dodatkową opłatą obejmuje szkody kradzieżowe powstałe na terenie Mołdawii i Ukrainy;
- PZU – w zamian za dodatkową składkę ubezpieczyciel zapewni pomoc, gdy dojdzie do kradzieży ubezpieczonego auta na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii;
- Wiener – rozszerzenie odpowiedzialności obejmuje szkody, do których doszło na Białorusi, w Mołdawii, Rosji i Ukrainie wskutek kradzieży pojazdu albo jego części, pożaru, wybuchu lub uszkodzenia przez osoby trzecie.
Jaki zakres ochrony powinna mieć polisa AC za granicę?
Jeżeli spojrzeć na ofertę ubezpieczycieli, to można powiedzieć, że autocasco za granicą obejmuje dwa rodzaje szkód – są to:
- szkody polegające na uszkodzeniu czy zniszczeniu pojazdu – to tzw. AC wypadkowe, które może też obejmować wyposażenie dodatkowe (najczęściej za dodatkową opłatą);
- szkody spowodowane kradzieżą pojazdu – to tzw. AC kradzieżowe.
Planujesz samochodowy urlop we Francji – chcesz zobaczyć prowansalskie pola lawendy? Wybierasz się do Monako, aby zwiedzić tamtejszy pałac? Jeżeli wyjeżdżasz do jednego z krajów Europy Zachodniej, prawdopodobieństwo kradzieży jest niewielkie – liczba przestępstw tego rodzaju utrzymuje się na dość niskim poziomie. Możesz zatem ograniczyć się do wyboru AC wypadkowego.
Korzystasz ze starszego samochodu? Jeżeli uważasz, że bardziej niż rysy na lakierze czy wgniecenia karoserii zaboli Cię utrata auta w wyniku jego kradzieży lub zniszczenia przez siły natury, rozważ zakup AC mini. Ponieważ w ramach AC mini firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom ochronę o ograniczonym zakresie, to taka polisa jest dużo tańsza.
Uwaga!
Jakie są wyłączenia od odpowiedzialności w AC za granicą?
Niektóre ograniczenia odpowiedzialności w polisach AC za granicą są identyczne z polisami AC chroniącymi od zdarzeń jedynie na terytorium Polski. Przykładowo ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy: pojazd w momencie kradzieży nie będzie zabezpieczony (zamknięty) czy też wartość szkody będzie niższa niż wskazana w umowie ubezpieczenia. Jednocześnie niektóre wyłączenia są charakterystyczne wyłącznie dla AC za granicą.
AC za granicą – najczęściej występujące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w AC:
- kradzież auta – gdy doszło do niej na terenie Rosji, Ukrainy, Mołdawii lub Białorusi; rzadziej na terenie Albanii czy Gruzji;
- próba usiłowania kradzieży auta – na terenie wyżej wymienionych państw;
- kradzież wyposażenia pojazdu – zarówno podstawowego, jak i dodatkowego;
- zabór samochodu w celu krótkotrwałego użycia;
- wybuch, pożar, uszkodzenie przez osoby trzecie.
Uwaga!
Jak wygląda likwidacja szkody za granicą z polisy AC?
Kupując AC za granicę, możesz zastanawiać się, jak będzie wyglądać kwestia likwidacji szkody poza granicami Polski – czy naprawa odbędzie się za granicą? Niekoniecznie.
W OWU AC oferowanego przez firmę Compensa można przeczytać, że:
- naprawa szkody, do której doszło poza granicami Polski, powinna zostać przeprowadzona w Polsce;
- w ramach ubezpieczenia AC możliwe jest dokonanie naprawy prowizorycznej – o ile umożliwi ona kontynuację jazdy i jej koszt nie przekracza 1000 euro;
- ubezpieczyciel do kwoty 1000 euro pokryje koszty akcji ratowniczej i holowania auta do warsztatu.
Niekiedy na przeprowadzenie naprawy prowizorycznej nie trzeba mieć zgody firmy ubezpieczeniowej. Przykład? Warta w OWU AC Standard wskazuje, że w razie szkody, do której doszło za granicą, kierowca może zdecydować o naprawie niezbędnej do kontynuowania bezpiecznej jazdy, o ile jej koszt nie przekracza 1500 euro. Gdyby naprawa była droższa, konieczne jest uzyskanie zgody ubezpieczyciela lub jego zagranicznego przedstawiciela. Zawsze jednak potrzebne będą rachunki (faktury) potwierdzające poniesione koszty.
Uwaga!
Nie chcesz wykładać środków na naprawę pojazdu? Skontaktuj się z ubezpieczycielem. Niektóre firmy (np. Uniqa) wskazują, że poszkodowany klient może uzyskać zgodę na inny tryb naprawy auta poza granicami Polski.
Ile kosztuje autocasco na zagraniczny wyjazd?
Po pierwsze, musisz wiedzieć, że na rynku nie ma AC za granicę, z którego możesz korzystać przez okres np. 1 miesiąca – autocasco kupuje się na cały rok. Po drugie, standardem jest, że ubezpieczyciele sprzedają AC kierowcom, którzy nabywają (albo już nabyli) OC. Po trzecie, składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego pojazdu – inaczej cena ubezpieczenia byłaby bardzo wysoka.
Przykładowe propozycje AC za granicę dla różnych kierowców wyliczone za pomocą kalkulatora OC/AC
Jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za AC za granicę, przeprowadź kalkulację. Możesz też zasugerować się poniższymi propozycjami, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie, a powód jest prosty – na ceny ubezpieczeń wpływ ma naprawdę wiele czynników.
Dane właściciela | Dane samochodu | Wybrana oferta | Zakres terytorialny |
---|---|---|---|
39 lat, 10-letnia historia OC i 5-letnia historia AC | Ford Mondeo rocznik 2019, poj. silnika 1999 cm3 | mtu24.pl – 740 zł (AC mini) | Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran – udział własny klienta w wysokości 1000 zł, gdy do szkody dojdzie na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy |
50 lat, 10-letnia historia OC i AC | Renault Laguna rocznik 2012, poj. silnika 2998 cm3 | Beesafe.pl – 1386,93 zł | Europa – z wyłączeniem kradzieży na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy |
42 lata, 10-letnia historia OC i 2-letnia historia AC | Mazda 6 rocznik 2021, poj. silnika 2488 cm3 | Uniqa – 2460 zł | Europa – bez kradzieży na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii |
33 lata, 5-letnia historia OC i AC, po jednej szkodzie | Toyota Avensis rocznik 2015, poj. silnika 1598 cm3 | Link4 – 1423,12 zł | Europa – bez kradzieży na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii |
62 lata, 10-letnia historia OC i AC | Citroen C6 rocznik 2012, poj. silnika 2992 cm3 | Trasti – 1200 zł | Europa |
Oferta aktualna w lipcu 2025 r. |
Szukasz AC za granicę? Pamiętaj, że najtańsza oferta najpewniej nie będzie najlepsza. Aby cena była atrakcyjna, ubezpieczyciel może ograniczyć się do likwidacji szkody metodą kosztorysową, wymagać udziału własnego i dodatkowo zastosować amortyzację części.
Gdzie kupić AC za granicę?
Ubezpieczenie AC możesz kupić w różnych miejscach: na stronie internetowej ubezpieczyciela, w placówce wybranej firmy ubezpieczeniowej albo u agenta. Jest też inna możliwość – możesz skorzystać z zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC/AC. Dlaczego warto się na to zdecydować?
Kalkulator OC/AC to:
- sprawdzone narzędzie, o czym przekonało się już wielu kierowców – kalkulator jest idealnym rozwiązaniem, gdy kupujesz polisy na tzw. ostatnią chwilę;
- prosty sposób, aby otrzymać propozycje od wielu firm ubezpieczeniowych – dzięki temu sprawdzisz, który ubezpieczyciel przygotował najkorzystniejszą ofertę.
Nie chcesz negocjować z firmą ubezpieczeniową warunków ubezpieczenia? Po otrzymaniu ofert możesz opłacić tę polisę, którą uważasz za najkorzystniejszą. Potwierdzenie zakupu i wszystkie inne niezbędne dokumenty otrzymasz na podany adres e-mail.
Jakie inne ubezpieczenia mogą się przydać na zagranicznym wyjeździe?
Ubezpieczenie AC za granicą może zapewniać kompleksową ochronę mienia – samochodu i jego wyposażenia. Ale zdecydowanie nie jest to jedyna polisa, której zakup warto rozważyć. Wybierasz się nurkować na Cypr? Przyda Ci się ubezpieczenie sprzętu sportowego – zwłaszcza gdy jego skompletowanie zajęło Ci sporo czasu i wiązało się z dużym wydatkiem. Możesz też kupić ubezpieczenie bagażu podróżnego. W przypadku uprawiania sportów poza granicami Polski koniecznością jest również ubezpieczenie zdrowotne – karta EKUZ to zdecydowanie za mało.
W przeszłości zdarzyła Ci się awaria samochodu w drodze? Przed wyruszeniem w trasę możesz przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne (co jest nawet wskazane), ale rozsądny będzie też zakup ubezpieczenia assistance. Jeżeli z kolei obawiasz się skutków wypadku komunikacyjnego, przyda Ci się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej ochrona jest udzielana zarówno kierowcy, jak i pasażerom, a dodatkowym plusem jest możliwość samodzielnego określenia wysokości sumy ubezpieczenia. Pamiętaj także o ubezpieczeniu OC – w niektórych krajach musisz posiadać Zieloną Kartę.
Podsumowanie
- Polisa AC może obowiązywać wyłącznie na terenie Polski albo również poza jej granicami (AC za granicą).
- AC za granicą zawsze działa w krajach należących do Unii Europejskiej, a często też w europejskich częściach Rosji i Turcji.
- Najczęściej ochrona AC nie obejmuje szkód kradzieżowych w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii i Albanii.
- Niektóre firmy ubezpieczeniowe ustanawiają udział własny w szkodach, do których dojdzie w wyżej wymienionych krajach.
- W razie uszkodzenia auta za granicą jego naprawa odbywa się w Polsce; za granicą możliwa jest naprawa prowizoryczna.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie assistance za granicę wybrać?
Assistance za granicę powinno przede wszystkim zapewniać holowanie na dużą odległość, dostęp do samochodu zastępczego i wsparcie tłumacza (gdy nie znasz miejscowego języka). Wybierasz się do Francji? Dystans dzielący Warszawę i Paryż to ok. 1600 km. Właśnie taki limit kilometrów holowania powinien zapewnić ubezpieczyciel. W zależności od wybranego wariantu polisy otrzymasz auto zastępcze na 3-7 dni.
Jak działa assistance za granicą?
Assistance za granicą działa analogicznie jak AC – zapewnia dostęp do określonych świadczeń w razie wystąpienia wskazanych przez firmę ubezpieczeniową zdarzeń. Aby z nich skorzystać, wystarczy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela (jest ona czynna całą dobę) i zgłosić problem. Resztą (organizacją pomocy, podstawieniem auta zastępczego, udzieleniem informacji) zajmą się pracownicy firmy ubezpieczeniowej.
Czy OC działa poza granicami Polski?
Tak, OC kupione w Polsce będzie obowiązywać również na terenie wielu innych państw. Wjeżdżając do niektórych krajów, musisz jednak okazać specjalne potwierdzenie zakupu polisy – tzw. Zieloną Kartę. Poruszając się po krajach Unii Europejskiej, nie potrzebujesz takiego dokumentu.
Czy AC za granicą jest droższe od AC na Polskę?
AC za granicę będzie droższe od AC działającego wyłącznie w Polsce. Wysokość różnicy w cenach jest jednak uzależniona od wielu parametrów. Wybierając AC mini, zapłacisz dużo mniej niż za polisę AC w wersji all risk czy zapewniającą pomoc po kradzieży pojazdu w krajach, w których do takich przestępstw dochodzi często (np. Rosja).
Przed czym chroni AC?
Zazwyczaj w podstawowej wersji ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed kradzieżą, uszkodzeniem i zniszczeniem pojazdu, fotelika dziecięcego czy bagażu podróżnego. W wersji rozszerzonej ochroną może zostać objęte dodatkowe wyposażenie znajdujące się w pojeździe. Odszkodowanie otrzymasz, gdy szkodę wyrządzisz sam, zrobi to osoba trzecia, zwierzę lub siły natury.
Czy mogę kupić AC krótkoterminowe?
W przeszłości niektórzy ubezpieczyciele proponowali AC w wersji krótkoterminowej, jednak dziś na rynku takich ofert nie ma. Jeżeli chcesz korzystać z ochrony, jaką zapewnia AC, pomyśl o tym z wyprzedzeniem – kup AC za granicę wraz z OC. Polisy są tańsze w pakiecie niż podczas nabywania ich osobno.
Jaka jest suma ubezpieczenia dla AC za granicę?
Suma ubezpieczenia jest powiązana z wartością pojazdu – zostanie przedstawiona wraz z ofertą ubezpieczenia. Jeżeli skorzystasz z naszego kalkulatora OC/AC, to sumę ubezpieczenia znajdziesz w szczegółach każdej propozycji firmy ubezpieczeniowej. Niestety, to kolejny zmienny parametr – każdy ubezpieczyciel może zaproponować inną sumę ubezpieczenia.
Źródła
OWU AC firm: Allianz, Balcia, Benefia, Compensa, InterRisk, Link4, mtu24.pl, Proama, PZU, TUZ Ubezpieczenia, Uniqa, Warta, Wiener