Co to jest ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z jej zapisami, do zakupu polisy zobowiązani są wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w naszym kraju. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapewnia im ochronę w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim, powstałych w związku z ruchem pojazdu - zakład ubezpieczeń pokrywa wszystkie koszty naprawy pojazdu oraz szkód osobowych, zamiast sprawcy zdarzenia.
Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?
Każdy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do zapewnia właścicielowi pojazdu dokładnie takiej samej ochrony ubezpieczeniowej. Sumy gwarancyjne, czyli kwoty stanowiące górne granice odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych zostały uregulowane ustawą i wynoszą w odniesieniu do jednego zdarzenia:- 5 210 000 euro dla szkód na osobie (bez względu na liczbę poszkodowanych)
- 1 050 000 euro dla szkód w mieniu (bez względu na liczbę poszkodowanych)
Jak oblicza się odszkodowanie z OC?
Osoby poszkodowane w kolizji czy wypadku drogowym powinny otrzymać z OC komunikacyjnego sprawcy zdarzenia takie odszkodowanie, które wyrówna im wszystkie poniesione straty. Mogą oni ubiegać się o świadczenie nie tylko za szkody majątkowe (np. po uszkodzeniu samochodu, budynku, ogrodzenia), ale również osobowe. W drugim przypadku, pod uwagę brany jest zarówno uszczerbek na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Co istotne, świadczenie z OC sprawcy zdarzenia może być wypłacane nawet przez wiele lat, maksymalnie do ustalonej sumy gwarancyjnej.
Jakie są korzyści z porównywania cen OC?
Aby nie przepłacić za identyczny produkt, właściciel pojazdu powinien porównać oferty jak największej grupy towarzystw i wybrać najtańszą z nich. Największe szanse na oszczędności daje mu internetowy kalkulator ubezpieczeń, ponieważ współpracuje on zazwyczaj z wieloma firmami. Zaletą porównania cen OC w porównywarce online jest także możliwość uzyskania rabatu za zakup ubezpieczenia przez Internet czy telefon (zwykle 15% na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu), za płatność kartą kredytową (ok. 4%) oraz udział w korzystnych akcjach promocyjnych.
Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?
Pomimo porównania ofert różnych firm cena ubezpieczenia nadal wydaje Ci się wygórowana? Możesz dodatkowo zaoszczędzić, np.:- ustanawiając współwłaścicielem auta osobę posiadającą maksymalne zniżki w OC,
- kupując samochód z jak najmniejszą pojemnością silnika (jeśli akurat planujesz taką transakcję),
- płacąc za polisę kupioną online kartą kredytową lub płatniczą,
- korzystając z kodów rabatowych udostępnianych przez niektóre firmy oraz biorąc udział w dostępnych akcjach promocyjnych.
Jaka jest różnica między zwyżkami i zniżkami na ubezpieczenie pojazdu?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje samodzielnie, na jakiej podstawie i w jakiej wysokości udzieli właścicielowi pojazdu zniżki w OC. Z reguły przyznawana jest ona po każdym bezwypadkowym roku, np. na zasadzie +10% na kolejnej polisie do maksymalnie 60%. Z kolei, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z winy kierowcy, część wypracowanych bonusów zostanie mu odebranych (tzw. zwyżki).
Warto jednak pamiętać, że procentowy system przyznawania zniżek (tzw. bonus/malus) nie funkcjonuje już w każdej firmie. Coraz częściej ubezpieczyciele obliczają składkę według historii OC właściciela pojazdu, dostępnej w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, a rabat jest wliczony w cenę ubezpieczenia OC samochodu.
Jakie są kary za brak obowiązkowego OC?
Instytucjami upoważnionymi do sprawdzenia czy posiadamy ubezpieczenie OC, są m.in.: policja, organy celne, straż i organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ostatnia z instytucji została także upoważniona do nakładania i egzekwowania od właścicieli pojazdów kar finansowych za brak OC.
Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy. Od 1 lipca 2024 r. za brak OC samochodu osobowego do 3 dni można zapłacić 1720 złotych kary. Za samochód nieubezpieczony jeszcze dłużej grozi natomiast opłata karna w wysokości:- od 4 do 14 dni: 4300 zł
- więcej niż 14 dni: 8600 złotych!
Czy zawsze opłaca się wybierać ubezpieczenie samochodu online, kierując się tylko ceną?
Tak, jeśli interesuje Cię wyłącznie zakup obowiązkowej polisy OC. Wtedy, bez względu na wybraną firmę, otrzymasz taką samą ochronę pojazdu.
Nie, jeśli potrzebujesz szerszej ochrony samochodu (np. dobrowolne ubezpieczenie AC, ASS, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ochrona opon i szyb). Wówczas największe znaczenie powinien mieć dla Ciebie zakres ochrony. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń dodatkowych każda firma kształtuje inną ofertę. Z reguły, im jest ona bogatsza, tym wyższa jest cena polisy.
Przykładowo, ASS podstawowe możesz otrzymać nawet w cenie OC, jednak zapewni Ci ono tylko holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawę na miejscu po wypadku. Z kolei za najszerszy wariant ASS zapłacisz ok. 100 zł, ale w zamian otrzymasz szereg usług dodatkowych i samochód zastępczy.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza cenę OC na podstawie własnego taryfikatora. Dlatego różnice w składkach proponowanych poszczególnym kierowcom mogą być bardzo duże. Przykładowo, w 2024 roku najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia w naszej porównywarce wynoszą zaledwie ok. 329 złotych. Są one zarezerwowane głównie dla starszych, bezszkodowych kierowców. Młode osoby muszą się już liczyć ze znacznie większym wydatkiem.
Jak kształtowały się średnie ceny OC proponowane użytkownikom Kalkulatora OC AC w I półroczu 2024 r.?- Obowiązkowe OC kosztowało średnio 610 zł
- Najmniej za polisę OC płacili mieszkańcy województwa podkarpackiego (średnio 505 zł), a najwięcej woj. pomorskiego (713 zł)
- Osoby w wieku 19 lat wydawały na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio 2086 zł, a kierowcy 60-letni już tylko 511 złotych.
Ile wynosi suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC?
Sumy gwarancyjne OC zostały zapisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Każdy zakład ubezpieczeń musi więc stosować ten sam limit wypłaconego odszkodowania. Obecnie suma gwarancyjna OC nie może być niższa niż równowartość w złotych:- w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
- w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych
Jest ona ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz wnieść jednorazowej opłaty za ubezpieczenie auta, podział na dogodne raty może być najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele naliczają za to dodatkowe opłaty i każdy z nich sam decyduje o wysokości oprocentowania. W jednym towarzystwie możesz np. dopłacić do ubezpieczenia OC przy podziale na dwie raty 30%, a w innej tylko 7%. Nie chcesz przepłacać za polisę ubezpieczeniową? Kup ubezpieczenie pojazdu online dopiero po porównaniu kilku ofert, sumując wszystkie opłaty ratalne i porównując je ze składką jednorazową.
Uwaga! Propozycje cen OC z podziałem na raty sprawdzisz w naszej porównywarce online (w szczegółach każdej oferty).
Jak wybrać ubezpieczenie samochodu OC w pakiecie?
Interesuje Cię zakup pakietu ubezpieczeń, np. OC oraz ubezpieczenie AC, ASS czy następstw nieszczęśliwych wypadków? Sprawdź przede wszystkim zakres ochrony polis dodatkowych. Pamiętaj, że tylko obowiązkowe OC reguluje ustawa. Umowy ubezpieczenia pozostałych produktów mogą mieć natomiast różne zapisy.
Wybierając ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w pakiecie z polisami dodatkowymi, uwzględnij koniecznie stosunek ceny do jakości. W naszym kalkulatorze, na ekranie wyników znajdziesz szczegóły każdej oferty. Jeśli nie jesteś pewny czy dobrze wybrałeś zakres ochrony Twojego samochodu, możesz skonsultować to z naszym Agentem, dzwoniąc pod numer tel. 22 270 00 00.
Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia OC?
Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się z reguły na 12 miesięcy. Z kolei ubezpieczenie krótkoterminowe (na krócej niż rok) możesz wykupić tylko w kilku ściśle określonych w ustawie przypadkach, a mianowicie, gdy pojazd mechaniczny jest:- zarejestrowany w Polsce na stałe, a Ty prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych,
- zarejestrowany czasowo,
- zarejestrowany za granicą,
- wolnobieżny,
- historyczny,
- przeznaczony do jazd testowych.
Co to znaczy, że kupując ubezpieczenie samochodu kupuję Pakiet OC?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, w cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC oferują produkty dodatkowe, takie jak np. podstawowe ubezpieczenie assistance, ochronę prawną czy ubezpieczenie opon. Taką umowę nazywa się potocznie Pakietem OC.
Pamiętaj jednak, że tylko zakres OC regulowany jest stałymi przepisami (ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jeśli chodzi o pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne, to mogą one gwarantować inne świadczenia i usługi. Sprawdź, co otrzymasz w ramach pakietu OC i jeśli uznasz, że ochrona ubezpieczeniowa Twojego samochodu nie jest wystarczająca, rozszerz zakres umowy za niewielką dopłatą o interesujący Cię produkt.
Na terytorium jakich krajów działa ubezpieczenie samochodu?
Z polską polisą OC możesz podróżować nie tylko po Polsce, ale też po wielu innych krajach. Należą do nich:
Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Węgry.
Ponadto, polisa OC kupiona w Polsce zagwarantuje Ci ochronę na Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze, w Liechtensteinie, na Wyspach Owczych, w Monako i San Marino.
Jak kupić ubezpieczenie samochodu online na Kalkulator OC AC?
Zakup polisy za pośrednictwem naszej porównywarki ubezpieczeń jest bardzo prosty i zajmuje zaledwie kilka/kilkanaście minut. Wystarczy wykonać kalkulację OC i AC, wprowadzając do formularza dane samochodu i kierowcy. Po wypełnieniu wszystkich pól, współpracujące z nami firmy obliczą proponowane składki OC oraz ceny produktów dodatkowych - ich oferty pojawią się po kilkunastu sekundach na ekranie wyników. Możesz je porównać nie tylko pod kątem ceny, ale również zakresu ochrony polis dobrowolnych (np. AC, ASS, NNW).
Jeśli zdecydujesz się na zakup wybranej polisy, uzupełnij tylko niezbędne do zawarcia umowy dane i wybierz preferowany sposób płatności. Wszystkie informacje i dokumenty dotyczące Twojej polisy dostarczymy do Ciebie natychmiast po zakończeniu transakcji, na wskazany adres mailowy.
Czy w trakcie trwania polisy mogę dokupić dodatkowe ubezpieczenie?
Większość ubezpieczycieli zgadza się na takie rozwiązanie, lepiej jednak upewnić się co do tego w momencie zakupu obowiązkowej polisy OC. Niektóre firmy mogą bowiem oferować dodatkowe ubezpieczenie auta do OC tylko przez kilka/kilkanaście dni od zawarcia umowy. Inne z kolei są skłonne nawet do ustalenia wspólnego okresu obowiązywania wszystkich umów (OC oraz dodatkowej polisy, wykupionej już podczas trwania umowy ubezpieczenia).