Dlaczego lepiej ubezpieczyć samochód online niż u agenta stacjonarnego?Odwiedziny u agenta stacjonarnego w celu nabycia ubezpieczenia komunikacyjnego odchodzą już w przeszłość. Coraz więcej właścicieli pojazdów wybiera zakup polisy OC i AC przez internet, oszczędzając w ten sposób swój czas i pieniądze. Tymczasem jeszcze do niedawna sytuacja przedstawiała się zupełnie odmiennie.

Wystarczy powrócić na chwilkę do wspomnień o Polsce sprzed kilkudziesięciu lat. Wtedy to jedyny, niepodważalny autorytet: PZU miało wyłączność na sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych. Ceny polisy nie dało się negocjować, gdyż najzwyczajniej w świecie nie było z kim. Później pojawili się nowi ubezpieczyciele. Wejście na rynek konkurencji sprawiło, że powoli zaczęliśmy doceniać możliwość porównywania ofert. Jednak nie da się ukryć, że „bieganie” do biur poszczególnych przedstawicieli w celu wybrania najkorzystniejszej propozycji było niewygodne i czasochłonne.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Dopiero 2003 rok otworzył nam nowe możliwości. Wtedy to pojawiło się towarzystwo Link4 z systemem sprzedaży online. Za jego przykładem „poszli” też inni. Dziś mamy już kilkunastu ubezpieczycieli, którzy wprowadzając atrakcyjne oferty znacznie zwiększają nasze szanse na zakup najlepszego ubezpieczenia.

Oddalamy się od tradycji na rzecz oszczędności

Może i kiedyś 90% właścicieli „4 kółek z rozbawieniem” i nieufnością odnosiło się do wszelkich zakupów przez Internet, „bo to takie niebezpieczne, ryzykowne i co krok czyhają tam na nas złodzieje i oszuści”. Tymczasem pogląd zmienił się radykalnie wraz ze zwiększeniem naszej świadomości i potrzeby oszczędności. Dziś wiemy doskonale z jakich kanałów sprzedaży korzystać, a jakie omijać z daleka. Nawet niedowiarki zdają sobie sprawę, że za pomocą sieci można zatrzymać w portfelu sporą gotówkę.

Na początku sprzedaży internetowej interesował nas zakup wyłącznie towarów. Teraz chętnie nabywamy także usługi finansowe, głównie ubezpieczenia komunikacyjne. Statystyki donoszą, że polisy online kupują najchętniej ludzie młodzi i wykształceni. Z upływem lat ich popularność będzie więc wzrastać, bo dojdą nowe pokolenia świadomych i „wychowanych na Internecie” użytkowników.

Statystyki mówią same za siebie

Właśnie mija 10 lat odkąd pojawiło się pierwsze towarzystwo (Link4) oferujące sprzedaż ubezpieczenia online. Po 2003 roku wydawało się, że jak na polskie początki systemu direct (co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „bezpośrednio”), ubezpieczyciel osiągnął sukces, gdyż na ubezpieczenia komunikacyjne zakupione przez Internet wydano 40 mln złotych. Tymczasem po 2011 roku Polska Izba Ubezpieczeń zanotowała wynik aż 1,1 mld zł (polisy sprzedane online i przez telefon). Najbardziej dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowano po 2006 roku, kiedy to internet stał się ogólnie dostępny, a jego cena znacznie spadła.

Zakup polisy OCAC online to same korzyści

Warto na początku podkreślić, że zarówno agenci stacjonarni jak i firmy udostępniające kalkulatory czy porównywarki internetowe korzystają z tych samych taryfikatorów. Opierają się także na systemie bonus-malus. Nie da się jednak ukryć, że polisy OC i AC lepiej wybierać za pomocą Internetu. W ten sposób możemy skorzystać z wielu dodatkowych promocji, takich jak:

  • kody promocyjne – znajdziemy je bezpośrednio na stronach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, Facebooku i forach. Pozwolą nam zaoszczędzić do kilkuset złotych w przypadku polisy AC i kilkudziesięciu przy OC,

  • płatność kartą kredytową – to rabat nawet do 10%,

  • bonus za zakup przez internet – poszczególne towarzystwa oferują do 10 % za skorzystanie z transakcji online,

Warto dodać, że samo posłużenie się porównywarką ubezpieczeń daje możliwość jednoczesnego poznania cen kilkunastu ubezpieczycieli. Za pomocą rankingu analizuje się wybrane przez właściciela pojazdu kryteria i w prosty sposób wybiera najkorzystniejszą opcję. Można przy tym spróbować zamienić współwłaścicieli miejscami (niektóre firmy pozwalają na takie rozwiązanie, niezależnie od kolejności zapisu w dowodzie rejestracyjnym), sprawdzić gdzie można zyskać na przeniesieniu zniżek z OC na AC lub poznać sposób definiowania młodego kierowcy w poszczególnych towarzystwach.

Bezpieczeństwo użytkowników to sprawa nadrzędna

Niektórzy kierowcy obawiają się, że wpisane do formularza dane czy też numery telefonów mogą zostać niewłaściwie wykorzystane. Obecnie dobre kalkulatory i porównywarki internetowe spełniają bardzo surowe wymogi, chroniące dane osobowe. Dlatego też wszystkie zamieszczone informacje są szyfrowane protokołem https.

Za i przeciw zakupom w sieci

Mamy zarówno zagorzałych zwolenników korzystania z zakupów online, jak i wiernych klientów agentów stacjonarnych. Dla niektórych osób wciąż liczy się kontakt osobisty. Nawet twórcy porównywarek zdają sobie z tego sprawę. Dlatego umożliwiają swoim użytkownikom dodatkową konsultację telefoniczną z doradcą. Nie każdy jest przecież dostatecznie wyedukowany w dziedzinie ubezpieczeń lub czuje się znacznie pewniej, gdy specjalista doradzi mu i rozwieje wszelkie wątpliwości co do wybranej formy ochrony.

Sprzedaż przez internet z każdym rokiem zyskuje kolejnych zwolenników. Uważa się, że ten kto zawarł choć raz umowę na odległość, zaoszczędził przy tym czas i pieniądze nie powróci już do placówki stacjonarnej.

Co przyniesie przyszłość

Jeszcze większe powodzenie w ubezpieczeniach samochodów online zależne jest w dużej mierze od dobrej reklamy. Najlepsza jej forma to oczywiście telewizja. Jeżeli ceny takiej promocji nie będą wygórowane, kanał direct pozyska nowych klientów.

Sprzedaż polis tradycyjną drogą, u agenta stacjonarnego to dla towarzystw ubezpieczeniowych dodatkowy koszt utrzymania biura i opłacenia prowizji dla pracownika. Trzeba przy tym pamiętać o właściwym rozmieszczeniu placówek na terenie kraju, gdy tymczasem wystarcza jedno źródło internetowe, które dociera do wszystkich zakamarków Polski. Ubezpieczyciele sami skłaniają się więc do zamieszczania kalkulatorów na swojej stronie internetowej i pozyskują ubezpieczonych za pomocą porównywarek internetowych.

Więcej o ubezpieczeniu online na Rankomat.pl

Stefania Stuglik

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
2 lat temu

4 lata korzystałem z ubezpieczeń przez internet, 1 rok link 4 – zakres miał być najlepszy, okazało się przy szkodzie tak nie jest , a jak agent link4 mi wyjaśnił ostatnio, że u niego mogło być inaczej, ale jak sobie zakupiłem na infolinii to mam sobie z nimi wyjaśniać bo on nie wie jakie były ustalenia;
AXA niby miała być lepsza ; dodzwonić się i cokolwiek się dowiedzieć – wielki problem, u agenta okazuje się że niby drożej, ale lepszy assistance i przy AC bez udziałów własnych – niby nic , ale przy szkodzie znaczna różnica. Agent AXY też mówił , że to co infolinia on nie pomoże. . Był jeszcze unilink – agent próbował natarczywie bez wdawania się w szczegóły, cena jest na dzisiaj , albo bierzesz albo jutro może być drożej – po 2 latach wróciłem do agenta stacjonarnego – mogę dopytać , pokaże warunki ubezpieczenia , wytłumaczy – nie wierzcie bajarzom i złodziejom z infolinii – oni was zbajerją , może zapłacicie 100 – 200zł taniej a przy szkodzie albo odmowa albo połowa odszkodowania