31.05
2018

Jeżeli na co dzień korzystasz z samochodu, powinieneś poznać i wdrożyć zasady eko-jazdy podczas codziennego korzystania z pojazdu. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
Idea eco drivingu zrodziła się w Skandynawii i szybko zdobyła popularność także w Polsce. Na czym polega? To zbiór pewnych reguł, których stosowanie w czasie jazdy samochodem pozwala obniżyć ilość zużywanego paliwa nawet o 20 proc. Oszczędności finansowe to jednak nie wszystko – w ten sposób można też zminimalizować negatywne dla środowiska skutki jazdy samochodem. Dziś trudno byłoby zrezygnować z pojazdów, ale każdy kierowca może wybrać ekonomiczny i ekologiczny tryb jazdy.
Jeżeli chcesz jeździć taniej i ekologiczniej niż dotychczas, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas wskazówkami. Jeśli się do nich zastosujesz, w Twoim portfelu zostanie sporo pieniędzy. Dodatkowo będziesz poruszał się po drodze płynnie i bezpiecznie.
1. Uruchom silnik i jedź
Być może znasz to z praktyki lub niejednokrotnie obserwowałeś, jak w zimowy poranek sąsiad najpierw uruchamia silnik, a następnie zaczyna oczyszczać z lodu i śniegu przednią szybę. To marnowanie paliwa, a dodatkowo zanieczyszczanie środowiska. Współcześnie produkowane pojazdy nie wymagają rozgrzania silnika przed wyruszeniem w trasę.
Jeżeli postępujesz w opisany sposób powinieneś jak najszybciej zmienić swoje nawyki – postój z włączonym silnikiem w strefie zabudowanej jest traktowany jako wykroczenie i grozi mandatem.
2. Hamuj biegami
Jedną z głównych zasad eco drivingu jest hamowanie biegami. Oznacza to, że gdy widzisz w oddali przeszkodę, np. czerwone światło, powinieneś stopniowo zmieniać bieg na coraz niższy. Wypracowanie nawyku hamowania biegami ma sporo zalet. W ten sposób w oszczędzasz pieniądze, bo w czasie takiego hamowania pojazd nie zużywa paliwa. Dodatkowo to sposób, aby oszczędzać układ hamulcowy.
Hamowanie biegami wymaga wprawy. W przypadku starszych pojazdów nie zawsze jest też możliwe. Jeżeli jednak korzystasz z nowego pojazdu, to nie ma przeszkód, abyś przetestował ten sposób hamowania.
3. Pamiętaj o odstępie
Jeżeli spróbujesz hamowania biegami, szybko przekonasz się, że obserwowanie i przewidywanie to elementy, z którymi eco driving jest nierozerwalnie związany. Z tego względu tak ważny jest kolejny czynnik – odstęp od samochodu jadącego przed Tobą. Według specjalistów minimalny odstęp, który powinien zachować kierowca, wynosi 30 m. W ten sposób nie tylko dbasz o swoje bezpieczeństwo, ale masz też możliwość zareagowania na zmianę jazdy kierowcy przed Tobą.
Zachowując zalecany odstęp od jadącego przed Tobą samochodu, masz również możliwość hamowania biegami w razie, gdyby okazało się to niezbędne.
4. Wyłącz klimatyzację, gdy nie jest potrzebna
Współcześnie klimatyzacja przez wiele koncernów samochodowych jest uznawana za podstawowe wyposażenie pojazdów. Niestety, korzystanie z niej oznacza większe zużycie paliwa. Z testu przeprowadzonego przez niemiecki klub samochodowy ADAC wynika, że na obniżenie temperatury z 31 na 22 st. C potrzeba nawet 4 litrów paliwa na 100 km. Choć korzystanie z klimatyzacji może poprawić komfort jazdy, to warto ją uruchamiać tylko wówczas, gdy jest to konieczne.
5. Zadbaj o stan techniczny pojazdu
Wielu kierowców w warsztacie samochodowym pojawia się jedynie po to, aby wykonać obowiązkowy przegląd. To duży błąd, bo np. niedopompowane koło przekłada się na większe zużycie paliwa w czasie jazdy. Systematyczne kontrolowanie stanu ogumienia czy amortyzatorów po prostu się opłaca – to sposób, aby zaoszczędzić i przy okazji zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Jeżeli chcesz zwiększyć oszczędności, możesz też pokusić się o zakup specjalnych opon, które są projektowane z myślą o obniżeniu kosztów eksploatacji pojazdu, czyli z niskim oporem toczenia.
6. Wyłącz silnik, gdy stoisz
Polskie drogi są jednymi z najbardziej zakorkowanych w Europie. Nie ma znaczenia, czy w korku stoisz od czasu do czasu, czy codziennie. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na paliwie, wyłącz silnik, i to nawet, gdy postój trwa jedynie kilka minut. Ta zasada obowiązuje również podczas postoju przed zamkniętym przejazdem kolejowym.
Kilkukrotne wyłączenie silnika w czasie postoju w korku to nie tylko oszczędność – w ten sposób przyczyniasz się także do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
7. Zrób porządek wewnątrz pojazdu
Kilka plastikowych butelek wypełnionych do połowy wodą, stary fotelik dla dziecka czy skrzynka z narzędziami, którą miałeś tydzień temu oddać znajomemu – to przykładowe rzeczy, które możesz przewozić pojazdem. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zwiększają one masę samochodu i tym samym przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa? Wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy z wnętrza pojazdu to kolejny sposób, aby zaoszczędzić paliwo.
Pamiętaj, że potrzebujesz czasu, aby wdrożyć podstawowe zasady eco drivingu. Jazda ekologiczna i jednocześnie ekonomiczna nie powinna też sprawić, że zapomnisz o jeszcze ważniejszej regule – bezpiecznym poruszaniu się po drodze.